Уроку біології в 9 класі «Походження людини»



Скачати 63,24 Kb.
Дата конвертації07.11.2018
Розмір63,24 Kb.
ТипУрок
Дмитрівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Очаківська районна рада Миколаївської області



Розробка уроку біології в 9 класі

«Походження людини»

(урок – дискусія)

Вчитель: Ткаченко Т.М.

2013

Тема. Походження людини.

Мета:закріпити та узагальнити знання учнів про походження людини, ознайомити з різними поглядами на цю проблему;

Розвивати вміння учнів працювати з різними джерелами інформації, вести наукову дискусію, відстоювати власні переконання;

виховувати пізнавальні інтереси учнів, виховання культури спілкування.

Тип уроку: розвиток знань, умінь, навичок

Форма уроку: урок – дискусія

Обладнання: таблиці з теми «Антропогенез», колекція «Походження людини», газетні та журнальні вирізки, матеріали Інтернету з альтернативними теоріями походження людини, «Біблія», інша релігійна література, на партах – «Правила ведення дискусії» (див. Додаток)

В класі розвішані вислови:



  1. «Чи є повноцінна альтернатива теорії Ч.Дарвіна?»

  2. «Людина є геологічною силою більшого значення, ніж ми це собі уявляємо. І ця сила, створена усім попереднім життям, не може ні щезнути, ні повернути назад» (В.І. Вернадський)

  3. «Народжене від плоті є плоть, а народжене від Духа є дух»

(«Євангеліє від Іоанна»)

  1. «Розумне – лише від розумного»

(доповнення до принципу Реді)

Хід уроку

І. Організація класу

На початку вивчення теми клас ділиться на групи згідно поглядів, яких вони дотримуються:



  1. Підтримка теорії Дарвіна щодо походження людини (предки – ряд Примати);

  2. Біблейська теорія (людину створив Бог);

  3. Виникнення людини завдяки Космічному Розуму;

  4. Стенографісти (ведуть голосування, відмічають вдалі та невдалі виступи, враховують активність учнів).

ІІ. Мотивація навчання учнів.

Вчитель:


Близ Солнца, на одной из маленьких планет,

Живет двуногий зверь некрупного сложенья,

Живет сравнительно еще немного лет

И думает, что он – венец творенья

Так хто ми є насправді? Існує багато суперечливих даних щодо походження людини. Як розібратися в потоці інформації? Спробуємо це зробити сьогодні. Кожен із вас матиме можливість висловити свою думку з цього приводу. Основні гіпотези походження людини можна розділити на три групи. Якої думки ви?

(Стенографісти проводять голосування та облік прихильників кожної з гіпотез походження людини)



ІІІ. Викладення суті основних гіпотез походження людини.

Доповіді учнів (представників груп), які отримали випереджальне завдання



  1. Викладення суті теорії Ч.Дарвіна (джерело інформації – підручник «Біологія», 9 клас);

  2. «Бог – творець людини» («Біблія», глава «Створення світу»);

  3. «Розумне – від розумного» (приклад доповіді – в Додатку).

ІV. Дискусія.

Вчитель:


Пояснення походження людини від тварин – у праці Ч.Дарвіна «Походження людини і статевий добір». Чи згодні ви з ним? Яка ваша власна думка з цього приводу?

Можливість висловитися надається кожному бажаючому. Учням задаються навідні питання на доказ теорії Дарвіна і проти неї:



Питання «за»

Питання «проти»

  1. Питання тваринного походження людини наводить прямі докази цього. А інші теорії? Які в них матеріальні прямі докази на їх користь?

  2. Чи вважаєте ви біблейську версію походження людини тільки гарною казкою, чи такою, що варта уваги? Чи є якісь докази на її користь?

  3. Метеорити, потрапивши в атмосферу Землі, частіш за все повністю згорають, так і не потрапивши на її поверхню. Як же могли вціліти живі організми?

  4. Чи не думаєте ви, що різні наукові версії з приводу неземного походження людини є просто відразою до наших не таких вже і гарних предків? Може, людям просто хочеться вірити в гарну казку, в те, що вони житимуть вічно, неприйняття смерті?

  5. Якщо людина не є прямим нащадком тварин, як пояснити стільки рис подібності між ними?

  1. Якщо людина виникла від мавп, чому цей процес не продовжується і сьогодні?

  2. Як ви розцінюєте існування «снігової людини» - як доказ на користь теорії Ч.Дарвіна чи навпаки?

  3. Чому не знайдено перехідних форм між неандертальцями і кроманьйонцями? Де «поділися» 100 тис. років між ними?

  4. Як ви поясните той факт, що 98% мозкових клітин людини заблоковані? Чи може еволюція відбуватися випереджаючими темпами?

  5. Якби ви зустрілися з якимось незвичайним явищем (наприклад, зустріли «снігову людину»), як би ви вчинили – залишили все, як є, і нехай над вами насміхаються оточуючі, вважаючи, що у вас – галюцинації, або ж намагалися б будь – якою ціною представити прямі докази для науки (привести, сфотографувати, вбити…) і розставити всі крапки над «І»?

Учні і самі задають питання, висловлюються «за» і «проти» тієї чи іншої теорії. Вчитель відіграє роль диригента, спрямовуючи дискусію у потрібне русло. В розпалі емоцій звертається до «Правил ведення дискусії»

V. Підсумок уроку.

“Стенографісти» проводять повторне голосування в підтримку кожної з гіпотез походження людини. Виясняємо, чи змінилась думка учнів протягом дискусії. Використовуючи дані, зафіксовані «стенографістами», самооцінку та взаємооцінку, оцінюємо роботу кожного на уроці (враховується повнота розкриття теми, самостійність, активність учнів, їх робота з різними джерелами інформації, але ні в якому разі не прихильність до тієї чи іншої теорії).

Вчитель:

І хоча деякі моменти походження людини ще до кінця не вияснено, ми не повинні забувати про те, що являємось найрозумнішими істотами на Землі. (Звертаємось до вислову В.І. Вернадського: «Людина є геологічною силою більшого значення, ніж ми це собі уявляємо. І ця сила, створена усім попереднім життям, не може ні щезнути, ні повернути назад»)



VІ. Домашнє завдання: підготувати інформацію про особливі риси виду Людина розумна

Додаток

Правила ведення дискусії

  1. Сперечатися по суті.

  2. Не допускати образливих реплік, не давати виступам оцінку. Не з’ясовувати свою думку. Поважати погляди опонентів. Перш ніж критикувати, намагатися зрозуміти точку зору опонента.

  3. Чітко формулювати свої думки, стримувати емоції.

  4. Намагатися встановити істину, а не демонструвати красномовство.

  5. Уміти усвідомити свою неправоту та дійти спільної думки.

«Зловісна таємниця десятої планети»

Серед найдавніших цивілізацій, що колись процвітали на Землі, а потім зникли назавжди, особливе місце посідає цивілізація шумерів. Вона виникла наприкінці V – початку ІV ст.. до н.е. у нижній Месопотамії, на півдні сучасного Іраку. Багато чого в історії незрозумілого і загадкового.

Звідки шумери прийшли в ці землі, дотепер не з’ясовано. Колискою людства шумери називали острів Дільмун, що ототожнюється із сучасним Бахрейном у Перській затоці. Вважається доведеним, що біблійний переказ про всесвітній потоп має шумерське походження, а прототипом Ноя був вавілонський герой Утнапіштім.

Шумери, які добре зналися на астрономії, були переконані, що в Сонячній системі є планета Нибіру. Вона з’являється між Марсом і Юпітером кожні 3 600 років. Багато сторіч Нибіру вважалася лише одним з елементів шумерської міфології, однак недавні відкриття і дослідження астрономів дали підстави для перегляду такої думки.

1978 року Роберт Гаррінгтон і Том Ван Фландерн, американські фахівці в шалузі небесної механіки з обсерваторії ВМС США у Вашингтоні, одержали докази, що орбіти Урана і Нептуна зазнають спотворень, спричинених, радше за все, гравітаційним впливом невідомого небесного тіла. Подальші дослідження і розрахунки засвідчили: загадкове небесне тіло має важити у три – чотири рази більше, ніж Земля. Воно отримало назву Планета Ікс чи Десята планета.

1983 року на орбіту Землі був запущений інфрачервоний астрономічний супутник, що знайшов у глибинах космосу величезний невідомий об’єкт. Керівник проекту, доктор Гери Нойгебауер, у відповідь на питання кореспондентів сказав: «Ми можемо повідомити тільки те, що ми не знаємо про це».



Ось що думає про існування Планети Ікс і її вплив на долю землян вчений і дослідник паранормальних явищ Захарія Ситчин: «У нашій Сонячній системі є ще одна планета, що з’являється між Марсом і Юпітером кожні 3 600 років. Мешканці цієї планети прийшли на Землю півмільйона років тому і зробили багато чого з того, про що ми читаємо в Біблії, у Книзі Буття. Планета, ім’я якої Нибіру, наблизиться до Землі в наші дні. Її населяють розумні істоти – аннунаки, і вони будуть переміщатися зі своєї планети на нашу і назад. Це вони створили Хомо сапієнс, людину розумну. Зовні ми виглядаємо так само, як вони»

За матеріалами Інтернет - видань
Каталог: download -> version
version -> Захист навколишнього середовища від забруднення мийними засобами
version -> «Валеологічне виховання дітей дошкільного віку, як фактор формування здорового способу життя»
version -> Виписка з навчального плану
version -> Методичні рекомендації щодо викладання уроків для стійкого розвитку «Моя щаслива планета» розділ Система уроків-зустрічей для 3 класу курсу за вибором «Моя щаслива планета»
version -> Затверджую директор Зіньківської спеціалізованої школи І-ІІІ ст.№2 Л. В. Литус
version -> Наказ №526 " Про затвердження Науково-методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів та оформлення сторінок класних журналів загальноосвітніх
version -> Методичні рекомендації Донецьк  2006 ббк 64. 9 (ІІ) 722 ш 30
version -> Вимоги до оформлення посібника
version -> Програма бібліотечно-бібліографічних знань для учнів 1-11 класів


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка