Узагальнення знань за творчістю Лесі Українки



Скачати 101,8 Kb.
Дата конвертації18.08.2017
Розмір101,8 Kb.
ТипУрок
Українська література 8 клас

Тема уроку: Узагальнення знань за творчістю Лесі Українки

Мета: узагальнити знання восьмикласників за темою «Творчий доробок славетної Лесі Українки, розкрити глибокий зміст її поезії, розвивати здатність сприймати й розуміти ліричні твори, складати їх ритмічний малюнок, визначати віршовий розмір,тип рими, римування, виховувати любов і повагу до великої поетеси.

Тип уроку: урок узагальнення знань, умінь і навичок.

Обладнання: портрети Лесі Українки різних років, комп’ютерна презентація за поемою «Давня казка», аудіозапис поеми «Давня казка» у виконанні народної артистки України Ади Роговцевої, уривок з фільму «Леся Українка. Великі українці.»(2008), тестові завдання у комп’ютерному варіанті, картки із завданнями для творчих груп.

Хід уроку:

Епіграф:

Так, я жива! Я буду вічно жити!

Я в серці маю те, що не вмирає.

Леся Українка

І. Мотивація навчальної діяльності

Слово учителя ( під музику)

Кожен край, його земля і небеса, сонце і води, ліси й трави, що на тій землі виростають і тими водами напуваються, мають свою неповторну красу, вдачу і долю свою. Кожен край народжує свого Поета, сподіваючись виявити себе через його Слово ... Рідна земля виколисує і виховує свого Співця.

Народження Поета завжди відчувається природою — замовкають ліси і вслухаються в свою тишу, на якусь мить зависає в повітрі краплина роси, що скотилася з соснової гілки. На якусь часину довше затримується призахідне вечірнє сонце, зволікає згаснути, чогось чекаючи. З кожним народженням Поета знову і знову народжується надія природи, надія народу. Мудрість природи і мудрість народу у тривожні для них часи проявилася у тому, що справді величезний талант було вкладено в серце і вуста слабосилої дівчини.( Діти дивляться уривок з фільму «Леся Українка. Великі українці» )

І от зазвучав її голос — тихий і ніжний, проникливий і мелодійний, пристрасний і променистий — голос великої Лесі Українки.

II. Оголошення теми і мети уроку

Саме про Лесю Українку піде мова на нашому уроці літератури . Сьогодні ми узагальнимо наші знання про її творчість та поринемо у світ пристрасного поетичного слова.( див. мету уроку) Слайд №1- записати тему уроку в зошит.



III. Узагальнення знань, умінь, навичок

  1. Рольова гра «Інтерв’ю письменниці» ( в парах )

Клас поділяється на пари: кореспондент – поетеса. Кореспонденти беруть інтерв’ю у письменниці.

-Не забувайте, діти, як правильно звертатися до шанованої дорослої людини. Подивіться на слайд №2. Скористуйтеся його інформацією, складаючи запитання і відповіді.

Після опитування 7-9 пар учнів учитель питає:


  • Чи на всі питання змогли дати повні правильні відповіді? Якщо потрібно, доповніть.

  • Які питання викликали труднощі?

  • Дайте відповідь на запитання, що викликало труднощі у вашого інтерв’юера.

  1. Поки проходить гра, 4 учні виконують тестові завдання за комп’ютером і отримують оцінки ( бали видає комп’ютер, див. додаток)

  2. Поєднайте «непоєднуване» в житті Лесі Українки:

- Сила – слабкість

- чоловіки – жінки

- невідвідування школи – висока освіта

- Л.Українка – Т.Шевченко.

-Розгляньте наступний слайд «Кредо Лесі Українки». Так, якою ж людиною, на ваш погляд, була Леся? Які риси її характеру вам хотілося б виховати в собі?

4. Сценка «Я йду до людей»

Вчитель. Ти, дівчино, в які світи мандруєш?

Леся. Я — до людей.

Вчитель. А як твоє імення?

Леся. Леся.

Вчитель. Аде зросла ти, дівчино вродлива?

Леся. Мене весна при лузі породила.

Вчитель.І на який ти шлях ступати мусиш?

Леся. На шлях я вийшла ранньою весною

І тихий спів несмілий заспівала,

А хто стрічався на шляху зі мною,

Того я щирим серденьком вітала:

Вчитель.«Самій недовго збитися з путі,

Та трудно з неї збитися у гурті».

Леся. Я йду шляхом, пісні свої співаю;

Та не шукайте в них пророчої науки, —

Ні, голосу я гучного не маю!

Коли ж хто сльози ллє з тяжкої муки, —

Скажу я: « Разом плачмо, брате мій!»

З його плачем я спів з'єднаю свій.

Чи тільки терни на шляху знайду,

Чи стріну, може, де і цвіт барвистий?

Чи до мети я певної дійду,

Чи без пори скінчу свій шлях тернистий,

Бажаю так скінчити я свій шлях,

Як починала: з співом на устах.

Учитель. Всупереч усім негараздам молодий талант зростав, вірив у себе. З кожним роком у цій фізично слабкій дівчині розвивалися духовні сили. Леся йшла по життю з вірою у щасливе майбутнє. Ці думки і почуття породили пристрасне, правдиве поетичне слово. Який з відомих вам віршів є автобіографічним? ( «»Давня весна» )У яких віршах, прочитаних нами на попередніх уроках, висловлює лірична героїня свої найпотаємніші бажання? («Ви щасливі, пречистії зорі», «Хотіла б я піснею стати») Якою людиною вона хоче стати? ( Заклик до твердості духу, виховання його в собі, утвердження прагнення до пізнання світу, розуміння його законів )



  1. Робота в групах ( Див. додаток). Керівника групи визначають самі учасники .

Завдання №1: Назвіть у віршах художні образи, доберіть цитати до них, дайте характеристику цих образів.

Орієнтовна відповідь №1:



Образи

Цитати

Характеристика

Я (лірична героїня)

«Хотіла б я піснею стати…

Щоб вільно по світу літати…

Полинути співом дзвінким

Лунали б тоді мої мрії»



На думку нашої групи, поетеса є великою мрійницею, що намагається зрозумітити таємниці людського життя, за допомогою слова, пісні зробити світ кращим, гармонійним.

Пісня (слуховий образ)

«вільно по світі літати, щоб вітер розносив луну»,

«спів дзвінкий», «упасти на хвилі»,

«буяти над морем»


Цей образ допомагає Лесі виразити свої мрії, думки і бажання.

Зорі

(зоровий образ)



яснії

Символізують щось незбагненне, високе, недосяжне, що прагне осягнути письменниця.

Море

(слуховий образ)



«на хвилі прозорі», «над морем хибким», «море гучне»

Море – таке ж глибоке, таємниче й незбагненне, як душа людини, її вчинки, саме життя.

мрії

«лунали б тоді мої мрії… ясніше, ніж зорі яснії, гучніші, ніж море гучне»

Поки людина мріє, вона прагне чогось, хоче розвиватися, навчатися тощо.

Завдання №2: визначити художні засоби, з’ясуйте їх роль у віршах.

Орієнтовна відповідь №2:



Художні засоби

Назви художніх засобів

Роль художніх засобів

Щасливі, високії, холоднії, одинока

епітети

Виразно описують предмет, поняття

пречистії

Старослов’янізм

Надає урочистості

Пречистії зорі, холоднії зорі

звертання

Наближує до читача

Неначе з кришталю

порівняння

Яскравіше змальовує предмет

Ви щасливі

повтор

Привертає увагу

Туги, жалю

синоніми

Підсилює значення

Завдання №3: Накреслити ритмічні малюнки віршів, визначити віршовий розмір, тип римування, рими.

Керівники груп радяться з учасниками, виставляють оцінки в картки. Оцінюючи роботу учнів у кінці уроку, учитель враховує виставлені оцінки і виставляє загальну оцінку за урок, обов’язково її аргументуючи.

Учитель. Зробіть висновок. Наступний слайд - «Мікрофон». Закінчити речення:

• Лесині слова розбудили в моєму серці...

• Поезії Лесі Українки несуть людям ...

• Вірші Лесі Українки викликають у мене такі думки (почуття)...

• Життя Лесі — подвиг, тому що ...

• Книга вчить, як на світі жити. Чого нас вчать поезії Лесі?

5.Учениця (Леся)

Хто вам сказав, що я слабка,

Що я корюся долі?

Хіба тремтить моя рука

Чи пісня й думка кволі?

Ви чули, раз я завела

Жалі та голосіння, —

То ж була буря весняна,

А не сльота осіння.

Учитель. Спершу в поезії Лесі Українки багато смутку. Та згодом думка стає зрілішою, а слово міцнішає. Слово своє вона все частіше називає іскрою, вогнем, зброєю. (Заслуховування уривку з поеми «Давня казка» у виконанні народної артистки України Ади Роговцевої )

- Назвіть твір, уривок з якого ви почули. Як у творі поетеса визначає роль поета і поезії в житті суспільства? ( Робота з інформаційним гроном презентації за поемою «Давня казка», див. презентацію ) Прочитайте напам’ять той уривок, у якому висловлена головна думка поеми «Давня казка» ( «Золотих не хочу лаврів…»)

- Наступний слайд -«Мікрофон». Продовжіть речення:

«Твір Лесі Українки «Давня казка» актуальний до цього часу, тому що…»

!V. Підсумки

Життя Лесі Українки було піснею — піснею мужності й любові, натхненною думкою про Україну. ( Діти дивляться уривок з фільму «Леся Українка. Великі українці». Ведучий – Роман Віктюк. Спогади читає Ада Роговцева. )



V. Домашнє завдання

-Діти, висловте свої відчуття і розуміння поезії Лесі Українки у творі-мініатюрі на тему: «І Лесин дух зі слова в душі лине».

Оцінки за роботу на уроці отримують усі учні.

Додаток до уроку

Завдання №1: Назвіть у віршах художні образи, доберіть цитати до них, дайте характеристику цих образів.

Орієнтовна відповідь №1:



Образи

Цитати

Характеристика

Оцінки:__Завдання_№2'>Керівник групи:

Оцінки:

Завдання №2: визначити художні засоби, з’ясуйте їх роль у віршах.

Орієнтовна відповідь №2:



Художні засоби

Назви художніх засобів

Роль художніх засобів

Керівник групи:

Оцінки:

Завдання №3: Накреслити ритмічні малюнки віршів, визначити віршовий розмір, тип римування, рими.

Керівник групи:

Оцінки:

Тест для уведення в компютер

1.Перша поезія Лесі Українки називалася:

А) «Думи і мрії»; Б) «Надія»; В) «Рідний край»; Г) «Конвалія».

2.За авторською характеристикою, лицар Бертольдо був "гордий", "завзятий"

та"багатий". На що він був багатий?:

А) на діброви, поля, небо й море;



Б) на упертість і гордощі;

В) на ласку і щедрість;

Г) на розум і винахідливість.

3.Скільки разів допоміг поет Бертольдові (За поемою "Давня казка)?":

А) 1 раз; Б) 4 рази; В) 2 рази; Г) 3 рази.

4.Який художній засіб лежить в основі поеми "Давня казка"?

А) анафора; Б) риторичні звертання; В) гіпербола; В) антитеза(протиставлення).

5.Який твір Л.Українки випадає з логічного ряду?:

А) «Ви щасливі, пречистії зорі»; Б) «Давня весна»;

В) «Давня казка»; Г) «Хотіла б я піснею стати».

6.Вислів "Утікай, поки здоровий" – це…:



А) фразеологізм; Б) прислів’я; В) приказка; Г) афоризм.

7.Визначте віршовий розмір поезії:

Хотіла б я піснею стати

У сюю хвилину ясну...:



А) амфібрахій; Б) хорей; В) анапест; Г) дактиль.

8.До яких художніх засобів належать рядки:

Ви щасливі, пречистії зорі,

все насвіті вам видко звисока...:

А) порівняння, епітет; Б) епітет, уособлення;

В) уособлення, порівняння; Г) гіпербола, епітет.

9.Вічний спочинок знайшла Леся Українка:

А) у Єгипті; Б) в Італії; В) у Грузії; Г) на Україні.

10.Леся Українка народилася на:

А) Волині; Б) Буковині; В) Черкащині; Г) Донбасі.

11.З якого твору Л.Українки ці рядки?

Лунали б тоді мої мрії Ясніші, ніж зорі яснії,

І щастя моє таємне, Гучніші, ніж море гучне:



А) «Хотіла б я піснею стати»;

Б) «Давня казка»;

В) Ви щасливі, пречистії зорі»;

Г) «Давня весна».



12.Чиї це слова: "Осоружне нам це місто, хай їх цур...":

А) лицаря Бертольдо; Б) вояків; В) співців; Г) поета.
Каталог: doc -> files -> news
news -> Олімпійський урок
news -> Антарктида льодовий материк планети
news -> Тетяна Іллівна Ящишин викладач вищої категорії образотворчого мистецтва
news -> Положення про опорний загальноосвітній навчальний заклад в питань роботи з основ здоров’я Загальні положення
news -> Тема майстер-класу: використання хмарних технологій у навчанні англійської мови. Мета: Освітня
news -> Різноманітність плодів. Лабораторна робота №10 "Будова і різноманітність плодів."
news -> Учнівська конференція «Чорнобиль – біль і трагедія України» Мета
news -> План-конспект бінарного заняття гуртка „Mit Spa? (музичне виховання + німецька мова) 7 клас
news -> Чарівний олівець
news -> Програм а література ( російська та зарубіжна) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка