Урок зарубіжної літератури у 8 класі




Скачати 142,37 Kb.
Дата конвертації19.11.2018
Розмір142,37 Kb.
Урок зарубіжної літератури у 8 класі

Учитель Великокопанівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Кривошея Віталій Миколайович

Тема. Образи Ахілла і Гектора як уособлення ідеалу людини, героя, воїна в поемі Гомера «Іліада»

Мета:

формувати літературознавчі компетентності через виконання навчально-пізнавальних і практико-орієнтованих завдань відповідно до змістових ліній: емоційно-ціннісної – сприяти засвоєнню духовних і естетичних багатств людства, пробуджувати творчу уяву; виховувати гуманні почуття; літературознавчої – вчити учнів вдумливо читати античний твір, аналізувати образи Ахілла і Гектора, визначати ідею твору; культурологічної –формувати уявлення про гуманістичний пафос поеми «Іліада»;

формувати ключові компетентності: уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності, зосереджено слухати та активно опрацьовувати матеріал, сприймати навчальну інформацію та засвоювати її через виконання інтерактивних вправ; загальнокультурну – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися; підвищувати пізнавальну активність; інформаційну – вчити орієнтуватися в інформаційному просторі, опрацьовувати та критично сприймати інформацію, висловлювати особисте ставлення до неї; соціальну – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; виявляти толерантність у ігровій та інтерактивній діяльності;  комунікативну – формулювати цілі власної діяльності та організовуватися для спільної ігрової та інтерактивної діяльності;



Тип уроку: вдосконалення набутих знань,умінь та навичок.

Обладнання: тексти вибраних пісень з «Іліади» Гомера; репродукції картин О.Іванова, А.Лосенка та інших на сюжети «Іліади», відеофільм

Кожна епоха породжує свого героя.

Корейське прислів’я

Хід уроку

І. Організаційний момент. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

-Напишіть до слова успіх його асоціативні складники.

У – усміхнений

С самостійний

П працьовитий

І – ініціативний

Х хоробрий

ІІ. Оголошення теми і завдань, епіграфу уроку.

Безжальний час все зводить нанівець,

І що ви, люди, знаєте про мене?

Хіба лиш те, що я, сліпий співець,

Спізнав, як бог, осяяння натхнення,

Де народився я - ніхто не зна,

Сім древніх міст на те претендували,

Та піднялася забуття стіна,

І залягли століття, мов завали

Моїх річок розмиті береги.

Поховані давно руїни Трої

Але жили й живуть, немов боги,

Ахілл і Одіссей – мої герої

Мій епос, як божественний чертог

Піднісся над минулими віками,

І я живу з античними богами,

Вже й сам напівлегенда, напівбог.

-Кому присвятив цю поезію український поет Микола Негода?

-Отже, ми сьогодні будемо говорити про творчість Гомера.

 IIІ.Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань

-Ви прочитали уривки з поеми Гомера «Іліада». Про що поема «Іліада»?

-Здається, що поему «Іліада» Гомер створив тільки вчора, бо і на сьогодні ті питання, які піднімає в своїх знакових творах поет  актуальні і дають відповіді на багато запитань сучасності.

- Сьогодні на уроці ми прослідкуємо за драматичними подіями під стінами Трої, визначимо, якими рисами характеру наділені головні герої поеми. А також спробуємо відповісти на такі проблемні питання: «Що війна несе людству? Чому нас вчать гомерівські герої?  Чому вони стали безсмертними?». Адже відомо, що греки прагнули в усьому досконалості, а людина , на їхню думку має бути в усьому досконалою.

1. Робота в парах «Упізнай героя»

 


1.Одягнений в обладунки свого друга, змусив троянців утікати, убив понад 20 троянських воїнів




Гектор

2.Правитель Трої, багатий цар.


Менелай

3.Донька Зевса та Леди.

Паріс

4.Особливо славився хоробрістю й силою серед синів Пріама, очолював бойові дії троянців.


Аякс

5.Мати Ахілла,яка хотіла зробити свого сина безсмертним.

Патрокл

6.Троянський царевич,що вкрав у

Менелая Єлену.



Еней

7.Наймогутніший із грецьких царів, був обраний головою всієї раті ахейців

Агамемнон

8.Єдиний. хто врятувався серед героїв Троянської війни

Єлена

9.Ахеєць, могутній,як скеля,на його честь названо футбольний клуб.

Фетіда

1 10.Молодший брат Агамемнона, який разом з іншими грецькими воїнами знаходився в дерев’яному коні

Пріам

ІV. Робота над навчальною темою

1.Бесіда з учнями

- Багато героїв зображує Гомер, але кого б із них ви виділили?

- Що вам відомо з міфів та поеми Гомера про Ахілла? Що вам відомо з міфів та поеми Гомера про Гектора?

2.«Усне словесне малювання»

- Якими ви уявляєте Ахілла і Гектора?(використовуйте епітети, що є в тексті)



3.Робота з теорії літератури. Повторення понять «постійний епітет», «порівняння», «гіпербола».

4.Робота з репродукціями картин «Прощання Гектора З Андромахою» А.Лисенко і С.Постникова

- Чи збігаються ваше уявлення з тим, що ви бачите на ілюстрації?

- Підберіть цитати до ілюстрацій.

-Які кольори переважають на картині ?Чому?

- Чи вдалося художнику передати почуття тривоги? Прокоментуйте думку. Доведіть, спираючись на зміст поеми "Іліада", що Гектор не просто сильний і хоробрий воїн, а насамперед, громадянин Трої.

5. Прийом «Інтерв’ю»

- Розкажіть про поєдинок Гектора і Ахілла як журналіст з місця подій



6.Перегляд епізоду із фільму «Троя» «Двобій Ахілла і Гектора»

-Якими під час бою зображені Ахілл і Гектор? За що б’ється кожен із них?



7. Бесіда з учнями

- Якими під час бою зображені Ахілл і Гектор?

-З чого видно, що Гектор передчуває, що це останній його бій?

- За що б’ється Гектор? А за що б’ється Ахілл?

- Чи збігається те, що ми побачили у фільмі з текстом поеми Гомера?

8.Робота з текстом

 -Яку роль відіграють боги в житті Ахілла й Гектора? Чи чесний був поєдинок?

-З чого видно, що Гектор передчуває ,що це його останній Бій?

- Скажіть, якої долі бажав Гектор своєму синові.

- За що б’ється Гектор? Зачитайте.

-А за що б ється Ахілл?Зачитайте

- Про що просить Гектор Ахілла перед смертю? Прочитайте уривок, де про це сказано.

-Що відповідає Ахілл? Прочитайте.

-Що зробив Ахілл після смерті Гектора?

 -Як ви ставитеся до вчинків Ахілла?

-Як автор ставиться до вчинку Ахілла?

9.Аналіз уривка «Викуп Пріамом тіла Гектора»

  а) Бесіда за питаннями

 -Як Пріам вирішив повернути тіло загиблого сина?

- Що здивувало та зворушило Ахілла?

-Які зміни відбуваються з Ахіллом?

 б) Демонстрація картини О.Іванова «Пріам просить в Ахілла тіло Гектора»

-Який епізод зображено?

-Як Пріам умовив Ахілла віддати йому тіло Гектора?

- Скажіть,чи видно з картини, якою буде відповідь Ахілла? Що відповів Ахілл Пріаму?

 -У чому гуманістичний пафос твору?

 Висновок: людина повинна завжди залишатися людиною – доброю, милосердною, чуйною.

 10.Складання таблиці «Порівняльна характеристика Ахілла і Гектора»




Ахілл

Гектор

Відмінні риси

1. Напівбог,гордий

1.Син земних людей.

Люблячий чоловік і батько



2.Запальний

2.Стриманмй, щирий, людяний,

шляхетний



3.Мстивий

3.Мудрий, далекоглядний

4.Вірний у дружбі

5.Нестримний гнів, що породжує жорстокість

6.Здатний співчувати


4.Іноді вагається, сповнений непевності

5.Здатний усвідомлювати свої помилки



Спільні риси

Вірні обов’язку, сміливі, мужні, побожні, наймогутнівші воїни

 - Зачитайте спільні риси героїв, відмінності між героями.

 

 Y. Підбиття підсумків уроку.



  1. Слово вчителя

  •  «Іліада» як цілісний твір була б неможлива без постаті Ахілла: вона розпалася б на окремі пісні, об’єднанні лише мотивом Троянської війни. І хоча ця поема про війну, вона пройнята гуманістичним пафосом, усвідомленням того, що людське життя – найбільша цінність. Дія «Іліади»передає душевну драму людини, її шлях від згубного гніву до людяності. А тому несправедливо називають Гомера співцем війни.  Навіть войовничий герой-переможець засуджує ворожнечу поміж людей:

   Хай же згине навік між богів і людей ворожнеча

   Й гнів, що й розумних не раз до лихої призводить нестями.

 2. Bисновки

 - Поема закінчується картиною похорону Гектора. А чим закінчується Троянська війна?

 - Поясніть значення фразеологізмів «троянський кінь», «ахіллесова п’ята».

  - Що принесла десятирічна війна людям?

 - Яке ставлення до війни висловлює Гомер у своїй поемі «Іліада»?

- Скажіть, яким був ідеал людини давніх греків? Кого можна назвати справжнім героєм?

  Справжній герой

Мужній  сміливий допомагає іншим, вірний, відважний, люблячий батько, захисник, вірний друг, здійснює подвиги.

Греки засуджували жорстокість.



3.Повідомлення учнів про учасника АТО О.Болдирева, який віддав своє життя на війні.

  - Пам’яті загиблих у всіх війнах і міжнаціональних конфліктах, тих, хто страждає від несправедливості і авторитарності, дітям та дорослим присвячується Молитва Миру

(фонограма органної музики, учні зі свічками стають у півколо і читають молитву)

Веди лише від Смерті до Життя,

Від Брехні до Правди,

Веди лише від Розпачу до Надії,

Від Страху до Безпеки,

Веди лише від Ненависті до Любові,

Від Війни до Миру,

Нехай Мир заповнить наші серця,

Наш світ,

Наш Всесвіт!

Нехай всі ми навчимося розуміти і поважати одне одного, хай почнеться на Землі нова історія – Людства, яке не знає війни.

Любіть свій рідний край!

«Край» С.Ротару (виконує О.Черкова)

 YІ.Домашнє завдання



 Написати твір-мініатюру  «Що нового про античний світ  я дізнався (дізналася) з поеми «Іліада» Гомера? Знайти вислови про батьківщину та пояснити їх зміст.

 


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка