Урок вивчення нового матеріалу




Скачати 178,15 Kb.
Дата конвертації29.12.2016
Розмір178,15 Kb.

Група

МА 1-2

ВС 2-2

ВС 3-2

ЕГЗ 4-2

Дата












Тема. Загальна характеристика неметалічних елементів. Неметали як прості речовини.



Мета: поглибити знання учнів про неметалічні елементи (їх місце у періодичній системі та особливості будови атомів), явища алотропії та адсорбції; ознайомити зі значенням озонового шару для життя організмів на Землі, поширенням неметалічних елементів у природі та їх застосуванням; розвивати вміння учнів працювати самостійно та в колективі; виховувати спостережливість, акуратність, взаємоповагу.

Очікувані результати:

учень:


• називає прості речовини, утворені неметалічними елементами, алотропні видозміни Оксигену і Карбону, основні природні сполуки неметалічних елементів та їх родовища в Україні;

• характеризує неметалічні елементи за їх місцем у періодичній системі та будовою атома, практичне значення неметалів та явище адсорбції;

• пояснює суть явищ алотропії та адсорбції;

• висловлює судження про роль озонового шару в атмосфері;

• дотримується правил техніки безпеки під час виконання хімічних дослідів.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, зразки простих речовин (графіт, сірка), модель кристалічної гратки графіту.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку



І. Організаційний етап.

- привітання, створення робочого настрою;

- перевірка відсутніх;

- перевірка санітарного стану кабінету та зовнішнього вигляду учнів.



ІІ. Актуалізація опорних знань

- Наведіть приклади неметалічних елементів та їх сполук, які зустрічаються у повсякденному житті.

- Що на сьогодні вам відомо про неметали?

- Сформулюйте питання, на які ви протягом уроку хотіли б отримати відповіді, запишіть їх у зошит.

(декілька учнів зачитують свої питання)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель.


Людині для життя потрібно не так вже й багато: кисень (повітря), вода, їжа, одяг та житло. Однак людина, освоюючи навколишній світ, отримуючи нові знання про нього, постійно змінює своє життя на краще.

Наприклад, створюючи новий одяг, він робить його більш зручним; отримуючи нові ліки, лікується від хвороб; синтезуючи нові барвники та волокна, робить красивими одяг, житло тощо. Для розв’язання всіх цих та багатьох інших задач, необхідні знання про властивості речовин та їх перетворення, способах керування цими перетвореннями.



ІV. Формулювання теми та постановка задач уроку.

- учні самостійно формулюють мету вивчення неметалічних елементів, задачі уроку.



V. Вивчення нового матеріалу

Усе розмаїття оточуючої природи складається з поєднань порівняно невеликої кількості хімічних елементів. Вивчивши періодичний закон та ознайомившись із періодичною системою хімічних елементів елементів, ви дізналися про більше ніж 110 хімічних елементів. Близько 90 з них існують у природі, а решту отримано штучно за допомогою ядерних реакцій. Вci елементи поділяються на металічні та неметалічні (схема 1).



Схема 1
Завдання:

Впишіть символи хімічних елементів-неметалів в таблицю, зробіть висновок про їх положення Періодичній системі.






I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

1

























2

























3

























4

























5

























6

























7
























До неметалічних належать: Флуор, Хлор, Бром, Йод, Астат, Оксиген, Сульфур, Селен, Телур, Нітроген, Фосфор, Арсен, Карбон, Силіцій, Бор, Гідроген.

Окремо виділяють групу інертних газів: Гелій, Неон, Аргон, Криптон, Ксенон, Радон.

Сьогодні ми ознайомимося зі спільними ознаками неметалічних елементів.



1. Загальна характеристика неметалічних елементів.

1.1. Учитель. Ми вже з’ясували, що неметалічні елементи розташовано в головних підгрупах ІІІ-VІІІ груп періодичної системи Д.І. Менделєєва у правій верхній частині.

Визначимо, які особливості будови їх атомів.

1.2. Робота в малих групах

(Кожна група отримує завдання, яке учні виконують разом, дійшовши згоди, і через 2-3 хв. звітують перед класом про його виконання, роблять відповідні записи, характеризують зміну неметалічних властивостей у періоді та групі.)

Завдання. Охарактеризуйте хімічні елементи за планом:

1. Порядковий номер елемента та його назва.

2. Період, група, підгрупа.

3. Будова атома:

а) заряд ядра;

б) кількість електронів та шарів енергетичних рівнів, розподіл електронів на них;

в) кількість електронів зовнішнього енергетичного рівня та його завершеність.

4. Металічний чи неметалічний елемент.

5. Формула вищого оксиду і валентність елемента в ньому.

6. Характер вищого оксиду та гідроксиду.

7. Порівняння металічних властивостей із властивостями елементів, що стоять поряд у періоді та групі.

Група 1. Бор.

Група 2. Карбон.

Група 3. Нітроген.

Група 4. Сульфур.

Група 5. Хлор.

Група 6. Гелій.

Запитання. Яка кількість електронів є на зовнішньому енергетичному рівні в неметалічних елементів? (На зовнішньому енергетичному рівні атомів неметалічних елементів знаходиться від трьох до восьми електронів. Тому їх атоми приймають електрони для завершення зовнішнього енергетичного рівня, утворюючи при цьому. негативно заряджені йони. Неметалічні властивості посилюються в періодах зліва направо, а в групах - знизу вгору.)

Висновки:

• неметалічні елементи містяться в головних підгрупах ІІІ-VІІІ груп періодичної системи Д.І. Менделєєва у верхньому правому куті;

.• на зовнішньому енергетичному рівні атомів неметалічних елементів міститься від 3 до 8 електронів;

• неметалічні властивості елементів посилюються в періодах та послаблюються у підгрупах зі збільшенням порядкового номера елемента;

• сполуки неметалічних елементів з Оксигеном мають кислотний характер, утворюючи кислотні оксиди та гідроксиди.

2. Неметали як прості речовини.

Учитель. У молекулах простих речовин неметалів утворюється ковалентний неполярний хімічний зв'язок, що впливає на їх властивості. Ознайомимося з ними.



Лабораторний дослід. Ознайомлення зі зразками простих речовин неметалів (схема 2).

Схема 2

Учитель:


У неметалів багатий спектр кольорів:

  • червоний – у фосфору;

  • бурий – у брому;

  • жовтий – сірки;

  • буро-фіолетовий – у йоду;

  • жовто-зелений – у хлору.

Давайте розглянемо будову неметалів (схема 3):

Схема 3


3. Явище алотропії, алотропні видозміни (модифікації) Оксигену та Карбону

Неметалічні елементи, утворюючи прості речовини, здатні до алотропії.

Алотропія – це здатність атомів одного хімічного елемента утворювати кілька простих речовин.

Утворені прості речовини називають алотропними видозмінами, або алотропними модифікаціями (схема 4).



Схема 4


Алотропні модифікації




Оксигену (О)

  • кисень О2;

  • озон О3

Причина: різна кількість атомів у молекулах

Карбону (С)

  • алмаз;

  • графіт;

  • карбін;

  • фулерени

Причина: різна структура кристалів

- Повідомлення учнів (випереджальне завдання)

 Кисень - це безбарвний газ без смаку та запаху.

При температурі -1830С він перетворюється на рідину блакитного кольору.

Озон утворюється з кисню під час грозових розрядів або під дією ультрафіолетового випромінювання Сонця. Озоновий шар завтовшки 2-4,5 мм, який знаходиться у стратосфері на висоті 20-25 км, захищає нашу планету від сонячної радіації, яка спричиняє онкологічні (ракові) захворювання шкіри. Окрім того, озоновий шар поглинає інфрачервоне випромінювання Землі, чим запобігає її охолодженню.

Руйнування озонового шару називають «озоновими дірками», утворення яких є дуже небезпечним для всього живого на Землі.

 Алмаз – це найтвердіша у природі проста речовина.

Вона є кристалічною, дуже заломлює світло, проводить тепло і практично не проводить електричний струм.

Використовують алмази для виготовлення ювелірних прикрас, різки скла, шліфовки металів.

Графіт – це м’яка кристалічна речовина чорного кольору з металічним блиском. Він добре проводить електричний струм і тепло, тому використовується для виготовлення електродів. Також його використовують для виготовлення олівців та як мастило.

Вугілля, кокс, сажа – все це є дуже дрібними кристаликами графіту.

У вигляді вугілля він має високу адсорбційну здатність.

Адсорбція – це процес поглинання однієї речовини поверхнею іншої.

Речовини, на поверхні яких відбувається поглинання, називають адсорбентами, адсорбційна здатність їх залежить від площі їх поверхні. Наприклад, для збільшення адсорбційної здатності вугілля активують, діючи перегрітою водяною парою. Таким чином, із пор вугілля видаляються речовини, які їх заповнювали, і поверхня поглинання збільшується.

Карбін – це речовина білого кольору. Вона є хімічно інертною і виявляє властивості напівпровідників.

4. Поширення неметалічних елементів у природі

За поширеністю в земній корі Оксиген посідає перше місце (47%), Силіцій – друге (27,6%), а інші неметалічні елементи зустрічається рідко.

У природі у самородному вигляді зустрічаються такі прості речовини:


  • кисень О2;

  • озон О3;

  • азот N2;

  • сірка S;

  • графіт, алмаз С.

Інші неметалічні елементи існують у вигляді сполук. Вода та розчинні в ній солі, а також мінерали й гірські породи теж містять ці елементи (див. таблицю).

Таблиця. Мінерали та гірські породи

Мінерали та гірські породи

Родовища в Україні

Хлориди:

  • NaCl – галіт, кухонна сіль;

  • NaCl·КCl – сильвініт;

  • КCl·MgCl2·6Н2О - карналліт

Міста Калуш і Стебник Івано-Франківської обл., м. Артемівськ Донецької обл.

Сульфіди:

Є в залізних рудах Інгулецького та інших родовищ Криворізького басейну, на Донбасі, у Придністров'ї, на Закарпатті

Сульфати:

  • CaSO4·2Н2О – гіпс;

  • NaSO4·10Н2О – мірабіліт, глауберова сіль

Хлоридго-сульфатні магнієві руди Калузького та Стебниківського родовищ

Силікати:

  • SiO2 – пісок, кварц;

  • Al2O3·2SiO2·2Н2О - глина

На Волині, Закарпатті та в Криму

Фосфати:

  • Са3(РО4)2

Синичино-Яремівське родовище Харківської обл.

Карбонати:

  • СаСО3 – кальцит;

  • СаСО3·MgСО3 - доломіт

Крейда, ракушняк – у Криму;

Доломіт – у Великотокмацькому родовищі




5. Застосування неметалів

Повідомлення учнів.

 Кисень використовується для:


  • інтенсифікації металургійних процесів добування чавуну і сталі;

  • добування сульфатної та нітратної кислот у хімічній промисловості, тобто як окисник;

  • добування вибухових речовин;

  • зварювання і різання металів;

  • дихання льотчиків, космонавтів, пожежників, водолазів, хворих з ускладненнями.

Озон використовується для:

  • інтенсифікації технологічних процесів;

  • очищення димових газів та побутових стоків;

  • дезінфекції питної води.

 Сірка використовується для:

  • виробництва:

    • сульфатної кислоти;

    • люмінофорів;

    • барвників;

    • гуми;

    • чорного пороху;

    • сірників;

    • ліків;

      • боротьби зі шкідниками сільського господарства.

 Азот використовується для:

  • добування амоніаку;

  • наповнення електроламп;

  • виготовлення холодильних установок.

Білий фосфор використовують для одержання горючих речовин.

Червоний фосфор - для виготовлення сірників.

 Водень використовують:


 Алмаз використовують для:

  • свердління твердих порід;

  • виготовлення шліфувальних дисків, різців, свердел;

  • різання скла;

  • виготовлення діамантів (із чистих алмазів).

Графіт використовують для виготовлення:

  • мастила;

  • синтетичних алмазів;

  • електродів;

  • грифелів для олівців.

Сажу використовують як:

  • наповнювач для гуми та пластмас;

  • пігмент для друкарської фарби, копіювального паперу, стрічок друкарських машин.

Кокс використовують у металургії як:

  • паливо;

  • відновник.

 Деревне вугілля використовують для виготовлення активованого вугілля.

Хлор використовують для:



Йод у вигляді спиртового розчину використовують у медицині.

. Узагальнення та систематизація знань

Тестові завдання.

Варіант 1

1. Позначте місцезнаходження неметалічних елементів у періодичній системі:



А. тільки у головних пiдгрупах на початку малих і великих періодів;

Б. тільки у головних підгрупах у кінці малих і великих періодів;

В. тільки у побічних підгрупах великих періодів;

Г. у головних і побічних підгрупах малих і великих періодів.

2. Позначте формулу неметалу, який за н. у. є рідиною:



А. Br2; Б. О2; В. І2; Г. С.

3. Позначте умови утворення озону в природі:



А. при грозовому розряді;

Б. при окисненні смолистих речовин хвойних дерев;

В. у результаті фотосинтезу в рослинах.

4. Позначте правильне закіичення вислову: «Адсорбція - це ... :



А. процес подрібнення твердих тіл;

Б. явище вивітрювання молекул рідких речовин;

В. процес активації вугілля;

Г. явище поглинання речовин із навколишнього середовища поверхнею твердого тіла або рідини.

5. Позначте назви алотропних видозмін Карбону:



А. кисень; Б. азот; B. озон; Г. алмаз; Д. графіт.

6. Позначте символ найбільш електронегативного елементу:



А. С; Б. N; В. О; Г. F.

Варіант 2

1. Позначте кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні в типового неметалу:



А. 1; Б. 2; В. 3; Г. 7.

2. Позначте причину відмінності фізичних властивостей алотропних модифікацій Карбону:



А. різний склад молекул;

Б. різна будова кристалічних граток;

В. уміст різних ізотопів Карбону.

3. Позначте функцію озонового шару Землі:



А. попередження охолодження Землі;

Б. захист від метеоритних частинок;

В. захист від ультрафіолетового випромінювання Сонця.

4. Позначте правильне закінчення вислову: «Алотропія - це явище існування хімічного елемента у вигляді ... :



А. двох або кількох речовин;

Б. двох або кількох речовин різних за властивостями;

В. простих речовин;

Г. двох або кількох простих речовин, різних за будовою і властивостями.

5. Позначте формули алотропних модифікацій Оксигену:



А. О; Б. О3; В. О6; Г. О2.

6. Позначте неметал, який за н. у. є твердою речовиною:



А. Вr2; Б. Н2; В. Сl2; Г. С.

VІІ. Підбиття підсумків уроку

    • чи вдалося одержати відповіді на питання, що були поставлені на початку уроку?

    • що сподобалося на уроці?

    • що було важким та незрозумілим?

VІІ. Домашня робота

    • опрацювати конспект;

    • зробити опорні сигнали «Застосування неметалів».

Вправа «Посмішка»


Бесіда фронтальна


«мозкова атака»

Розповідь вчителя

Робота в парах

Складання опорного конспекту

Робота в малих групах, обговорення,

формулювання висновків,

складання опорного конспекту

Пояснення вчителя











База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка