Урок розвитку зв’язного мовлення. Лист. Адреса. Мета: ознайомити учнів із історією листування, вивчити правила листування



Скачати 133,74 Kb.
Дата конвертації26.10.2018
Розмір133,74 Kb.
ТипУрок
Урок української мови у 5 класі
Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Лист. Адреса.

Мета: ознайомити учнів із історією листування,

вивчити правила листування,

ознайомити зі структурою листа, вимогами до оформлення

поштового конверта;

з’ясувати значення слів адреса і адрес, адресат і адресант;

формувати уміння аналізувати тексти запропонованих листів та

писати власні;

розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності учнів, увагу, пам’ять,

логічне мислення;

виховувати мовленнєву культуру, акуратність, відповідальність за

наслідки власної праці.

Тип уроку: розвитку комунікативних умінь та навичок
Обладнання: чисті поштові конверти, комп’ютер, проектор, екран,

ноутбук, слайдова презентація з теми, «Словничок

незнайомих слів», тлумачні словники, міні-таблиця

«Алгоритм написання листа», пам’ятки «Основні правила

листування», великий конверт, чисті аркуші паперу на парті

в кожного учня.



Форми та методи роботи: проблемний виклад навчального матеріалу, «Асоціативний кущ», складання алгоритму, робота зі словниками, проблемні запитання, «Заплутаний лист», хвилинка розвитку асоціативного мислення «Музичний лист», прийом «Цікавинка».
Міжпредметні зв’язки: етика, музика, анімаційне мистецтво, світова література.

Хід уроку


І. Організаційний момент

- Діти, сьогодні в нас незвичайний урок, адже до нас завітали герої мультиплікаційного фільму. Хто ж вони, дізнаємося переглянувши уривок.

Перегляд уривку з мультфільму «Троє з Простоквашино» (уривок про написання листа)


  • Чи раділи мама й тато Дяді Федора, отримавши такого листа? (Ні).

  • Чому?

  • Спрогнозуйте тему та мету нашого уроку.

Діти повинні спрогнозувати, що на уроці мова буде йти про те, як правильно писати листи.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

  • Сьогодні на уроці ми ознайомимося з правилами написання листів, навчимося правильно підписувати конверти. А ще дізнаємося чимало цікавої інформації.

  • Записуємо в зошит дату, тему.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Метод «Асоціативний кущ»

  • За дві хвилини створіть асоціативний кущ до слова «лист».

Учитель за допомогою навідних питань та підказок допомагає дітям.

Учні працюють у парах, створюють асоціативний кущ на листочках. Озвучують свої відповіді. Учитель у цей момент створює узагальнюючий кущ.

По завершенню цього виду роботи стукає в двері листоноша Пєчкін (перевдягнений учень-старшокласник) й передає вчителеві листа.

- Так це ж той самий лист, який писали Дядя Федір, Шарик і Кіт Матроскін!

Який конверт неохайний! І чому він потрапив до нас?!

- А як ви думаєте, чому лист потрапив до нас? (Неправильно підписаний конверт).



- Тож нам необхідно плідно попрацювати на сьогоднішньому уроці, щоб ваші листи ніколи не губилися.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Робота з тлумачним словником

- Знайдіть у тлумачному словнику слова, які записані на дошці. Зачитайте лексичне значення. Запропонуйте з ними речення. Найвдаліші запишемо в зошит.



Адресат'>Адресат – той, хто отримує лист, телеграму.

Лист не знайшов адресата.

Адресант – той, хто адресує, надсилає лист.

Адресант повинен чітко підписуватися.

Адрес – письмове ювілейне вітання особі чи установі.

Ювілярові вручили вітальний адрес.

Адреса – місце проживання особи або розташування установи, напис на конверті, телеграмі.

Правильно пишіть адресу.

2. Робота з листом Пєчкіна

- Хто є адресатом листа, який приніс Пєчкін? (Мама й тато Дяді Федора).

- Хто адресантом? (Дядя Федір, Шарик і Кіт Матроскін).

- Покажіть на листі адресу.

Учні повинні побачити й зрозуміти, що їх дві і пояснити чому.

1.Пояснення вчителя

Отже, сьогодні ми будемо говорити про листи та листування – один із видів письмового спілкування. Його мета - повідомлення про щось адресата. Потреба в листуванні виникла багато тисяч років тому в зв’язку з необхідністю спілкуватися на відстані: розповісти про події, що сталися в житті адресанта.

Лист – це справа особиста, кожен його пише по-своєму, проте існують основні етичні правила ведення листування: ввічливий тон спілкування, увага до адресата, обов’язково відповідати на одержані листи. У листах, як взагалі у мовленні, проявляється характер людини, її розум, знання, рівень культури й вихованості.

Листування поділяється на ділове й особисте. Ділове відбувається між установами або працівником і установою. Наприклад, на адресу нашої школи надійшов лист, у якому адміністрація школи №7 звертається до нас про допомогу хлопчику, який тяжко захворів.

Демонструю копію листа.

Частіше люди пишуть особисті листи. Це листи рідним, близьким людям, друзям чи знайомим.



  • А яким був лист Дяді Федора? (Особистим).

Ми з вами сьогодні розглядаємо, як правильно писати особисті листи.

3. Проблемний виклад навчального матеріалу. Створення таблиці-алгоритму.

- В особистому листуванні існують певні традиції. Наприклад, лист повинен обов’язково складатися з таких частин: початок, основна частина й кінцівка.

А). Початок.

- Діти, як на вашу думку, що повинно бути на початку листа? (Звертання до того, кому лист адресований).

- Через звертання, як правило, висловлюють своє ставлення до адресата (любов, повагу, ніжність, тощо). Тут же висловлюють початкові фрази про ситуацію спілкування. Необов’язковим елементом листа є привітання.

- Чи було привітання в листі Дяді Федора? (Ні).

- А звернення до адресата? (Так).

Записуємо в алгоритм створення листа можливі форми звертань



Частина листа

Приклади

Привітання

Доброго дня!

Здоровенькі були!



Звернення до адресата

Дорога сестричко!

Люба моя бабуню!

Доброго дня, Петрику!

Шановний Олександре Петровичу!



Початкові фрази про ситуацію спілкування

Давно не було від тебе звісток…

Вдячний тобі за…

Вашого листа отримала…

Б). Основна частина.

- Вона найбільша. У ній розкривається зміст листа, повідомляються новини. Чемна людина завжди поцікавиться життя адресата, його здоров’ям, справами.

Частина листа

Приклади

Привітання

Доброго дня!

Здоровенькі були!



Звернення до адресата

Дорога сестричко!

Люба моя бабуню!

Доброго дня, Петрику!

Шановний Олександре Петровичу!



Початкові фрази про ситуацію спілкування



Давно не було від тебе звісток…

Вдячний тобі за…

Вашого листа отримала…


Розкривається основний зміст повідомлення

Хочу повідомити про…

У мене багато новин..



Запитання адресатові

А як у тебе справи?

Що у тебе нового?



Подяка

Дякую за увагу..

В). Кінцівка.



  • Чим повинен закінчуватися лист? (Проханням писати листи, словами прощання, побажаннями, підписом, числом).

Частина листа

Приклади

Привітання

Доброго дня!

Здоровенькі були!



Звернення до адресата

Дорога сестричко!

Люба моя бабуню!

Доброго дня, Петрику!

Шановний Олександре Петровичу!



Початкові фрази про ситуацію спілкування

Давно не було від тебе звісток…

Вдячний тобі за…

Вашого листа отримала…


Розкривається основний зміст повідомлення

Хочу повідомити про…

У мене багато новин..



Запитання адресатові

А як у тебе справи?

Що у тебе нового?



Подяка

Дякую за увагу..

Прохання писати

Неодмінно напиши.

Чекаю на відповідь.

Не забувайте, пишіть.


Прощання, побажання

На все добре.

Бажаю успіхів.

Зичу здоров’я.

Бувайте здорові!

Усього найкращого!

На жаль, буду закінчувати.



Кінцівка

Дуже скучаю…

Підпис

Твій друг Олег.

Ваша онука Ліза.



Дата й місце написання листа

06.12.2014р. м. Лубни

Г). Постскриптум.



  • Після листа можлива приписка P.S – постскриптум (після написаного).

4. Проблемне запитання

  • Чому з’явився постскриптум? (Бо виникла необхідність дописувати те, що забули).


5. «Заплутаний лист»

На екран спроектовано лист, у якому переплутано елементи композиції.



  • Подивіться уважно на екран, прочитайте текст. Користуючись уже відомою вам структурою листа, знайдіть помилки в побудові. Прочитайте правильно.

На все добре! Переказуй вітання мамі й тату. Цілуй їх за мене.

Насамперед хочу повідомити, що доїхав я добре. У поїзді було чисто й тепло. Мене зустріли бабуся й дідусь. Перепочивши, ми поїхали на екскурсію по Чернівцях.

Твій братик.

Як справи вдома? Як себе поводять наші песики? Слухаються тебе?

Чекаю відповіді.

Добрий день, Оленко!

6. Робота з пам’яткою

- У кожного, безперечно, свій почерк, стиль, своя манера написання. Проте існують єдині вимоги, яких усі мають дотримуватись як в усному, так і в писемному мовленні.

Опрацювання пам’ятки «Основні правила листування».

1. Пишіть грамотно.

2. Продумайте зміст, викладіть його зрозуміло, логічно.

3. Дбайте про почерк, охайність в оформленні.

4. Пишіть на чистому, охайному папері.

5. У кінці листа ставте розбірливий підпис, дату.

6. Вчасно відповідайте на листи, не залишайте їх без відповіді.

- А вам цікаво дізнатися, як виникло листування?



5. Повідомлення учнів (випереджальне завдання)

Повідомлення учнів



V. Хвилина розвитку асоціативного мислення «Музичний лист»

- Виявляється, що розповісти про те, що ти відчуваєш, можна не лише за допомогою слів, а й музики. Переконайтеся в цьому, прослухавши музичну композицію «До Елізи» Л. Бетховена. Це своєрідне послання автора своїй коханій.

- Як ви думаєте, що хотів сказати композитор дівчині на ім'я Еліза?

Слухаємо фрагмент.

Діти за характером музичного твору повинні відчути ніжність, схвильованість, красу, печаль та зробити свої припущення.

VІ. Формування умінь та навичок

- Ми вже багато дізналися про історію листування й структуру листа, вимогами до нього, тому, думаю, легко справимося з наступним завданням.



1.Творча робота

- Напишіть лист сусіду по парті за алгоритмом.

Потім діти обмінюються листами, обговорюють правильність написання, дехто зачитує свої листи, учитель указує на помилки.

2. Бесіда

- Лист ми написали. Тепер необхідно покласти його в конверт і правильно підписати. Що може трапитися з листом, відправленим у неправильно підписаному конверті?? (Він може потрапити до іншого адресата ч загубитися).

- Подивіться на екран і скажіть, який лист не потрапить до свого адресата й чому: той, що приніс Пєчкін чи той, що на екрані?(Перший,бо він неправильно підписаний).


  • Щоб із вами такого не трапилося, ми сьогодні на уроці навчимося правильно підписувати конверт.

3.Пояснення вчителя

  • Розгляньмо підпис конверта за зразком. Що ви на ньому бачите? (Дві адреси: адресата й адресанта, марку (приклеєну чи надруковану).

  • У якому відмінку написані прізвища й імена? (Адресат – повністю прізвище, ім`я, по батькові у формі Д.в.; адресант – прізвище у формі Н.в. та ініціали)

  • У якому обов’язковому порядку пишуться елементи адреси? (Прізвище, вулиця, номер будинку, місто, область, індекс).

  • Зверніть увагу на скорочення й розділові знаки на конверті. Які слова прийнято скорочувати і як саме? (Вулиця – вул., будинок – буд., місто – м., село – с., область – обл.)

  • За поданим зразком підпишіть свій конверт, щоб ви були адресантом, я – адресатом. Мою адресу ви можете бачити на екрані.

4.Робота над підписуванням конверта

Перевірка виконаної роботи.



5.Прийом «Цікавинка»

  • До речі, у тлумачному словнику дано визначення слова «конверт» - сорочка для листа. Хоча саме слово виникло від латинського дієслова, яке має значення «обгортати». У Луврі, найбільшому музеї Парижа, зберігаються найдревніші глиняні конверти, у яких колись усередині знаходилися такі самі глиняні листи.

6. Листування на сторінках літературних творів.

- Пригадайте, герої яких літературних творів писали чи отримували листи.



(Р.Кіплінг «Як писали першого листа», Елеонор Портер «Поліанна», Ж.Верн «Діти капітана Гранта, А.Чехов «Ванька»).

6. Проблемне запитання

- У наші дні паперове листування відійшло на другий план, його замінило електронне. Дехто вважає, що вимог до електронного спілкування немає ніяких. Але це не так. Як на вашу думку, які вимоги дійсно втратили свою актуальність, а які ні?



Діти можуть й повинні озвучити: неактуальні вимоги – красивий розбірливий почерк, охайний папір; актуальні – грамотність, логічний виклад, дотримання структури, етичні правила листування.

VІІ. Підсумок уроку

  • Якби ви писали листа своєму товаришеві, щоб ви йому розповіли про

сьогоднішній урок?


ІX. Оцінювання

X. Домашнє завдання

Вивчити теоретичний матеріал підручника, написати лист улюбленому літературному герою, підписати конверт.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка