Товарознавчий аналіз медичних газів (кисню, закису азоту) І киснево-дихальної, наркозної, лікувальної апаратури МетаСкачати 425.97 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації13.12.2016
Розмір425.97 Kb.
  1   2
Товарознавчий АНАЛІЗ МЕДИЧНИХ ГАЗІВ (КИСНю, закису азоту) І КИСНЕВО-ДИХАЛЬНОЇ, наркозної, лікувальної апаратури
Мета: вивчити призначення і використання медичних газів (кисню медичного і закису азоту), правила приймання балонів з газами медичними, вимоги безпеки при відпустці кисню медичного в аптечній мережі, транспортування і зберігання. Ознайомитися з номенклатурою киснево - дихальної та наркозної лікувальної апаратури та її призначенням.

Актуальність теми: киснево - дихальна та наркозна апаратура широко використовується у випадках надання невідкладної допомоги при кисневої недостатності, для знеболювання при травмах і оперативних втручаннях .

Основні терміни та поняття: кисень медичний газоподібний, закис азоту, правила приймання, транспортування і зберігання, киснево - дихальна, наркозна та лікувальна апаратура.

Питання для самопідготовки :

 1. Кисень медичний. Застосування в медицині.

 2. Маркування балонів з киснем медичним.

 3. Правила приймання балонів з киснем медичним.

 4. Вимоги безпеки при роботі з киснем медичним газоподібним.

 5. Відпустка кисню медичного в аптеці.

 6. Пакування, транспортування та зберігання кисню медичного газоподібного.

 7. Закис азоту. Застосування в медицині.

 8. Правила приймання балонів із закисом азоту.

 9. Зберігання і транспортування балонів із закисом азоту.

 10. Киснево - дихальна та наркозна апаратура.стислий теоретичний матеріал

Кисень медичний газоподібний - (лат. Oxygenіum ; oxys - кислий + gennao - народжую; О2) - безбарвний газ без запаху і смаку. Застосовується для вдихання при станах, що супроводжуються кисневою недостатністю: захворюваннях дихальних шляхів (пневмонія, бронхіальна астма), серцево - судинної системи, хірургічних операціях, отруєннях окисом вуглецю, синільною кислотою, хлором, фосгеном та ін. Гельмінтози. Кисневі коктейлі, пін.

Кисень малорозчинний у воді (приблизно 1 : 43); щільність - 1,42897 г / л; t пл. -218,7 °С, t кип. -182,9 °С.

Кисень медичний газоподібний випускається згідно з вимогами нормативної документації (ГОСТ 5583-78). Для застосування в медичних цілях його отримують з атмосферного повітря методом низькотемпературної ректифікації.

В аптечну мережу кисень медичний надходить у сталевих балонах синього кольору, на яких фарбою чорного кольору нанесено напис «Кисень», що свідчить про призначення даного газу в медичних цілях.

Пакування: по 2 л, 3 л, 4 л, 5 л, 6 л, 7 л, 8 л, 9 л, 10 л, 12 л, 40 л у балонах.


Маркування балонів з киснем медичним

На верхній сферичній частині балону вибиті паспортні дані (Рис. 1): товарний знак заводу - виробника; номер балону, його маса (кг); ємність (л); дата (місяць, рік опосвідчення), клеймо ВТК заводу - виробника - овальної форми; клеймо інспектора котлонагляду - трикутної форми; робочий тиск (кг·с/см3); пробний гідравлічний тиск (кг·с/см3). Місце маркування покривають безбарвним лаком і обводять фарбою.

Маркування транспортної упаковки здійснюється - за ГОСТ 14192-77 з нанесенням маніпуляційного знаку «боїться нагріву» - знаків небезпеки за ГОСТ 19433-88 для класів 2 - гази стислі , зріджені і розчинені під тиском, і 5 - окислюють речовини (ОК) і органічні пероксиди (ОП), підкласу 2.1 - незаймисті неотруйні гази.

На балоні не повинно бути вм'ятин і глибоких подряпин. Термін експлуатації балонів - до 30 років з умовою дотримання правил використання та зберігання.Для забезпечення лікувальних установ киснем медичним та збереження його лікувальних властивостей, необхідно чітко дотримуватися правил транспортування, приймання та зберігання, а також вимоги безпеки при роботі з ним.

Рис.1. Маркування кисневих балонів


Правила приймання балонів з киснем медичним

Під час приймання балонів з киснем медичним від постачальника перевіряють: • відповідність кольору і зовнішнього вигляду балонів;

 • наявність номера балона і клейма державної повірки;

 • наявність захисних ковпаків, етикеток і пломб заводу;

 • відповідність номера на балоні, на етикетці та в супровідному документі (приклад паспорта на балон з киснем - Додаток 1).

У супровідному документі (паспорт, сертифікат тощо) повинна бути наступна інформація:

 • найменування і сорт продукції;

 • найменування підприємства та його товарний знак;

 • номер балона та номер партії;

 • дата виготовлення;

 • обсяг газоподібного кисню (дм3);

 • результати проведених аналізів, що підтверджують відповідність кисню вимогам стандарту;

 • позначення стандарту;

 • номер реєстраційного посвідчення згідно з Державним реєстром.

Для перевірки якості кисню медичного газоподібного відбирають 2 % балонів від партії, але не менше двох, а в разі транспортування в авто реципієнті, пробу відбирають від кожного автореципієнта.

Після використання кисню балон повинен бути відключений, закритий захисним ковпаком і опломбований. Залишковий тиск у ньому має бути не менше 0,05 МПа (0,5 кгс/см2), щоб уникнути попадання в нього атмосферного повітря.


Вимоги безпеки при роботі з киснем медичним газоподібним

Кисень не токсичний, не горючий, але будучи сильним окислювачем, різко збільшує здатність активно підтримувати горіння інших матеріалів, утворювати вибухонебезпечні суміші з іншими компонентами. Накопичення кисню в повітрі створює небезпеку виникнення пожеж. Об'ємна частка кисню в робочих приміщеннях не повинна перевищувати 23 %. Приміщення необхідно обладнати витяжною вентиляцією, в них не повинні перебувати легкозаймисті матеріали. Після перебування в середовищі, збагаченим киснем, що не дозволяється курити, використовувати відкритий вогонь. Одяг має бути провітрений протягом 30 хв. Забороняється використовувати кисневі балони для зберігання інших газів. При навантаженні, розвантаженні, транспортуванні і зберіганні слід застосовувати заходи, для запобігання падіння балонів, забруднення їх маслами, жирами, пилом, особливо під ковпаком.Відпустка кисню медичного в аптеці. З цією метою використовують кисневі подушки номінальною ємністю 25, 40, 75 і 100 л, які наповнюють таким чином: перш за все, з вертикально розташованого і закріпленого балона знімають запобіжний ковпак і заглушку штуцера вентиля. Далі, до бічного штуцера за допомогою накидної гайки приєднують редуктор, відкривають вентиль на балоні (при цьому один з манометрів покаже величину тиску в балоні). Потім знімають дихальну лійку з трубки від подушки і приєднують її до вільного кінця редуктора.

Відкривають кран подушки і поворотом вентиля редуктора (на другому манометрі стрілка відхилиться на 1 - 2 поділки) пускають кисень в подушку; після заповнення, спочатку закривають кран на редукторі, а потім на подушці, після чого від'єднують подушку. Облік відпустки кисню ведуть за манометром, високого тиску. Наприклад, до заповнення подушки (на манометрі) тиск у балоні на 10 дм3 становив 150 кгс / см2 (15х10 = 1500 дм3 кисню). Після відпустки тиск склав 145 кгс / см2 (тобто в балоні залишилося 145х1О = 1450 дм3), таким чином, відпущено 50 дм3 кисню, без урахування коефіцієнта зміни тиску від температури.

Подушки для кисню при зберіганні повинні бути злегка наповнені О2, і перебувати в підвішеному стані.
Пакування, транспортування та зберігання

кисню медичного газоподібного

Пакування, транспортування та зберігання кисню медичного газоподібного здійснюється - за ГОСТ 26460-85 та інструкцією для медичного застосування препарату «Кисени медичний газоподібний». Номінальний тиск кисню при 20 °С і наповненні, зберіганні і транспортуванні балонів повинна становити (14,7 +0.5 ) МПа ( 150 +5 ) кгс/см2 або ( 19,6 +1,0 ) МПа [ (200 +10 ) кгс / см2 .

Балони малого об'єму без ковпаків і башмаків мають бути додатково упаковані в ящики, виготовлені за технічною документацією, затвердженою в установленому порядку. Балони середнього об'єму для механізації вантажно - розвантажувальних робіт і збільшення перевезень автомобільним транспортом поміщають в металеві спецконтейнери.

Балони, наповнені киснем, перевозять транспортом усіх видів відповідно до правил перевезення небезпечних вантажів, що діють на транспорті даного виду, і правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, затверджених Держгіртехнаглядом. По залізниці кисень транспортується в критих вагонах або в універсальних контейнерах відкритим рухомим складом. Ящики з балонами малого обсягу в кількості двох і більше одиниць упаковки укрупнюють в транспортні пакети за ГОСТ 21929-76 з основними параметрами і розмірами за ГОСТ 24597-81.

Балони, наповнені киснем, зберігають у спеціальних складських приміщеннях або на відкритих майданчиках під навісом, що захищає балони від атмосферних опадів і прямих сонячних променів. Відстань від батарей центрального опалення повинно бути не менше - 1 м, від опалювальних приладів - 5 м.

Складське зберігання балонів з киснем і балонів з іншими газами допускається тільки в приміщеннях, ізольованих один від одного.


закис азоту

Закис азоту (nitrogenium oxydulatum, N2O, оксид діазоту, звеселяючий газ) при нормальній температурі це безбарвний негорючий газ з приємним запахом і солодкуватим присмаком, важчий за повітря (відносна щільність 1,527). Іноді називається «звеселяючим газом», через п'янкий ефект, який викликається цим газом.

Розчинний у воді (1:2). При 0 °C і тиску 30 атм, а також при звичайній температурі і тиску 40 атм згущається в безбарвну рідину. З 1 кг рідкого закису азоту утворюється 500 літрів газу. Не запалюється, але підтримує горіння. Суміші з ефіром, циклопропаном, хлоретілом в певних концентраціях вибухонебезпечні.

У медицині закис азоту використовується в основному як засіб для інгаляційного наркозу, переважно у поєднанні з іншими препаратами (через недостатньо сильну знеболюючю дію). У той же час це з'єднання можна назвати найбезпечнішим засобом для наркозу, так як після його застосування майже не буває ускладнень.

Балони з закисом азоту пофарбовані в сірий (сталевий) колір з метою виключити можливість надходження балонів з чужорідними газами і для посилення контролю за використанням балонів із закисом азоту відповідно до "Правил будови і безпеки експлуатації посудин, що працюють під тиском".
Правила приймання балонів із закисом азоту

У процесі приймання балони із закисом азоту підлягають уважному огляду, під час якого перевіряють : • відповідність кольору (сірий сталевий) і зовнішнього вигляду балону;

 • наявність номера, вибитого на кожному балоні, і клейма Держповірки;

 • наявність захисних ковпаків, етикеток і пломб заводу - виробника, їх справність.

Балон повинен мати 2 етикетки, з яких одна перебуває разом з пломбою зовні захисного ковпака, а друга - під ковпаком.

Якщо порушено хоча б одне із зазначених вимог, балони повертають постачальнику.

У направляємих заводом - виробником аналітичних паспортах на кожну серію (партію) закису азоту має бути зазначено:


 • найменування заводу - виробника;

 • найменування продукту;

 • номер серії (партії), дата виготовлення;

 • номери всіх балонів, які складають дану серію (партію);

 • висновок про відповідність продукту вимогам стандарту;

 • штамп і підпис ВТК.

Після використання закису азоту балон повинен бути відключений, закритий захисним ковпаком і опломбований. Залишковий тиск в ньому має бути не менше , ніж 0,05 МПа (0,5 кгс/см2).

Складають акт на кожен використаний балон у двох примірниках, в яких відображають наступні дані: • найменування лікувального закладу;

 • наявність і величину залишкового тиску в балоні;

 • дату підготовки балону для здачі;

 • підпис відповідальної особи;

 • дату складання акта.

Один примірник акта прикріплюють до балона, другий - зберігають в лікувальному закладі. Використані балони без зазначеного акта заводом -виробником не приймаються.

Для виконання зазначених вимог лікувальні установи повинні бути забезпечені необхідною кількістю справних оклейменних редукторів, манометрів, а також пломбами, бланками актів на використані балони.

Особи, відповідальні за зберігання і використання закису азоту, а також дотримання правил охорони праці, затверджуються наказом по лікувальному закладу.

Зберігання і транспортування балонів із закисом азоту.

Балони, наповнені закисом азоту повинні зберігатися в спеціально спроектованих окремих будівлях (приміщеннях) організації або на відкритих майданчиках в місцях, що виключають скупчення людей, захищених навісом від прямого попадання сонячних променів та атмосферних опадів. Зона зберігання балонів повинна бути чистою, сухою, добре провітрюваною; температура повітря в будівлях (приміщеннях) повинна бути не менше 10 °С, в закритих будівлях (приміщеннях) - не повинна бути більше 35 °С. До зони зберігання повинна бути прокладена дорога з бетонним покриттям. Балони необхідно розміщувати в окремому приміщенні, обладнаному витяжною вентиляцією, що забезпечує триразовий повітрообмін.

Балони, наповнені закисом азоту, транспортують усіма видами транспорту, з дотриманням правил перевезення, що діють на відповідному виді транспорту. При навантаженні, розвантаженні транспортуванні балонів із закисом азоту необхідно вживати заходів, що виключають їх падіння, удари один об одного, пошкодження та забруднення.
КИСНЕВО - ДИХАЛЬНА І НАРКОЗНА АПАРАТУРА

Киснево-дихальна і наркозна апаратура - сукупність пристроїв, що забезпечують подання кисню або дихальної суміші при лікуванні деяких видів кисневої недостатності, а також в умовах, не придатних для дихання атмосферним повітрям.

Таблиця 2.1.

Найменування виробу

Призначення

Кратка характеристика

Зовнішній вигляд

1

2

3

4


Редуктор кисневий медичний із замочним вентелем

Пристрій для пониження тиску газу до необхідної величини з метою його перекладу з балона в подушкуРедуктор забезпечений двома манометрами, один з яких показує тиск у балоні, інший - на виході з редуктора.

Необхідно пам'ятати, що при поданні газу в редуктор швидко відкривати вентиль категорично забороняється, оскільки сильний струмінь кисню може не лише зірвати трубку подушки, але і викликати опіки рук.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Архітектура та скульптура в Україні 19 століття
2013 -> Київський національний лінгвістичний університет
2013 -> «Архітектура І скульптура XX століття» Неокласицизм
2013 -> Тема. Основи Інтернету. Всесвітня павутина й пошук в Інтернеті Розгляд питань
2013 -> Робоча програма навчальної дисципліни пп права людини у сфері кримінальної юстиції
2013 -> Реферат обов’язково повинен мати такі структурні частини : Титульна сторінка; Зміст; Основна частина
2013 -> Програма Фахового вступного випробовування для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста, магістра
2013 -> Локальні релігії


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка