Урок етики у 6 клас




Скачати 204,91 Kb.
Дата конвертації09.12.2018
Розмір204,91 Kb.
Урок етики у 6 класі
Ісаєва Ірина Миколаївна

вчитель образотворчого мистецтва, етики та основ здоров’я

ЗОШ № 81

м. Запоріжжя

Запорізька область
ТЕМА: Чи може бути свобода основою моральності. Що розуміють під свободою вибору, дії, волі. Що означає бути самим собою. Чи може людина бути й залишатися собою в суспільстві.
МЕТА: пояснити поняття «свобода» як основа моральності людини; вчити учнів обґрунтовувати поняття свободи як основи мораль­ності;


  • ха­рактеризувати зміст свободи волі, дії та творчості;

  • розвивати уміння учнів ви­словлювати власну думку проте, чи може людина бути й залишатися собою в суспільстві;

  • висловлювати своє розуміння свободи, пояснювати, що означає сво­бода вибору, дії, волі;

  • формувати вміння наводити приклади узгодження власних інтересів із суспільними, моделювати та розв'язувати ситуативні завдання;

  • виховувати почуття власної гідності, громадянської позиції.


ОБЛАДНАННЯ: підручник, роздаваль­ний і наочний дидактичний матеріал.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ: свобода, свобода волі, свобода дії, свобода творчості.
Хід уроку


  1. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.

• Привітання.

• Перевірка готовності до уроку.


ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Сьогодні ми з вами продовжимо вивчення етики. А про що ми з вами будемо говорити, яке основне поняття, з яким ви познайомитесь на уроці, ви дізнаєтесь, розшифрувавши ребус. Вам потрібно серед на­ведених літер відшукати приголосні, що повторюються, і викреслити їх, а з тих літер, що залишаться, скласти слово.




Т

Ж

3

Г

К

Р

Б

В

П

А

3

Ж

О

Т

Р

О

К

Г

С

П

Д

А як ви розумієте значення цього слова? Я пропоную вам на окремих аркушах записати, що таке «свобода» в вашому розумінні.

(Учитель збирає аркуші з визначення­ми, зачитує деякі з них і прикріплює на дошці, а наприкінці уроку учні матимуть можливість з'ясувати, чи змінилися їхні уявлення про те, що таке свобода)

Етичний заряд

Я бажаю, щоб Ви залишалися самими собою, не втрачали своєї індивідуальності.


Початок етичного діалогу. Занурення в етичну проблему

Як ви вважаєте, що є основою моральності?


2. Представлення теми уроку та очікуваних навчальних резуль­татів.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, чому свобода вважається основою моральності.


IIІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


  1. Як пов'язані свобода та моральність людини.


1. Розповідь учителя.

Розглянте картину Віктора Васнецова «Витязь на роздоріжжі»

- Що зображено на картині?

- Чому картина так називається?

- Чи вважаєте ви складною ситуацію, в якій опинився витязь? Чому?

- Чим, на вашу думку, повинен керуватися витязь, обираючи свій шлях?



- Чи є витязь вільною людиною? Чому?



Логічний ланцюжок розвитку проблеми

Розглянемо та­ку ситуацію.

Випускник школи Олександр Коваленко вступив до військового на­вчального закладу, бо так хотів його батько, теж військовий. І дід був вій­ськовим. А Олександр добре грав на музичних інструментах і мріяв про му­зичне училище, Батько сказав, що професія музики — це несерйозно.

А Костянтин Нечипоренко, його друг, вступив до музичного учили­ща, куди вони мріяли разом вступати з Олександром. Батьки підтримали бажання Костянтина.

Учитель. Хто з друзів був вільний у виборі?

Висновок: оскільки Олександр матеріально залежав від батьків, він не міг вчинити так, як хотів. А може не хотів образити батьків, бо поважав їх.

Учитель. Хто з хлопців зможе максимально реалізуватися в про­фесійному аспекті?

Костянтин, оскільки він обрав професію, яка відповідає його природним задаткам та інтересам.



Учитель. Скажіть, будь ласка, хто з хлопців буде працювати творчо?

Костянтин, оскільки він не буде обмежений думками, які його змушують робити те, що не подобається.



Учитель. Так який зміст ми вкладаємо у поняття «свобода»?

За допомогою вчителя учні відповідають, що свобода — це стан людини, коли людина здатна із багатьох варіантів досягнення мати обрати оптимальний, а із багатьох способів, методів, технологій діяльності обрати найпотрібніші.



Учитель. А чому ми вважаємо свободу основою моральності? Учні доходять висновку, що моральна людина завжди повинна робити вибір убік добра, а вибір можливий тільки за умови свободи.

Кульмінація етичного діалогу

Учитель. А чи абсолютно ми вільні, коли робимо моральний ви­бір? І ніхто нас не осудить за наш вибір?

Вихід на моральний вибір

Міркування учнів наводять на висновок, що ми не вільні від совісті. Совість нас змушує чинити так або інакше.



Учитель. А чи повинна людина, яка має свободу вибору, перед ки­мось нести відповідальність?

Учні відповідають, що відповідальність розуміється як необхідність відповідати перед людьми за те, що ти робиш, за наслідки своєї діяльності, і відповідати перед собою за те, чи максимально ти реалізувався в житті.



У ч и т е л ь. А як ви вважаєте, хто і перед ким повинен нести відпові­дальність?

Напишіть у зошитах.

Після перевірки завдання на дошці з'являється запис:

Батьки — перед дітьми.

Діти — перед батьками.

Вчителі — перед учнями.

Учні — перед вчителями.

Лікарі — перед пацієнтами.

Вчені — перед людством.

Політики — перед народом.

У ч и т е л ь. Як ви побачили, в багатьох випадках це взаємна відпові­дальність. А чи можна сказати, що абсолютно в усіх випадках існує взаєм­на відповідальність?

Учні доходять висновку, що може бути й так. Наприклад, пацієнти повинні бути здоровими, і тому несуть відповідальність за свій спосіб життя, який може сприяти, а може й не сприяти здоров'ю. Людство відповідає перед вченими за те, що для добра чи зла використовуються результати досліджень (наприклад, атомна енергія). Народ теж відповідає за політиків, бо він їх і обирав.

Впродовж життя вільна людина, змушена робити вибір: як одягтися і в який магазин піти, де і як навчатися, де і ким працювати, чому присвятити своє життя. Оби­раючи шлях чи спосіб досягнення мети, ми часто не замислюємося над тим, чому діємо так або по-іншому, а просто наслідуємо дії та поведінку наших батьків, інших дорослих, героїв книжок тощо. Водночас люди не перестають замислюватися над запитаннями: що таке щастя, як його досягти, чому одні люди щасливі, а інші ні, які сили визначають долю кожного з нас?

Учитель. А має людина свободу дії? Наведіть приклади.

Учні доходять висновку, що спочатку обираємо, а потім діємо, тобто обираємо ті дії, які співвідносяться з нашими мотивами. Якщо ми бажаємо добра, то і діяльність наша буде спрямована на добро.

Учитель пропонує учням розглянути таку ситуацію.
Ситуація

Учень сусідньої школи повиривав всі квіти на квітниках. Коли його побачили за цим заняттям, то зателефонували директору школи, в якій він навчався. Директор запросив його до кабінету. Учень почав говорити, що він бажав тільки добра. В тій школі, де він зірвав квіти, і так гарно, а в їхній школі зовсім нема квітників. То він хотів, щоб його рідна школа була кращою за сусідню.

• Як ви вважаєте, чи добрий намір мав учень?

• Що б ви йому порекомендували?


Учні відповідають, що добрий намір повинен наводити на добрі дії. А якщо учень хотів свою школу зробити кращою, то треба було б розбивати квітники в своїй школі, а не знищувати у сусідній. Діти сусідньої школи пишалися своїми квітниками, і дії хлопчика для них були образливими.
У ч и т е л ь. А як ви розумієте поняття «свобода волі». Що таке воля?

На перший погляд, життя людини справді цілком залежить від того, в який час, у якій країні, в яких умовах вона народилася, як її виховували батьки, до якої школи віддали навчатися тощо. Погодьмося, що не від людини залежить, яким є розвиток науки і техніки в країні та світі, мир тепер чи війна, кому належить влада тощо. Крім того, кожна людина від народження має власний набір здібностей, особливостей, які серйозно впливають на її життя. Певною мірою життя людини ви­значає і стан довкілля та розташування планет у Всесвіті.

Однак є сенс і в протилежній позиції: навіть вам доводилося спостерігати, що люди, життя яких починалося за однакових умов, досягли різних результатів.

Життя людини, безумовно, залежить від багатьох зовнішніх і внутрішніх чинників, але людина тому і є людиною, що за будь-яких умов вона може обирати для себе ту чи ту дію, вчинок, врешті-решт - життєвий шлях. Вона здатна аналізувати зовнішні обставини, враховувати їхній вплив, ставитися до цього позитив­но чи негативно, а отже, робити вибір, проявляючи свободу влас­ної волі. Свободу волі мають усі люди і в кожній життєвій ситуації. Проте аби нею скористатися, треба усвідомлювати власні цін­ності, результати, межі свободи, тобто обставини, з якими слід ра­хуватися. Тільки тоді ми справді будемо здатні зробити вільний, правильний вибір. Ось чому кажуть, що свобода волі - це свобода вибору.

Людині притаманна також свобода дії й свобода творчості.
Свобода волі - можливість самостійно обирати власні цілі, наміри, спосіб дії, керуючись моральними наста­новами й цінностями.
Свобода дії - можливість діяти без заборон у якій-небудь галузі.
Свобода творчості - право людини втілювати мрії і задуми, створюючи щось нове, оригінальне, таке, чого не існувало раніше.
Учитель допомагає учням з'ясувати, що воля — це свідоме стремління людини на виконання тих чи інших дій.

Учитель пропонує завдання, яке допоможе учням зрозуміти поняття «свобода волі».

Завдання учням

Учням запропонували вивчати ще одну іноземну мову. Оленка дав­но про це мріяла. Вона була здібною дівчинкою, і в неї все виходило. Во­на дуже швидко опанувала ази нової мови. Маринка дуже довго перебула у сумнівах: з одного боку — їй ця мова потрібна для майбутньої професії, з іншого боку — вона не знає, чи зможе опанувати цю мову, бо і перша дається непросто. Маринка дуже багато працює, що отримувати гарні ре­зультати. Про це ніхто в класі не знає. І Маринка приймає рішення вив­чати другу мову...



Учитель. Хто з дівчаток проявив свободу волі?

За допомогою вчителя учні доходять до висновку, що свободу волі проявила Маринка, оскільки свобода волі передбачає, що людина для досягнення мети долає внутрішні та зовнішні перепони.

Виконання тестових завдань

А чи завжди ви здатні робити моральний вибір. Оберіть для кожної з ситуацій відповідь, фіксуючи її в зошиті. Заповніть цю таблицю в зошиті, не переписуючи, а тільки нуме­руючи ситуації. Полічіть бали.




Ситуація

Я завжди

Я здебільшого

Я інколи

Я ніколи




чиню так

чиню так

чиню так

не чиню так




(1 бал)

(2 бали)

(3 бали)

(4 бали)

1....












1. Ви не даєте однокласникам списати домашнє завдання.

2. Хтось із ваших друзів приніс сигарети до школи, ви повідомили про це класного керівника.

3. Одного дня ви з друзями йдете зі школи й проходите повз занедбаний будинок, який має кілька розбитих вікон. Один із друзів пропонує кидати каміння в цілі шибки, проте ви не підтримуєте цю пропозицію й переко­нуєте інших цього не робити.

4. Ви отримали погану оцінку й одразу розповіли про це батькам.

5. Щовихідних ви знаходите час допомагати мамі прибирати квартиру.

6. Після повернення зі школи й короткого відпочинку ви самостійно сідаєте за виконання домашнього завдання.

7. Навіть якщо предмет вам не подобається, ви намагаєтеся виконувати всі домашні завдання.

8. Ви прагнете бути здоровим і щодня робите зарядку чи відвідуєте спортивну секцію.

9. Ви самостійно вимикаєте телевізор або комп'ютер, коли вам треба виконувати домашнє завдання.

10. У транспорті ви поводитеся чемно й поступаєтеся місцем літнім пасажирам.

Якщо ви отримали результат у межах від 10 до 20 балів - вас можна привітати: ваші моральні переконання є дуже міцними. Ви цілком здатні робити «дорослий» моральний вибір.

Якщо ви нарахували від 20 до 30 балів - ви схильні до морального вибору й моральних учинків, але вам бракує на це волі.

Якщо ваш результат від 30 до 40 балів - вам треба тренувати­ся в моральному виборі, інакше ви ризикуєте вирости безвідпові­дальною не надто щасливою людиною, яка керується в житті тільки зовнішніми обставинами та своїми бажаннями.
Учитель. Якщо ми повинні бути відповідальними перед іншими, чи зможемо ми залишитися самими собою? І чи може в суспільстві люди­на залишатися собою?
VI. Висновок

Учні доходять висновку, що самим собою може залишитися тільки лю­дина високого рівня духовного розвитку. Людина із рабською свідомістю не зможе залишитися собою. Залишатися собою — це максимально розви­нути свої природні нахили, дарування, свою позицію щодо стилю життя.





База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка