Урок літератури рідного краю у 10 класі з досвіду роботи учителя української мови та літератури
Сторінка1/3
Дата конвертації07.03.2017
Розмір0,73 Mb.
  1   2   3
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4

Життєвий подвиг співачки з Тернопілля. Гортаючи сторінки роману-біографії

Валерії Врублевської

«Соломія Крушельницька»

Урок літератури рідного краю у 10 класіЗ досвіду роботи учителя

української мови та літератури

Герасимчук Надії Миколаївни

Тернопіль 2008
Тема. Життєвий подвиг співачки з Тернопілля. Гортаючи сторінки

роману-біографії Валерії Врублевської «Соломія Крушельницька»Мета: Працюючи над змістом роману Валерії Врублевської «Соломія Крушельницька», поглибити знання учнів про життєвий та творчий шлях видатної оперної співачки з Тернопілля Соломії Крушельницької, розвивати естетичний смак, навички зв’язного мовлення, почуття гордості за славетну землячку; формувати мовленнєву, комунікативну, інформаційну та соціокультурну компетентності; виховувати почуття патріотизму, глибокої поваги до людей мистецтва.

Обладнання: Портрет Соломії Крушельницької, виставка книг про співачку, роман-біографія Валерії Врублевської «Соломія Крушельницька», фотовиставка, відеофільм про музей у селі Біла, музичні записи пісень у виконанні Соломії Крушельницької, фотокопії документів, реферати.
Епіграф: «…На оперних сценах світу царювали чотири особи

чоловічої статі – Баттістіні, Карузо, Тітта Руффо,

Шаляпін, і лише одна жінка спромоглася сягнути

їх висот і стати в рівень з ними. Нею була

Соломія Крушельницька».

Р. Картопассі, італійський музикознавець


Перебіг уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово учителя.

Якщо ми прагнемо більше дізнатись про історичне минуле нашого краю, хочемо уявити епоху, коли жили і творили наші прославлені предки, то читаємо відповідну літературу, відвідуємо музеї, на уроках літератури рідного краю вивчаємо творчість письменників Тернопілля. А сьогодні ми поговоримо про твір, присвячений нашій землячці Соломії Крушельницькій.

Це роман -біографія Валерії Врублевської «Соломія Крушельницька».

Серед видатних жінок, котрих дав світовій культурі український народ, вагоме місце займає постать Соломії Крушельницької. У романі- біографії образ нашої землячки змальований багатогранно: і як співачки світового рівня, і щирої патріотки рідного народу, благородної людини, мецената української культури, вдумливого педагога, палкої пропагандистки української пісні. А ще ми завітаємо у музей, який знаходиться неподалік від нашого міста у селі Біла. Ви здивовані, чому нас зацікавила постать Соломії Крушельницької? А що ви знаєте про неї? З таким питанням журналістка Христина звернулась до жителів міста, а тепер хоче запитати у вас.


Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Журналістка проводить опитування учнів, з’ясовуючи, що вони знають про життєвий і творчий шлях Соломії Крушельницької.

Орієнтовні відповіді:

- Соломія Крушельницька наша землячка;


- У селі Біла є музей Соломії Крушельницької;

- Соломія Крушельницька видатна оперна співачка;

- На своїх концертах завжди співала українські пісні;

- Листувалася з І. Франком.
Журналістка. Що ж, відповіді жителів міста приблизно такі ж, які ми щойно почули. Дуже прикро, що про нашу землячку, видатну оперну співачку, талантом якої захоплювався весь світ, ми знаємо так мало.

Учитель. А щоб дізнатись, чому і за що вшановують талант Соломії Крушельницької в усьому світі, письменники та композитори присвячують їй свої твори, давайте погортаємо сторінки роману Валерії Врублевської та відвідаємо музей. У цьому мені допоможуть наші екскурсоводи. (представлення екскурсоводів)


ІІІ. Сприймання та засвоєння нових знань.

Перегляд відеофільму про музей Соломії Крушельницької у селі Біла, його коментар екскурсоводами та учителем.

Учитель. Ми з вами завітали до оселі сім’ї Крушельницьких. Саме у цьому будинку пройшли дитячі та юнацькі роки видатної української оперної співачки Соломії Крушельницької, котра своїм голосом покорила не лише Європу, а й Америку.

Українська культура завжди була багата творчими індивідуальностями. І серед визначних акторів та співаків особливо вирізняється ім’я великої української оперної співачки Соломії Крушельницької, котра присвятила своє життя музиці та співу, а природна обдарованість вивели її у сузір’я найвидатніших голосів світу. Велика співачка належала до того покоління українських митців, які розпочали свою творчість в епоху поневолення України польською шляхтою. І це позначилось на артистичній та громадській діяльності Соломії Крушельницької. Доля артистки склалась так, що вона змушена була довгий час жити і працювати за межами батьківщини, але серце її завжди було сповнене любові до рідної землі, українського народу.

Хто ж вона, ця чарівниця співу, яка змогла полонити серця критиків і слухачів світу своїм чистим, як роса, голосом, небаченим артистизмом, змогла заслужити найурочистіші почесті і визнання в Європі, Африці, Америці та Австралії?

1 екскурсовод. Батьки Соломії ( коментар відеофрагменту)

Народилася Соломія Амвросіївна Крушельницька 23 вересня 1872 року в селі Білявинцях Бучацького повіту на Тернопільщині в сім’ї священика, а дитинство та юність її проходили у селі Біла під Тернополем, куди переїхала вся сім’я у 1878 році.Мати - Теодора Крушельницька була високоосвіченою людиною. Мала твердий, рішучий характер, адже все господарство лежало на її тендітних жіночих плечах. Дітей вона змалку привчала до праці, тому кожен у сім’ї мав свої обов’язки. Теодора Крушельницька любила поезію, українські пісні, гарно грала на фортепіано. Односельці шанували Теодору Крушельницьку, бо була вона їм і порадником, і учителем, і лікарем.
Свого батька - Амвросія Крушельницького - Соломія дуже любила та поважала за щиру доброту, глибокі знання і прагнення здобувати їх. Амвросій Крушельницький був палким прихильником Івана Франка, Михайла Павлика, за це його недолюблювали галицькі клерикали. Він заснував у селі Біла бібліотеку. Серед богословських книг були твори Шевченка, Котляревського, Гоголя, Шіллера, Гейне, Шекспіра, Пушкіна, Лермонтова. Селяни залюбки відвідували читальню у Крушельницьких, із задоволенням спілкувались зі своїм духовним наставником. Амвросій Крушельницький організував і сільський хор, котрим диригував сам, а потім допомагала Соломія.

Музика та співи увійшли в життя дівчинки з раннього дитинства. Батьки самі любили співати, грали на музичних інструментах і цьому навчали своїх дітей. Особливий хист до музики та співу виявила Соломія, котра уже з 6 років, під керівництвом батька, почала вивчати нотну грамоту.

У сім’ї Крушельницьких завжди лунали пісні у виконанні маленьких солістів та сімейного хору. Діти, а їх було восьмеро - 6 дівчат і 2 хлопців,- прекрасно співали, ставили навіть невеликі вистави, якими захоплювались сусіди і гості. Уже у десятилітньому віці Соломія відчула жагучий потяг до пісні. Часто вечорами з батьком влаштовували сімейні концерти, він грав на скрипці, а вона на фортепіано. З завмираючими серцями вони віддавалися музиці. Соломії здавалось, що вона тонула в тих звуках, була мелодією, а її серце було чутливим інструментом. Як любила вона оті таткові імпровізації. А чи здогадувався тоді Амвросій Крушельницький, який вогонь розпалював у доньчиному серці? Соломія стверджувала, що музику і спів любить понад усе.

  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка