Віруси. Будова, життєві цикли



Скачати 181,39 Kb.
Дата конвертації23.11.2018
Розмір181,39 Kb.
Тема: Віруси. Будова, життєві цикли. Роль у природі і житті людини. Небезпечні вірусні хвороби людини. Профілактика ВІЛ-інфекції, СНІДу, гепатитів та інших вірусних хвороб людини.

Мета: Познайомити студентів з неклітинними формами життя – вірусами; розглянути їх особливості будови й життєві цикли; порівняти віруси з клітинними формами життя; розглянути роль вірусів у природі і житті людини; ознайомити з деякими захворюваннями, збудниками яких є віруси; розглянути способи профілактики вірусних інфекцій.

Розвивати логічне мислення; уміння порівнювати об’єкти, узагальнювати та робити висновки.

Виховувати бажання берегти своє життя і здоров’я, дотримуючись засобів профілактики небезпечних вірусних хвороб, виховувати толерантне ставлення до людей з особливими потребами.

Обладнання: презентація «Віруси», підручник О. В. Тагліна «Біологія» 10 клас, підручник М. Є. Кучеренко, Ю. Г. Вервес, П. Г. Балан, В. М. Войціцький «Загальна біологія» 10 клас.

Хід уроку:

І. Організація групи.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Перед уроком вам роздали папірці. Зараз ви познайомитесь з певними твердженнями, за допомогою яких треба визначити про що йде мова. Свої здогадки ви записуєте на папірцях, нумеруючи кожне з тверджень. В кінці ми перевіримо хто найраніше мав правильну здогадку.

Про кого йдеться у цьому описі (слайд 1):

1)Їх вперше виявили у ХІХ столітті.

2)Але побачити їх змогли тільки через 50 років.

3)Їх назва в перекладі означає «отрута».

4)До цього часу між вченими точаться суперечки чи можна їх віднести до живих істот.

5)Розміри їх дуже малі.

6)Форма різноманітна: округла, паличкоподібна, нитковидна, кубічна, циліндрична, а деякі навіть мають форму ікосаедра ( правильного двадцятигранника з гранями з рівносторонніх трикутників).

7)Всередині вони містять молекули ДНК або РНК.

8)«Оживають» вони тільки потрапивши всередину інших живих організмів.

9)Вони викликають різноманітні захворювання рослин, тварин та людини.

Отже, про що йшла мова?

(Виявляється хто здогадався першим).

Поки ми з вами виясняли про який незвичний і загадковий об’єкт йде мова, я думаю, ви вжедещо дізналися про віруси.

Що цікавого ви вже знаєте про віруси? Що вас найбільше вразило? Попробуємо в цьому детальніше розібратися.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

Тема і план уроку записуються в зошит.



Віруси. (слайд 2)

План. (слайд 3)

  1. Історія відкриття вірусів.

  2. Особливості будови вірусів.

  3. Життєдіяльність вірусів.

  4. Роль вірусів у природі та житті людини.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

4.1. Робота з статтею підручника.

- Щоб дізнатися як було відкрито віруси, прочитайте перший і другий пункти статті «Віруси – неклітинні організми» на ст. 85 за підручником М. Є. Кучеренко та відповідний пункт на ст. 176 за підручником О. В. Тагліної.

Отже:

- Хто вперше довів існування вірусів?(слайд 4)



- Як це відбувалося?(слайд 5)

- Коли почалося систематичне вивчення вірусів? Чому?

- Про кого ще з відомих вірусологів ви дізналися? (слайди 6 - 10)

(Записати коротко інформацію з узагальнюючого слайду про внесок вчених у розвиток вірусології) (слайд 11)

4.2. Пояснення вчителя.

Проблемні питання:

- Віруси виділено в окреме Царство Віра. Чому?

- Чому віруси – це неклітинні організми?

- Який би органоїд клітини ви залишили, якщо треба було б створити такий організм? Аргументуйте свою думку.

Отже, розберемося чи маєте ви рацію.

Будова вірусів.

Всередині вірусів містяться молекули ДНК або РНК.Вірусні нуклеїнові кислоти мають різноманітний вигляд.А зовні вони покриті оболонкою (слайд 12-14).Розгляньте малюнок 76 на сторінці 85 (Кучеренко).



  • Яку роль виконують нуклеїнові кислоти?

  • Віруси в залежності від особливостей будови і хімічного складу поділяють на: а) прості;

б) складні.

Прості віруси мають оболонку, що складається тільки з білків, а складні віруси мають і додаткову оболонку, що складається не лише з білків, а й з ліпідів. Ця мембрана розташована над білковою оболонкою (слайд 15).

Поясніть слова одного з вчених: Вірус – це погані новини в хорошій упаковці з білка (слайд 16).

Так як віруси досить мінливі, то останнім часом відкриті різноманітні вірусоподібні структури(слайд 17):



Віроїди – позбавлені оболонки невеликі молекули кільцевої, зазвичай одноланцюгової, РНК, що спричиняють захворювання рослин.

Вірусоїди – схожі на віроїди, але включені в структуру вірусу помічника і реплікуються лише за його допомогою.

Пріони– це особливий клас інфекційних агентів, винятково білкових, які не містять нуклеїнових кислот; вони спричиняють тяжкі захворювання центральної нервової системи в людини та деяких вищих тварин.

Особливості життєдіяльності вірусів.

Більшість вірусів специфічні.

-Як ви це розумієте?

Так, вони вражають лише певні типи клітин хазяїна – багатоклітинних організмів чи окремі види одноклітинних організмів.



І тільки попадаючи в організм хазяїна вірус починає проявляти ознаки живого.

І. Шляхи попадання вірусу в клітину:

Проблемне питання:

- Як ви думаєте як вірус може попадати в клітину хазяїна?

- Як ви думаєте в клітини яких організмів вірусу проникнути найлегше? (В клітини рослин, тварин, грибів чи бактерій?) Чому?

У середину клітини-хазяїна вірусні частинки проникають по-різному(слайд 18):



  1. Мембрани вірусної частинки можуть зливатися з мембраною клітин (вірус грипу).

  2. Вірусна частинка може потрапляти в клітину в процесі піноцитозу (вірус поліомієліту).

  3. Більшість вірусів рослин проникає всередину клітин через пошкодження клітинних стінок.

  4. Віруси бактерій – бактеріофаги – попадають при вприскуванні вірусної ДНК усередину клітини. ( слайд 19)

ІІ. Розмноження вірусу в клітині (слайд 20).

Потрапивши в клітину, вірусна нуклеїнова кислота передає спадкову інформацію в різні ділянки апарату, який забезпечує синтез білка в клітині. При цьому пригнічується утворення власних білків клітини, але стимулюється синтез речовин потрібних для побудови вірусних частинок. Синтез вірусних частинок проходить за рахунок використання енергетичних ресурсів клітини-хазяїна. Потім усередині клітини-хазяїна формуються вірусні частинки: навколо молекули нуклеїнової кислоти утворюється білкова оболонка.



ІІІ.Вихід вірусних частинок з клітини (слайд 21 - 22).

Відбувається цей процес по-різному:



  1. Мембрана клітини руйнується і віруси потрапляють у довкілля.

  2. Частинки вірусів можуть «відбруньковуватися» від клітини-хазяїна, захоплюючи частину плазматичної мембрани. В такому випадку клітина-хазяїн може тривалий час «відбруньковувати» віруси, поки не вичерпає свої ресурси.

  3. Вірусна ДНК також може вбудовуватися в ДНК клітини-хазяїна і така клітина може змінювати свої властивості. Наприклад, така клітина може необмежено рости.

Обґрунтуйте твердження «Віруси перебувають на межі між живою та неживоюприродою»(слайд 23 - 24).

5.3.Практичне завдання «Встанови послідовність зараження клітини вірусом» (слайд 25 - 26).

1. ДНК вірусу блокує ДНК клітини-хазяїна.

2.Вірус прикріплюється до зовнішньої мембрани клітини-хазяїна.

3.Нові частинки вірусу розривають клітину хазяїна і інфікують інші клітини.

4.На матриці ДНК вірусу клітина починає збирання білків вірусу.

5.Мембрана клітини під впливом ферментавіруса розчиняється і ДНК віруса попадає в клітину.

6.ДНК вірусасамореплікується.

7.Результат – нові частинки віруса.

Запишіть в зошит.

5.4. Робота в парах над статтею підручника.

Прочитайте текст підручника (Кучеренко) і дайте своєму сусідові по парті відповіді на питання (оцініть відповідь товариша на папірцях, що вам роздали)(слайд 27 -35):

1-й ряд: як віруси впливають на організм хазяїна? (виясняється яку оцінку поставив товариш, чи є ця оцінка об’єктивною).

2-й ряд: як віруси проникають в організм хазяїна? Аналогічна робота.

3-й ряд: як організм хазяїна захищається від вірусних інфекцій? Аналогічна робота.

5.5.Бесіда з елементами розповіді.

Проблемне питання:

Ми дізналися, що віруси проникають в організми інших живих істот. Розмножуються, використовуючи їх поживні речовини, чим значно ослаблюють або, навіть, призводять до загибелі цих організмів. Виходячи з цього ви, мабуть, думаєте, що віруси приносять тільки шкоду.



А чи можуть віруси відігравати якусь позитивну роль в природі? (прочитайте на ст. 90 4-ий абзац)

Віруси в природі та житті людини відіграють велику роль. Ця роль може бути як позитивною, так і негативною.

Як ви думаєте в чому може проявлятися позитивна роль вірусів в природі?

Виявляється віруси в природі регулюють чисельність своїх хазяїв. При надмірному розмноженні певних видів живих істот швидше передаються і вірусні хвороби. А отже відбувається зараження більшої кількості живих істот, зниження їх життєздатності або і загибель.

Також віруси відіграють певну роль і в еволюції прокаріотів, оскільки можуть передавати спадкову інформацію від однієї бактеріальної клітини до іншої, як у середині виду, так і між різними видами.

Як ви думаєте як саме це відбувається?

Чим загрожує людству, наприклад, свинячий чи пташиний грип?

А чи може вірус бути корисним для людини?

Деякі види бактеріофагів використовують для лікування дизентерії. Вірусів – паразитів комах використовують для боротьби із комахами-шкідниками.

Але більш значущою є негативна роль вірусів. Віруси вражають різні органи людини.

Деякі з них викликають важкі і навіть смертельні хвороби. Саме віруси є винуватцями так хвороб як грип, гепатит, поліомієліт, енцефаліт, сказ, герпес, кір, вітряна віспа, жовта лихоманка, СНІД, деякі види ракових захворювань. Про деякі з цих хвороб ви зараз дізнаєтесь, прослухавши міні-проекти, підготовлені вашими однокурсниками.
5.6.Міні-проекти студентів у вигляді презентацій.
5.7. Додатковий матеріал (слайд 36).

За сухими цифрами і фактами стоїть покалічене людське життя. Особливо гірко, що це життя зовсім ще молодих людей.

Зачитування листа дівчини, хворої на СНІД. (Тихо звучить музика Й.Баха «Арія»).

Найбільшою цінністю людини є життя. Бережіть своє здоров’я, бережіть своє життя.



5.8. Гра «Овації».

- Давайте поаплодуємо тим, хто вважає, що СНІД – це небезпечна хвороба і буде дотримуватись правил безпеки.

- Поаплодуємо тим, хто вважає, що людей, хворих на СНІД не треба ізолювати від суспільства, а ставитись до них як до звичайних громадян суспільства.

- Поаплодуємо тим, хто вважає, що для того щоб не захворіти треба якомога більше знати про хворобу.

(Встають ті, хто має такі погляди, і всі їм аплодують.)

VІ. Закріплення вивченого.

6.1. Гра «Закінчи речення»(слайд 37)

Поняття

Характеристика




1.Масове поширення інфекційних хвороб




2.Заходи,що проводяться з метою штучного вироблення імунітету




3.Вид інфекції, за якої після утворення нового покоління вірусів клітина як правило гине




4.Вид імунітету, який здійснюється завдяки виробленню антитіл




5.заходи, що проводяться з метою ізоляції хворих організмів від здорових




6.Захисні білки, що пригнічують розвиток вірусів у клітинах і виробляються у відповідь на проникнення вірусів у клітину




7.вид інфекції, за якої послідовні покоління вірусних частинок утворюються в клітині протягом тривалого часу




8.вид імунітету, який ґрунтується на здатності деяких лейкоцитів розпізнавати інфіковані вірусами клітини й знищувати їх




9.Віруси, які вражають клітини бактерій

6.2.Практична робота «Складання узагальнюючої схеми».(слайд 38)

Заповніть схему, користуючись словами-підказками:

1 – герпес; 2 – повітряно-крапельний; 3 – гепатит; 4 – віспа; 5 – грип; 6 – кров; 7 – кір; 8 – шляхи передачі інфекції; 9 – шкіра.

6.3. Творче завдання «Склади сенкан».

Сенкан – це коротенький вірш, який в першому рядочку містить ключове слово. В другому - два прикметники, що пов’язані з цим словом. В третьому – три дієслова, в четвертому – речення – висновок, в п’ятому - головне слово. Наприклад, до слова зима можна скласти такий сенкан:

Зима

біла, сніжна



холодить, морозить, замітає

зникає спів пташок.

Пора року.

Давайте складемо вірш з ключовими словами «Вірус», «СНІД».



VІІ. Підсумок уроку.

Існують дуже негативні прогнози щодо долі людства в майбутньому через поширення вірусних хвороб. Які властивості вірусів дають підставу для таких прогнозів?

Всесвітня хартія про природу: «Будь-яка форма життя є унікальною, вимагає до себе поваги, незалежно від її цінності для людини»(слайд 39). Поясніть як ви розумієте ці слова.

VІІІ. Домашнє завдання (слайд 40). М. Є. Кучеренко, Ю. Г. Вервес, П. Г. Балан, В. М. Войціцький «Загальна біологія» 10 клас §19, 20 або О. В. Тагліна «Біологія», 10 клас §32, 33, 34, 36. Подумати: як можна довести, що віруси – особлива форма життя.

Додатковий матеріал. Презентація студентів.

Віспа.

Найдавніші письмові джерела і деякі археологічні знахідки свідчать про дуже давню появу і тривалу історію цієї хвороби. Епідемія описана в Х столітті до нашої ери в Китаї дуже нагадує віспу. Вона описана також в древніх індійських рукописах. Дослідження мумій показало, що названа смертоносна хвороба не жаліла ні правителів, ні простих смертних. В арабських джерелах VІ століття розповідається про те, як епідемія віспи, яка почалася в рядах ефіопської армії, що тримала в облозі Мекку, врятувала місто від руйнування. Епідемії цього страшного захворювання охоплювали на протязі віків спочатку країни Азії, потім Європи і Америки.

Віспи боялися більше, ніж чуми. При чумі питання життя чи смерті вирішувалось за 3-4 дні, тоді як віспа мучила хворого два, а то і більше тижнів. На початку хвороби з’являлась лихоманка, головний біль. Потім температура падала, і на обличчі, грудях, руках поступово з’являлись пухирці, наповнені рідиною (пустули). Через певний час ці пухирці лопались і утворювались виразки з гнилісним запахом. У людей,що перехворіли, на шкірі залишались характерні враження – віспини. Нерідко хвороба призводила до сліпоти.

В кінці ХVІІ століття в Китаї, на Далекому Сході, в Турції винайшли метод захисту від інфекції, штучно викликаючи у здорових людей слабку ступінь захворювання, після чого у них вже ніколи не виникала гостра форма захворювання. Захист полягав у тому, що вміст пустул від пацієнтів, що хворіли легкою формою віспи, втирали в ранку тим, кого треба було захистити від хвороби. Однак ця процедура була досить ризикованою і в деяких випадках, розвивалася гостра інфекція.

Проблему захисту від віспи вирішив англійський сільський лікар Едуард Дженнер, вводячи вміст пустули коров’ячої віспи людям.

- Які найдавніші археологічні знахідки та джерела свідчать про наявність віспи?



- Чому люди боялися віспи більше, ніж чуми?

- Які методи було знайдено для захисту від інфекції?

Поліомієліт.

Цей вірус теж вражає центральну нервову систему. Хвороба викликає незворотні пошкодження нервових клітин, переважно рухових центрів спинного мозку. Ці пошкодження можуть викликати параліч. 3500 років назад вірус вражав дітей стародавнього Єгипту. Вічна печать страждань закарбована на кістках мумій дітей фараонів і жерців древньої Сірії. В середині ХХ століття захворюваність поліомієлітом швидко росте в країнах Європи і Америки, особливо США. Один з президентів США Франклін Делано Рузвельт перехворів на поліомієліт і залишився прикутим до інвалідного візка на все життя. Створення вакцини проти поліомієліту (50-і роки) вважають часом народження сучасної вірусології.



  • Який орган вражає вірус поліомієліту?

  • До яких наслідків це може призвести?

  • Які роки і чому вважають часом народження сучасної вірусології?

Грип.

Головна увага сучасних вірусологів спрямована на ті хвороби, які розповсюджуються при контакті людей. Це типово для епідемій грипу, які часто охоплюють цілі континенти. Такі епідемії називають пандеміями. Захворюваність грипом переважає всі захворювання інфекційними хворобами разом взяті. Грип – типове вірусне захворювання дихальних шляхів, яке небезпечне головним чином ускладненнями, що після цього виникають. В історії розвитку грипу найбільш трагічні події пов’язані з «іспанкою». На початку 1918 року в виснаженій війною французькій армії почалася епідемія грипу, яка швидко розповсюдилася по всій країні. Пізніше грип перекинувся в Іспанію, вразивши декілька мільйонів людей. В результаті цієї пандемії грипу загинуло близько 20 мільйонів людей. Це значно більше, ніж на полях першої світової війни. Вірус грипу часто змінює свої властивості, і це змушує замість приготовленої завчасно вакцини терміново готувати нову.



  • На що спрямована головна увага вірусологів? Чому?

  • Як називають епідемії, що охоплюють цілі континенти?

  • Яке інфекційне захворювання наймасовіше?

  • Чому слід постійно виготовляти нові вакцини від вірусу грипу?

СНІД.

Влітку 1981 року американські лікарі зіштовхнулись з новою хворобою, яка вражала імунну систему людини і назвали її синдром набутого імунодефіциту. В 1983 році було відкрито вірус, що викликає цю хворобу і названо його ВІЛ (вірус імунодефіциту людини). Це РНК-вмісний вірус, який вражає основним чином імунокомпетентні клітини макрофаги і лімфоцити. Макрофаги, заражені ВІЛ не гинуть, а стають місцем розмноження віруса, його резервуаром. Лімфоцити, заражені ВІЧ, руйнуються, що призводить до імунодефіциту. ВІЧ передається в основному при статевих контактах, через заражену кров (загальне користування забрудненими голками для внутрішньовенного введення наркотиків, випадковий контакт медичних працівників з зараженою кровю, переливання неперевіреної крові), при передачі інфекції від матері до плоду під час вагітності і новонародженому під час пологів. В той же час при нормальних соціальних контактах, наприклад при рукостисканні чи сумісному харчуванні інфекція не передається.

ВІЛ має велику кількість генів, які визначають його незвичайну антигенну мінливість, що робить вакцинацію малоефективною. Розробити вакцину проти ВІЛ поки не вдається, хоч робляться багаточисленні спроби.

В 1988 ВООЗ прийняла рішення: Всесвітній день боротьби зі СНІДом буде відмічатися щорічно першого грудня.

Люди, хворі на СНІД є, як в Одеській області, так і в нашому місті. За даними на 1 жовтня 2010 року, рівень захворюваності ВІЛ в віковій групі від 15 до 24 років склав 10%, в групі 20-29 років - 24,7%, в групі 30-39 років – 27,2%. Однак за останні 5 років росте процент захворюваності ВІЛ інфекцією у молоді від 15 до 19 років.

В Б-Дністровському районі з 1996 по 2007 роки виявлено 155 ВІЛ-інфікованих, з них 41 людина померла. ВІЛ-інфікованими виявилися 30 вагітних жінок, 27 новонароджених.



В нашому місті в 2004 році було зареєстровано 244 ВІЛ-інфікованих, а в 2010 – 500. Тільки в цьому році виявлено 24 нових випадки зараження хворобою. Враховуючи, що щорічно обстежуються не більше 5% населення міста, лікарі передбачають, що це тільки вершина айсберга.


  • Коли люди вперше зіштовхнулися з хворобою імунодефіциту людини?

  • Який вірус викликає цю хворобу?

  • Що вражає цей вірус?

  • Як передається вірус?

  • Чому так важко розробити вакцину проти вірусу?

  • Люди якої вікової категорії складають найбільшу групу ризику?

- В якій віковій категорії росте процент захворювання ВІЛ інфекцією?



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка