Урок української літератури: «Життєствердний пафос віршів Л. Глібова. Особливості його поетичної мови. «Що за птиця?», «Хто розмовляє?»



Скачати 72,95 Kb.
Дата конвертації09.12.2018
Розмір72,95 Kb.
ТипУрок
Відділ освіти Козівської райдержадміністрації

Козівський районний методичний кабінет


Урок української літератури:
«Життєствердний пафос віршів Л. Глібова. Особливості його поетичної мови.

«Що за птиця?», «Хто розмовляє?», «Хто вона?»
(5 клас)
Підготувала:

вчитель української мови

та літератури

Будилівської

ЗОШ І-ІІІ ступенів

Лісовська С. А.

Тема. Життєствердний пафос віршів Л. Глібова. Особливості його поетичної мови. «Що за птиця?», «Хто розмовляє?», «Хто вона?»
Мета: навчити учнів розглядати і коментувати особливості поетичних загадок Л. Глібова, роль у них казкових елементів, гумору, пестливих слів; виразно і вдумливо читати загадки; розвивати кмітливість, розумові здібності, творчу уяву, зв’язне мовлення; виховувати доброзичливість, позитивний настрій, оптимістичне ставлення до життя, почуття гумору, любов до природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручники, робочі зошити, комп’ютер, презентація, м’яч.

Теорія літератури: порівняння
Хід уроку

І. І.Організаційний момент.

Слово вчителя:

Уже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо.

Роботу швидше починаймо.
Вправа «Міні-інтервю»
- Яким був попередній урок? (важким, цікавим…)

- Якою була перерва? (веселою, короткою…)

- З яким настроєм ви прийшли на урок?( гарним, сумним, надзвичайно веселим…)

- А яка зараз повинна бути обстановка на уроці, щоб ви змогли засвоїти нову тему? ( робоча)

- Отже, давайте створимо таку робочу атмосферу.
Звучить сигнал з комп’ютера

Діти, до нас прийшов електронний лист.



Слайд 1.

«Дорогі діти! Пише вам ваш друг Інтернет Равлик. У нашому Інтернет просторі з’явився вірус. Допоможіть його подолати, тоді я зможу до вас повернутися.»



ІІ. Актуалізація опорних знань

2.1. Інтерактивний метод «Вузлики» Слайд 2.
Основа цього методу - розв’язування завдань із логічним навантаженням. Розвиває кмітливість, увагу, спостережливість.
Закресліть у цьому рядку десять літер таким чином, щоб літери, які залишаються ( без зміни своєї послідовності), склали б добре знайоме вам слово.

Шаіксртнонвиітркшр.

Відповідь: акровірш

Бесіда:

– Що таке акровірш?

– Які акровірші Л. Глібова ми аналізували на минулому уроці?

2.2. Гронування
Спробуйте у вигляді інформаційного грона вказати особливості літературної (авторської) загадки.

2.3. Вправа «Доповни мене».

Правила: Учень говорить одне речення, яке стосується теми, наступний продовжує думку попередника і т.д.

Тема: «Життя і творчість Л. Глібова».

2.3. Перевірка домашнього завдання.
Вдома ви повинні були намалювати ілюстрації до теми, скласти акровірш на слова: Мама, Родина. Давайте послухаємо, як впоралися з виконанням цього завдання учні класу.
Оцінювання роботи учнів.

Звучить сигнал з комп’ютера



Слайд 3

Діти, знову електронний лист.

«Дорогі діти! Я щиро вдячний вам за допомогу. Злий вірус утік, бо він злякався таких розумних дітей. Я знову з вами. Що ж, вирушаймо у захопливий, чарівний світ знань.»

ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.


    1. Повідомлення теми, мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчати творчість видатного поета і байкаря Леоніда Глібова. Навчимося розглядати і коментувати особливості його поетичних загадок, роль у них казкових елементів, гумору, пестливих слів. Запишіть тему уроку в зошити.

Слайд 4

Слово вчителя
Усі вірші, з якими ми сьогодні познайомимося, можна поєднати у групу, яку ми з Інтернет Равликом назвали «Чарівний світ природи».

3.2.Робота з підручником.

Самостійне читання учнями загадок «Що за птиця?», «Хто розмовляє?»



3.3. Бесіда за змістом прочитаного
1. Чи помітили ви пестливі слова у загадках? Наведіть приклади.

2. Пригадайте народні загадки, де вживаються пестливі слова.

3. Знайдіть елементи гумору в загадках. Чи притаманні вони народним загадкам?

3.4. Робота в зошиті.

1. Виписати художні засоби поезій

2. Дібрати синоніми до слів «в’ється, хникати».

3.5.Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

3.6. Ознайомлення дітей з поняттям «порівняння».

Слайди 5-7

Діти, уважно подивіться на зображення.

На що схожі дівчина, сніг на полі, хмарки?
Запишіть у зошити визначення художнього засобу порівняння:
Порівняння - художній засіб, який полягає у поясненні одного явища за допомогою іншого, надзвичайно подібного до нього, в якому потрібна авторові риса виступає дуже яскраво.

3.7. Читання акровірша «Хто вона?» за допомогою методу ейдетики.

Слайди 8 - 26
3.8. Бесіда за змістом прочитаного

– Про яку пташку йдеться в акровірші?



  • Що ви знаєте про ластівку?

Інтернет Равлик підготував для нас цікаву інформацію про всіх героїв сьогоднішніх акровіршів.

Слайди 26-30

Коментарі до слайдів

26:

ЛАСТІВКА – символ весни і відродження, добра і щастя. Вона – Божа пташка, а тому, вбити її – великий гріх; зруйнувати гніздо – накликати на себе велику біду. Благословенний той дім, на якому поселиться ластівчина сім'я... Божа благодать на ластівці через те, що в час, коли іудеї розпинали Христа, ластівки крали в них цвяхи. Загалом у слов’ян ластівка символізує жіноче начало, особливо дівчину. Так, у фольклорі часто дівоча краса порівнюється з ластівкою: „Ой у нашій стороні красні дівки, як ластівки. А тут – як ворони”. Ластівки, за повір’ями, можуть магічно впливати на красу. Тому, коли дівчина навесні вперше побачить ластівку, віддає їй „веснянки” і просить у ластівки „білянки” (щоб було біле лице). Недаремно темні плями на обличчі мають назву „ластовиння”.

27:

Існує більше 300 000 видів мух. Вони завжди були навколо людини і були знайдені на семи континентах.

Середня муха живе близько 30 днів.

Існує більш ніж 16 000 видів мух в Північній Америці.

Мух на планеті більше, ніж хребетних.

Тільки на ковпачках арктичних і антарктичних льодів муха не літає!

Мухи дійсно можуть відчувати запах на відстані понад 750 метрів!

Якщо Ви не викинете сміття, він може бути грунтом для процвітання для 30 000 мух!

Є дванадцять видів мух, які перебувають під захистом закону про охорону зникаючих видів на Гаваях.

29:

Осока (лат. Carex) — рід рослин родини осокових, що включає за різними класифікаціями від 1100 до 2000 видів, які ростуть у холодних та помірних країнах обох півкуль. Досить поширена в Україні та росте переважно у вологій місцевості (болота, річки).



30:

Сороки – група птахів з сімейства воронових, що включає в себе представників 9 родів. Всього існує близько 30 видів цих птахів. Серед воронових найбільш близькі до них сойки і ворóни. Місця проживання сорок зосереджені в Північній півкулі, тут вони зустрічаються на всіх континентах - в Євразії, Африці та Північній Америці. Цікаво, що на голос цих птахів реагують не тільки представники свого виду, але й інші птахи і звірі. Для мешканців лісу ці сигнали означають близькість хижака або людини, і при звуках голосу сороки всі намагаються сховатися. Тому приказка про те, що "сорока звістку на хвості принесла" цілком справедлива. Згадка про хвіст теж не випадкова. Коли сорока сидить, то нерідко посмикує хвостом, чого не буває в інших птахів. У культурах різних народів сороки займали неоднакове положення. У індіанців Північної Америки вони асоціювалися з духами лісу, в Східній Азії користувалися великою пошаною і вважалися вісницями щастя.


ІV. Закріплення одержаних знань.

Інтерактивний метод «Рольова гра»

Уявіть себе журналістом або літературним критиком. Що б ви сказали про творчість Леоніда Глібова?



V. Підсумок уроку. «Мікрофон»

1. Що ви знаєте про життя Л. Глібова?

2. Що вас зацікавило?

3. Що вас здивувало?

4. Що вас насмішило?

VІ. Оцінювання роботи учнів на уроці, мотивація оцінок.
VІ. Домашнє завдання.

1. Скласти кросворди за змістом проаналізованих творів.



2. Виразно читати вірші Л. Глібова.
Каталог: bitstream -> 123456789
123456789 -> 1. Коротко про симетрію…
123456789 -> Звіт про науково-дослідну роботу регіональні особливості стану кишкової мікрофлори у дітей із соматичними захворюваннями Оцінка стану кишкової мікрофлори у дітей раннього віку, хворих на пневмонію на фоні залізодефіцитної анемії
123456789 -> Звіт про науково-дослідну роботу регіональні особливості стану кишкової мікрофлори у дітей із соматичними захворюваннями зміни мікробіоценозу кишечника у дітей, хворих на гострий обструктивний бронхіт бронхіальну астму (проміжний)
123456789 -> Використання науково-технічних бд у наукових дослідженнях Васильєв О. В., к т. н
123456789 -> Розвиток банківського споживчого кредитування
123456789 -> Реферат дипломна робота містить 128 сторінок, 17 таблиць, 21 рисунок, список використаних джерел з 108 найменувань, 6 додатків
123456789 -> Урок з хімії у 9-му класі на тему: "Жири. Склад жирів, їх утворення. Жири в природі. Біологічна роль жирів"


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка