Урок подорож тема. Ознайомлення з префіксом як значущою частиною слів




Скачати 111,7 Kb.
Дата конвертації02.12.2018
Розмір111,7 Kb.
УРОК – ПОДОРОЖ
Тема. Ознайомлення з префіксом як значущою частиною слів.

Мета: організувати спостереження за роллю префіксів у словах, їх словотвірною функцією; ознайомити з основними значеннями найуживаніших префіксів; вчити вживати аноніми в мовленні; вдосконалювати вміння знаходити корінь, закінчення , основу у словах; виховувати любов до природи, культуру писемного мовлення.

Обладнання: маршрут подорожі, тема на дошці, наочність, «Сходинки слів», малюнок лісу, казковий герой – Сова, хвилинка каліграфії, малюнок пташка, ребус, картки з колами, програвач, фішки.
ХІД УРОКУ


  1. Організаційний момент

  1. Привітання.

Добрий день вам, добрі люди !

Хай вам щастя – доля буде

Не на день і не на рік,

А на довгий – довгий вік !

Є у нас предмет чудовий –

Урок української мови.

Ласкаво просимо ми вас

Сьогодні на урок до нас.



  1. Слово вчителя.

    • Сьогодні, діти, ми ось на цьому автобусі поїдемо від зупинки до

зупинки за новими знаннями, будемо виконувати різні завдання ! Отож, сідайте зручно і будьте уважними. Поїхали ! Як завжди, працюємо з фішками. Наприкінці уроку ми дізнаємось, хто з учнів класу є найкращими на уроці. Він отримає найвищу кількість балів.
ІІ. Актуалізація знань

    • Перша зупинка - Галявина Мовознавців.

  1. Мовна розминка.

Троє учнів працюють на картках.





  1. Підкреслити підмет і присудок.

Розкинувся наш Київ над Дніпром.

Сірий ранок брови хмурить.



  1. Розібрати за будовою, визначити корінь, закінчення, основу.

Легенький - …

Апельсини - …







    • А ми перевіримо домашнє завдання.

(Вправа 239. Викликати учня до дошки. Він читає домашнє

завдання. Інші учні перевіряють).



    • Текст домашньої вправи потрібно було записати під диктовку і підкреслити дзвінкі і приголосні, які потрібно вимовляти виразно в кінці слова та в кінці складу.

    • Яке слово допоможе перевірити сумнівну букву в слові ?

Легко – легенько;

швидко – швиденько.



( Назвати кількість балів за виконання домашнього завдання. Продемонструвати кращі зошити. Підбити підсумок перевірки домашнього завдання).

    • Що означає опанувати культуру писемного мовлення?

  1. Сходинки слів.

    • У вільні клітинки «сходинок» потрібно вписати букви так, щоб


Л


І


С





Л

І

С

И




Л

І

С

О

К




Л

І

С

Н

И

К




Л

І

С

О

В

И

К




Л

І

С

Н

И

Ч

И

Й
спільнокореневе слово.


    • Який корінь у цих слова ?

    • Що називається коренем слова ?

    • А ось погляньте який чудовий ліс взимку !

Складіть речення ( твір – мініатюру) за малюнком.

    • Ви добре впорались із завданням на цій галявині, отже,

подорожуємо далі.

    • Друга зупинка – Стежинка Всезнайок.

Ось прилетіла Сова і пропонує згадати, як пишеться буква Бб і

буквосполучення з нею.

(Каліграфічна хвилинка)


(Альбатрос, яструб, колібрі, рибалочка, горобець, бусол)

( Учні по черзі записують на дошці).



    • Складіть речення зі словом колібрі.

(Показати малюнок)

    • Розберіть за будовою ( визначте корінь, закінчення, основу).

Рибалочка – рибка, рибалити, рибний.

(Показати малюнок)



    • Що називається закінченням ?

    • Що таке основа слова ? ( Частина слова без закінчення називається основою).

    • Ви успішно впоралися із усіма завданнями і приїхали на третю

зупинку - Долину Чомусиків.
ІІІ. Оголошення теми і завдання уроку

    • Діти, давайте згадаємо, з яких частин складається основа.

    • ( Основа слова може складатися з таких частин: префікса, кореня і суфікса)

    • Яку частину основи ми ще не вивчали ? ( Префікс і суфікс)

    • Отже, сьогодні ми з вами почнемо вивчати префікс. Це також

дуже важлива частина слова. Її опрацювання збагатить ваше мовлення значною кількістю нових слів, які ви навчитеся правильно вимовляти та писати.

Запишіть тему нашого уроку.



    • Що сьогодні повинні вивчити на уроці ?

    • А тепер, діти, ми знаходимось на четвертій зупинці.


ІV. Зупинка Уважних

  1. Вправа 240 ( наочність).

    • Складіть за схемою словосполучення. Зверніть увагу на виділені частини слів.

    • Чи змінився зміст словосполучень ?

  1. Вправа 241 ( записати заздалегідь на дошці)

    • Що таке антоніми ?

    • До поданих слів за зразком доберіть антоніми. Позначте корені.

    • Ту частину, що знаходиться перед коренем, виділіть значком.

    • Давайте назвемо разом ті частинки, які ми виділили.

    • Ось ці частинки, що знаходяться перед коренем, - це і є префікси.

    • Отже, частина слова, що знаходиться перед коренем, називається

префіксом. За допомогою префіксів утворюються нові слова.

(Повторити разом правило)



  1. Самостійне читання правила в підручнику ( С.100)

Повторення правила 2 – 3 учнями.

  1. Фізкультхвилинка


V. Пята зупинка – Галявина Розумійок

- Прочитайте вправу 243. Що потрібно зробити в цій вправі(

( Вправу по черзі записати на дошці. Повторити правило.)
VІ . Шоста зупинка – Яр Самостійності


    • Діти, в яких на зошитах є сині кружечки, виконують вправу 242;

діти, в яких на зошитах є червоні кружечки, - вправу 244.

    • Що потрібно зробити у вправі 242 ? (Переписати, виділити

префікси)

    • Що потрібно зробити у вправі 244 ? ( Виписати виділені слова, дібрати спільнокореневі, виділити корінь та префікс)

(Перевірити, повторити правило).

    • Чому текст називається «Тарасова криниця»?


VІІ . Сьома зупинка - Стежинка Кмітливості

    • Відгадайте зашифроване слово.

Перша його частина – префікс, друга – назва будинку для

проживання влітку, а разом – те, що часом важка розв’язати. ( Задача)



    • Де префікс у цьому слові ?

    • А ось. діти, ребус, який потрібно розв’язати.



    • В якому слові є префікс.


VІІІ . Восьма зупинка – Місток Творчості

    • По колу дописати префікси та прочитати спільнокореневі слова.

(Роздати наочність за варіантами. Перевірити. Учні отримують по дві фішки)
ІХ. Дев’ята зупинка – Підсумкова

    • Чого ми вивчили сьогодні на уроці ?

    • Яка частина слова називається префіксом?

    • Для чого потрібні префікси?

    • Що найбільше сподобалось на уроці ?

    • Підрахуйте свої бали. Хто отримав 12, 11, 10, 9, 8, 7…?


Х. Домашнє завдання

Вправа 245, правило (С.100).

Що потрібно зробити у вправі ?



Тема. Префікс. Спостереження за словотворчою роллю префіксів.

(Вправа 240 – 245).



Мета. Ознайомити учнів з роллю префіксів у словах їх словотворчою

функцією; вчити з’ясувати лексичні значення слів з найуживанішими префіксами; розвивати спостережливість, уміння порівнювати; виховувати любов до праці.



Обладнання. Мовний матеріал, прислів’я. ілюстрації про працю дітей.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.

Будем всі уважно й дружно працювати.

щоб нову частину слова вчитись визначати.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.



  1. Каліграфічна хвилинка.

Рр ро ра Кк кр кл

Робота людину прикрашає.

    • Як ви розумієте зміст прислів’я ?

    • Доберіть споріднені слова до слова прикрашає. ( Краса, прекрасний, красивий).

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

    • На попередніх уроках ми опрацьовували різні звукові явища, пов’язані з коренем слова. Сьогодні продовжимо вивчати значущі частини основи.

    • Пригадайте, які частини, крім кореня, ще можуть бути в основі слова. ( Відповіді учнів).

    • Сьогодні ми почнемо вивчати префікс - важливу частину основи слова. Це збагатить наше мовлення значною кількістю нових слів.

  1. Спостереження над мовним матеріалом.

Межа – безмежний,

дорогий – предорогий.

давати – роздавати ,

вчити – вивчати,

свято – відсвяткувати,

родина – поріднитися,

їхати – приїхати,

вода – підводна.

- Чим відрізняються слова другого стовпчика від слів першого стовпчика ?


    • Визначіть корінь в кожній парі слів.

    • Яка частина стоїть перед коренем у словах другого стовпчика ?

Висновок. Частина слова, яка стоїть перед коренем, називається префіксом.

  1. Робота з підручником.

а) Вправа 240.

- Складіть за схемою словосполучення.

- Зверніть увагу на виділення частини слів.

- Як вони змінюють зміст словосполучень ?

б) Робота в групах.

1 група. Вправа 241

- До поданих слів доберіть і запишіть антоніми.

- Позначте корені.

- Виділіть значком ( за зразком) ту частину слова, що стоїть перед коренем.

- З двома словами ( на вибір) усно складіть речення.

2 група. Вправа 242.

- Спишіть вірш з дошки.

Джерельце

Уночі над степом

прошуміла злива.

Гомінке джерельце

в балці зашуміло.

Ми взяли лопату,

шлях йому звільнили

ще й малу вербичку

поруч посадили.


    • Позначте префікси у словах.

    • Порівняйте ці два вірші.

    • Якими ви собі уявляєте дітей, читаючи ці вірші ? ( Можна

провести коротку виховну бесіду про значення посильної праці дітей у справі охорони природи.)

    • Які ілюстрації ви б намалювали до цих віршів ?

В) Засвоєння правила та ознайомлення зі способом графічного

позначення префікса ( С. 100)

Фізкультхвилинка.

Всі з – за парти піднялися,

Руки вгору – й потяглися.

Вправо, вліво нахилились,

У віконце подивились.

Пострибали, пострибали…

І за парти посідали.


ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Творче списування ( диференційовано, групами).



1 група. Вправа 242.

- Спишіть вірш.

- Позначте префікси у виділених словах. ( У слові порозчищаю два префікси по - і роз -).

2. Коментоване письмо ( вправа 243).

- За допомогою даних префіксів утворіть нові слова.

- Запишіть словосполучення.

- Позначте префікси у словах.

- Яких значень надають словам префікси за -, до - ?




  1. Робота з прислів’ями. ( Прислівя записані на дошці)

Поспішиш – людей насмішиш.

Посієш вчасно - вродить рясно.

  • Як вирозумієте зміст кожного прислів’я ?

  • Випишіть слова з префіксами, доберіть до них спільнокореневі.

Префікси виділіть.

4. Робота з текстом ( вправа 244).



  • Про що ви дізналися з прочитаного тексту ?

  • Чому текст має такий заголовок ?

  • Випишіть у стовпчик виділені слова. Позначте у них корені і префікси.


ІV. Підсумок уроку.

  1. Відповіді на запитання.

– Над чим ми працювали на сьогоднішньому уроці ?

  • Що називається префіксом ?

  • Як знайти у слові префікс?

  • Яку роль виконують префікси в словах?




  1. Гра « Додай потрібний префікс»

… ходив на дорогу, … брів у воду.

…плив до берега, … хав відпочивати,

…писав із книжки, … співали пісню,

… в»язали задачу, … малювали ілюстрацію.


V. Домашнє завдання. ( с. 100, правило; вправа 245).


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка