Вода та її значення



Скачати 93.58 Kb.
Дата конвертації15.01.2019
Розмір93.58 Kb.
ТипУрок
Тема: Вода та її значення

Мета: сприяти накопиченню в дітей конкретних уявлень про властивості води , форми і види води , уточнити і закріпити знання дітей про кругообіг води в природі. про значення води; розвивати спостережливість, пам'ять, мислення, науковий світогляд; виховувати бережливе ставлення до води, екологічну свідомість.

Обладнання: ілюстративний матеріал до загадок, демонстраційний матеріал « Кругообіг води в природі», склянки, вата, забруднена вода.
Хід уроку

І Організація класу

Учитель. Діти! У наше віконечко світить ясне сонечко.

Усміхніться сонечку.



Діти.

- Здрастуй, золоте!

- Усміхнітьсь квіточці. ( Поряд стоїть жива квітка.)

- Хай вона росте!

- Усміхніться дощику –

- Лийся мов з відра!



Учитель .Встали всі рівненько,

Вийшли із – за парт,

Урок « Природознавства»

Будем починать?



Діти .Будем починать!

- Діти! Посміхніться один одному і побажайте гарного настрою на урок і успішного навчання.

- А який настрій у нашої погоди?



Вправа « Погода»

- Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Яке число?

- Тепло чи холодно надворі?

- Який стан неба?

- Яка температура повітря?

ІІ Повторення вивченого на попередньому уроці

1.Робота з демонстраційним матеріалом . Відгадування загадок.

- Розгляньте малюнки. Знайдіть відгадки до загадок.

Взимку лежить.

А навесні побіжить.( Cніг.)

- Який стан води являє собою сніг?

Коли нема – чекають,

Коли прийду тікають ( Дощ.).

- Який стан має вода у вигляді дощу?

Прозорий, мов скло,

А не вставиш у вікно. ( Лід.)

- Лід – це вода у рідкому стані, твердому чи газоподібному?

Влітку з неба, мов зернинки,

Впали білі горошинки

І виблискують, мов скло.

А як сонечко зійшло

І теплом своїм зігріло,

В воду всіх перетворило,

Мов їх зовсім не було…

Як ті звуться горошинки,

Що так схожі на зернинки? ( Град.)

- Що потрібно, щоб горошинки граду стали краплями води?

Бігли білі їжачки,

Погубились в них голки

І тепер усі голки

Почіплялись на гілки. ( Іній.)

- Коли буває іній?

Хто слізьми на сонці булька,

Наче довгий ніс?.. ( Бурулька.)

- Як довести, що бурулька - це вода?

- Який висновок можна зробити про стан води у природі?



2. Бесіда.

- Коли вода кипить, у яких стан вона переходить?

- Коли вода переходить у твердий стан?

- Чим є вода для речовин, що розчиняються у воді?

- Як називаються речовини, що розчиняються у воді?

3. Гра « Не помилися.»

Я буду називати різні речовини. Якщо речовини розчиняються у воді плескайте в долоньки, якщо не розчиняються – розводьте руки в сторони.

Речовини: цукор, пісок, сіль, камінець, борошно, сода, олія, варення.

4. Розповідь учнів про кругообіг води в природі .

- Що таке кругообіг води в природі?

- Розкажіть про подорож краплинки за малюнками.

Учні розповідають про кругообіг води в природі.



III Повідомлення теми і мети уроку

Ми поговоримо про цінність і значення води в природі, про шляхи її забруднення та способи охорони води від забруднень.



IV Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1.Розповідь з елементами бесіди.

- Чи можливе життя без води?

Кожна крапля води є дорогоцінним даром природи. Без води людина не проживе й п’яти днів, а без їжі можна обійтися більше ніж 30 днів за умови, що кожного дня питиме воду.

Ви знаєте, що на нашій планеті дуже багато води. Але не вся вона годиться для життя рослинному і тваринному світові і людині потрібна прісна вода.

- Яку воду ми називаємо прісною?

- Прісна вода – це вода без солі. Жити в солоній воді можуть тільки морські мешканці. Прісну воду потрібно зберігати, бо її запаси на планеті зменшуються; річки забруднюються, висихають.

- Чи можна людям купатися в брудній воді річок, озер?

- Чому не можна пити воду з річок, озер, ставків?



2. Слухання казки Н. Рижової « Була собі річка».

( Додаток 1.)

- Якою річка була спочатку?

- Як вона допомагала людям?

- Чим віддячили люди річці?

- Як вони забруднювали річку?

- Що зробила річка?

- Що трапилося з городянами?

- Як учинили мешканці міста в кінці казки?

3. Бесіда з використанням малюнків.

- Як можна зберегти воду?

- Чому потрібно чистити зуби, набравши воду в склянку?

- Чому краще приймати душ, ніж купатися у ванні?

- Чи правильно діє водій, який миє машину біля річки?

- Чим небезпечне забруднення води в річках і озерах?



4. Фізкультхвилинка

- А зараз ми трішки відпочинемо і пограємо в гру « Рух води у різних станах». Коли ви почуєте слово « сніг», маєте покрутитися навколо себе, на слово «дощ» - кілька разів підстрибнути, а коли слово « роса» - присісти. Готові! Тоді починаємо!



5. Практична робота.

Вода на Землі проходить через різні фільтри: земну кору – землю, атмосферу – повітряний шар Землі. Але люди весь час думали: чи можна очищати воду від брудних домішок. Найпростіший для нас засіб – пропустити воду через фільтр.

- Що таке фільтр?

Але ж не завжди є такий пристрій при собі. Тому, спостерігаючи за природою, люди винайшли інші способи зробити воду чистою.

Люди очищали болотну воду листям горобини. Коли клали це листя у воду, то вже через дві години запах та присмак болотної води зникав і бактерії повністю гинули.

Також здатні очищати воду від різних забруднень і бактерій гілочки черемхи, кора вільхи.

Дуже корисною є тала вода.

Дослід.

- Спробуємо очистити забруднену воду. Склянку без води накриємо шаром вати, виливаємо забруднену воду в склянку з фільтром. Що побачили на фільтрі?

- Перелийте воду ще в одну склянку з фільтром. Вода стала чистішою?

- Як це можна побачити?

Щоб могли ми із джерельця

Чисту воду пити,

Берегти водойми слід

Й, звісно. не смітити.

Щоб цілющою була й чистою водиця,

Бережи ріку і став, джерело й криницю.



V Закріплення та осмислення знань

1. Робота з підручником.

2. Виконання завдань на с.15 зошита.

- Уважно розгляньте малюнки. Що переплутав художник?

- Яке значення має вода в житті людей? рослин? тварин?

- Чому люди повинні берегти воду?

- На яких малюнках ви бачите недбайливе ставлення до води?

Позначте їх хрестиком – знаком заборони.

- Як дбають про збереження води у вашій родині?

VII Узагальнення і систематизація знань

1.Бесіда.

- Чи багато питної води на Землі?

- Коли вода стає непридатною для використання людьми, тваринами?

- Як потрібно ставитися до води?

- Як можна економити воду?

Памятка

. Не слід купатися в забруднених водоймах.

. Розчищайте дрібні водойми ( джерела).

. Не засмічуйте річки сміттям.

. Не мийте у водоймах машини.

. Обсаджуйте берега річок деревами кущами.

. Пийте тільки очищену воду.

. Економно витрачайте прісну воду.

. Коли чистите зуби, набирайте воду в склянку, а кран закривайте.

. Негайно ремонтуйте зламані крани.



2. Дидактична гра.

Я починаю фразу, а ви маєте її закінчити.

Краще приймати ванну, ніж душ.( -)

Кран з водою можна не закривати.( -)

Чистити зуби можна під водою з відкритого крану. ( -)

Сміття не можна викидати в річку. ( +)

Воду потрібно берегти. (+)

3.Робота з прислівями і приказками.

- Люди склали про воду багато приказок і прислів’їв . Послухайте деякі з них. Як ви їх розумієте?

Будь здоровий як вода.

Глянь у воду на свою вроду.

Куди водиця тече, там травиця росте.

З малого джерела велика річка буває.

Не знаємо ціни водиці, доки не висохла криниця.

VIII Підсумок уроку

- Про що йшла мова на уроці?

- Чому потрібно воду берегти?

- Яку користь вона дає?

Щоб полився дощик з неба,

Щоб росли увись дерева.

Щоб пливли всі кораблі,

Щоб варились киселі,

Щоб не було у нас біди –

Жить не можна без води.

- Запам’ятайте : економлячи воду, ми зберігаємо енергію, гроші, своє здоров’я і здоров’я нашої планети.


Література.

1.Грущинська І.В. Природознавство: підруч. Для 1 класу – К.: Видавничий дім «Освіта», 2012. – 144 с.: іл.

2. Стребна О.В., Соценко Г. О., Інтерактивні методи в практиці роботи початкової школи,- Х.: ВГ « Основа», 2005.

3. Вихрущ В,О. Природознавство в цифрах і фактах: Довідник – Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2003.

4. Наумчук В. І. Завдання з природознавства. Навчально – методичний посібник. – Тернопіль: Астон, 2003. – 116 с.

Додаток 1.

Казка « Була собі річка».

Була собі річка. Спочатку вона була маленьким веселим струмочком, який заховався серед високих струнких ялинок і білостовбурних берез. І всі говорили: яка вода чиста в цьому струмочку! Потім струмок перетворився на справжню річку. Вода в ній текла вже не так швидко, але все ще була прозорою і чистою.

Річка дуже любила мандрувати. Одного разу вона спинилася в місті. Тут не росли ялини і берези, зате стояли величезні будинки, у яких жили люди. Багато людей. Вони зраділи річці й попросили її залишитися в місті. Річка дала згоду, і її закували в кам’яні ,береги. По ній стали ходити пароплави і човни, на березі загорали люди. Річка напувала все місто.

Ішли роки. Люди звикли до річки і вже нічого в неї не просили, а робили все, що їм заманеться. Одного разу на її берегах побудували величезний завод, з труб якого в річку стікали брудні потоки. Потемніла річка від суму, стала брудною і каламутною. Ніхто вже не казав: « Яка чиста, гарна річка!» Ніхто не відпочивав на її берегах. У ній мили машини, прали білизну. І ніхто з мешканців міста не подумав, як переживає річка: « Чому люди так погано ставляться до мене? Я ж їх напувала, крутила турбіни електростанцій, давала світло, давала світло, захищала у спекотні дні від жари?»

Ішов час. Люди все більше забруднювали річку, а вона все терпіла, чекала, коли вони схаменуться. Одного разу по річці проплив великий танкер, з якого вилилося у воду багато нафти. Покрилася річка чорною плівкою, стали її мешканці – рослини і тварини – задихатися. Зовсім захворіла річка…

« Ні, - не можу більше залишатися з людьми. Треба йти від них, бо стану мертвою рікою». Покликала вона на допомогу своїх мешканців: « Я завжди була для вас рідною домівкою, але тепер прийшла біда, вашу домівку зруйнували люди, а я захворіла. Допоможіть мені стати здоровою, і ми підемо звідси в інші краї, подалі від невдячних людей».

Зібралися річкові мешканці – і рослини, і риби, і равлики, і звірі, - розчистили свою домівку від бруду, вилікували річку. І потекла вона в край свого дитинства. Туди, де ростуть ялини і берези, де людина – рідкий гість.

А мешканці міста наступного дня помітили, що залишилися без річки. Не стало в будинках світла, зупинилися заводи, зникла вода з кранів… Нічим умитися, нічим напитися, ні з чого зварити суп. Зупинилося життя в місті. Стали його мешканці настільки брудними, що перестали впізнавати один одного…

І ось настав день, коли городяни з’їли всі свої запаси їжі. Тоді найстаріший і наймудріший городянин сказав: « Дорогі городяни! Я знаю, чому від нас пішла річка. Коли я був зовсім маленький, я купався в її чистій воді. Вона була завжди нам вірним другом і помічником а ми не оцінили цього і поставилися до неї погано. Ми несправедливо образили річку. Я пропоную вирушити в далекі краї й попросити в неї пробачення. Ви повинні вибачитися перед нею і пообіцяти свою дружбу. Можливо, тоді вона повернеться.»

Шукати річку пішли найсильніші і найвитриваліші городяни. Довго шукали і знайшли, але не відразу впізнали, бо вона стала чистою і прозорою. Попросили люди річку швидше повернутися в місто, розповіли, як їм погано без неї, пообіцяли, що будуть піклуватися по річку.

Річка була доброю і не пам’ятала зла. До того ж вона сумувала за людьми, до яких за довгі роки звикла у місті.

Повернулася річка до міста і стала допомагати його мешканцям. А люди прибрали все сміття. Очистили стоки заводів, і навіть виділили спеціальних учених стежити за зоров’ям і самопочуттям річки.



З того часу люди і річка в цьому місті живуть дружно…
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка