Урок з використанням інтерактивних технологій та електронного атласу Вчитель методист озош №44




Скачати 175,15 Kb.
Дата конвертації26.10.2018
Розмір175,15 Kb.
Розробка уроку з соціальної та економічної географії України

в 9 класі


«Транспортний комплекс України. Загальна характеристика галузевої структури комплексу»


Урок з використанням інтерактивних технологій та електронного атласу

Вчитель – методист ОЗОШ № 44

Костюк Валентин Никандрович

Одеса – 2010 р.

Урок № Дата
ТРАСПОРТНИЙ КОМПЛЕКС УКРАЇНИ

Загальна характеристика галузевої структури комплексу
Урок з використанням інтерактивних технологій

та електронного атласу

Мета уроку: сформувати знання учнів про особливості транспортного комплексу України: показати своєрідність окремих видів транспорту; засвоїти основні поняття з теми; розвивати навички і уміння працювати з різними джерелами інформації, електронним картографічним матеріалом, ОЛС; розвивати вміння систематизувати досліджуваний матеріал у вигляді таблиць; виховувати в учнів критичне мислення, дотримання правил етики спілкування, уміння працювати у групі та об’єктивно оцінювати знання товаришів.

Активні методи : «Мікрофон», «Аукціон ідей», «Загальний проект»

Інтерактивні методи: «Прес», «Брейн - ринг», «Дерево знань», «Робота в малих групах».

Очікувані результати: засвоєння нового матеріалу, вміння вести діалог, критичність оцінювання знань, вміння працювати в малих групах, висловлювати власні думки, мати власні судження з запропонованих проблем.

Обладнання: економічна карта України, комп’ютер на групу учнів, карта «Транспорт» в електронному атласі «Україна та її регіони», ОЛС, підручник, роздавальний матеріал, завдання на картках, картки-таблиці самооцінки.

Тип уроку: комбінований

Структура уроку:

І Організаційний момент. …………………………….. 1 хв.

ІІ Актуалізація опорних знань………………………….5 хв.

ІІІ Мотивація навчальної діяльності……………………3 хв.

IV Вивчення нового матеріалу………………………….30 хв. (22-25)*

V Закріплення і коригування знань…………………….3 хв.


VI Підсумки уроку……………………………………….2 хв.

VII Домашнє завдання……………………………………1 хв.


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Поділ учнів на групи - екіпажі. Призначення «пілотів»-керівників (найбільш підготовлені учні), «штурманів» (помічники керівників) і «членів екіпажів» (2-3 учні групи). Ознайомлення з матеріалами для роботи, які знаходяться на робочих столах кожної групи.

-1-

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Технологія «Мікрофон» (відповідає на запитання вчителя той учень, в руках якого знаходиться «мікрофон»).

Запитання для актуалізації опорних знань:



  • Транспорт це… (галузь виробництва, яка забезпечує зв’язки між населеними пунктами, районами, займається перевезенням вантажів і пасажирів)

  • Назвіть чотири основні види транспорту… (сухопутний, повітряний, водний, електронний)

  • На які види поділяють водний транспорт? … (річковий і морський)

  • На які види поділяють сухопутний транспорт?... (трубопровідний, залізничний, автомобільний, гужовий)

  • Які види транспорту відносяться до пасажирського міського?... (автобус, тролейбус, трамвай, таксі, метро, фунікулер, канатна дорога)

  • На які види поділяють трубопровідний транспорт?... (нафто,- газо,- продуктопроводи)

  • Транспортна магістраль – це … (найважливіші і найбільші транспортні шляхи)

  • Транспортний вузол – це… (населений пункт, в якому сходяться кілька видів транспорту із обміном вантажем між ними)

  • Транзит – це … (перевезення вантажу з одного району в інший через територію третього)

  • Каботаж – це… (плавання морських суден між портами однієї держави)

  • Фрахт – це… (плата за перевезення вантажу морським транспортом)

  • Вантажообіг – це … (показник роботи вантажного транспорту – добуток кількості перевезених вантажів на відстань перевезення)

  • Пасажирообіг - … (показник обсягу пасажирських перевезень – добуток кількості пасажирів на відстань перевезення).


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Технологія «Аукціон ідей» (на запитання вчителя відповідають учні груп)

  1. Девіз уроку : «Транспорт це не розкіш, а … (засіб пересування)»;

  2. Розвиток різних видів транспорту в країні свідчить про … (її економічний розвиток);

  3. В Україні є добрі передумови для … (розвитку всіх видів транспорту);

  4. До цих передумов можна віднести: малу сейсмічність території, … (рівнинність рельєфу, великі розміри території, наявність виходу до морів, великі ріки…);

  5. Головною відмінністю нашої держави є подароване природою її … (транзитне геополітичне положення між країнами Європи і Росією, між країнами Північної і Південної Європи.);

  6. Через територію нашої держави пролягають сучасні транспортні коридори між різними країнами Європи і Азії. Але ці торгові шляхи відомі нам з давньої історії як « Великий … (шовковий шлях)» і «Шлях… (із варяг в греки)».

-2-

На сьогоднішньому уроці ми вивчимо особливості розвитку різних видів транспорту в Україні, їх своєрідність, навчимось визначати їх вплив на екологію, а також проблеми і перспективи розвитку. Працювати будемо у малих групах, які називаються екіпажі.



IV. Вивчення нового матеріалу.

Технологія «Прес». Учні груп поділені на «екіпажі»: «моряки» - вивчають водний транспорт, «залізничники» - вивчають залізничний транспорт, «шофери» - вивчають автомобільний транспорт, «газовики» - вивчають трубопровідний транспорт, «пілоти - електронники» - вивчають повітряний та електронний транспорт, «трамвайники» - вивчають міський транспорт. (Сьома група – «чумаки» вивчають гужовий транспорт – для гостей уроку). На столах у груп план вивчення галузі, підручники, атласи, опорно-логічні

схеми та всі інформаційні матеріали. На дисплей комп’ютера виводиться атлас «Україна та її регіони». Учні відкривають потрібну сторінку атласу, самостійно вивчають розділ теми, заповнюючи опорно-логічну схему в тій частині, що стосується їх завдання.



Технологія «Загальний проект». Відповіді, після опрацювання відповідних матеріалів і заповнення частини опорно - логічної схеми, відбуваються наступним чином: на столі у вчителя у довільному порядку розташовані карточки, від вибору яких залежить відповідь учнів екіпажу: карточка «Вибір» - відповідаючого з екіпажу назначає вчитель, карточка «Делегат» - відповідаючого з екіпажу делегують його члени, карточка «Всі» - відповідають всі члени екіпажу, карточка «Довіра» - вчитель виставляє ті оцінки, які виставлені керівником екіпажу, карточка «Екзаменатори» - всі члени екіпажу перевіряють роботу іншого екіпажу, карточка «Лайф» - екіпаж відповідає на запитання всіх присутніх на уроці.

Система перевірки знань і виставлення оцінок школярами один одному наступна. Якщо при відповіді на запитання вчителя або учнів класу, учні екіпажів допускають помилки, або відповідають не повністю (карточки «Вибір», «Делегат», «Екзаменатори», «Лайф») оцінка всім членам екіпажу знижується на 2 – 3 бали. Це правило забезпечує відповідальність всіх за кожного.

Під час відповіді «членів екіпажів» всі учні заповнюють опорно – логічні схеми «Транспортний комплекс України».

Технологія «Дерево знань».*

На столі в учителя знаходяться картки з переліком негативних і позитивних рис конкретного виду транспорту, без вказівки його назви. На дошці схематично зображено дерево з написами видів транспорту. Учні кожної групи почергово беруть картки і розміщують їх на дошці.

-3-

* - виконується за наявності часу при швидкому опрацюванні учнями теми .

V. Закріплення і коригування знань.

Технологія «Брейн - ринг». Учні відповідають на запитання вчителя. Оцінку за відповідь одержує екіпаж, який швидше відреагував на запитання і член якого дав правильну відповідь. В разі неправильної або неповної відповіді екіпажу для інших гравців є час для роздумів – 10 секунд. В гру вступає наступний екіпаж.

Запитання «Брейн - рингу»:



  1. Перерахуйте основні види транспорту. (водний, повітряний, сухопутний, електронний, міський);

  2. Який вид транспорту залежить від погоди? (авіаційний, автомобільний);

  3. Який вид транспорту залежить від пір року? (річковий);

  4. Який вид транспорту має найменшу собівартість транспортування? (трубопровідний);

  5. Який вид транспорту України має найбільший вантажообіг? (залізничний);

  6. Який транспорт має найбільшу швидкість? (повітряний);

  7. Який вид транспорту екологічно найбільш небезпечний? (автомобільний).

  8. Назвіть міста України в яких є метрополітен. (Київ, Харків, Дніпропетровськ. Будується в Донецьку);

  9. В яких містах України є фунікулер? (Одеса, Київ);

  10. Із Сімферополя до Ялти можна доїхати міським видом транспорту (тролейбус);

  11. Перша залізниця в Україні з’єднала міста (Львів і Перемишль);

  12. Найбільшим морським портом України є … (Одеса);

  13. Перша в Україні морська переправа з’єднала міста (Іллічівськ і Варну);

  14. Чому в Одесі неможливе будівництво підземного метро? (через катакомби);

  15. Який продукт доставляється із російського м. Тольятті в український порт Южний? (аміак);

  16. Якщо в класі є учні, яким подобаються професії, пов’язані з транспортом, назвіть основні їх переваги.

VI. Підсумки уроку.

Розповідь вчителя.

Сьогодні на уроці ми охарактеризували основні види транспорту України. Транспортна мережа нашої держави досить густа, чому сприяє її рівнинний рельєф, мала сейсмічність, помірно – континентальний клімат, висококваліфіковані кадри. Велике значення в розвитку транспорту має транзитне положення, що в майбутньому може зміцнити

-4-


економіку країни. В Україні добре розвинені всі види транспорту, але переважна частка в перевезенні вантажів і пасажирів припадає на залізничний і автомобільний. Морський транспорт забезпечує зв’язки України з країнами світу.

А зараз давайте виставимо оцінки за урок, враховуючи ті, які виставлені у картках самооцінки кожного учня, а також разом визначимо найкращі на сьогодні екіпажі.


VII. Домашнє завдання.

Повторити тему в підручнику стр. 125 – 129, вивчити основні поняття, доповнити ОЛС, на контурних картах нанести транспортні вузли, основні магістралі і трубопроводи.

- 5 -

Додаток 1



ХАРАКТЕРИСТИКА ГАЛУЗІ ТРАНСПОРТНОГО КОМПЛЕКСУ

(Для опрацювання учнями груп)

АВТОМОБІЛЬНИЙ ТРАНСПОРТ

Перший автомобіль –

Найбільший у Європі автобусний завод –

Перший український легковик -

Вантажообіг –

Пасажирообіг –

Найбільші магістралі –

Найбільші вузли –

Густота автошляхів по регіонам –

Проблеми –

Перспективи –

Додаткова інформація –
ВОДНИЙ ТРАНСПОРТ

Перша судноверф –

Перше судно –

Найбільший порт –

Найбільший суднобудівний завод –

Морські переправи –

Судноплавні ріки –

Загальна довжина судноплавних рік –

Що перевозиться –

Проблеми –

Перспективи –

Додаткова інформація –

ЗАЛІЗНИЧНИЙ ТРАНСПОРТ

Перший паровоз –

Перша залізниця –

Залізниця Одеса-Балта –

Загальна довжина залізниць –

Найгустіша сітка –

-6-



Вантажообіг –

Пасажирообіг –

Магістралі –

Вузли –

Проблеми –

Перспективи –

Додаткова інформація:

ТРУБОПРОВІДНИЙ ТРАНСПОРТ

Перший газопровід Дашава-Львів –

«Союз» - «Прогрес» -

Перший нафтопровід «Дружба» -

Найбільші нафтопроводи –

Довжина всіх трубопроводів –

Продуктопроводи: аміак - , етилен –

Проблеми –

Перспективи –

Додаткова інформація:

ПОВІТРЯНИЙ ТА ЕЛЕКТРОННИЙ ТРАНСПОРТ

Перший цивільний літак –

Найбільші аеропорти –

Літак «Мрія» -

Електронний транспорт –

Мобільний, сотовий зв’язок -

Використання Інтернету –

Проблеми –

Перспективи –

Додаткова інформація :

МІСЬКИЙ ТРАНСПОРТ

Трамвай Київ –

Тролейбус Київ –

Автобус Київ –

Фунікулер Одеса –

-7-

Київ –

Канатні дороги –

Метро –

Проблеми –

Перспективи –

Додаткова інформація :

Додаток 2



ПЛАН ХАРАКТЕРИСТИКИ

ГАЛУЗІ ТРАНСПОРТНОГО КОМПЛЕКСУ


  1. Історія розвитку;

  2. Показники вантажо,- і пасажирообігу;

  3. Найбільші магістралі;

  4. Транспортні вузли;

  5. Забезпеченість видом транспорту різних регіонів;

  6. Проблеми;

  7. Перспективи розвитку.

Додаток 3



КАРТОЧКА САМООЦІНЮВАННЯ УЧНІВ У ГРУПІ :

«Шофери»


п/п


Прізвище та ім.’я учня

Мікро-

фон


Аукц.

ідей


Прес

Загальн

проект


Дерево

знань


Рейн

ринг


Підсумк.

оцінка

1

























2

























3





















































КАРТОЧКА САМООЦІНЮВАННЯ УЧНІВ У ГРУПІ :

«Пілоти та електронники»


п/п


Прізвище та ім.’я учня

Мікро-

фон


Аукц.

ідей


Прес

Загальн

проект


Дерево

знань


Рейн

ринг


Підсумк.

оцінка

1

























2

























3

























4

























- 8-

КАРТОЧКА САМООЦІНЮВАННЯ УЧНІВ У ГРУПІ :

«Газовики»


п/п


Прізвище та ім.’я учня

Мікро-

фон


Аукц.

ідей


Прес

Загальн

проект


Дерево

знань


Рейн

ринг


Підсумк.

оцінка

1

























2

























3

























4



























КАРТОЧКА САМООЦІНЮВАННЯ УЧНІВ У ГРУПІ :

«Трамвайщики»


п/п


Прізвище та ім.’я учня

Мікро-

фон


Аукц.

ідей


Прес

Загальн

проект


Дерево

знань


Рейн

ринг


Підсумк.

оцінка

1

























2

























3

























4



























КАРТОЧКА САМООЦІНЮВАННЯ УЧНІВ У ГРУПІ :

«Залізничники»


п/п


Прізвище та ім.’я учня

Мікро-

фон


Аукц.

ідей


Прес

Загальн

проект


Дерево

знань


Рейн

ринг


Підсумк.

оцінка

1

























2

























3

























4


























КАРТОЧКА САМООЦІНЮВАННЯ УЧНІВ У ГРУПІ :

«Моряки»


п/п


Прізвище та ім.’я учня

Мікро-

фон


Аукц.

ідей


Прес

Загальн

проект


Дерево

знань


Рейн

ринг


Підсумк.

оцінка

1

























2

























3





















































База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка