Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки». Виразне читання уривків твору



Скачати 126,5 Kb.
Дата конвертації11.12.2018
Розмір126,5 Kb.
Тема: Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки». Виразне читання уривків твору.

Мета: вдосконалювати вміння і навички учнів виразного читання(тексту прозового і гумористичного твору), дотримуючись усіх вимог; повторити особливості виразного читання, важливість у сприйнятті ідейного змісту твору, характеристиці його персонажів; продовжувати вчитися складати партитуру тексту; збагачувати словниковий запас учнів; формувати естетичні смаки; виховувати шанобливе ставлення до художнього слова, його творців; виховувати активну життєву позицію, позитивні риси характеру, прищеплювати інтерес до пригодницького літературного жанру.

Міжпредметні зв’язки: зв'язок української мови з музичним мистецтвом, кіномистецтвом, історією, основами здоров’я.

Внутрішньопредметні зв’язки: роди, жанри (пригодницький та романтичний).

Тип уроку: урок виразного читання.

Обладнання: презентація, відео фрагменти фільму «Тореадори з Васюківки» (1965), аудіо запис - «Марш Тореадора» з опери Ж.Бізе «Кармен», роздатковий матеріал (табличка партитурних знаків, уривки повісті для складання партитури, медалі для оцінювання), комп’ютер, підручник.

Епіграф: Заговори, щоб я тебе побачив.(Сократ)

Хід уроку

І Організаційна частина

ІІ Актуалізація опорних знань учнів

  1. Робота з епіграфом

Слайд №2

Заговори, щоб я тебе побачив

Сократ

  • Як ви розумієте слова грецького філософа?..

(по тому, як людина говорить, можна судити про її культуру. Адже мовленнєва культура є найголовнішою ознакою культурної людини)

  1. Завдання на увагу.

  • Подивіться на екран. Перед вами фото фрагменти.

  • Спробуйте з’ясувати, що об’єднує цих людей?

Слайд №3 ( фото людей різних професій: політики, журналісти, телеведучі, лікарі, адвокат, педагог…)


  • Людей яких професій ви побачили?

  • Що, на вашу думку, їх об’єднує? (уміння говорити)

Отже, їх об’єднує уміння красиво, виразно говорити, тобто всі вони володіють ораторським мистецтвом. Вони – оратори.

  • Ще в Стародавньому світі високо цінували ораторське мистецтво. Пригадайте з уроків історії відомих вам ораторів. (Перікл…)

  • З чим порівнювали промови Перікла? (з мовою Бога…)

  1. Словникова робота.

Слайд №4

Оратор - (лат. oro — «говорю») — той, хто виголошує промову, а також людина, що володіє даром красномовства або володіє ораторським мистецтвом.



ІІІ Оголошення теми, мети і завдань уроку.

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  • Отже, уміння виразно читати, добре поставлений голос потрібні представникам багатьох професій – політикам, журналістам, педагогам, лікарям, акторам – тобто всім, хто працює з людьми. Манери оратора необхідні не лише для досягнення успіхів в роботі, але й у повсякденному побутовому спілкуванні. Людей, які вміють виразно читати або розповідати, зазвичай охочіше і довше слухають, ніж тих, хто не має навичок виразного читання. Чи можна навчитися виразно, чітко, зрозуміло говорити? Так! У цьому допоможуть уроки виразного читання!

  1. Оголошення теми уроку.

Слайд №5

  • Сьогодні ми продовжимо вчитися виразно читати уривки пригодницької повісті В.Нестайка «Тореадори з Васюківки», будемо складати партитуру тексту, вивчимо нові слова, поринемо у захоплюючий світ пригод разом з героями твору. Я бажаю вам отримати задоволення від уроку.

IV Основна частина

  1. Літературна розминка (бесіда за текстом твору).

  • Вдома ви перечитали І розділ повісті і підготували запитання за текстом твору (5-6 запитань)

  • Пригадайте, що одного разу влітку запропонував Ява? (влаштувати бій биків)

  • Як звати тих, хто беруть участь у кориді? (тореадори)

  • А яке слово є співзвучним до слова корида? (коридор)

  • Так, і це не випадково. Виявляється, що й коридор і корида – «родичі», бо походять від латинського слова, яке означало «бігати». Тому, мабуть, шкільний коридор – це улюблене місце «змагань» під час перерв, де ви самі виконуєте роль і биків, і тореадорів, засмучуючи цим чергових вчителів.

  • Та все ж коридор – не корида, згадуйте про це частіше!

  1. Соціальне опитування.

  • Вами було отримано завдання, спробувати себе в ролі журналістів і провести по школі соціальне опитування із запитанням: «Чи знаєте ви, хто такі тореадори?». Звітуйте, будь ласка… (виступ звітуючих учнів)

  • Давайте переглянемо відео фрагменти найцікавіших, найкумедніших відповідей наших опитуваних.

Слайд №6 (відео фрагменти соц. опитування)

  • Ви почули, що більшість відповідей прозвучали російською мовою. Це говорить про культуру мовлення тих, хто відповідав. Тому на уроках української мови та літератури ми вчимося грамотно висловлювати свої думки, вчитися вільно спілкуватися рідною мовою.

Слайд №7

Висновок: отже, тореадор – це (ісп. toreador, torero, от toro — бик)- учасник бою биків. А свято бою биків називається корида.


  1. Пошукова робота (розчленування тексту на ланки)

  • Знайдіть в тексті уривок, що пов'язаний зі словом «тореадори»: від яких слів і до яких слів? (…А от якось влітку Ява (стор.173) - …ми залишились з нею друзями…(стор.177))

  • Як відбувається підготовка до бою? Як обирається кандидатура на роль «бика»? (бугай Петька – цап Жора – просто корова Контрибуція чи Манька)

  • Який тореадорський реманент підготували хлопчики, щоб бути в повній бойовій готовності? (килимок і капелюшок, дві шпаги, вирізані з ліщини)

  • Як повела себе Контрибуція в ролі «бика»? (стояла спокійнісінько, аж поки її не вдарили…)

  • Чим закінчилася ідея хлопців з боєм биків? (Контрибуція підкинула Яву.., хлопці потрапили в калабаню, але з коровою потім залишилися друзями)

  • Отже, пригода, яка трапилася з хлопцями, закінчилася добре.

  1. Музична релаксація.

  • Зараз пропоную вам закрити очі і уважно послухати музичну композицію.

Слайд №8 (Ж.Бізе «Арія Хосе» з опери «Кармен»)


  • Чи почули ви щось знайоме? (слово то-реа-до-ро)

  • Знайдіть в тексті арію, яку співали хлопці? (стор.175)

  • Хто її автор, як називається музичний твір, що прозвучав? (Ж.Бізе «Кармен») Слайд №8

Слайд №9

  • Подивіться на екран. Як називається те, що ви бачите? (партитура)

  • Так, дійсно. Графічний запис, яким передана музика твору, називається партитурою.

  • Зверніть увагу на всі позначки в музичній партитурі. Це і ноти, акценти, позначення динаміки, темпу мелодії. Все це для того, щоб мелодія прозвучала виразно, красиво, а музикант зміг її правильно зіграти. Адже музика – це мистецтво звуків.




  1. Робота над партитурою.

Слайд №10

партитуру – графічне відтворення звучання художнього тексту твору.

  • Пригадайте, які знаки використовують, складаючи партитуру?

Слайд №11(робота з реєстром партитурних знаків – на екрані і у кожного з учнів на парті)


  1. Робота над уривками тексту.

  • Тепер можемо приступати до роботи над уривками твору. Для цього ми розподілимось на три ланки:

1 ряд – 1 ланка

2 ряд – 2 ланка



3 ряд – 3 ланка

  • Кожна ланка отримала свій уривок твору (він у вас на парті). Працюєте в парах. Перш, ніж ви розпочнете працювати над складанням партитури, пропоную переглянути фрагменти короткометражного фільму, знятого за одним з епізодів однойменного твору В.Нестайка «Тореадори з Васюківки». Фільм отримав Гран-прі на Міжнародному фестивалі в Мюнхені, Німеччина, 1968 року і головну премію на Міжнародному фестивалі в Олександрії, Австралія, 1969 року.

  • Запам’ятайте зовнішність героїв, вираз обличчя, особливості мовлення, манеру поведінки.

Слайд №12 (перегляд фрагментів фільму)


  1. Самостійна робота. Складання партитури. Заглиблення в текст.

  • В ролі журналістів ви себе спробували. А тепер уявіть себе акторами: «Як би ви прочитали свій уривок»

  • Прочитайте уривок про себе, намагайтесь робити це виразно.

  • Позначте логічний наголос, паузи, зниження і підвищення тону. Зверніть увагу на питальні, окличні інтонації, розвиток подій в тексті.

  • А для того, щоб вам легше було уявити ті події, які описуються в ваших уривках, буде звучати музика Ж.Бізе із опери «Кармен».

Слайд №13 (Ж.Бізе «Кармен»)

1 ланка

А то якось влiтку Ява сказав:
- Давай влаштуємо бiй бикiв.
- Га? - не вiдразу второпав я.
- Ти пам'ятаєш, ми в клубi закордонне кiно дивилися "Тореадор"?
- Ага... То й що?
- Пам'ятаєш, на аренi розлючений бик, а тут дядько у капелюсi, з гинджалом, перед ним танцює.
- Так-так-так...
- А потiм - рраз! Бик - беркиць! I оплески.
- Ага. Здорово... Але це ж убивати треба. Хто ж нам дозволить убивати поголiв'я?
- Тю, дурний! Убивати! Що це тобi - м'ясозаготiвля, чи що. Це ж видовище. На стадiонi. Вродi футбола. Головне тут - красиво вимахувати червоною
плахтою i ловко вивертатися, щоб рогом не зачепило. Ти ж бачив. Тореадори - це найсмiливiшi герої i ловкачi. Головне тут - тренування i спритнiсть. Розумiєш? Уперше в iсторiї Васюкiвки - бiй бикiв. Тореадор Iван Рень i тореадор Павло Завгороднiй! Гостi з'їжджаються з усiєї України. Трансляцiя по радiо i по телевiзору. Навiть у Жмеринцi видно буде…
Плахта - покривало, килим з декоративної тканини


2 ланка

Ява поправив на головi капелюшка, пiдтягнув штани, взяв мого килимка i, витанцьовуючи, навшпиньках став пiдходити до Контрибуцiї. Пiдiйшов до самiсiнької морди i почав вимахувати килимком перед очима. Я затамував подих - зараз почнеться...
Ява замахав килимком ще дужче.
Контрибуцiя -
анiчичирк!
Спокiйнiсiнько щипає собi траву.
Ява мазнув її килимком по нiздрях. Контрибуцiя тiльки одвернула морду.
Ява роздратовано верескнув i щосили хльоснув її килимком. Контрибуцiя, лiниво переступаючи ногами, повернулася до Яви хвостом.
Ява знову забiг наперед i почав витанцьовувати...
Через пiвгодини вiн сказав:
- Вона до мене просто звикла, вона мене любить i тому не хоче... Ану давай ти!
Через годину, захекавшись, я сказав:
-Якась дровиняка, а не корова. Шкода, що в Маньки нема рога, я б тодi показав, що таке справжня тореадорська корова.
Ява знову змiнив мене. Вiн раз у раз мiняв тактику: то пiдходив до корови потихеньку i несподiвано бив килимком, то пiдскакував з розгону, то набiгав збоку. Контрибуцiя не приймала бою.

Анічичирк - аж ніяк .(ані мур-мур)
3 ланка

Хекаючи, ми стрибали навколо неї, викликаючи на двобiй. Явi було соромно передi мною за свою Контрибуцiю - це я бачив.
Нарештi розлючений Ява крикнув:
- Ану вдар, ану вдар її, Павлушо, добряче! Що - боїшся?.. Ну, то я сам!
Вiн розмахнувся i дзибнув Контрибуцiю ногою по губi. I раптом... Раптом я побачив Яву десь високо в небi.
I звiдт
и, з неба, почув його вiдчайдушне верескливе:
- Вва-вай!
Вiн почав бiгти, по-моєму, ще в небi. Бо коли ноги його торкнулися землi, вiн уже щодуху мчав до ставка. Я рвонув за ним. То був наш єдиний порятунок. Ми з розгону влетiли в ставок, здiймаючи цiлi
гейзери води й грязюки. Спинилися десь аж на серединi. Те, куди ми влетiли, чесно кажучи, ставком можна було назвати лише умовно. Колись дiйсно тут був величенький ставок-копанка. Але вiн давно пересох, замулився i перетворився на звичайнiсiньку .калабаню. У найглибшому мiсцi нам було по шию. Саме у цьому мiсцi ми зараз i стояли, вiдсапуючись.
Контрибуцiя бiгала навколо калабанi i мукала на нашу адресу якiсь свої коров'ячi прокльони. В калабаню лiзти вона не хотiла. Вона була бридлива, охайна корова. Ми це знали.
Ми стояли i мовчали.

Гейзер - джерело, що періодично фонтанує гарячою водою та парою

Замулитися - заноситися мулом, піском. З літами ріка замулюється, заростає.


  1. Обговорення можливих варіантів інтонаційної інтерпретації кожної ланки.(коментар під час самостійної роботи учнів)

  • Які незрозумілі слова зустрілися?

  • Значення яких слів знаєте неточно?

  • Які словосполучення, речення викликали у вас труднощі?

  • Зверніть увагу, 1 ланка – у вас переважає діалогічне мовлення. Не забудьте! Уявіть жести, міміку, якими буде супроводжуватись ваше читання. 2,3 ланки – у вас розповідь. Зверніть увагу на логічні наголоси, підвищення і пониження тону.

  • Домовтеся, хто з вашої пари буде виразно читати уривок.

  1. Дихальні вправи.

  • Як співак перед виконанням пісні розспівується, так і перед виразним читанням тексту ми повинні налаштувати дихання, дикцію. Давайте виконаємо дихальні вправи.

  1. Вдих носом, видих через рот (3 рази)

Вдих носом, затримка дихання, повільний видих. (3р)

  1. «Задуй свічку»

  • Уявіть, що перед вами свічка. Зробіть глибокий вдих і намагайтеся задути свічку, видихнувши повітря. (2 свічки, 3 свічки, торт)

  1. «Святкові кульки»

  1. Скоромовки.

Слайд №14

Скоро, скоро мовить Ганка

Скоромовки-спотиканки.

Слово в слово Слава ловко,

Скоро мовить скоромовки.

Слайд №15 Був бик тупогуб,

Тупогубенький бичок

У бика була тупа губа.


  1. Інтерпретація кожної ланки. Стисла рецензія прослуханого учнями та учителем.

Слайд №16 (не менше двох пар зачитують свої уривки від кожної ланки)


  1. Оцінювання роботи учнів на уроці.

учні отримують медалі, що відповідають певним оцінкам (добре – «Початківець ораторського мистецтва», відмінно – «Майстер ораторського мистецтва»)
V Підсумок уроку

  1. «Продовж думку»

  • Дякую всім за гарну роботу і пропоную закінчити речення:

«Сьогодні на уроці я навчився, …мені сподобалось, … мене найбільше вразило… запам’яталось …»

  1. Оголошення і коментар домашнього завдання.

  • До наступного уроку готуються виразно читати ті, кого сьогодні не заслухали.

  • Перечитайте ІХ розділ повісті (стор.182-187), дайте відповіді на запитання в кінці тексту.

  • Підготуйте свої 3 запитання до змісту розділу.

Слайд №17

  • Дякую, сподіваюся, всі ви отримали задоволення від уроку. Бажаю, щоб ваше дитинство було таким же яскравим і різноманітним, як у Павлуся з Явою, щоб кожен з вас був непересічною особистістю, яка не забуває про закони моралі та етики.

Використана література



  1. Бабич Н. Д. Основи культури мовлення //. – Львів: Світ - 1990. –С. 140-223.

  2. Богдан С.О. Мовлення українських дітей і всесвіт рідного слова // Дивослово. - 1998. - № 4. - С. 4 - 7.

  3. Бурова P.O. Українське читання і види мовної діяльності // Розкажіть онуку. - 1999. - № 10. - С. 26 - 28.

  4. Буяльський Б. П. Поезія усного слова: Азбука виразного читання. К.: Рад.шк., 1990. – с.82-136.

  5. Дорошенко С. І. Основи культури і техніки мовлення. – Х.: ОВС. - 2002. - С. 140.

  6. Коваль Г.П. Методика читання : навч. посіб. / Коваль Г.П. – Т.: Навч.кн. – Богдан, 2008. – 280с.

  7. Методика викладання української літератури в середніх навчальних закладах.: - К.: Ленвіт, 2000.

  8. Олійник Г.А. Виразне читання. Основи теорії. // Вища школа. - К. - 1995.-207с.




Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка