Загальні особливості клімату Африки. Кліматичні пояси і типи клімату Африки



Скачати 191,67 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації14.11.2018
Розмір191,67 Kb.
ТипУрок
  1   2
Автор уроку: Пташинська Наталія Володимирівна, учитель географії Кримківської ордена Знак Пошани ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. «Партизанської іскри», спеціаліст вищої категорії.

Предмет: географія

Клас: 7 клас

Тема уроку: Загальні особливості клімату Африки. Кліматичні пояси і типи клімату Африки

Мета уроку:

  • ознайомити учнів з проявом головних кліматотвірних чинників і виявити наслідки їхньої дії на прикладі території материка Африка;

  • встановити закономірності змін температури і кількості опадів;

  • формувати в учнів поняття про кліматичні пояси і типи клімату Африки;

  • розвивати практичні навички учнів працювати з кліматичними картами, аналізувати кліматичну інформацію;

  • формувати в учнів навички логічного мислення, самостійного опанування навчального матеріалу, вміння аналізувати, виявляти причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки;

  • формувати інформаційну, логічну, просторову, картознавчу, країнознавчу, геоекологічну та соціокультурну компетентність учнів;

  • виховувати інтерес до предмета, толерантне ставлення одне до одного.

Очікуванні результати:

учні повинні знати:

  • загальні особливості клімату, основні чинники та особливості формування клімату Африки;

  • залежність клімату від географічного положення материка;

  • розміщення кліматичних поясів.

учні повинні вміти:

  • характеризувати особливості клімату Африки;

  • порівнювати клімат різних кліматичних поясів;

  • визначати типи клімату за кліматичною картою та кліматичними діаграмами.

Тип уроку: урок вивчення й первісного закріплення нових знань(Класифікація типу уроку за дидактичною метою (автор В.О.Онищук)).

Форма проведення уроку: урок - дослідження

Обладнання: підручник, кліматична карта Африки, атласи, контурні карти, авторська презентація до уроку, фрагмент мультфільму «Король лев» (https://www.youtube.com/watch?v=GibiNy4d4gc), комп’ютер, проектор.

Використані методи: словесний (бесіда), практичний (робота з картою), проблемний, частково – пошуковий, дослідницький.

Використані прийоми: «Інтелектуальна розминка», «Асоціації», «Проблемне питання», «Проблемне завдання», «Проблемна ситуація», «Два – чотири – разом », «Практична лабораторія», «Експрес – тести», «Незакінчене речення».

План уроку:

1. Організація початку уроку

2. Підготовка учнів до засвоєння нових знань

3. Первісне вивчення нового матеріалу

4. Первісне закріплення знань

5. Контроль результатів первісного запам’ятовування знань

6. Контроль і самоперевірка знань

7. Підбиття підсумків уроку

8. Інформація про домашнє завдання

Хід уроку:

І.Організація початку уроку

1. Психологічний настрій. Бесіда.

- Доброго дня! Я рада вітати сьогодні вас на уроці.

- Чи любите географію? Чому?

- Чим любите займатися після уроків? (перегляд мультфільмів)

- Я також дуже люблю мультфільми, але люблю мультфільми яскраві та пізнавальні.

- Мені захотілося показати вам фрагмент мого улюбленого мультфільму «Король лев»

- На якому материку відбуваються події? (Африка)

ІІ. Підготовка учнів до засвоєння нових знань


  1. Прийом «Асоціації »

- які асоціації викликає у вас слово «Африка»?

- яке поняття пояснюють ці слова?



IІІ. Первісне вивчення нового матеріалу

  1. Формулювання і запис теми уроку

- Продовжуємо знайомитися з природою Африки. отже, як ви зрозуміли, сьогодні ми повинні розглянути тему « Загальні особливості клімату Африки. Кліматичні пояси і типи клімату Африки».

2. Складання і обговорення завдань уроку



  • Що хотіли б дізнатися про клімат Африки?

  • Для чого потрібно знати особливості клімату Африки?

  1. Проблемне питання.

Шведський дослідник Ч. Андерсон, що побачив Африку у 1850-х роках, писав: «Важко знайти на світі місце, яке б у більшій мірі відповідало нашим уявленням про пекло. Дух нескінченної самотності, що витав над цією неосяжною пустелею, примусив мене здригнутися. Навіть смерть була б краща за вигнання до цього краю.». Але мандруючи до центру цього величного материка, зустрічаємо і світ саван, і екваторіальні вологі ліси з багатим і різноманітним складом живих істот. Чому така мінлива природа в Африці? З чим це пов’язано?

- Чи можемо дати відповідь на ці запитання?



  1. Виконання плану діяльності.

  1. Загальні особливості клімату Африки.

  1. Прийом «Інтелектуальна розминка »

- основне джерело енергії й теплоти для земної поверхні та атмосфери – це … (сонячна енергія)

- чим більший кут падіння сонячних променів, тим … нагрівається земна поверхня (більше)

- система горизонтальних потоків повітря в атмосфері Землі – це… (атмосферна циркуляція)

- постійні вітри, що віють на обох півкулях Землі від тропічних широт до екватора – це… (пасати)

- вода, яка випадає з хмар у вигляді дощу, снігу, граду – це… (атмосферні опади)

- багаторічний режим погоди – це … (клімат)

- основні кліматотвірні чинники - це … ( сонячна енергія, циркуляція повітряних мас, характер підстильної поверхні)

Самоперевірка та самооцінювання.

Ознайомлення з листом оцінювання

2. Робота в парах.

- Ми з вами виділили три основних кліматотвірних чинники. А тепер розглянемо, як вони впливають на формування клімату Африки

Клімат Африки зумовлений географічним положенням материка, його великими розмірами, особливостями рельєфу, близькістю величезного континентального массиву Євразії, а також холодними (біля західних берегів) і теплими течіями (біля східних берегів).

- розташування Африки по обидва боки від екватора, а також більшої частини материка в тропічних широтах зумовлює особливості її клімату.

- проаналізуйте схему зенітального положення Сонця над материком ( робота зі схемами)

- який кут падіння сонячних променів в різні пори року?

- зробіть висновок: кількість сонячної радіації на материку значна впродовж всього року у зв’язку з великим кутом падіння сонячних променів

Проблемне питання

  • що ж є наслідком великої кількості сонячної радіації на материку?

  • занести дані до таблиці

  • перевіримо це за допомогою кліматичної карти:

  • назвіть середню температуру Північної Африки?

  • назвіть середню температуру Південної Африки?

  • Абсолютний максимум?

  • Абсолютний мінімум?

Завдання в контурній карті: підписати названі географічні об’єкти (ст..9)

Проміжний висновок: Африка – найжаркіший материк Землі

  1. Робота четвірками.

Завдання:

- який чинник визначає кількість опадів на певній території?

- проаналізуємо карту розподілу опадів на материку.

- які особливості розподілу опадів на материку?

- чому в одних місцях Африки випадає опадів багато протягом усього року, а в інших мало і лише в якийсь один сезон?

- визначте,у якому напрямку переміщуються пасати у північній і південних півкулях?

- занесіть дані до таблиці.

- які повітряні маси панують над Африкою? ( екваторіальні та тропічні)

- як переміщаються пояси високого і низького тиску, а разом з ними і повітряні маси за сезонами?

- яка їх роль у формуванні опадів?

Проміжний висновок: північно – східні пасати рухаються з азіатського суходолу, ненасичені вологою і не сприяють утворенню опадів, південно – східні пасати переміщуються з океану, вони насичені вологою і сприяють утворенню опадів.

3. Робота класом

Завдання:

- знайти на карті холодні та теплі течії,що омивають Африку, назвіть їх.

- підписати їх на контурній карті.

Проблемне завдання: ( робота за фізичною картою)

- які форми рельєфу сформувалися на узбережжі,що омиваються холодними течіями?

- який висновок можемо зробити?

- занесіть дані до таблиці.

Проміжний висновок: морські течії відіграють помітну роль у формуванні клімату узбережжя Африки

ІV. Первісне закріплення знань

1. Перевірка заповнення таблиці (Самоперевірка).

Кліматотвірний чинник

Яка роль чинника

Вплив на клімат Африки


Географічна широта


Великий кут падіння сонячних променів зумовлює …
Розміщення по обидва боки від екватора та в тропічних широтах зумовлює …

Постійні високі температури на материку.
Материк отримує більше тепла ніж інші материки


Повітряні маси

Пасати з Євразії приносять …
Пасати з океанів приносять весь рік …

Пасати з Евразії приносять сухе повітря у Північну Африку.

Пасати Південної Африки формуються над Індійським океаном і несуть вологе повітря.




Течії

Якщо біля берегів проходить тепла течія, то…

Якщо біля берегів проходить холодна течія, то…




Тепла Гвінейська та Мозамбіцька течії сприяють збільшенню кількості опадів біля берегів Африки.
Бенгельска течія посилює сухість пустелі Наміб на березі Атлантичного океану.

  1. Кліматичні пояси і типи клімату Африки.

Прийом «Практична лабораторія»

Робота за кліматичною картою.



  • що таке кліматичний пояс?

  • чим відрізняються основні кліматичні пояси від перехідних?

  • у межах яких кліматичних поясів розташована територія Африки?

  • у чому особливість їхнього розміщення?

Робота в парах.

  • За допомогою кліматодіаграм, карт атласу і тексту підручника охарактеризувати кліматичні пояси Африки, підписати їх на контурній карті:

1 пара - екваторіальний пояс;

2 пара - субекваторіальний пояс;

3 пара - тропічний пояс;

4 пара - субтропічний пояс.



Звіт пар та заповнення таблиці.

Очікувані результати:



Назва кліматичного пояса, області

Повітряні маси

Температура повітря

Кількість опадів

Характер підстильної поверхні

















V. Контроль результатів первісного запам’ятовування знань

  1. Прийом «Експрес – тести » (Взаємоперевірка)

  1. Над Африкою переважають повітряні маси

а)екваторіальні й тропічні;

б)тропічні й помірні;

в)помірні й полярні

2. На більшій частині Африки переважає циркуляція:

а) муссона;

б)пасатна.

3. Яка з течій розташована біля узбережжя Африки?

а) Гольфстрім;

б) Куросіо;

в) Бенгельська.

4. Абсолютний максимум становить температура

а) + 46◦ С

б) +57,8 ◦ С

в) + 39 ◦ С



VІІІ. Контроль і самоперевірка знань

1.Проблемне питання.

- Чому така мінлива природа в Африці? З чим це пов’язано?



ІХ. Підбиття підсумків уроку

  1. Рефлексія

Прийом «Незакінчене речення»

- Сьогодні на уроці я довідався …

- Отримана інформація дозволила нам зробити висновок, що ….

  1. Робота з листками досягнень. Самооцінювання

Аргументування оцінювання вчителем

Х. Інформація про домашнє завдання

- Якщо задовольняє оцінка

оцінка 4 – 6 – параграф, завдання І – ІІІ рівня;

оцінка 7 – 9 – параграф, завдання І – ІV рівня; скласти кросворд з теми;

оцінка 10 – 11 – параграф , завдання І – ІV рівня; творче завдання: Скласти порівняльну характеристику клімату Сахари та Калахарі.



Додаток 1
Прийом «Асосіація»



Прогнозовані результати



Додаток 2

Прийом «Інтелектуальна розминка»

Самоперевірка та самооцінювання.

Одна правильна відповідь – 1 бал

- сонячна енергія

- більше

- атмосферна циркуляція

- пасати

- атмосферні опади

- клімат

- сонячна енергія, циркуляція повітряних мас, характер підстильної поверхні

Каталог: doc -> files -> news -> 501
news -> Положення про опорний загальноосвітній навчальний заклад в питань роботи з основ здоров’я Загальні положення
news -> Тема майстер-класу: використання хмарних технологій у навчанні англійської мови. Мета: Освітня
news -> Різноманітність плодів. Лабораторна робота №10 "Будова і різноманітність плодів."
news -> Учнівська конференція «Чорнобиль – біль і трагедія України» Мета
news -> План-конспект бінарного заняття гуртка „Mit Spa? (музичне виховання + німецька мова) 7 клас
news -> Чарівний олівець
news -> Програм а література ( російська та зарубіжна) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою
501 -> Уроків географії з теми «Африка» 7клас Підготувала вчитель географії Шумського нвк поліщук С. Ю. Тема : Африка Мета
501 -> «Розвиток сили як основа спортивної підготовки школярів»


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка