Тип уроку: урок-бесіда з позакласного читання



Скачати 64,69 Kb.
Дата конвертації05.12.2018
Розмір64,69 Kb.


ТЕМА. Степан Васильченко (Панасенко). Гуманістичне й оптимістичне звучання твору «Приблуда»

МЕТА: виявити глибину розуміння учнями змісту прочитаного; розвивати творче мислення та навички співставляти, аналізувати, робити висновки; виховувати ціннісне ставлення до ставлення до сім’ї, родини, людей.

ТИП УРОКУ: урок-бесіда з позакласного читання.

ОБЛАДНАННЯ: портрет письменника, збірки творів С.Васильченка, ілюстрації



Епіграф

Мудрець сказав: живи, добро звершай

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людину відрізня від мавпи й звіра.

Нехай ця істина стара:

Людина починається з добра.

Людмила Забашта

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

Учитель.

- Дивлюся, на вас, діти,і впевнено промовляю: ви – щасливі діти. Адже щаслива дитина - це та дитина,яка знає, що її люблять (незалежно від провини), відчуває свою захищеність, бере участь в «дорослих справах», відчуває свою унікальність, відчуває заохочення з боку батьків в подоланні незнайомих ситуацій, оцінена колективом. Ви щасливі, бо після школи ви маєте можливість піти додому, де на вас чекають найрідніші люди – батьки, які добре знають, що

Дитину треба не лише родити

І накормити, щоб вона росла.

Її потрібно віддано любити,

Щоб радість всім дитина принесла.

Не тільки мамі, татові, а й світу,

Й сама собі. Щоб з розумом жила.

Потрібно дати дітям і освіту,

І виховання, доброти й тепла

Безмежну кількість, ласки і терпіння,

Подарувати цілий світ добра.

Подбати треба і про розуміння…

Лише про лінь забути всім пора.

Бо виховання — це важка робота,

Яка не припиняється й на мить.

І не важливо: чи якась скорбота,

Чи зовсім неохота й щось болить.

Тут головне постійно поруч бути

З підтримкою, розрадою завжди…

Про ніжне слово варто не забути,

Щоб потім враз не трапилось біди.

Бо дітям треба не батьків опіка,

А розуміння їхнє й доброта.

Не кара і не бійка, й лють безлика,

А добре слово і любов проста.

Бо виховати важче, як навчити

Читати, рахувати чи плести.

Без виховання в світі важко жити,

Мабуть, як і Дніпро переплисти,

А може й важче. Це життя дитини,

Майбутня доля, успіх або ні.

Тому важливо відчуття родини

І думи чисті, й помисли ясні.


ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Учитель.


-Цими прекрасними словами я розпочала наш урок позакласного читання недарма. Адже сьогодні ми маємо обговорити зміст твору, який, я переконана, не залишив байдужим нікого. Отже, темою нашого уроку є «Степан Васильченко. Оповідання «Приблуда». Гуманістичне й оптимістичне звучання твору».

- Діти, що ви очікуєте від уроку?

ІІІ. Актуалізація опорних знань


  • Давайте пригадаємо біографічні відомості про автора.(Учні отримали

випереджувальне завдання).

  • Назвіть твори Степана Васильченка.

  • Ви прослухали короткі біографічні відомості. Назвіть факти з біографії Васильченка, які пов’язані із змістом прочитаного оповідання.

ІУ. Робота над змістом твору

  • Звертаю вашу увагу на епіграф нашого уроку. Прочитаймо його.

  • До цих слів ми повернемося для того, щоб з`ясувати, чи відображається в них основна думка змісту уроку.

  • Тож, за роботу!

1.Робота із символом . На дошці великими літерами написане слово КІСТКА. Гра в асоціації.


Кістка – це..

Гуманізм – це…

Оптимізм – це..
2. Словникова робота.

Гуманізм – ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність.

Оптимізм – світосприймання, перейняте бадьорістю, життєрадісністю, твердою вірою в краще майбутнє, в успіх; песимізм.
3. Постановка проблемного питання.

-Чому ж ці поняття я поставила поряд?

-Як вони пов’язані з прочитаним вами твором «Приблуда»?

-Чи є вони важливими для осмислення того, що хотів нам сказати С. Васильченко цим оповіданням?

4. Тест «Найуважніший читач».

-Треба з’ясувати, як вам вдалося самостійно опрацювати оповідання «Приблуда», а для цього доведеться написати літературний диктант, у якому слід погодитися із твердженням або заперечити його. Відповідати слід лише «так» чи «ні». Кожна правильна відповідь — 1 бал. (Виконується письмово, перевіряється методом взаємоперевірки або учнями-асистентами.)

1. Події відбуваються в дитячому будинку. (Так.)

2. Завідуюча не прийняла дівчат, яких привіз чоловік в окулярах? (Ні.)

3. У дитячому будинку було багато вільного місця. (Ні.)

4. У Мишка були батько й мати. (Ні.)

5. Хлопчик не вмів читати. (Так.)

6. На обід у дітей були борщ з м’ясом, каша молочна і чай з булкою? (Ні.)

7. Мишко не покинув дитячого будинку, бо не хотів повертатися додому. (Ні.)

8. «Плаксухою з міста» діти називали Параску Калістратівну. (Так.)

9. Під ліжком діти сховали собаку. (Ні.)

10. Діти зраділи, почувши, що завідуюча «так реве, аж захлинається». (Так.)

11. Параска Калістратівна нагодувала, одягла Мишка і залишила в дитячому будинку. (Так.)

12. Пісню «На городі…» постійно співали хлопці. (Ні.)


5 . Бесіда

* Зачитайте початок твору. Які почуття він у вас викликає? Чому?

* Які деталі свідчать про жалюгідний стан дитячого будинку?

* Опишіть зовнішній вигляд мешканців будинку.

* Який елемент портрету дітей контрастує з їхньою зовнішністю? Чому?
6. Інсценізація уривку від слів «Та що ж це за хлопець?...? до слів «… це будуть артисти».
* Чому хлопчик так наполягає, що в нього є батьки, що він вміє читати, що в нього все гаразд?

* Діти під час діалогу сміялися, і раптом посерйознішали. Що сталося?

* Прочитайте, чим обідали діти? Про що це свідчить?

* Цілий день Мишко допомагав дітям: лагодив двері, підмітав, носив воду – і раптом на вечір зажурився. Чому?


Учитель.

  • Так, діти, сирітство, безпритульність…

Ніяк не можу одного збагнути,

Повірте, завжди огортає страх.

Ну, як це може, як це може бути,

Що сироти є при живих батьках…

Ну, як це можна кинути дитину

Без ласки і любові, без тепла…

Не можу уявити й на хвилину,

Як без батьків у світі б я жила…

На жаль, це є. Народить і кидає.

Або й при ній — бездомне кошеня.

Живе дитина, як бур’ян буяє…

Збирає в серці біль і зло щодня…

*Хто є найріднішою людиною для цих діточок?

*Знайдіть невідповідність зовнішнього вигляду завідуючої з її внутрішнім світом.

* Які деталі вказують нам на безкінечну доброту, душевність, теплоту цієї жінки?

* Через весь твір рефреном проходить картина холодного вітру. Чи випадково це? Що хотів автор цим нам підкреслити?


V. Підсумки уроку

1. Створіть за допомогою олівців кольорову гаму твору (згадайте настрій оповідання на початку, в середині, наприкінці). Поясніть, чому саме ці кольори ви вибрали? (Звучить пісня у виконанні Ані Лорак «Снится сон»)

2. Здібні діти демонструють ілюстрації до оповідання.

3. Повернемося до епіграфа нашого уроку. Скажіть, чи відображається в ньому основна думка змісту уроку.


VІ. Домашнє завдання. Написання твору-мініатюри «Яким я хочу бачити цей світ?»


Каталог: uploads -> editor -> 5468 -> 431613 -> sitepage 56 -> files
editor -> Сталий розвиток суспільства
editor -> Бібліотечні уроки для учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів 2013 Греджева Н. О
editor -> Календарно-тематичне планування уроків з художньої культури на І семестр для 9-11 класів. Художня культура 9 – 11 класи Розробка змісту навчальної програми «Художня культура»
editor -> Методичні рекомендації щодо ведення класних журналів Упорядник: Сергата Світлана Миколаївна завідувач районного методичного кабінету відділу освіти Новомиргородської районної державної адміністрації
files -> «Хто вона, Марія?» (За романом У. Самчука
files -> Українська мова. 10 Клас ( профіль – українська філологія) Тема уроку
431613 -> Наказ №89 Про стан виховної роботи в 2013/2014 навчальному році
431613 -> Наказ №54 Про стан викладання фізичної культури
files -> Тема. Василь Симоненко. «Цар Плаксій та Лоскотон». Різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона(песимістична й оптимістична). Казкова історія і сучасне життя Мета


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка