Творчість Олександра Блока вершина російського



Сторінка1/3
Дата конвертації29.10.2018
Розмір1,1 Mb.
ТипУрок
  1   2   3
Додатки

Додаток 1.



Урок № 2

Тема: Творчість Олександра Блока - вершина російського символізму.

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю О. Блока, одного з найталановитіших представників російського символізму; поширити поняття «символізму»; визначити головні мотиви і провідні символи блоківської лірики; виховувати любов до поезії.

Обладнання: портрети поета різних часів, проектор, мультимедійна презентація учня-біографа.

Хід уроку



  1. Евоквція:

  • Вибіркова перевірка відповідей на питання домашнього завдання.

  • Питання до учнів: На яких засадах формувався символізм у літературі та які головні ознаки цього напряму?

  1. Мотивація навчальної діяльності.

  2. Усвідомлення знань.

Слово учня-біографа з використанням власно створеної мультимедійної презентації про О. Блока.

В зошитах всі інші учні записують тези на зразок...

Олександр Блок (1880-1921) - одна з найяскравіших зірок на небосхилі поезії «срібної доби». У ньому бачили обраного долею спадкоємця російської лірики XIX століття і відкривача шляхів поезії XX століття, лицаря Прекрасної дами і митця.

Народився 16 листопада у Петербурзі. Батько - професор Варшавського університету (держ. право). Батьки розлучилися одразу після народження сина. Мати - Олександра Андріївна Бекетова. Виховувався в родині діда - ректора Петербурзького університету. Бабуся, мати і тітки - перекладачки. Поезії почав писати ще дитиною, випускав домашній журнал.

По закінченні гімназії (1898р) Блок став студентом юридичного факультету Петербурзького університету (через три роки перевівся на слов'яно-російське відділення філологічного факультету). 31903-го року почав друкуватися (часопис «Новий путь», альманах «Северньїе цветьі»). Привернув до себе увагу російських символістів Д. Мережковського, 3. Гіппеус, В. Брюсова.

Познайомився з філософією В. Соловйова (Земне Життя - це лише перекручене відображення життя потойбічного).

Кохання до Любові Дмитрівни Менделєєвої - доньки відомого хіміка. Вона стала уособленням Вічно жіночності.

1904 р. Збірка «Вірші про Прекрасну Даму». (про таке кохання, як в легендарних Данте і Беатріче). Вони взяли шлюб. Але подружнє життя було нещасливе (кохання до Андрія Бєлого, Менделєєва вирішила стати акторкою)

1906 р. - лірична драма «Балаганчик».



1907р. – 4 травня приїхав у Київ. Літературні читання у київській Опері.

1908 р. - п'єса «Пісня долі»



Змінюється світогляд. Під «єдністю зі світом» поет розумів прийняття бурхливої стихії земного життя. А також нерозривний зв'язок із долею Батьківщини.

1916 р. - мобілізований на фронт Першої Світової війни.

Після жовтня 1917-го року включився у політичне життя. Був членом колегії видавництва «Всемирная литература», головою дирекції Великого драматичного театру, членом колегії Літературного відділу Наркомпросу, головою Петроградського відділення Всеросійської спілки поетів та ін..



1918 р. - поема «Дванадцять», «Скіфи».

1921 р. -11 лютого «Пушкинскому дому».

Останні роки були позначені творчою кризою.

7 серпня Блок помер (серцевий напад).


  1. Вибіркове читання поезій О. Блока, що привернули увагу учнів під час підготовки домашнього завдання.

  2. Виразне читання вчителем вірша О. Блока «Предчуствую тебя».

VІ. Питання до учнів:

  • 3 яким віршем або віршами перегукується дана поезія?

  • Що нове вносить Блок у тему «передчуття»?

  • Яке ідейно-естетичне навантаження містить епіграф до вірша?

  • Якщо порівнювати «передчуття» А. Рембо, В. Соловйова і О. Блока, то хто з них найближче підійшов до символу як до абсолюту?

  • Чи є якийсь сенс у подібній відірваності від реальності?

Мрія про Прекрасну Даму - спроба знайти вихід із пустелі самотності, із її замкнутого кола.

VІІ. Рефлексія.

Питання і завдання. 1). Чому саме образ Прекрасної Дами став уособленням символізму О. Блока? 2). Чим символізм Блока відрізнявся від символізму А. Рембо? 3). Який вплив оказало політичне життя Блока на його творче життя?

V. Домашнє завдання


  • Написати твір-мініатюру на тему: «Душа не спить!» (О. Блок)

  • Читати улюблені поезії О. Блока


Урок № 4

Тема: Анна Ахматова. Розвиток засад акмеїзму в поезії Анни Ахматової.

Мета: поглибити знання про акмеїзм, розглянути особливості акмеїзму в порівнянні з символізмом; познайомити учнів з унікальністю поетики М. Гумельова; розглянути життєвий і творчий шлях А. Ахматової, художні особливості її ранньої лірики; розвивати розуміння художньої поетичної творчості.

Обладнання: портрети А. Ахматової і М. Гумельова, музика П. Моріа з к\ф «Чоловік та жінка», бібліотечка творів поетеси, проектор, відеофільм про Анну Ахматову.

Хід уроку.

І. . . .. Евокація:

Виразне читання учнями віршів О. Блока.

Питання до учнів: До якого літературного напрямку належав О. Блок?(символізм) У чому полягали естетичні засади символізму? (1. Заміна життя, матеріального світу -символами. 2. Спрямування до фантастичного, нереального. 3.Поетика умовності. 4. Індивідуальне уявлення про світ.)

II.. Мотивація навчальної діяльності.

III.. Усвідомлення знань.

Слово вчителя про акмеїзм

1911 р. - літературне об'єднання «Цех поетів».



Головне завдання - вдосконалення поетичної майстерності. Розглядали поезію як ремесло. Всередині цього об'єднання виникла назва акмеїзм (від грецького -найвищий ступень чогось, вершина, розквіт) - поворот поезії до реальності, до предметно-чуттєвого.

Учні записують в зошитах про акмеїзм та заповнюють таблицю.

Символізм

Акмеїзм

Туманно-абстрактне світосприйняття

Твердий і ясний погляд на життя

Влада символу

Пряме і точне значення слова

Пріоритет музики

  1. Образотворче мистецтво(живопис,

архітектура, скульптура)

Царина «вічності».

Історизм

Акмеїзм - суто російське явище.

Душею руху акмеїстів був Микола Гумельов (1886-1921).



Під звуки музики П. Маріа учень читає поезію «Из логова змиева» присвячену М.Гумельовим своїй дружині А. Ахматовій.

Розповідь підготовленого учня про поета. Всі інші учні записують тезами. Високоосвічений руський інтелігент, на Першій Світовій війні був двічі нагороджений Георгієвським хрестом; розстріляно 24-го серпня 1921-го року за необоснованими звинуваченнями.

Йому притаманно: 1). «Поезія мужності»,

2). Потяг до романтики та героїки.

3). Культура рафінованості.

4). Почуття самотності.

5). Душевний надлом.



Ніхто не зможе сказати про поета більше, ніж він сам, його поезія. І нікому не знати про нього більше, ніж він сам знає. Тільки нащадкам.

Отже – його дружина Анна Ахматова.



Чи багато жіночих імен знає світова література: Сапфо, Ганрієтта Наварська, Жорж Санд, Гаррієт Бічер-Стоу, Леся Українка, Етель Ліліан Войнич... так будувалося суспільство не залишаючи жінкам можливості реалізації своїх талантів. Тим більшою є заслуга тих, хто зумів у цьому чоловічому світі довести, що і Вона як Митець - неперевершена! Однією з таких жінок була Аня Горенко, яку весь світ знає як Анну Ахматову.

ІV. Перегляд відеофільму про життя й творчість Анни Ахматової..

  1. Виступ учня-біографа про Україну у житті Анни Ахматової.

VІ. Виступ учнів-рецензентів про стосунки О.Блока і А. Ахматової, їх «поетичне змагання».

VІІ. Виразне читання віршів Анни Ахматової.

VІІІ. Рефлексія.

ІХ. Домашнє завдання.

  1. Як належність А. Ахматової до акмеїзму позначилась на її творчості?

  2. Прочитати поему «Реквієм».

  3. Вивчити напам'ять вірш А. Ахматової, який вам більше сподобався.

Додаток 2. Календарний план гуртка «Імена класиків світової літератури на карті України»



п/п


Зміст матеріалу

Дата

Примітки

1

Дослідження Вольтером історії України у праці «Історія Карла ХІІ». Розділ ІV







2

Й.В. Гете. Популяризація ідей європейського Просвітництва в Україні.







3

Українська тематика у творчості Дж. Г.Байрона «Мазепа». Шевченко про Байрона







4

О.С.Пушкін. Вимушена подорож Україною. Українські мотиви у творчості Пушкіна.







5

Поеми «Полтава», «Бахчисарайський фонтан».







6

Поетичне змалювання побуту й звичаїв Київської Русі в «Повість про віщого Олега».







7

М.В.Гоголь. Дитячі та юнацькі роки майбутнього письменника.







8

Україна у збірці «Вечори на хуторі біля Диканьки»







9

Українські традиції, фольклор, образи, картини природи у збірці «Миргород».







10

Історичне підґрунтя повісті М.Гоголя «Тарас Бульба».







11

Адам. Міцкевич. Подорож маршрутом О.С.Пушкіна







12

Образи природи Криму в циклі «Кримські сонети».







13

Практичне заняття. Виразне читання поезій О.Пушкіна та А.Міцкевича.







14

Вплив історії та культури України на творчість В.Г.Короленко. «Сліпий музикант»







15

Практичне заняття. Читання уривків з повісті.







16

Оноре де Бальзак. Життя в Україні.







17

Бальзак і Евеліна Ганська. Зображення українського побуту в творі «Лист про Київ».







18

Вплив України на подальше життя і творчість О. де Бальзака.







19

Українська тематика у творчості французького письменника Проспера Меріме.







20

Твір «Микола Гоголь».







21

«Богдан Хмельницький» - історія українського козацтва.






22

«Українські козаки та їхні останні гетьмани».







23

Гі. де Мопассан. Заочне знайомство з культурними надбаннями України.







24

Листування Мопассана з українською художницею Марією Башкірцевою.







25

Практичне заняття.







26

Л.М.Толстой й Україна.







27

Листування Толстого з митцями України: Марко Вовчок, М.Заньковецька, Т.Шевченко.







28

Вплив філософії Г.Сковороди на світогляд та творчість Л.Толстого.







29

Вплив творчості О.М.Островського й А.П.Чехова на становлення Українського театру.







30

Життя А.П.Чехова в Україні.







31

Українська природа, мова, у творчості А.Чехова. Оповідання «Святой ночью», «Мечты», «Счастье».







32

Оповідання «Казак», «Человек в футляре», та інші.







33

Вплив творчості Т.Шевченка на становлення поета М.О.Некрасова.







34

Практичне заняття. Читання поезій Т.Шевченка та М.Некрасова.







35

Підсумковий урок.






Додаток 14. Літературно-музична композиція за сторінками життя й творчості В. Висоцького – поета, композитора, виконавця-барда, актора...






Додаток 15. Літературна вітальня «Мне дали имя при рождении Анна…» за життєвим та творчим шляхом А.Ахматової.



Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка