Типи розвитку комах. Різноманітність та значення комах з повним перетворенням
Скачати 349,75 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації01.03.2017
Розмір349,75 Kb.
  1   2
Тема: Типи розвитку комах. Різноманітність та значення комах з повним перетворенням.
Мета: Ознайомити учнів з основними типами розвитку комах. Поглибити знання учнів про різноманітність комах , дати стислу характеристику основних рядів комах. Удосконалити вміння учнів працювати у групах, виступати, відстоювати свою думку, розвивати творче та логічне мислення, інтерес до вивчення природи, сприяти формуванню дружніх взаємовідносин у колективі.
Основні поняття і терміни: метаморфоз, лялечка,імаго, німфи.

Обладнання. Таблиці, малюнки, колекції комах.


Хід уроку.

 1. Актуалізація опорних знань.

Кожному з Вас роздані аркуші, на яких написано назву класу, що відноситься до типу Членистоногих. На цих листках зверху напишіть Ваше прізвище та ім’я. На інших аркушах надруковано ряд тверджень, прочитайте ці твердження і запишіть лише номер твердження, якщо воно підходить даному вам класу.

Твердження 1. Сегментовано тіло.

 2. Головогруди, черевце.

 3. Голова, груди, черевце.

 4. Наявні дві пари крил.

 5. Тіло покрите хітиновим покривом.

 6. Є три пари ходильних ніг.

 7. Є чотири пари ходильних ніг.

 8. Є 5 пар ходильних ніг.

 9. Наявні павутинні бородавки.

 10. Дихають зябрами.

 11. Дихають за допомогою трахей.

 12. Наявні складні очі.

 13. Характерні прості очі.

 14. Незамкнена кровоносна система.

 15. Є зелені залози.

 16. Наявні Мальпігієві судини.

 17. Кровоносна система замкнена.
 1. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Я хочу, щоб на сьогоднішньому уроці, ви подумали над таким питанням: чи гусениця та метелик відноситься до одного виду чи до різних, а також чи ми можемо переоцінити значення комах на планеті Земля?

 1. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу.

Розповідь вчителя. Комахи складають найчисельнішу групу серед всього тваринного світу, в якій нараховується понад 1 000 000 окремих видів. Проте їх насправді набагато більше. Про це свідчать факти, що навіть у добре розвинутих країнах Європи та Америки щорічно виявляють нові, раніше не описані види комах, а природа тропічних країн, де комах особливо багато, поки що недостатньо досліджена. Потрібно думати, що в дійсності на Землі існує 1,5 мільйона різних видів комах, а якщо врахувати, що багато видів трапляються у значних кількостях, то можна вважати, що велика частина тваринного світу на материках і островах представлена саме комахами.

Типи розвитку комах
За типом розвитку комахи поділяють на дві групи:

Комахи -  роздільностатеві тварини, розмножуються тільки статевим шляхом. Самки зовні відрізняються від самців. Запліднення у комах внутрішнє. Яйця, які відкладають самки, захищені щільною оболонкою і містять багато поживних речовин. У комах бувають пристосування для захистку яєць. У них існує два типи розвитку: з повним перетворенням і з неповним перетворенням.

Розвиток з Повним перетворенням 1. Яйце – личинка – лялечка – доросла комаха.

У комах з повним перетворенням личинка ( Імаго) не схожа на дорослу комаху, не має крил, а її статеві залози не розвинені. Зазвичай ці личинки живуть в іншому середовищі, ніж дорослі особини, і мають інший характер харчування. Ріст личинок відбувається шляхом низки линьок. Пізніше личинка перестає рухатися, живитися і перетворюється в лялечку. На цій стадії тканини та органи цілком перебудовуються ( відбувається метаморфоз). Утворюються органи властиві дорослій комасі. Дорослі комахи не линяють і не ростуть.

Розвиток з Неповним перетворенням2.  Яйце – личинка – доросла комаха  (таргани, сарана, клопи, воші).

Тип розвитку, за якого комаха проходить 3 стадії, розвиток з неповним перетворенням.

  1   2


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка