Урок Тема: Атмосферний тискСкачати 40,98 Kb.
Дата конвертації13.11.2018
Розмір40,98 Kb.
ТипУрок
Урок 3. Тема: Атмосферний тиск

Мета: дати уявлення про атмосферний тиск, формувати знання про причини зміни атмосферного тиску, познайомити з будовою барометра, формувати знання про пояси з переважанням низького та високого тиску, розвивати логічне мислення, виховувати інтерес до спостережень за станом погоди.

Обладнання: календар погоди, барометр, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація навчальних знань.

Перевірка розрахунку середньомісячної температури, амплітуди, побудови графіка температури за місяць.Задача.

Визначте температуру повітря на вершині Говерли , якщо біля підніжжя вона - +20*С.3. Мотивація навчальної діяльності.

Спостерігаючи, як ходять, бігають, стрибають люди, нікому не спаде на дуку, що на кожного з них тисне стовп повітря масою близько 15 т. спробуйте уявити себе, весело підстрибучим із таким тягарем на плечах. Не виходить? Звідки ж узялася така маса повітря і чому ми не беремо її до уваги щохвилини? Про це ви дізнаєтеся на сьогоднішньому уроці.4. Вивчення нового матеріалу.

1. Поняття «атмосферний тиск»

Бесіда з демонстрацією.

Люди живуть на дні повітряного «океану» - атмосфери. Усі тіла й речовини, у тому числі й атмосферне повітря, мають вагу, хоча повітря дуже легке, але потужність його шару обчислюються багатьма сотнями кілометрів. Наслідком цього і є атмосферний тиск повітря. На 1 кв. см2 повітря тисне з слою дещо більшою 1 кг.Дослід 1. наллємо склянку води, накриємо аркушем паперу і швидко перевертаємо на долоні. Заберемо рук – вода зі склянки не виливається. Це атмосферне повітря тисне на аркуш.

Дослід 2. візьмемо дві скляні трубки й опускаємо до склянки з водою. Закриємо верхні отвори пальцями і піднімемо трубки. Вода не виливається, доки ми не одкриємо один з верхніх отворів. Це тисне повітря на воду.

Атмосферний тиск є одним з показників погоди. Тривалий час люди не здогадувалися про його існування. Першим довів існування атмосферного тиску і вимірив його італійський вчений Еванджеліста Торрічеллі в середині 18 ст. для цього він використав запаяну з одного кінця скляну трубку завдовжки 1 м із нанесеними поділками. Трубку він наповнив ртуттю і перевернув її у миску з водою. При зміні тиску ртуть у трубці то піднімалася , то опускалася – цей прилад був названий ртутним барометром. За одиницю тиску прийняті міліметри ртутного стовпа ( мм рт.ст.)Демонстрація барометрів з поясненням їхнього устрою.

Якщо атмосферний тиск збільшується – то буде ясно, якщо – зменшується – похмуро.Нормальним атмосферним тиском прийнято вважати тиск атмосферного повітря на рівні моря на широті 45* він дорівнює 760 мм рт. ст.. при підйомі на кожні 100 метрів тиск зменшується на 10 мм рт.ст.

Задача. Розрахуйте нормальний атмосферний тиск для Високого Замку (штучний курган з оглядовим майданчиком, висота- 413 м. Висота вишки-192 м.

2. Основні пояси атмосферного тиску на Землі.

Утворення поясів із переважанням низького і високого тиску пов’язано з властивостю повітря змінювати об’єм і масу залежно від температури. ( згадайте домашню кухню, коли мама готує їжу – внизу холодніше ніж під стелею) На Землі утворюються три пояси з переважанням низького тиску: у районі екватору, помірних широтах, і чотири – із переважанням високого тиску.Робота з малюнком у підручника з коментарями.мал.62.

5. Закріплення.

Гра «Вірю – не вірю»

  • 1.атмосферний тиск – це сила, з якою повітря тисне на земну поверхню.

  • 3. атмосферний тиск знижується з підняттям на 1 км на 10,5 мм рт. ст..

  • 5. атмосферний тиск вимірюється за допомогою барометра.

  • 6. нормальним атмосферним тиском для всіх точок планети є 760 мм рт.ст

Прийом Географічний практикум.

Задача. Якою є відносна висота гори, якщо на її вершині атмосферний тиск дорівнює 250 мм.рт.ст., а біля підніжжя-760 мм.рт.ст.? Що це за гора ? (Кіліманжаро)Розв’язання.

  1. Обчислюємо різницю тисків біля підніжжя та на вершині:

760-250=510 (мм.рт.ст.).

  1. Знаючи,що на кожні 100 м підйому вгору тиск знижується приблизно на 10 мм рт.ст., складаємо пропорцію:

100 м-10 мм. рт.ст.

X м.- 510 мм. рт. ст.


X= 100*510 :10= 5100 (м.)

Додатковий матеріал до уроку. Ще в 1924 р. альпіністи на Еверест відзначали, що після дев'яти тижнів, проведених на проміжних висотах, людина може піднятися до 8530 м і спати дві або три ночі на висоті до 8230 м. Як показали вперше підйоми на вільних аеростатах в сімдесятих роках минулого століття НЕ акклиматизировавшиеся повітроплавець, піднявшись на такі висоти, швидко втрачав свідомість і гинув. Якщо в барокамері на рівні моря піддати людей дії зниженого тиску, то при тиску, відповідному висоті 7620 м, вони втрачають свідомість через 10 хвилин, а при тиску, відповідному висоті 8230 м, - через 3 хвилини.
Найбільша відома висота, на якій є постійне населення, дорівнює 5335 м. В Андах на цій висоті є селище при руднику під назвою Аконквілча. Кажуть, що шахтарі вважають за краще щодня підніматися з цієї висоти на 455 м і не жити в спеціальному таборі, побудованому для них адміністрацією копальні на висоті 5790 м.
Підсумок уроку. Домашнє завдання.

Опрацювати текст параграфів 32,33. Скласти задачі на на визначення тиску на різній висоті.
Каталог: attachments
attachments -> Обґрунтування вибору проблеми
attachments -> Обладнання: комп’ютерні слайди, тексти поезій Архілока, Тіртея Актуалізація опорних знань
attachments -> Урок з Зарубіжної художньої культури 11 клас Культова арабо-мусульманська архітектура
attachments -> Склад і функції крові. Лабораторна робота. Мікроскопічна будова крові людини та жаби
attachments -> Серцево судинні
attachments -> Тема: Хімія та їжа Девіз: Хіміки це ті, хто дійсно розуміють світ!
attachments -> План Пояснювальна записка. Тема Науково-теоретична підготовка вчителя фізичної культури. Тема Питання педагогіки та психології в фізичному вихованні
attachments -> Урок Обміркуйте ситуацію


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка