Урок з української літератури на тему "Леся Українка. "Як дитиною, бувало "




Дата конвертації04.12.2018
Розмір90,3 Kb.

Відкритий урок з української літератури


19.11.2013

Відкритий урок з української літератури на тему "Леся Українка. "Як дитиною, бувало..."провела Черниш Тетяна Миколаївна

Уроки 1 – 2. Тема: Леся Українка. «Мрії», «Як дитиною, бувало…». Дитинство поетеси, роль родини в її вихованні. Неповторний світ дитинства в Лесиних поезіях. Образ мужньої, сильної духом дівчинки, її життєрадісний погляд на світ, вільнолюбство, впевненість, розвинена уява.

Мета: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Лесі Українки; ознайомити учнів з поезіями про дитинство, розкрити образ ліричної героїні – сильної духом дівчинки; розвивати поетичну уяву, навички виразного читання поетичних творів; виховувати почуття любові до родини, цілеспрямованість, наполегливість.

Учні повинні знати: цікаві факти з життя Лесі Українки та її родини, зміст поезій «Мрії», «Як дитиною, бувало…», «Тиша морська»; особливості виразного читання віршів, художні засоби поетичних творів.

Учні повинні вміти: розповідати про дитинство Лесі Українки, її мужність, талановитість; усвідомлювати й пояснювати мотив глибокого родинного зв'язку з батьками; виразно читати поетичні твори; характеризувати образ ліричної героїні; висловлювати власні роздуми про неї; визначати роль і місце художніх засобів у поезіях.

Хід уроку

І. Організація класу.

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно і плідно працювати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.     Сказав мудрець:

       Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і в вищу правду віра

Людину відрізняє від мавпи і звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

2.     Учитель: Сьогодні ми розпочинаємо вивчати тему «Я і світ».

Подумайте, про що йтиметься в розділі? Яке коло проблем ми розглянемо? Що ви очікуєте від роботи над цією темою?

Опрацьовуючи новий розділ ви матимете змогу ознайомитися з творами поетів і прозаїків, котрі жили в різні часи, але в їхній творчості спільним є зображення дитини, її психології, мрій та сподівань, стосунків підлітків між собою, з іншими людьми, зі світом природи.



ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.     Учитель: А перше наше знайомство буде з творчістю Лесі Українки. У початкових класах ви вже вивчали Лесині поезії і дещо знаєте про її життя і творчість. Тому розпочнемо з вікторини «Вірю – не вірю».

2.     Робота в групах:

#  Справжнє ім’я Лесі Українки – Лариса Петрівна Драгоманова.

#     Матір'ю поетеси була письменниця Олена Пчілка.

#    Олена Пчілка – автор твору «Соловей».

#     Леся Українка прекрасно грала на фортепіано, знала багато іноземних мов.

#     Протягом усього життя Леся боролася із важкою недугою.

#     Перший вірш Леся написала в 9 років.

3.     Давайте зараз перегорнемо деякі сторінки життєпису цієї визначної жінки.



Перегляд відео «Обличчя української історії. Леся Українка».

4.     А яким же було дитинство Лесі Українки? Про що вона мріяла, що любила? Як впливала родина на формування її характеру? На ці питання нам допоможуть відповісти спогади сучасників про Лесю.

5.     Робота в парах: Опрацюйте спогади сучасників і донесіть інформацію до однокласників.

Зі спогадів про Лесю Українку:

А. Леся була всього на півтора року молодша за свого брата Михайла… Вони були в усьому нерозлучні: разом бавилися, разом читали, разом вчилися, разом розважалися. За таку нерозлучність їх жартома називали одним спільним іменем – «Мишолосіє»… Миша навчився дуже рано читати, а що Леся навчилася разом з ним, то вже в 4 роки вже зовсім справно читала. Найбільшими книжками малих Лесі і Миші були томи трудів Чубинського з казками та піснями, сербські народні думи й пісні в українському перекладі, міфи стародавніх греків та ще книжка про подорожі різних славних мандрівників… Гралися вони в різні вигадані події… у подорожі до невідомих країн.



(Зі спогадів Ольги Косач-Кривенюк, сестри Лесі Українки)

 

Б. Хоч до читання й до роботи Леся бралася поважно та пильно й забави в неї були змістовні та розумні, але була вона малою дуже весела і любила співати і танцювати. Танцювала вона знов-таки вдвох з Мишею дуже хороше «Козачка».



(Зі спогадів Ольги Косач-Кривенюк, сестри Лесі Українки)

 

В. Дуже любила Леся музику і була до неї вельми здатна… та, на нещастя, могла вчитися всього одну зиму, бо в неї почала боліти ліва рука і не давала грати.



(Зі спогадів Ольги Косач-Кривенюк, сестри Лесі Українки)

 

Г. В селі Колодяжному на Волині… Леся була за режисера, художника, артиста – за все. Зробила багато ляльок, декорацій… Ляльковий театр користувався великим успіхом.



(Зі спогадів Ольги Косач-Кривенюк, сестри Лесі Українки)

 

Д. Зо всіх шістьох дітей Леся найбільше була подібна до батька і вродою, і вдачею… Обоє були надзвичайно стримані, терплячі та витривалі, з виключною силою волі. Обоє були… принципові люди… Терплячи самі біль, чи жаль, чи горе, намагалися не журити чи не мучити інших своїми почуваннями і тлумили їх у собі з якоюсь нелюдською силою…



Була в батька й Лесі ще одна спільна надзвичайно цінна риса: вони на диво високо цінували людську гідність у всякої людини, хоч би у найменшої дитини, і завжди поводились так, щоб не ображати, не принижувати тої гідності.

(Зі спогадів Ольги Косач-Кривенюк, сестри Лесі Українки)

 

Е. Головним моїм завданням… було виховати Михайла та Лесю… До шкіл діти нікуди не їздили. Мені тоді здавалось, що школа зараз же зруйнує моє намагання виховати дітей в українській мові. Це був даремний страх, бо потім я побачила, що коли дітей добре  вправлено в українській мові, то тоді школа цієї мови не руйнує…



…Леся прекрасна дитина… Дуже здібна як до науки, так  і до мистецтва… Леся пише вірші і цілком незле володіє віршем. Може, колись стане справжньою поеткою.

(Зі спогадів Олени Пчілки)

Є. Колись, будучи в гостях у Лесі в Колодяжному, луцький поет, росіянин, Григорій Мачтет сказав їй, що вона не пише вірші на російській мові, бо вона не вміє так гарно висловитись, як це робить на українській... У відповідь Леся взяла аркуш і усамітнилась на чверть години в сусідній кімнаті... А потім вийшла до гостей і прочитала свій новий вірш... Єдиний в її житті вірш російською мовою...

 

–                   Що вас особливо вразило у спогадах? У чому маленька Леся подібна до вас? Чим відрізняєтесь?



–                   Які факти, деталі свідчать про талановитість дівчинки? А про мужність? Цілеспрямованість?

–                   Якою була родина Косачів? Що ви можете сказати про виховання дітей у цій сім'ї? Які риси характеру успадкувала Леся від матері,  а які – від батька?



Прослуховування аудіозапису «Когда цветет никотиана».

6.    Робота над поезією «Як дитиною, бувало…»

1)    Виразне читання вірша  учителем.

2)    Бесіда:

-         Чи нагадує лірична героїня Лесю Українку? Чим саме?

-         Які рядки можна вважати життєвим девізом юної Лесі?

-         Чи можете ви сказати про себе: «Я була малою горда, щоб не плакать, я сміялась»?

-         Дві останні строфи розповідають вже про дорослу людину. Як тепер лірична героїня говорить про себе? Що ж змінилося?

3)    Словникова робота:

Епіграма – короткий сатиричний вірш, спрямований проти якоїсь особи чи негативного явища суспільства.

4)    Учитель: Життя дорослої людини, її проблеми відрізняються від дитячих. Тому слід уміти стримувати емоції, застерігати себе від імпульсивного вчинку, необережного слова. У складні моменти, коли «жартом злим скінчиться драма», хочеться кинути в очі супротивнику «гостру, злобну епіграму». Однак, сильною є та людина, яка не піддається «гострій зброї сміху». Лірична героїня, стримуючи гордість, плаче, щоб не сміятись. Не виставляти напоказ свої почуття  - велике мистецтво. Отже, через багато років лірична героїня залишилася такою, як у дитинстві, - мужньою, сильною духом, стриманою у виявленні почуттів та емоцій.

7.    Робота над поезією «Мрії».

1)     Спогади про Лесю засвідчують, що в дитинстві вона була мрійливою дівчинкою. Справді, адже в Колодяжному бігала в місячну ніч одна-однісінька в ліс, щоб побачити Мавку. А бавлячись серед руїн Луцького замку, уявляла себе мужньою Жанною Д'Арк, а своїх товаришів – відважними лицарями.

Другу поетичну збірку Леся Українка назвала «Думи і мрії». І є в ній вірш «Мрії». Послухайте поезію і постарайтесь побачити картини, змальовані поетесою.

Прослуховування аудіозапису поезії «Мрії»

2)     Бесіда:

-         Чи сподобався вам вірш?

-         Що вас зворушило або вразило?

-         Чи розумієте ви ліричну героїню, її душевний стан, мрії, наміри?

-         Які люди її приваблювали? Чим саме?

-         Намалюйте словами, що ви уявляєте, читаючи поезію.

3)     Словесне малювання.

4)     Доберіть якомога більше епітетів до слів переможець (злий, жорстокий, безпощадний, самовпевнений, бездушний, гордий…) іпереможений (гордий, незламний, безстрашний, мужній, нескорений, вільнолюбивий…).

-         Чи однаковим змістом наповнений епітет гордий у першому і другому випадках?

-         Ким, на вашу думку, страшніше бути – жертвою чи катом?

-         А ваша душа бажає «надзвичайного, дивного»? Чи ні? Чого саме?



5)    Читання мовчки учнями поезії «Мрії».

6)     Чи звернули ви увагу, що в поезії «Мрії» рядки не римуються? Як називається такий вірш? Яка друга ознака віршованої мови тут наявна?  Повправляємось в читанні такої поезії.



7)    Робота з таблицею «Вимоги до виразного читання».

Логічний наголос

Пауза

Темп

Інтонація

Виділення голосом певного слова чи словосполучення, яке несе своє смислове чи ідейне навантаження

Зупинка, перерва в мовленні, зумовлена розділовими знаками або ідейним змістом чи задумом творця

ПАУЗИ – довгі (///), середні (//), короткі (/)

Швидкість, з якою ми читаємо твір

ТЕМП – швидкий, середній, повільний

Тон мовлення, чергування підвищень і знижень голосу

ІНТОНАЦІЯ – радісна, насторожена, тривожна, спокійна, злякана, оклична, розповідна, питальна…

 

8)    Виразне читання вірша «Мрії» учнями.

ІV. Підсумки уроку. Рефлексія.

1.    «Незакінчене речення»: «Після цього уроку я зрозумів…», «Найбільше мене вразило на уроці»…, «Я хочу більше дізнатися…».

2.     Продовжіть речення «Якби Леся Українка була квіткою, то…, якби піснею, то…, якби кольором, то…».

V. Домашнє завдання.

Вивчити напам'ять вірш «Як дитиною, бувало…»,  за бажанням: написати творчу роботу «Душа бажає дивного…»


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка