Урок української літератури в 6 класі Тема. Микола Вороний. «Євшан-зілля». Особливості літературного твору. Ідея



Скачати 74.06 Kb.
Дата конвертації16.02.2019
Розмір74.06 Kb.
ТипУрок
Урок української літератури в 6 класі

Тема. Микола Вороний. «Євшан-зілля». Особливості літературного твору. Ідея відданості Батьківщині, своєму народові.

Ім`я уроку: «Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину» .

Мета: ознайомити учнів із життєвим шляхом Миколи Вороного, змістом твору «Євшан-зілля» та його історичною основою, літературознавчим поняттями «ліро-епічний твір», «поема»; співвіднести описані в поемі давноминулі події з сучасністю;

розвивати вміння грамотно висловлювати свої думки, почуття, розповідати про враження , спостереження, виразно і вдумливо читати твір,визнач ати осолбливості літературного твору; впливати на виховання почуття патріотизму, національної свідомості, виховувати пошану до рідного народу, країни.



Цілі.

Учні знатимуть: зміст, тему, головну думку, визначення понять «поема», «ліро-епічний твір».

Учні вмітимуть: виразно і вдумливо читати уривки поеми, визначати особливості літературного твору, визначати своє ставлення до прочитаного, до рідного народу, країни.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Миколи Вороного, підручник, роздатковий матеріал.

Методи, форми, прийоми роботи: узгодження цілей, рольова гра «Я-поет», евристична бесіда, робота з текстом, «кубування», «незакінчене речення», виконання завдання з теорії літератури, розгадування кросворда.

Оформлення дошки: портрет Миколи Вороного, цілі уроку, ім'я уроку, визначення ліро-епічного твору, кросворд.

Випереджувальне завдання: прочитати твір, записати свої враження, скласти перелік запитань до твору ( автора).

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Учитель: Доброго дня, дорогі гості, любі діти! Приємно бачити вас такими красивими, зосередженими, схвильованими. Діти, скажіть, будь ласка, якими ви хочете бути на цьому уроці? (Відповіді дітей).І я бажаю вам бути старанними, уважними, активними, щоб наш урок був цікавим і плідним!

2. Актуалізація суб`єктного досвіду й опорних знань.

Учитель. Діти, які асоціації викликає у вас слово «євшан-зілля»?

Народознавча довідка.

Євшан-зілля - різновид полину, що росте в південних степах, має сильний і водночас приємний аромат. А ось що писав поет про євшан-зілля.

Євшан-зілля, євшан-зілля
Що росте на Україні,
У трояндах, у ромашках,
У волошках в житі синіх.
Там настоюються чари
На гіркому чебреці,
Вип’єш ти цього узвару
І позвуть місця близькі.

Ти його степів дитина,
Ти його ланів плуга,
Це для тебе Україна
Зготувала свій узвар.
З половецької давнини
Міф зберігся у віках,
Що любов до Батьківщини
Зілля збуджує в серцях


ІІ.Цілевизначення і планування.


  1. Повідомлення імені уроку .

  2. Запишіть у зошитах число, класна робота, ім`я уроку.

  3. Що ви відчули, коли прочитали вислів, що став іменем уроку?

Учитель: Сьогодні будемо говорити про те, що людина має завжди пам`ятати, звідки вона пішла в життя,де її коріння і чому не має права бути безбатченком.

І допоможе нам у роботі твір М.Вороного «Євшан-зілля». Цілі нашого уроку такі: - ознайомитись з життєвим шляхом М.Вороного, змістом, головною думкою його твору «Євшан-зілля», визначати особливості літературного твору, визначати власне ставлення до прочитаного,до рідного народу, країни.



  • Подумайте і за бажанням доповніть представлені цілі власними.(Озвучують).

ІІІ.Опрацювання навчального матеріалу.

1. Озвучення результатів виконання випереджувального завдання. (Учнівські враження від прочитаного, запитання до тексту твору).

2. Рольова гра «Я-поет».

3. Робота з епіграфом. Визначення його ролі.

- Діти, уважно прочитайте епіграф до твору. Як ви думаєте, чому М.Вороний взяв як епіграф до свого твору слова з давнього літопису? (Автор створює атмосферу давнини, загадковості. Літопис переносить нас у минуле. )

- Знайдіть у тексті твору рядки співзвучні епіграфу…Як ви думаєте, чому епіграфспівзвучний з цими рядками? (Бо в епіграфі відбито головну думку).

4. Робота з текстом.

- Бачу, ви уважно читали твір, тому легко справитесь із наступним завданням:

Розділіть текст на основні частини. - У яких уривках переважає розповідь про події, а в яких роздуми, переживання ліричного героя?Гаразд. - У вас на аркушах виписані уривки твору, прочитайте їх у правильній послідовності.

5. Довести твердження, спираючись на текст.

- Відшукай у пролозі рядки, у яких автор висловлює надію, що українці, збайдужілі до рідного краю, можуть ще повернутися до національних коренів.

«І воно живить надію.

Певну віру в ідеали

Тим,котрі вже край свій рідний

Зацурали,занедбали…..»



  • Знайдіть у тексті пояснення тій обставині,що ханський син став «за рідні уважати» чужий край і його звичаї. «Оточив його почотом

І розкошами догідно-

І жилось тому хлоп`яті

І безпечно і вигідно.»


  • Які слова і вислови передають страждання осиротілого батька?

«Зажурився, засмутився…

Вдень не їсть, а серед ночі

Плаче бідний і зітхає

Сну не знають його очі»



  • Хан дає настанови гудцеві.

«Ти піди у землю Руську…

Відшукай там мого сина»



  • Хан передбачає відповідь сина на прохання повернутися.

«А як все те не поможе,

Дай йому євшана-зілля,

Щоб понюхавши згадав він

Степу вільного привілля»..



  • Гудець співає пісні…лунає спів про звитягу половців

«Про славетнії події-

Ті події половецькі,

Про лицарськії походи-

Ті походи молодецькі!

А пісня ніжна, колискова:

«Наче лагідна молитва

Журно пісня та лунає».


  • Син залишився байдужим і до розповіді про горе батька,і до пісень

«Він сидить німий, байдужий».

  • Настрій хлопця змінився, коли він відчув запах євшан-зілля

«Твар поблідла у небоги,

Затремтів, очима блиснув

І зірвавсь на рівні ноги.»

6. Евристична бесіда.

- Хто у творі одночасно названий і соколом, і вовком, і чарівником? (Гудець)

- Чому хан посилає саме судця?
- Що нагадувало страшну хуртовину, «страшні Перуна громи»? (Пісня гудця)
- Кого половецький юнак назвав коханою?(Волю)

- Коли юнак згадав усе?(Відчувши аромат євшан-зілля).



7. Визначення художніх особливостей твору.

- Що нагадують вам ці рядки? (Учитель зачитує): 1. «І пішов гудець в дорогу. Йде він три дні і три ночі, на четвертий день приходить в Київ…»

- Якому літературному жанру притаманні ці рядки? (Фольклору, казці).

– А ці рядки з яких народних творів: «Пісня вільного народу:

Про славетнії події -

Ті події половецькі,

Про лицарськії походи…» (Історичних народних піснях).

- Для чого автор використовує казкові і народні мотиви?(Щоб нагадати про власну історію).



8. Знайдіть у тексті епізод найбільшого напруження сил, від слів «і схилилася на груди…» Який розділовий знак стоїть у кінці речення?(знак оклику). І? (три крапки). Чому? (незакінчена думка). А що буде далі? Загибель? Від чого?... (Від порожнечі душевної, пустки серця). - Що ж призвело до душевної пустки? (Бо забув свій рідний край, свій народ, родину). - Діти, кому належать ці слова? Певному герою чи самому авторові? Чому?... Отже, вони стосуються і тих людей, які покинули з різних причин свою країну і тих, хто живе на своїй землі. Але має порожню душу, порожнє серце. Як це? (Не поважає батьків, не шанує традиції, звичаї, нехтує мовою). Що чекає таких людей? (Загибель духовна).

9. Подивіться, як закінчується твір.

- Чому поезія закінчується риторичним питанням: «Де ж того євшану взяти, Того зілля –привороту, Що на певний шлях направить - Шлях у край свій повороту?!»



(Багато українців виїхало за кордон, дехто забув про те, хто вони, звідки). Що може бути тим євшаном для українців?.. (Зберігти пам`ять про власну історію, любити свою землю, шанувати історію, мову, любити батьків.)

10. «Незакінчене речення».

"Твір М.Вороного змушує замислитися…"

«Я думаю, це твір про…

11. Визначення літературознавчих понять.

- У вас на партах на аркушах виписані ознаки епічних і ліричних творів, оберіть ті з них, які характерні для твору «Євшан-зілля». Учні вибирають, записують до зошитів визначення.

- Який же твір ми називаємо ліро-епічним? (Відкриваю записане на дошці визначення: ліро-епічним називається твір, що має розгорнутий сюжет, написаний у формі вірша, з яскраво вираженими почуттями -захоплення, радості, тривоги.)

- Гаразд. Розгадайте кросворд і дізнайтеся жанр твору М. Вороного «Євшан-зілля».

1.Євшан-зілля є символом пробудження історичної….(пам`яті)

2.Прізвище автора «Євшан-зілля»?(Вороний)

3.Твір має ознаки ліричного й… епічного твору.

4.Князя, у якого перебував хлопець, звали (Володимир).

5.Своїм твором автор звертається до… українців.

- Тож, до якого жанру відноситься цей твір?(поема).

12. «Кубування».(На гранях куба записано запитання. Завдання учнів – дати на них відповідь).


  • Як називаються початкові строфи твору «Євшан-зілля»?

  • Кому вони адресовані?

  • Кого в народі називають безбатченком?

  • Який настрій перемагає у поемі: туга,безнадія, відчай, оптимізм, віра, надія? Якщо віра, то у що? Якщо надія, то на кого?

  • Чи потрібне євшан-зілля сучасним українцям? Чому?

  • Символом чого є євшан-зілля?

  • Які вам відомі інші українські символи?


ІV.Рефлексивно-оцінювальний етап.

1.Усна саморефлексія. Аналіз досягнення цілей.

- Що дав вам сьогоднішній урок?

- Що вас най більше вразило у змісті поеми?
- Чи справдилися ваші сподівання щодо уроку?

Учитель: Куди б не їхав ти і де б не був, завжди пам`ятай і знай: тебе люблять. Чекає твого повернення рідна земля, батьківська хата, мама і тато. Тобі не потрібно євшан-зілля, бо в твоєму серці живе пошана до історії і національних традицій, почуття особливої гордості українця!

V. Домашнє завдання.

Обов`язкове загальне: сформулювати і записати в зошити тему та ідею твору.

Обов`язкове на вибір:

1) виконати завдання з теорії літератури:знати визначення ліро-епічного твору;



2) написати творчу роботу «Ми - доньки і сини своїх батьків».

За бажанням: створити ілюстрації до твору.
Каталог: Files -> downloadcenter
downloadcenter -> Здійснити контроль за дотриманням державних стандартів освіти
downloadcenter -> Сучасні здоров ’ язберігаючі технології в дошкільному навчальному закладі
downloadcenter -> Модель сформованості бібліотечно-бібліографічних умінь та навичок школярів
downloadcenter -> М. Тернопіль 2005 р. Методичний посібник
downloadcenter -> Профілактика шкідливих звичок серед дітей і підлітків
downloadcenter -> Уроки-дослідження з географії у 6 класі Вовчищовичі 2015
downloadcenter -> Домашнє завдання Німецька мова
downloadcenter -> Узагальнений висновок щодо результатів атестаційної експертизи Йосипівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – днз»
downloadcenter -> Коментар: поняття «публічна адміністрація» часто зустрічається у нормативно-правових актах України, дослідженнях науковців. Утім досі не сформовано єдиного підходу щодо визначення даного поняття
downloadcenter -> Доповідна записка «Про особливості реалізації нового змісту Державного стандарту початкової загальної освіти в 1-3 класах загальноосвітніх навчальних закладів»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка