Урок доброти Тема. Той, хто творить добро, творить саме життя. Мета



Скачати 264,89 Kb.
Дата конвертації03.11.2018
Розмір264,89 Kb.
ТипУрок
Урок

доброти

Розробила

учитель Хутірської ЗОШ І-ІІІ ст.

Черкаського районної ради

Черкаської області

Ротай Світлана Геннадіївна



Урок доброти
Тема. Той, хто творить добро, творить саме життя.
Мета. Викликати в дітей бажання творити добро й уникати злих

вчинків; формувати уявлення про доброту як одну з найкращих рис

особистості; збагатити знання учнів про добро; виховувати віру в силу

добра.


Обладнання: макет «Будинка Доброти», картки - розсипанки з

прислів’ями, прислів’я-промінці, картки - хмаринки з висловами

Я.Корчака, В.О.Сухомлинського, Ш.О.Амонашвілі, ілюстрації,

макет «Дерева Доброти».


Хід уроку

I. Слово вчителя.

Усміхнися всім навколо :

небу, сонцю, квітам , людям.

І тоді, обов’язково,

день тобі - веселим буде !

А. Костецький.

- Діти, ви уважно слухали вірш. Скажіть, що ж потрібно зробити, щоб день був веселим, радісним, щоб було бажання працювати, вчитися ?( Потрібно усміхнутися. )

- Так, побачивши усміхнене , сповнене радістю обличчя, стає затишно на душі, настрій стає піднесеним, веселим. Але самої усмішки замало. Не вистачає щирих, добрих слів. Давайте пригадаємо вірш, яким ми з вами вітаємось щоранку:

Доброго ранку !- травам росистим!

Доброго ранку!- квітам барвистим!

Доброго ранку!- сонечку ясному,

людям усім і всьому прекрасному!

- Цими словами люди починають свій день, бажаючи добра людям.

ІІ. Повідомлення теми уроку

- Сьогодні у нас незвичайний урок – урок доброти. Ми поговоримо про добро, добрі справи. Ви поповните свої знання. Можливо, хтось із вас перегляне свою життєву позицію і стане добрішим, кращим, досконалішим.



ІІІ. Робота з словником.

- Що означає слово «добрий»? прочитайте визначення в «Тематичному словнику школяра»

Добрий – той, хто приязно, чуйно ставиться до людей; доброзичливий.
ІV. Технологія «Асоціативний кущ»

- Подумайте і скажіть, як ви уявляєте добро?

- Чи можна доторкнутися до добра?

- Чи можна купити добро?

Отже, добро можна лише відчути. Воно допомагає відчувати радість, любов, співчуття.

Діти будують асоціативний кущ.

Добро – це любов до оточуючого світу, хороший вчинок, відчуття радості за чужі успіхи, допомога у скрутну хвилину, допомога слабшим, співчуття, лагідне слово, щира усмішка.
- А зараз давайте поринемо в світ добра творів В.О.Сухомлинського.

V. Читання і обговорення оповідань В.О. Сухомлинського « Добре слово», «Чому дідусь такий добрий сьогодні»

Добре слово

В однієї жінки була маленька донька Оля. Коли дівчинці виповнилося п’’ять років, вона тяжко захворіла.

До нещасної матері почали приходити родичі. Кожен приносив щось смачне й поживне. Кожен говорив: „Треба добре харчуватися, треба дихати свіжим повітрям, і хвороба втече в ліси й на болота”.

Одного дня біля хворої зібрались усі родичі. Дідусь Опанас сказав:

- Чогось їй не вистачає. А чого, і сам не можу зрозуміти.

Раптом відчинились двері й у хату ввійшла прабабуся Олі - столітня Надія. Про неї всі забули, бо багато років сиділа стара в хаті і нікуди не виходила. Але, почувши про хворобу правнучки , вирішила навідати її.

Підійшла до ліжка, сіла на ослінчик, взяла Олину руку в свою – зморшкувату, маленьку – й сказала :

- Принесла я тобі, моя люба правнучко, один- єдиний подарунок : сердечне бажання. Єдине бажання залишилось у мене в серці : щоб ти , моя квіточко, видужала й знову раділа ясному сонечку.

Така величезна сила любові була в цьому доброму слові , що маленьке Олине серце забилося частіше, щічки порозовішали, а в очах засяяла радість.

- Ось чого не вистачало Олі, - сказав дід Опанас. – Доброго слова.

В.О Сухомлинський

- Що трапилося з дівчинкою?

- Що зробила прабабуся Надія?

- Що повернуло дівчинку до життя?

- В чому виявилася велика сила? (В доброму слові)

- Отже, від доброго слова у людей теплішає на серці. Недарма в народі кажуть „ Слово лікує, слово і ранить.”

- Як ви розумієте цей вислів ?

Чому дідусь такий добрий сьогодні

Поліз Андрійко на шовковицю: привабили чорні ягоди. На­втішався вволю, а тут дощ пішов.

Пересидів Андрійко дощ. Хотів злазити з шовковиці, аж ди­виться — сидить під шовковицею дідусь Петро. Вийшов після дощу в сад.

«Що ж його робити?» — думає Андрійко.— Злізати з шовко­виці — струсиш на дідуся всю воду з листя, змокне під дощем, захворіє».

Сидить Андрійко, притулившись до гілки, боїться поворухнутися. Жде, поки дідусь до хати піде, а він не йде. Уже сутеніти стало, коли підвівся дідусь, питає:

- Чому це ти сидиш на дереві, внучку?

- Боюсь струсити на вас краплі, дідусю...

- Злазь, Андрійку!

Дідусь відійшов. Андрійко зліз із шовковиці. Дідусь пригор­нув і поцілував Андрійка.

- Чому це дідусь такий добрий сьогодні? — з подивом по­думав онук.

В. Сухомлинський

- Чому дідусь був добрим?

- Які з наведених чеснот відповідають вчинку Андрійка? (Людяність, дисципліна, терпіння, добро.)

Сам В. О. Сухомлинський звертається до вас з таким закликом: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить» (Прикріплюю хмаринку з висловом на дошці)

VІ. Пісня „ Доброта ”

Сл. Н. Тулубової.

Муз. І. Лученка.

Добрим бути – зовсім це непросто,

Не залежить доброта від зросту,

Не залежить доброта від віку,

Добрим треба бути нам довіку.

Приспів:


Тільки треба, треба добрим бути,

І в біді про друга не забути,

І закрутиться земля скоріш ,

Якщо будем я і ти добріш.

Добрим бути – зовсім це непросто ,

Не залежить доброта від зросту,

Доброта нещира не буває ,

Нагород вона не вимагає.

Приспів.

Доброта роками не старіє ,

Доброта від холоду зігріє ,

Якщо доброта ,як сонце світить ,

То радіють і дорослі й діти .

Приспів.


VІІ. Бюро добрих послуг

Робота з ілюстраціями.

- За ілюстраціями сказати, яку б добру справу ви зробили?
VІІІ. Вправа « Закінчи речення»

Поміркуйте, як би ви закінчили речення, яке починається такими словами

«Якби я …»

(Якби я мав багато грошей, я б нагодував всіх голодних, якби я був Президентом, я б ввів штрафи за грубі слова, якби я була чарівницею, я б знищила все зло тощо.)

- А ось послухайте, як продовжив це речення хлопчик з оповідання В.О. Сухомлинського.

Читання оповідання В. Сухомлинського «Якби я мав килим-літак»

Далеко-далеко за морем, серед високих гір, росте дивовижна квітка. Розцвітає вона ранньої весни і цвіте усе літо до пізньої осені. Має ця квітка предивну властивість: вона очищує повітря. Хто дихає повітрям біля цієї квітки, той ніколи не хворіє.



Якби я мав килим-літак, полетів би за море, опустився б у горах, знайшов би дивовижну квітку. Я б зібрав її насіння і привіз би додому. Роздав би усім людям по насінинці, щоб у всіх виросла чудова квітка, щоб не було жодної хворої людини, щоб люди жили довго-довго і не хворіли. Моя бабуся часто хворіє. Я повів би її до чудодійної квітки.

Вона б подихала цілющим повітрям і вилікувалася б назавжди.

ІХ. «Дерево Доброти»

- А чи важко бути добрим?

- Діти, в кожного з вас на парті є листочок. Напишіть на ньому, які добрі справи ви робите чи вам доводилось робити раніше.

Потім діти виходять до дошки і прикріплюють ці листочки на дерево.

- Молодці! Дякую вам за ваші добрі справи і вчинки. Робіть їх постійно, не чекаючи , коли з’явиться нагода, не ждіть за них подяки.

Великий педагог сьогодення Ш.О. Амонашвілі казав:

«Незалежно від того, чекають від тебе добра чи не чекають – твори добро. Незалежно від того, помітять твоє добро чи не помітять – твори добро. Незалежно від того, приймають твоє добро чи відкидають – твори добро. Незалежно від того, чим будуть платить тобі за добро: добром чи злом – твори добро.

Твори добро і ні у кого не питай дозволу, бо ніхто не може бути володарем твого добра.» (Прикріплюю хмаринку з висловом на дошку)
Х. Робота над прислів’ями.

1. Групова робота

1 група.


З’єднати частини прислів’їв.

Від теплого слова а зла уникай.



Все добре переймай , роби добро іншим.

Добре слово і лід розмерзає.

Щоб тобі робили добро, не коштує грошей.
2 група.

Додати кінцівку, скориставшись словами для довідок.



Хто людям добра бажає,— ... .

Перший крок до добра — ... .

Робиш добро — ..., робиш зло — ... .

Добре треба шукати, а зло

Слова для довідок: не кайся; той і собі має; не робити зла; зла й сподівайся; саме прийде.


3 група.

Скласти прислів’я з розсипанок.

1. діло, роби, Добре, сміло.

2. ходять, добра, Шляхом, не, зла, до.

3. одяг, Не. красить, добрі, людину, діла, а.
По закінченні роботи діти зачитують утворені прислів’я.

2. Робота над прислів’ями – промінчиками.

- Діти, до нас у клас завітало і сонечко з доброю посмішкою. На його промінчиках записані прислів’я. Давайте прочитаємо їх .

* Доброму скрізь добре.

* Добре слово серце гріє.

* Щире й добре діло душу й тіло звеселило.

*Добре серце за чужу біду болить.

- Як ви розумієте ці прислів’я?

З доброю людиною легко і надійно жити. Добра людина завжди буде поряд і в радості, і в горі, допоможе пережити важкі хвилини. Поважайте людей, робіть їм добро і вам буде добре. Пам’ятайте, що ви живете серед людей.

Великий педагог Януш Корчак казав: «Добра в тисячу разів більше, ніж зла. Добро сильне і непохитне.» (Чіпляю на дошку хмаринку з висловом)


ХІ. Фізкультхвилинка

Учні імітують рухи за змістом вірша.



Добре те, що сонце світить!

Добре те, що віє вітер!

Добре те, що цей ось ліс

Разом з нами ріс і ріс!

Добре те, що в нашій річці

Синя - не брудна водичка!
ХІІ. Вправа « Закінчи речення»

«Якби я …

(Якби я мав багато грошей, я б нагодував всіх голодних, якби я був Президентом, я б ввів штрафи за грубі слова, якби я була чарівницею, я б знищила все зло тощо.)
Читання оповідання В. Сухомлинського «Якби я мав килим-літак»

Далеко-далеко за морем, серед високих гір, росте дивовижна квітка. Розцвітає вона ранньої весни і цвіте усе літо до пізньої осені. Має ця квітка предивну властивість: вона очищує повітря. Хто дихає повітрям біля цієї квітки, той ніколи не хворіє.



Якби я мав килим-літак, полетів би за море, опустився б у горах, знайшов би дивовижну квітку. Я б зібрав її насіння і привіз би додому. Роздав би усім людям по насінинці, щоб у всіх виросла чудова квітка, щоб не було жодної хворої людини, щоб люди жили довго-довго і не хворіли. Моя бабуся часто хворіє. Я повів би її до чудодійної квітки.

Вона б подихала цілющим повітрям і вилікувалася б назавжди.

ХІІІ. Гра «Добре — погано»

Дорослий називає слово, а діти відповідають, добре це чи погано.



Добре Погано

Захистив Образив

Відвідав Розірвав

Обігрів Посварилися

Допоміг Відібрав

Поділився Штовхнув

Заспокоїв Ударив

- Як ви розумієте ці вислови? Які з них треба використовувати в житті, у відносинах з людьми?



ХІV. «Казовий будиночок Доброти»

- Діти, я знаю, що ви дуже любите читати казки. І ось наше наступне завдання – необхідно заселити в будиночок всіх героїв казок, які творили добрі справи, були добрими. (Діти називають казкових героїв: Дюймовочка, Попелюшка, Мальвіна, Білосніжка і гноми, Малюк з казки «Малюк і Карлсон, що живе на даху». Котигорошко та ін..)



ХV. Гра «Командири і чарівники добра» (З книги Ш.О. Амонашвілі «Доброго дня, діти»)

- Учні-першокласники, вихованці Ш.О. Амонашвілі, були шефами діток з дитячого садка. Я пропоную вам, третьокласникам, добру справу - взяти шефство над першокласниками. Але спочатку необхідно скласти план заходів, які ми можемо провести.

Використовую для складання плану технологію «Два-чотири-всі разом».

1. Навчити нових ігор.

2. Показати виставу.

3. Навчити робити іграшки – саморобки.

4. Провести вікторину «Сторінками улюблених казок».

5. Влаштувати спільний концерт.

6. Провести спортивні змагання.

7. Організувати «Книжкову лікарню» тощо.


ХVІ. Підсумок уроку.

Декламування віршів учнями

1 учень. Ти добро лиш твори повсюди.

Хай тепло твої повнять груди:

Ти посій і доглянь пшеницю,

Ти вкопай і почисть криницю.

Волю дай, нагодуй пташину,

Приласкай і навчи дитину.

Бо людина у цьому світі

Лиш добро повинна творити!

Л.Іванкова


2 учень. Я вірю в силу доброти.

Добро завжди сильніше злого,

Дає наснагу, щоб цвісти

І світлу обирать дорогу.

Я вірю в силу доброти,

Що на торжку не продається,

Що кривди розбива пласти,

Красою тулиться до серця.

Я вірю в силу доброти,

Що має долю роботящих,

Що хоче, щоб і я, і ти,

І все було у світі кращим.

В.Крищенко


Учитель.

- Діти, творіть добро! Хай живе воно в ваших серцях і добрих справах!

Бо і сама людина починається з добра - до батька й матерi, дідуся і бабусi, до рiдної землi, до рослин і тварин. Добро - найголовнiша риса характеру кожної людини. Отож, вам моє побажання: щоб краплину людської доброти ви пронесли через усе своє життя, щоб зло покинуло вашу душу, а натомiсть щоб завжди в нiй панувало добро i совiсть. Недаремно кажуть, що людина починається з добра.

Сказав мудрець:

Живи, добро звершай!



Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро i вищу правду вiра

Людину відрiзня вiд мавпи і вiд звiра.

Хай оживає iстина стара:

Людина починається з добра.

Л. Забашта





Каталог: ld
ld -> Принципи реалізації наукової діяльності університету: активна участь у формуванні та
ld -> Програма навчальної дисципліни історія світової культури
ld -> Тема Основні етапи розвитку документознавства
ld -> Програма навчальної дисципліни міфологія Галузь знань 0201 культура Напряму підготовки 020101 культурологія
ld -> Дивовижний світ многогранників
ld -> Програма розвитку дітей дошкільного віку зі спектром аутистичних порушень
ld -> Діти з порушеннями психофізичного розвитку як суб'єкт корекційної освіти план
ld -> Інформаційний пакет 04 основи корекційної педагогіки
ld -> Есе на тему: “Українське мистецтво другої половини ХVII-XVIII ст.”
ld -> Дипломної освіти «Допущено до рецензування»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка