Застосування даної технології дозволяє швидкими темпами якісно, на рівні осмислення вивчити великі блоки навчального матеріалу



Сторінка1/2
Дата конвертації26.11.2018
Розмір16.7 Mb.
ТипКонспект
  1   2
Методика блокової системи подачі знань заснована на представленнях про те, що всякий урок повинен сприяти як засвоєнню нової інформації, так і формуванню вмінь і навичок обробки цієї інформації. Таким чином, логічно використовувати блокову (модульну) організацію подачі матеріалу, а саме: урок вивчення нового матеріалу, уроки удосконалення знань, умінь, навичок, колоквіум, залік (контрольні уроки, уроки обліку й оцінки знань і умінь).

Застосування даної технології дозволяє швидкими темпами якісно, на рівні осмислення вивчити великі блоки навчального матеріалу.

Як показує досвід, застосування технології приводить до росту компетентності і вчителів, і учнів. Найбільш істотними елементами модульної технології можна позначити:

блокове (модульне) побудова навчального матеріалу; мотивація навчальної діяльності на основі визначення цілей; перевага самостійної, творчої діяльності на уроках під керівництвом учителя по засвоєнню знань і умінь; організація самоконтролю і зовнішнього контролю формування навчальної діяльності, засвоєння навчального матеріалу на основі рефлексії учня і вчителя.

Модульна технологія в порівнянні з традиційною формою навчання, що застосовується в школі, має ряд переваг.

Гнучкість (рухливість елементів структури проблемного модуля, можливість диференціювання і індивідуалізації, інтеграції змісту навчання; технологічна динамічність і взаємозамінність прийомів і методів навчання, системи контролю й оцінювання досягнень учнів; можливість прогнозування навчальної діяльності з урахуванням особливостей навчального матеріалу і специфіки конкретного колективу учнів).

Прозорість і динамічність структури, етапів технології при збереженні наступності етапів технології, її цілісності.

Простота концептуальна й організаційна для учнів і вчителя. Дозволяє досягати реальних результатів у рішенні завдань учителя, переносі оперативних знань, формуванні компетентності.



Конспект уроку

з української мови

у 2 класі на тему:

Закріплення вивченого за темою „Іменник”



(добір матеріалу).





Тема. Закріплення вивченого за темою „Іменник” (добір матеріалу).
Мета. Перевірити і закріпити вивчений матеріал за темою „Іменник” у формі – кросворду, інтерв’ю, звіту клубів, ігор, вікторин та іншого інформаційно-пізнавального матеріалу.

Розвивати пізнавальну активність, спостережливість у дітей, увагу, пам’ять, мислення, зв’язне мовлення, орфографічну зіркість, збагачувати словниковий запас слів, знімаючи втому і гальмівні процеси за допомогою ігор, які допомагають оживити навчальний процес, збудити інтерес до навчання та розширити кругозір. Підтримувати зв’язок навчальної роботи з позакласними заходами (клубами „Чомучки”, „Мистецтво” та ін.). Виховувати почуття дружби, взаємовиручки та сприяти раціональному використанню часу під час уроку.


Обладнання: Казкові герої Буратіно і Фея, вирізані оцінки, круг „Частини мови”, кружечки на пластиліні (вогники), жетони, картки зворотнього зв’язку (одн., мн.), (ч.р., ж.р., с.р.), малюнок - блок- схема до теми „Іменник”, книжки для реклами і орфографічний словничок, корони принца „Іменника” і принцеси „Морфології”, записи на дошці, 2 види планшетів, малюнки гусениці для штриховки – 26 штук, таблиця „Сиди правильно”, конверт для Дивасика, лист, зразок букв Хх, Сс, Єє, Жж, Оо, повітряні кульки 6 штук, 13 слів іменників, голочок 6 штук, дзига, 6 конвертів із запитаннями, 3 березових пеньочки, запис на 6 листках по 1 реченню, таблиця перевірки д/з в групах.

План уроку

30 с. І. Організаційний момент

2 хв. ІІ. Актуалізація опорних знань

а) Розповідь

ІІІ. Перевірка д/з в групах

1 гр. Інтерв’ю (4 чол.)



3 хв.. а) Практичне заняття (Засвічування вогників; велика і мала букви, помилки в словах пояснити )

1 хв. б) Практичне заняття (Хто? Що? Живі і неживі істоти)

1 хв. в) Практичне заняття (Визначення роду іменників. Гра: із іменників жіночого роду утворити іменники чоловічого роду).

1 хв . г) Практичне заняття (Однина, множина)

1 хв. 2 гр. Малюнок. Допомогли учасники клубу „Мистецтво”

3 хв. 3 гр. Прорекламувати.

3 хв. 4 гр. . Вибіркове завдання.(4 учні)

1 хв. 5 гр. Кросворд. (4 чол.)

1 хв. 6 гр. Сценка.

30 с Підсумок д/з.

10 хв IV. Хвилинка каліграфії.

1) Зразок дитячих букв.

2) Штрихова гусениці.

3) Фізхвилинки.

4) Письмо букв, складів, слів, речення з коментуванням і г/з.

3 хв V. Творча робота в парах. Із іменників скласти прикметники і дієслова за зразком: Зима – зимовий – зимувати.

Підсумок творчої роботи.



3 хв VI. Гра „Що? Де? Коли?”, клуб „Чомучки”(робота в групах)

Підсумок гри.



4 хв VІІ. Самостійна робота. Перевірка. Підсумок.

1 хв VІІІ. Підсумок уроку.

Наочність

  1. Вирізані оцінки, Фея.

  2. Круг „Частини мови”.

  3. Вогники на пластиліні (кружечки).

  4. Таблиця „Рід іменників та їх закінчення”.

  5. Картки зворотнього зв’язку (Рід іменників; однина і множина; хто? що?).

  6. Малюнок блок-схема до теми „Іменник”.

  7. На дошці: у фруктах кружечки на пластиліні по 2 штуки).

  8. Книжки (2) для реклами і один орфографічний словник.

  9. Накреслений кросворд.

  10. Корони Іменника і Морфології. Автор для сценки.

  11. Для хвилинки каліграфії два планшети (пластмасові), малюнки для штриховки – 26 шт. Таблиця „Сиди правильно”, конверт для Дивасика, лист, зразок букв Хх.

  12. Повітряні кульки 6 штук, 13 слів іменників, голочок 6 штук.

  13. Дзига, 6 конвертів із запитаннями, 3 березових пеньочки, запис

на 6 листках по 1 реченню.

  1. Картки оперативного контролю.

  2. Таблиця перевірки д/з в групах.

  3. План роботи (запис на дошці).

  4. Жетони.


Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

- Яку тему з української мови зараз закінчуємо вивчати? (Іменник). На цьому уроці ми узагальнимо всі знання по цій темі і навіть подивимось, яку блок-схему по цій темі намалювала одна із груп. Ви матимете можливість побувати у ролі різних професій. А в цій справі нам допоможуть ваші знання.

- Ви готові до такого складного завдання?

- Тоді почнемо.

- Я ще вам хочу повідомити про те, що протягом уроку ви самі себе будете оцінювати, а оцінки будете брати у Чарівниці нашого класу. А хто за урок отримає 3 жетони, Чарівниця дасть додаткову „12” за активність на уроці.

- Приступимо до опитування д/з в групах.



ІІІ. Перевірка д/з

І група. Інтерв’ю.

1 учень


1) Чому наша мова не може складатися тільки з іменників?

2) А з яких ще частин мови вона складається? (Показ круга з частин мови).

3) Які іменники пишуться з великої букви? (Власні).

4) Які іменники пишуться з малої букви? (Загальні).


У словах, що написані на дошці, засвітити червоні вогники над тими орфограмами, в яких допущені помилки. Орфограми пояснити.

У цьому завданні подивимось, чия голова для того, щоб утримувати знання?



ь м К е

Луцк, Мама, Устья, конституція, рівненчанин, ридиска, полтава, Коляди,

к е д

Корова, Мурчик, волоссся, вирблют. (Ланцюжок думок)
2 учень

1) Які істоти означають іменники?

2) На які питання відповідають іменники, що означають предмети, які належать до живих істот? (Хто?)

3) На які питання відповідають іменники, що означають предмети, які належать до неживих істот? (Що?)

У цьому завданні подивимось, чиї знання в учнів уже поржавіли?
Практичне заняття.

Будуть пастки, тому будьте дуже уважні. А які можуть бути пастки? Може бути слово з іншої частини мови.

що? що? хто? що? хто? пастка що?

Бібліотека, лижі, дитина, розум, ластівка, стрункий, журнал,

що? пастка хто?



незабудка, лежить, сом.
Я буду називати іменники, а ви будете показувати на картках зворотнього зв’язку ті питання, на які будуть відповідати іменники
3 учень

1) Який рід мають іменники? (Чоловічий, жіночий і середній).


а

я

2) Які закінчення мають іменники жіночого роду? ( , , ).


а

я

о

3). Які закінчення мають іменники чоловічого роду ( , , , ).

о


о


е

я

4). Які закінчення мають іменники середнього роду? ( , , )


Практичне заняття.

Будуть пастки, тому будьте теж дуже уважні. А яка може бути пастка? Слово може бути вжите не в однині, а в множині. А які слова треба підставляти, щоб визначити до якого роду відноситься це слово?

Я буду називати іменники, а ви будете показувати на картках зворотнього зв’язку ті роди, до яких вони належатимуть.

Батько, Батьківщина, жито, паркан, радіо, піч, книжки, стіл, Микита, сонце, каченя, стільці, яблуня
У цьому завданні подивимось, хто збився з правильного шляху?
4 учень.

1) Які числа мають іменники? (Однину і множину).

2) Назвати три слова, які стоять тільки в однині. (Молоко, сметана, листя, худоба, Волинь, Прип’ять, ходьба).

3) Назвати три слова, які стоять тільки у множині. (Двері, сани, ножиці, окуляри, дрова, дріжджі, похорони, піжмурки, ігри, Черкаси, Суми., звичаї, обряди, радощі, гроші, копалини, фінанси).



Практичне заняття.

У цьому завданні подивимось, хто своїми незнаннями вносить негативні результати в гру?

Я буду називати іменники, а ви будете показувати на картках зворотного зв’язку ті числа, до яких вони належатимуть. Будуть пастки, будьте уважні.

Пшениця, дні, вікна, березова, танки, сонячне, море, диня, горизонт, буряковий, зілля, полуниця, поле, цвяхи, пам’ять, піч, громадянин, бій, м’ячі.

- Чому ці слова ви віднесли до пасток? (Бо це інша частина мови).

- Чи можна всі іменники, що стоять у множині поставити в однині. Давайте спробуємо за допомогою гри. Я буду називати слова у множині, а ви їх будете називати в однині.
Висновок.

Гра.

Кінці – кінець.

Гінці – гонець.

Щипці – щипець.



ІІ група. Малюнок. Учасники клубу „Мистецтво” допомагали цій групі намалювати блок-схему до теми „Іменник”. (Розповідь учнів про іменник за схемою.)

1 учень


Наша група намалювала блок-схему до теми „Іменник”.

2 учень


3 учень

4 учень


Іменник

(назва предмета)



В реченні: підмет,

Хто?Що? другорядний член







Назви неістот

Що?


Назви істот

Хто?



Власні


Загальні

змінюється


за числами



за питаннями

(за відмінками)




однина

множина



Н. хто? що?

Р. кого? чого?

Д. кому? чому?

З. кого? що?

О. ким? чим?

М. на кому? на чому?



(у) ( у)

Кл. ----


має рід


чоловічий

, -а, -о


жіночий

-а, -я,



середній

-о, -е, -я




Початкова форма – форма називного відмінка однини.
ІІІ група. Прорекламувати

1 учень


Я вам хочу прорекламувати книжку автора А.П.Гамалія „Ігри та цікаві вправи з української. мови для 1-3 класів ”, в якій ви зможете прочитати на с.65-69 про найцікавіші ігри з теми „Іменник”, в які можна погратися після уроків або ж на ГПД.
2 учень

Я вам хочу прорекламувати книжку автора З.Л.Головко, Я.Ф.Морська „Цікава граматика в 1-3 класах”, в якій ви зможете прочитати казки про всі частини мови, а про іменник тим більше на с.8.

З казки ви дізнаєтесь про принцесу Морфологію та принца Іменника, який змушений був розповідати про всі свої граматичні ознаки для того, щоб потрапити в знамениту сім’ю прекрасних Частин мови.
3 учень

Я вам хочу прорекламувати „Ігровий словничок” автора З.П.Варакіної.

Виконуючи всі вправи з теми „Іменник” на с.3-9, ви удосконалите свої знання по темі „Іменник”.

Ви навчитеся до слів іменників підбирати перевірні слова на ненаголошені [е, и ], навчитеся правильно писати словникові слова, які відносяться до іменників, засвоїте правило на вживання подовжених звуків, а ці слова теж відносяться до іменників, навчитеся розрізняти, які слова пишуться з великої букви, а які з малої та засвоїте інші правила.




IV група. Вибіркове

1 учень


Наша група підготувала вибіркове завдання. Ви всі знаєте, які закінчення мають іменники кожного роду. Ми кожній групі пропонуємо із усіх іменників вибрати іменник того роду, якого кольору буде кружечок у фруктах. Код кружечків закодований на дошці. По одному представнику від групи вийти до столу і взяти фрукт. Під кожним словом прикріпіть кружечок на пластиліні відповідного кольору.

Республіка , зілля , Микола , пір’я , подорож , батько , лисиця , Толя , міст ,

сонце , апельсин , село , сіль

Код Відповіді



о Іменники жіночого роду - . подорож , сіль ;


а


я

о Іменники жіночого роду - . , республіка , лисиця ;


а


я

о Іменники чоловічого роду - . , Микола , Толя ;

о


о Іменники чоловічого роду - . , батько , апельсин ;


е


о

о Іменники середнього роду - . , сонце , село ;


я


о Іменники середнього роду - . пір’я , зілля .

2 учень. Контролює за правильністю визначених закінчень у іменниках чоловічого роду.

3 учень. Контролює за правильністю визначених закінчень у іменниках жіночого роду.

4 учень. Контролює за правильністю визначених закінчень у іменниках середнього роду.



Підсумок

V група. Кросворд.

Наша група підготувала кросворд до теми „Іменник”.

1 учень

Яким головним членом речення виступає іменник? (Підметом)



2 учень

Які частини мови найбільше люблять дружити з іменником? (Прикметник )

( Дієслово.)

3 учень


А ще з якими частинами мови дружить іменник?( Дієслово.)

4 учень


Якою лінією підкреслюється іменник, якщо він виступає головним членом речення? (Прямою)

5 учень


Як називається частина мови, яка означає назву предмета і відповідає на питання хто?, що? (Іменник)
Кросворд


























5





































3

д

і

є

с

л

о

в

о

























м

























4

1

п

і

д

м

е

т

о

м
















п
















н



















2

п

р

и

к

м

е

т

н

и

к



















я
















и

























м
















к

























о











































ю



















































































VI група. Сценка

Автор Це було дуже давно. Прийшов принц Іменник до принцеси

Морфології і сказав:

Принц Іменник Я хочу стати повноправним членом вашої знаменитої сім’ї прекрасних Частин мови.

Принцеса Морфологія А які ж у тебе досягнення, якими ти можеш гордитись?

Автор Запитала принцеса.


Іменник розправив свої граматичні ознаки і сказав:


Принц Іменник Походжу я із древнього роду знаменитого прізвища частин мови, означаючий назву предмета. Мені не рівня якийсь там Прийменник, немаючий навіть питань. У мене є два питання хто?, що? Я є назвами істот і неістот. На питання хто? відповідають всі живі істоти, а на питання що? – неживі. А ще я буваю загальними і власними назвами Я маю рід чоловічий, жіночий і середній.

Я ще змінююсь за числами. З однини можу перейти у множину і навпаки, але не завжди. А ще я маю такі слова, які стоять тільки в множині або тільки в однині.

А дружити я люблю з прикметниками і дієсловами. А найбільше я товаришую з Присудком. І утворюю з ним граматичну основу.

Автор Вислухала принцеса Морфологія принца Іменника і сказала:

Принцеса Якщо, принц Іменник, у тебе стільки досягнень, я бажаю тобі бути підметом в реченні і приймаю тебе в нашу славну сім’ю прекрасних Частин мови.

Підсумок д/з.
Молодці, гарно виконали д/з в групах. Показали міцні знання з теми „Іменник”. Вкладалися у свій відведений час.
IV. Хвилинка каліграфії
А зараз проведемо каліграфічну хвилинку. Коли я перевіряла зошити, то помітила помилки, які ви допускаєте при написанні лівих і правих півовалів у буквах. Я декілька таких букв виписала на дошку.

Яка із цих букв вам найбільше сподобалась? Чому? А чому не сподобалась?



Зразок на дошці
Щоб наші руки гарно писали, ми спочатку заштрихуємо гусеницю.

Сядьте рівно, спини вирівняйте, поставте ноги на всю стопу і покладіть листочок з гусеницею на контрольну лінію.

Приступили до виконання штриховки.

В кого із вас вийде найкраща штрихова, ми їх вишлемо Дивасику на передачу „На добраніч, діти”. Бо від самого Дивасика надійшов лист з проханням вислати найкращі штриховки за винагороду.


1) Штриховка гусениці.

- На що треба звертати увагу, щоб письмо було гарним? (на відстань, на паралельність елементів, на нахил, на правильну форму букви, на з’єднання і висоту).

2) Написання лівих і правих малих і великих півовалів..

3) Фізхвилинка „Корона короля”(кругла.).

4) Які букви мають ліві і праві півовали? Давайте їх запишемо.

сС єЄ хХ жЖ оО.

5) Фізхвилинка „Дульки”.(для розвитку фалангів пальців)

6) Написання складів з цими буквами і різним з’єднанням.

- Які є види з’єднань? (Нижнє, середнє, верхнє.)



Су се сл хв хо Хм ха єр єе єг

7) Фізхвилинка „Орел”.

8) Написання слів з цими буквосполученнями із нарощуванням кількості букв.

Хор, хмиз, хвіст, Харитя.

9) Фізхвилинка „Будь ласка”

10) Скласти і записати речення із словом хутро, пригадуючи матеріал з природознавства про корисні копалини. З якої корисної копалини виготовляють штучне хутро?

ім. дієсл.

З кам’яного вугілля люди виготовляють штучне хутро.

Написання речення з коментуванням. Визначити підмет і присудок, чим вони виражені позначити олівцем.

Робота в зошитах.
V. Творча робота в парах

По 1 представнику з кожної групи підійти до повітряних кульок, проколоти їх голкою, яка знаходиться в кожній шторі на рівні з кулькою. З неї випаде 2 смужки паперу із завданнями. Одну смужку із завданням берете собі для опрацювання, а другу кладете на сусідній парті із своєї групи. А завдання таке:

З іменника утворити 2-3 інші частини мови. За зразком у парах і в зошит записуєте. Зразок на дошці.

що? який? що робить?



Зима – зимній – зимувати .

V. Робота в парах

1) Риба – рибний – рибалити.

2) Праця – працьовитий – працювати.

3) Ніч – нічний – ночувати.

4) Радість – радісний – радіти.

5) Сум – сумний - сумувати.

6) Мудрість – мудрий – мудрувати.

7) Лінь – лінивий – лінуватися.

8) Горб – горбатий – горбитися.

9) Письмо – письменний – писати.

10) Літо – літній – літувати.

11) Старість – старий – старіти.

12) Молодість – молодий – молодіти.
Підсумок

З якою метою я вам дала виконати це завдання. Можливо воно і не стосується теми „Іменник” ? Де воно нам знадобиться? (Нам воно знадобиться при написанні творів, за допомогою таких вправ ми збагатимо свій словниковий запас).


VI. Гра „Що? Де? Коли?”. Робота в групах.
Цю гру нам підготували учасники клубу „Чомучки”. Вони написали питання для кожної групи у конвертиках за темою „Іменник”.
Командирам всіх груп вийти на середину класу і сісти за столик на своє робоче місце. Для відповіді членам групи готувати найслабшого учня.

Завдання.

Треба у реченні, яке ви отримаєте відшукати всі іменники і якщо іменник виступає підметом, то підкреслити однією лінією, а якщо він виступає другорядним членом речення, то поставити під цим словом три крапки чорним фломастером.

На це завдання даю 1 хвилину.
- Покажіть, чи готові ви відповідати у групах?
1 к. Широкий дуб дивиться на берізки.

2 к. У наше віконце постукала рання весна.

3 к. На чорній землі білий хліб родить.

4 к. Подув пронизливий холодний вітер.

5 к. Газ безбарвний, легкий, горить синім полум’ям.

6 к. З вугілля виготовляють гуму, фарби, ліки, спирт, штучне хутро..


Підсумок. Молодці. Ви правильно вмієте визначати і розрізняти де іменник виступає підметом, а де другорядним членом речення.
VII. Самостійна робота.

А зараз проведемо за варіантами самостійну роботу, яка і підтвердить ваші знання.


Допиши загальну назву до кожної групи іменників.

1 варіант

Тигр, ведмідь, осел, заєць - ..... (тварини)

Карась, щука, окунь - ...... (риби)

Джміль, бджола, оса - ..... (комахи)

Щиглик, синиця, беркут - ..... (птахи)

Фіалка, ромашка, тюльпан - .... (квіти)

Мурка, Пушок, Красуля, Лиска - ... (клички тварин)

Соснівка, Петрики, Калинівка - ... (села )

Карпати, Медобори, Альпи - ... (гори)

Петрівна, Іванівна, Степанович - ... (по батькові)

Дуб, клен, береза, ясен - ... (дерева)
2 варіант

Оля, Оксана, Андрій, Роман - ... (імена)

Київ, Тернопіль, Львів, Канів - ... (міста)

Дніпро, Дунай, Серет, Черемош - ... (річки)

Шевченко, Франко, Глібов - ... (поети)

Орел, снігур, шишкар - ..... (птахи)

Тополя, явір, граб - ... (дерева)

Яблуко, груша, слива - ... (фрукти)

Огірок, помідор, морква - ... (овочі)

Смородина, малина, агрус - ... (ягоди)

Шафа, диван, крісло, ліжко - ... (меблі)

VIII. Підсумок уроку

Мені залишається лише подякувати за вашу допомогу під час уроку і за вашу громіздку роботу, яку ви зробили по цій темі.



Конспект уроку

з української мови

у 2 класі на тему:

Закріплення вивченого



за темою „Прикметник”

(добір матеріалу).”






Каталог: Publikacii
Publikacii -> Фтизіатрії і пульмонології ім. Ф. Г. Яновського
Publikacii -> Навчальний посібник у двох частинах
Publikacii -> Державна наукова
Publikacii -> Рівненська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №27 Рівненської міської ради
Publikacii -> Навчальний посібник у двох частинах
Publikacii -> Публікації з досвіду роботи педагогів Житомирського центру розвитку дитини №53
Publikacii -> Акмеологічний супровід навчання української мови та літератури в системі особистісно зорієнтованого навчання
Publikacii -> Подорож до Франції
Publikacii -> Уживання займенників у мовленні


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка