Відділ культури І туризму Коростенської міської ради цбс м. Коростеня
Сторінка1/11
Дата конвертації12.07.2017
Розмір2,23 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


Відділ культури і туризму

Коростенської міської ради

ЦБС м. КоростеняМетодико – бібліографічний відділ
«Проблеми екології і роль бібліотек в екологічному вихованні населення»
(Інформаційний лист)Коростень, 2016


В даному інформаційному листі подається огляд заходів у бібліотеках ЦБС м. Коростеня з екологічної просвіти, які проводились протягом 3-х років та заплановані у 2016 році.

Всі ці заходи присвячені проблемам охорони навколишнього середовища та популяризації екологічних знань серед користувачів міських бібліотек.

Ця інформація буде цікава та рекомендована для бібліотечних працівників.

Людина і природа… Філософи, поети, художники усіх часів і народів віддали данину цій вічній і актуальній темі. Та ніколи вона не стояла так гостро, як у наші дні, коли загроза екологічної кризи, а може й катастрофи, нависла над людством і проблема екологізації матеріальної і духовної діяльності людини стала життєвою необхідністю.

Людина і суспільство повинні докорінно змінити своє ставлення до природи та її ресурсів. Вже декілька років поспіль бібліотеки ЦБС м. Коростеня активно працюють над комплексною програмою «Землі краса, краса життя», що спрямована на розширення знань читачів про екологічну безпеку, здоровий спосіб життя людини, інформації про стан навколишнього середовища і про використання природних ресурсів.

Бібліотеки дійсно ведуть велику екопросвітницьку роботу серед населення. Працівники бібліотек різними формами і методами бібліотечної роботи пробуджують у читачів розкриття багатогранних цінностей природи, екологічного світогляду.

Важливими складовими екопросвітницької роботи є:

- вивчення проблеми екологічного стану нашого регіону;

- урахування вікових, індивідуально-психологічних особливостей користувачів бібліотек;

- вибір оптимальних і ефективних форм, методів і прийомів екологічного виховання за допомогою науково-популярної, пізнавальної та художньої літератури;

- сприяння участі молоді в охороні і поліпшенні природного середовища своєї місцевості.

Бібліотекарі системи постійно співпрацюють з місцевими державними і громадськими екологічними організаціями, спеціалістами – екологами, санітарними лікарями, екологічними центрами для школярів , закладами освіти. Запрошують представників цих організацій на масові заходи , які готують для своїх користувачів.

Працівники відділу комплектування і обробки літератури ЦБС якісно формують бібліотечні фонди екологічної тематики. У бібліотеках є найнеобхідніші типи видань по екології: кодекси Законів України, словники, практичні коментарі, підручники, довідники, навчальні посібники , а також і періодичні видання: «Країна знань», «Юний натураліст», «Дім, сад, город», «Колосок», «Сонце сад», «Риболов» та ін.

Завдяки тісній співпраці з відділом надзвичайних ситуацій фонди бібліотек ЦБС поповнились великою кількістю , більше 300 , примірників літератури відповідної тематики. Це були книги розраховані, як на дорослого

користувача, студента, так і на дитячого.

Крім цього періодично проводиться вивчення книжкових фондів та готуються матеріали ,аналізуються укомплектованість та використання книжкових фондів даної тематики в структурних підрозділах ЦБС. Вивчення показує , що бібліотеки в повній мірі забезпечені літературою природознавчого характеру, ця література користується попитом у користувачів, звідси і велика обертаність. І тому користувачі можуть знайти у бібліотеках інформацію практично з усіх видів екологічної та природоохоронної діяльності, а бібліотекарі використовують її для підготовки та проведення масових заходів.З новими надходженнями літератури природничого та екологічного характеру бібліотекарі знайомлять користувачів складаючи списки групового та індивідуального інформування. Списки літератури по груповому інформуванню складаються бібліотеками-філіями № 5 та №3 для учнів - членів екологічного клубу «Екос». По темі природа та екологія інформують читачів в бібліотеках –філіях №1, №2, №3, № 5, №7, №8 та в ЦБ.

Ще одна з форм бібліографічної роботи з читачами це складання рекомендаційних списків літератури, які допомагають їм орієнтуватися в різноманітті книг з екології. Для прикладу теми списків: «Людина, екологія, здоров’я: погляд у майбутнє» та «Чорнобиль. Трагедія. Пам’ять» (б-ф №2); «Галерея кімнатних рослин», «Буду я природі другом: милуюся, оберігаю, прикрашаю», «Біль і тривоги Чорнобиля» та «Природа – наш дім» (б-ф №3); «Екологія в енциклопедіях для дітей»( б-ф №8); «Все про лікарські рослини»( юнацький абонемент ЦБ). Бібліографом ЦБС до загальносистемного дня інформації «Екологія Житомирщини: тривоги і надії» був складений рекомендаційний список літератури «Екологія – дзвони сьогодення». У своїй роботі бібліотекарі можуть скористатися рекомендаційними списками літератури, які підготувала бібліограф, а саме: «Стратегія подолання глобальних екологічних загроз», «У полоні екологічного лиха». Два рази на рік інформаційно-бібліографічний відділ готує експрес-бюлетень «Екологічний барометр Коростеня», увесь матеріал по екологічним та природознавчим темам зібраний у тематичній краєзнавчій папці «Екологічні проблеми Коростеня».

Серед інформаційно-бібліографічних заходів, які проводились бібліотеками системи в останні роки по темі збереження та охорона природи були такі: до всесвітнього дня водних ресурсів день бібліографії «Вода – джерело життя нашого», бібліографічний огляд науково – популярної літератури «Медові ріки : бджільництво України»(ЦБ); день бібліографії «Чорний біль над білим цвітом» до дня чорнобильської трагедії ( б-ф №3); день інформації «Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам’ять» ( б-ф№5), бібліографічний огляд літератури «Чорнобиль не має минулого»( б-ф №7).

Щорічно в кожній бібліотеці працівники виконують велику кількість бібліографічний довідок саме по екології, охорони природи та природокористуванню, які фіксуються у зошиті бібліографічних довідок.

В ЦБ та бібліотеках-філіях розробляється та поповнюється довідково-бібліографічний апарат. У систематичній картотеці статей та краєзнавчій картотеці виділені рубрики: 20.1 «Людина і навколишнє середовище» та 28.08 «Охорона навколишнього середовища».

«Жити щасливо і жити з Природою- одне й те ж» - писав римський мислитель Сенека. І це дійсно так, бо ми сьогодні як ніколи неповинні залишатися осторонь таких важливих питань, як екологічне виховання наших людей. Сучасні бібліотеки зараз вважаються носіями екологічної культури, а бібліотечні працівники займаються екологічним просвітництвом серед мешканців нашого міста.


Методист ЦБС всіляко допомагає колегам у екопросвітницькій роботі і готує для них практикумі – семінари, методичні дні, години професійних знань та ін. Так проведений практикум – семінар «Бібліотеки міста в системі екологічної освіти підростаючого покоління» мав на меті ознайомити бібліотечних працівників з новими формами роботи по екологічному вихованню користувачів та познайомити із заходами та міськими програмами даної тематики. Другою сторінкою практикуму була презентація роботи клубу «Юні любителі природи», що діє при бібліотеці – філіалі №1 для дітей

ім. Л .Українки. А ще методист запросила на зустріч лікаря – консультанта Чаленко Н.В., яка працює в українській компанії «Нове життя». І на останок з колегами була проведена екологічна гра.

Семінар «Моніторинг еколого – просвітницької культури в бібліотеках ЦБС» підвів підсумки роботи бібліотек системі по екологічній роботі та знову ж таки зорієнтував працівників на нові інноваційні форми роботи з використанням новітніх технологій.

Методико-бібліографічний відділ здійснює консультаційну й практичну допомогу бібліотекарям у підготовці до бібліотечних заходів природоохоронної тематики. В останні роки були підготовлені такі розробки сценаріїв проведення: усного журналу «Природа і ми», вечора-пам’яті «І все перекреслив урановий атом», екологічної подорожі «У країну барвистих квітів», до проведення заходу до дня землі розроблені методичні поради «Земля – колиска, одвічний людський біль», рекомендаційний методичний матеріал «Правила поведінки у природі » та ін..

А ще методист цікаво та креативно підходить до питань даної теми і готує для своїх колег різні матеріали , які пропагують питання екології та охорони навколишнього середовища. Так до дня птахів була підготовлена інформаційна година «У нашому серці є і для птахів тепло», до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища – літературно – туристичний журнал «А ліс і справді чарівний», година спілкування «Гармонія взаємин людини з природою» та ін.

Болючою раною для України і особливо для нашого міста, залишається Чорнобильське лихо. Бібліотеки ЦБС у своїй роботі кожного року звертаються до цієї теми. Біль за трагічну долю понівеченої землі не вщухає. Як подолати це лихо? Як зберегти нашу землю для нащадків? Чому навчив нас саме цей трагічний урок? Чи можна відродити землю без відродження душі? На всі ці питання бібліотечні працівники стараються знаходити відповіді , організовуючи різного плану заходи для жителів міста.

Для вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, був підготовлений методистом ЦБС сценарій вечора - вшанування «Вола чорнобильська пересторога : людство , зупинись!» . Захід був проведений у стінах ЦБ ім. М. Островського, на який були запрошені представники місцевої влади , учасники ліквідації , син ліквідатора – земляка, талановитого письменника та журналіста Валерія Нечипоренка та просто жителі міста. Ми, як ніхто інший відчуваємо цю біду , бо і досі проживаємо на території чорнобильського лиха. Ми пам’ятаємо цих людей , які врятували всіх нас , весь світ від радіації, бо ця катастрофа ще довго буде відчуватися важким відлунням в наших серцях.

Година пам'яті «Земля Чорнобильська гірчить, в полях і ріках. Та ми живі і будем жить в краю навіки», яка була проведена у стінах ЦБ розкривала для користувачів тему найстрашнішої катастрофи минулого тисячоліття, аварії на ЧАЕС. На заході згадали людей, які брали участь в ліквідації наслідків аварії, а ще була підготовлена книжкова виставка «Чорнобиль : вічний біль землі». На виставці розміщені книги з документальними матеріалами, зі спогадами очевидців цієї трагедії, фотографії, хто ціною власного життя врятував світ, а також вирізки окремих статей з періодичних видань, які зібрані в тематичні папки.

В рамках місячника екологічних знань у читальному залі ЦБ була проведена поетично – літературна композиція «Дзвони печалі у творчості Ліни Костенко». Присутні на заході змогли познайомитися із творчістю Ліни Костенко, яка близько до душі сприйняла Чорнобильське лихо, неодноразово сама особисто бувала в зоні обов’язкового відселення , як член експедиції по збереженню пам'яток чорнобильської культури. До цього заходу бібліотечні працівники підготували книжкову виставку «Чорнобиль не має сьогодні меж». Захід супроводжувався слайд – презентацією, впродовж усього вечора звучали вірші Л. Костенко на екологічну тематику.В бібліотеці – філіалі №7 проходила година – реквієм «Задзвонили в Україні Чорнобильські дзвони», на якому бібліотекар познайомила читачів з літературою даної тематики та провела бесіду застереження «Плаче ранена земля і все навкруг благає нас про порятунок». Присутні мали змогу і перелистати книги , які виставлені на книжкову виставку.Вечір запитань і відповідей «Чорнобиль…І бринить у слові цім, і жаль, і відчай нашої держави…» цікаво проходив у бібліотеці – філіалі № 6. До цього заходу був підготовлений тематичний перегляд – застереження.

Серед комплексних форм популяризації екологічних знань в міській ЦБС бібліотека-філія №5 провела день екологічної книги «Екологія і світогляд» з членами шкільного клубу «Екос».

Розширити та поглибити екологічні знання учні середнього та старшого шкільного віку мали змогу під час години екологічних роздумів «Екологічні дзвони сьогодні» (б-ф №5), літературно-екологічного вечора «Оберігайте, охороняйте і примножуйте це диво, ім’я якому - природа» (ЦБ), літературно-екологічної вітальні «Складаймо цю величну оду про цілющу живу воду»( б-ф №2), екологічного уроку «Природа і ми: живе одвічне коло», квітковий вернісаж «Світ квітів – найбільше диво природи», хвилинка – етикету «Кому і як дарувати квіти?»,( б-ф №6),година природолюба «Лелеки, лелеки, вертаються з далека. Цілують цю землю свою», екскурс у природу «Сто секретів про звірят для допитливих малят» (б-ф №7),

години практичних порад «Почуй голос птахів»( б-ф №4), просвітницької години «Земля – це казка, надзвичайне диво! І диво все, що тут живе на ній» (б-ф №2), екологічної мандрівки «Слухаємо душу природи, подорожуючи країнами поширення квіноа», інформ- хвилинка «Шукайте лікаря в природі» (ЦБ).

Часто бібліотечні працівники звертаються до такої теми , як охорона лісів і користувачів знайомлять з рослинним і тваринним світом наших лісів, виховання у юних користувачів дбайливого та відповідального ставлення до лісових багатств. Бібліотекарями були організовані такі форми наочної популяризації книжкових фондів: книжкова поличка «Різноманітність і багатство наших лісів» (ЦБ), виставка-подорож «Покотився клубок в лісове царство» ( б-ф №8). На захист лісів бібліотека-філія №3 провела годину природознавства «Шумить верхами буйний ліс», бібліотека ім. Л.Українки підготувала усний журнал «Легені планети», а також заочну екскурсію «Ліси – багатство і окраса» та екологічний конкурс для читачів «Ліс в літературі, музиці, мистецтві». Бібліотека-філія №2 підготувала життєвий портрет науковця «Хазяїн зелених скарбів» (до 190-річчя від дня народження українського біолога і лісівника. М. Ходецького).

У роботі з дорослими читачами бібліотекарі використовують більш серйозні форми роботи та теми проблемного характеру. Це діалогові та дискусійні заходи, які були проведені в бібліотеках ЦБС: екологічний діалог «Чисте повітря, чиста вода – безпечне життя» проведений б-ф №5 спільно з екологічним клубом «Екос», година екологічних роздумів «Ми люди, поки є природа»( б-ф №5), бесіда «Вода для кожного – життя, нема без неї майбуття», (б-ф №4),екологічний діалог «Торкнись краси природи серцем!»( б-ф №2), вечір запитань та відповідей «Основа нашого життя - вода» (б-ф №6), екологічний діалог «Дякували нам синички, за тепло і годівнички»( б-ф №3).

До десятиріччя дій «Вода для життя» у співпраці бібліотеки – філіалу № 6 із спортивним клубом «Сузір’я» пройшов круглий стіл «Складаємо оцю оду про цілющу живу воду». Бібліотекар зупинилася на питанні значення води в природі та житті людини. «Гімн воді» прозвучав у виконанні учениці ЗОШ №13. У роботі круглого столу взяли участь і історик, і лікар, і еколог, і хімік, і народознавець і географ. А спеціаліст спортивного клубу «Сузіря» ознайомила всіх присутніх з водними видами спорту і пояснила як треба загартовуватись. Крім цього присутні розгадували загадки, пояснювали українські прислівя про воду.

З допомогою книги бібліотекарі прищеплюють читачам повагу до оточуючого нас світу природи. Презентацію нових книг по цій темі проводили у б-ф №6 по книзі В. Стефаника «Оленчина ботаніка». Презентація книги В.Васильчука пройшла у бібліотеці ім. Л.Українки «Світ казковий та невигаданий».

Окрім традиційних форм роботи бібліотеки шукають нові підходи, впроваджуючи нові, сучасні форми роботи. Це поле-чудес «Я пізнаю світ» та екзо-тур «Мешканці тасманійських джунглів» ( б-ф№1), літературне лото «Світ природи у літературі» (б-ф №4), екохроніка «Природа посилає SOS»( б-ф№5), зустріч у фітобарі «Ми – рослини. Знайте нас та пам’ятайте. При потребі нас висівайте»( б-ф №6), екологічна заочна відеомандрівка «Живі смарагди України» (за сторінками Червоної книги), інтелектуально –розважальна програма «Літо в стилі ЕКО»(яка містила еко –вікторину про цілющі трави «Царство зелене усім нам відоме – зовсім воно не далеко від дому», бесіду –гру про рослини України «Вони живуть в легендах», квітковий вернісаж «Що скаже свіжих квітів жмуток» , на завершення проводились рухливі ігри) (б-ф №2) .

З метою екологічної просвіти оформлюються різні види книжкових виставок, відкриті перегляди, тематичні полиці, такі як: виставки –застереження «Уроки Чорнобиля людству»( б-ф№5), «Чорнобиль. Дзвони. Чорна дата. Тяжка, гірка пече розплата»( б-ф№2), виставка-роздум «Людина і природа – союзники чи вороги?» (б-ф№4), виставка-дослідження «Земля – це казка, надзвичайне диво!»( б-ф №2); виставка-альбом «Різнокольорова книга природи»(б-ф№8). Книжкові полички: «Довкілля: дзвін тривожний сьогодення»(б-ф №7), «Водиця – усьому цариця» (ЦБ). Перегляди літератури: «Будь природі другом»( б-ф №6), книжково-ілюстративна виставка-пам’ять «Тепер тут зона, а була земля, тут був чорнозем, а тепер Чорнобиль» (б-ф №2), сезонний перегляд «Про гриби нічого не знаєш, що ж у лісі ти шукаєш?»

( б-ф №6).

Використовуючи різні форми і методи бібліотечної роботи, працівники ЦБС м. Коростеня намагаються підвести юних читачів до усвідомлення себе частинкою Землі, до роздумів над екологічними проблемами, пробудити в них небайдуже ставлення до навколишньої природи, долучити їх до читання літератури з природничо-екологічної тематики.

Основи екологічної свідомості найкраще закладати з найменшого віку. Головним завданням у роботі бібліотек з читачами молодшого шкільного віку та дошкільнятами є формування в них початкових уявлень про оточуючий світ. Але, щоб пізнавати світ, потрібна фантазія і обов'язково зацікавленість. Тому в роботі з дітьми цього віку працівники бібліотек застосовують ігрові, розважально -пізнавальні форми роботи. Найбільш популярними формами еколого-природничих заходів стали: екологічні вікторини «Крилаті мандрівники квіт» (б-ф №6), шоу-вікторина «Птахи – наші друзі» (б-ф №8), бліц-турнір «Свій край – кожній пташині рай»(б-ф №4), гра-подорож «Чудо ліки поряд з нами»( б-ф №3), гра-фантазія «Якби тварини вміли говорити»( б-ф №4), екологічний брейн-ринг «Природа – як картина Рафаеля»( б-ф №8), подорож «По заповідним місцям України»( б-ф №7), гра-вікторина «День води»

( б-ф №2).

Клуби та гуртки є найбільш впливовою формою популяризації екологічних знань. В дитячих бібліотеках нашої системи створені і працюють клуби для школярів:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка