Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть



Дата конвертації23.10.2016
Розмір143 Kb.
ТипУрок
Урок 2

Тема. Архітектура - кам'яний літопис століть.

Мета: Поглибити знання учнів про архітектуру. Розвивати вміння будувати перспективне зображення, аналізуючи й розміряючи конкретні форми. Виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, акуратність, активізувати творче мислення учнів.

Обладнання: простий і кольорові олівці або інші ї графічні матеріали, лінійка, формат А4.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань вмінь та навичок.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ.Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.

  1. Назвіть часові, види мистецтва?

  2. Назвіть, просторові й синтетичні види мистецтва?

  3. Розкрийте особливості відображення світу в одному з видів мистецтв ?

  4. Як ви розумієте поняття «художній образ»?

  5. Порівняйте мову різних видів мистецтв (за вибором): живопису і музики;
    скульптури й танцю; театру і кіно.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності Розповідь вчителя.

Архітектура... Вона є невід'ємною частиною нашого життєвого простору, заповнюючи його різноманітними зразками зодчества: житловими будинками, храмами та палацами, площами й стадіонами, парками й скверами. Цей вид візуального мистецтва Віктор Гюго образно назвав «мистецтвом вписувати лінії у небо».

IV. Оголошення теми уроку

Сьогодні на уроці ми спробуємо розібратися чому архітектура літопис світу, вона промовляє тоді, коли вже мовчать і пісні, й перекази, коли вже ніщо не говорить про загиблий народ

V. Вивчення нового матеріалу Репродуктивна бесіда.

  1. Визначте «характер» архітектурних пам'яток, втілений у музичних образах.

  2. Що спільного між музикою й архітектурою?

  3. Які архітектурні споруди належать до «семи чудес світу»?
    Розповідь вчителя.

Архітектура (або зодчество) — одна з найбільш всеохоплюючих галузей людської діяльності, в межах якої вирішуються різноманітні завдання я естетичної організації простору, створення штучного середовища для життя і праці людей, їх побуту й відпочинку. На відміну від таких видів пластичного мистецтва, як живопис і графіка, архітектура не зображує, її створює просторові об'єкти, визначає їх зовнішнє та внутрішнє убранство. Вона сприймається головним чином у просторі: споглядаючи інтер'єри споруди, ми зіставляємо свої враження із загальним естетичним уявленням, яке виникає, коли оглядаємо її, рухаючись навколо.

У будівництві використовуються різні за властивостями матеріали: пісок, глина, деревина, природний камінь, гравій, у сучасній архітектурі — також скло і бетон.

Дослідіть, з яких матеріалів створено й чим оздоблено ваше житло, шкільна будівля, найближчий храм.

Архітектура зародилася тоді, коли люди в різних місцях світу почали будувати примітивні житла — курені, землянки, пізніше родові оселі. Прикладом такого житла можуть бути будинки трипільської культури в Україні.

Із часів первісної доби в Криму, Франції, Англії, Вірменії, Північній Африці збереглися культові мегалітичні споруди (від грец. мегас — великий, літ — камінь). До «архітектури великих каменів» належать дольмени, менгіри та кромлехи. Дольмен складається з вертикальних кам'яних брил і плит, покритих зверху однією чи кількома горизонтальними. Найбільш грандіозний кромлех — споруда з окремих величезних каменів, які утворюють концентричне коло, — знаходиться у Стоунхенджі поблизу м. Солсбері у Великій Британії.

Робота з підручником.

Опишіть модель споруди трипільської культури за фотоілюстрацією (зверніть увагу на прикрашений рогами-серпами округлий дах). Спробуйте визначити її призначення (житлова чи культова). Поміркуйте, яке символічне значення втілює Стоунхендж. Чи може ця кругла площадка, замкнена кільцем каменів, бути присвяченою сонцю?

Розповідь вчителя.

Архітектура відображає суспільні уявлення певної історичної доби. На її розвиток впливає багато чинників: характер виробничих відносин, рівень розвитку науки і техніки, природні та кліматичні умови, притаманні певній місиєбост: будівельні матеріали, а також традиції, практичні потреби й художні смаки людей.

Репродуктивна бесіда.

Якою ж мовою промовляє до нас ця стародавня муза?

Розповідь вчителя.

Ключовим словом для «архітектурної» мови є простір. Простір виявляється за допомогою засобів архітектурної композиції, до яких належать: структурні особливості поверхні (тектоніка), пропорційні й ритмічні відношення, масштабність, пластика, фактура і колір поверхонь. Через свою не зображальність архітектурний образ потребує конкретизації, доповнення й збагачення іншими виражальними засобами. Ця обставина робить архітектуру особливо придатною для синтезу мистецтв. Архітектурна виразність насамперед залежить від її гармонійного сполучення зі скульптурою, живописом, декоративним мистецтвом.

За визначенням давньоримського архітектора Вітрувія, архітектура базується на трьох «китах»: міцність, корисність, краса. Пізніше автор середньовічного трактату про архітектуру Альберті додав доцільність.

Архітектурі як виду мистецтва притаманні такі основні якості, як функціональність, конструктивність та естетичність. Таким чином, будинок як витвір зодчества повинен не просто бути зручним, а сягати рівня архітектурно-художнього образу, тобто мистецького рівня.

Репродуктивна бесіда.

Що таке краса в архітектурі?

Розповідь вчителя.

Справжню архітектуру ми сприймаємо не відокремленою від довкілля, а цілісним витвором, де всі художні прийоми митець вбудовує в єдину «раму» наскрізної архітектурної дії, ніби творить драматургію просторових вражень.

Професія архітектора дуже давня. У ній поєднані наука, мистецтво й техніка. Тому архітектор має бути одночасно талановитим митцем і вправним інженером. Багато людей працює над створенням і втіленням архітектурного проекту, але цим «оркестром» фахівців диригує архітектор, саме пін — драматург і режисер просторової вистави. Драматург — тому що він задає сюжет, режисер — оскільки надає конкретного втілення цьому сюжету. Тобто у роботі архітектора поєднані мистецтво творця і майстерність виконавця. Втім, витвір архітектури «виконується» один раз, і помилка «режисера» здатна згубити задум «драматурга», зруйнувати велике диво архітектурної драми, яка століттями не сходить з помостів історії. Філософ Дені Дідро наголошував: «Невдалу картину можна сховати, погану скульптуру — розрубати, а що тоді робити з фасадом палацу?».

Робота з підручником.

  • Встановіть, які елементи античної архітектури використовуються в сучасних будівлях. Наведіть приклади.

  • Які ознаки східної архітектури присутні на фотоілюстрації палацу в Бахчисараї?

Розповідь вчителя.

У процесі історичного розвитку склалися різноманітні архітектурні стилі, що вирізняються своєрідністю будівельних конструкцій та архітектурних форм. У Стародавній Греції та Римі талановиті зодчі створили величні споруди, які залишилися у віках неперевершеними зразками пропорційності й простоти, урочистості й досконалості. З тих часів у мистецтві архітектури використовуються арки, колони, склепіння.

Робота з підручником.

  • Чи досягнуто єдності та гармонії між основною спорудою і довкіллям у композиції замкового ансамблю Во ле Віконт?

  • Яким чином архітектору вдалося передати відчуття величі Вестмінстерського палацу? Аргументуйте свою думку, опираючись на фотоілюстрації.

Розповідь вчителя

Споруди сивої давнини, а також шедеври пізніших епох — грандіозні індійські храми й Велика китайська стіна, мальовничі романські замки й ажурні готичні або чудернацькі барокові собори, парадні палаци й скромні, на перший погляд, дерев'яні українські церкви, оригінально орнаментовані асиметричні споруди в стилі «модерн» — усе це ніби своєрідні архітектурні послання у вічність...

Розрізняють три основних різновиди архітектури: архітектура об'ємних споруд; ландшафтна; містобудування.

В архітектурі об'ємних споруд виділяють житлову, суспільно-громадську і промислову.

Розмаїттям житлової архітектури різних часів ми завдячуємо творчості зодчих: від непоказних селянських хатин під солом'яними стріхами до сучасних «багатоповерхівок» мегаполісів. Так, панський маєток, перевезений до Переяславського музею народної архітектури і побуту із села Вороньки Бориспільського району Київської області, дуже затишно почуваєтьря серед місцевої рослинності. А новобудови української столиці, що стрімко здійнялися над древнім золотоверхим красенем, височать у небі силуетами дахів, мовби змагаючись зі славнозвісними американськими хмарочосами.

Робота з підручником..

Опишіть за фотоілюстраціями деталі декоративного оздоблення панського маєтку на Київщині та печі в майстерні полтавського гончаря.

Розповідь вчителя.

До суспільно-громадської архітектури належать школи, університети, тонтри, храми, музеї, бібліотеки, стадіони, , вокзали, магазини. У них, як і у звичайних житлових будинках, важливу роль відіграє оформлення інтер'єрів. Наприклад, інтер'єри найбільшої у світі Бібліотеки Конгресу США (Вашингтон) своєю вишуканою красою скоріше нагадують зали музею або палацу. Споруда одного з найдавніших в Європі університетів у Лунді (Швеція) милує око не лише класичними композиційними формами та декором, а й органічним зв'язком із парковою зоною, з рослинними мотивами Півночі, де розташовано університетський комплекс.

Робота з підручником.

  • Схарактеризуйте споруду й інтер'єр Бібліотеки Конгресу США.

  • Яка, на вашу думку, композиційна роль фонтану в архітектурному ансамблі Лундського університету?

Розповідь вчителя.

Промислову архітектуру репрезентують заводи й фабрики, електростанції, транспортні мережі, зокрема аеропорти, річкові та морські ворота багатьох міст. У проектуванні цих будівель переважає функціональне призначення, проте не залишаються поза увагою естетичні потреби людини.

Репродуктивна бесіда.

  • У чому ви вбачаєте оригінальність архітектурного задуму Лондонського мосту?

  • Які зразки промислової архітектури є у вашій місцевості? Оцініть їх дизайн.

Розповідь вчителя.

Ландшафтна архітектура призначена для організації довкілля, основним її матеріалом є природна рослинність. Таким оригінальним поєднанням природної естетики з архітектурно-дизайнерською думкою: садово-паркове мистецтво, яке включає міські сквери, бульвари, парки. Тут, зазвичай просто неба, за законами краси поряд із архітектурою малих форм — терасами, альтанками, фонтанами, сходами, місточками — наструнчуються представники флори.

Робота з підручником.

  1. Як архітектурні споруди, що на фотоілюстраціях, вписано в естетику ландшафту?

  2. Пригадайте, у яких відомих парках вам доводилося побувати. Які витвори архітектури малих форм ви там спостерігали?

Розповідь вчителя.

Історія містобудування пронизана мріями та прагненням людей зробити зручною і комфортною свою оселю, прикрасити будинки, вулиці, площі. Французький архітектор, представник класицизму Клод Ніколя Леду (1736-1806) створив проект «ідеального міста Шо» з переважанням чітких геометричних форм. Однак безкрає розмаїття реальних міст не підкоряється абстрактним схемам. Масштабна діяльність із містобудування комплексно охоплює питання розвитку планувального вирішення міста з урахуванням природних особливостей і національних традицій. Наприклад, планування курорту в українських Карпатах із гірськими річками й високими смереками істотно відрізнятиметься від планування курортної зони на узбережжі Чорного моря в Криму. Адже міське довкілля залежить від природного рельєфу, складу й типу рослинності, масштабу й характеру водних об'єктів. Репродуктивна бесіда.

  • Як фортифікаційна споруда в Кам'янці-Подільському враховує природний рельєф довкілля?

  • Порівняйте особливості містобудування курортів Ялти ти Яремні (с. 24).

Розповідь вчителя.

Містобудівники не тільки створюють нові міста, а й реконструюють старі райони; спільно з іншими фахівцями розв'язують транспортні й екологічні проблеми міст. Так, архітектори-урбаністи на чолі з французом Шарлем Едуаром Ле Корбю-зьє (1887-1965) розробляли проекти укрупнення міських структур, розраховуючи на концентрацію в них великих мас населення. Сучасні зодчі не перестають дивувати людство новітніми відкриттями в галузі архітектурних технологій. Так, у столиці Об'єднаних Арабських Еміратів Дубаї побудовано величезний динамічний хмарочос, що рухається, повільно повертаючись навколо власної осі.

Таким чином, мистецтво архітектури, яке розвивалося віками, здатне сягати рівня узагальнення ідей свого часу, у художній формі воно може передавати навіть відчуття радості або смутку, виражати складні уявлення людини про світ, простір і час.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Назвіть різновиди архітектури.

  2. Розкрийте своє розуміння відомої «формули» архітектора Вітрувія.

  3. Репрезентуйте фото архітектурної пам'ятки свого краю або репродукцію всесвітньо відомої споруди й повідомте про її особливості.

  4. Поясніть вислів Й. В. Гете: «Архітектура — це мовчазна музика».

VII. Практична робота.

Зобразіть храм мистецтв, яким ви його уявляєте. Складіть коротке пояс­нення до свого малюнка.

VIII. Підсумок уроку

Демонстрація, обговорення, оцінювання дитячих робіт. Завдання на наступний урок «Архітектура». Виконайте креслення проекту будинку (квартири), де вам хотілося б жити в майбутньому

Для конспекту учня.

Архітектура) — мистецтво проектування і зведення будинків, споруд, їх комплексів; художній характер будівлі.

Архітектоніка (тектоніка) — пластичне художньо-образне вираження конструктивних особливостей архітектурної споруди; у загальному розумінні — будова художнього твору; композиція.

Дольмен— вид поховальних споруд у вигляді величезних кам'яних брил, поставлених на ребро і покритих зверху масивною плитою; в Україні трапляються в Криму.

Кромлех— вид споруд доби неоліту у вигляді круглих огорож з величезних кам'яних брил і стовпів (до 6-7м завдовжки).
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс
downloads -> «Місце професії «Оператор комп’ютерного набору» на сучасному ринку праці»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка