Змалювання людських взаємин у новелі О. Генрі „Останній листок”. Гуманізм твору Мета уроку: зацікавити учнів новелами О. Генрі; проаналізувати новелу „Останній листок”



Скачати 146,31 Kb.
Дата конвертації02.02.2019
Розмір146,31 Kb.



Змалювання людських взаємин у новелі О.Генрі „Останній листок”. Гуманізм твору

Мета уроку: зацікавити учнів новелами О.Генрі; проаналізувати новелу „Останній листок”; викликати емоційні переживання від прочитаного, на їх основі підвести учнів до висновку про гуманістичний зміст творчості митця; розвивати навички вдумливого читання художніх творів; виховувати здатність взаєморозуміння між людьми.

Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку

І. Вступ. Мотиваційний етап. Проектування діяльності.

Вступна бесіда (учитель орієнтує учнів на самовизначення дидактичної мети, усвідомлене сприймання навчального матеріалу).

- Хто може швидко підрахувати, що більше: вісім доларів на тиждень чи мільйон на рік?

(Після відповіді учнів знайомимось з сюжетом новели „Дари волхвів”, обговорюємо авторську відповідь на вище наведене питання)

Жило собі молоде подружжя у дешевій квартирі, за вісім доларів на тиждень. Єдиним багатством молодят був срібний кишеньковий годинник Джима, а єдиною розкішшю – каштановий водоспад волосся Делли.

Один долар вісімдесят сім центів – це все, що зекономила Делла на різдвяний подарунок своєму чоловікові Джиму. І Делла продала перукареві те, чим гордилась – свої коси, та придбала срібний ланцюжок, щоб Джимові не було соромно перед людьми за годинник на зашмульганому ремінчику. Але й Джим продав найцінніше, щоб потішити кохану її таємною мрією – набором чудових черепахових гребінців, на які вона завжди задивлялась у вітрині неймовірно дорогого для них магазину. Несподіваний фінал, правда?

Іронія долі підвела героїв. Вони отримали непотрібні їм речі, правда, з гарантією обміну в універсальному магазині.

- А якби ви отримали такі непотрібні подарунки, чи обміняли б на щось більш корисне?

Автор підсумовує, що двоє дурненьких дітей з восьмидоларової квартири дуже немудро пожертвували свої найбільші скарби. Тому вони наймудріші з людей.



  • Ви згодні з ним? У чому полягає їхня мудрість?

(В умінні вибудовувати людські стосунки не на банальних вигоді і зручності для себе, в умінні розуміти один одного навіть не з півслова, а з півпогляду, готовності пожертвувати заради близької людини особистими інтересами).

Сьогодні ми поговоримо про людські взаємини, про вміння бути поряд, вміння підставити плече, коли життя підставляє ногу, здатність думати не лише про себе.



ІІ. Інформаційний етап

1. Знайомство з письменником (вчительська розповідь-цікавинка, робота з портретом, читання статті підручника, творче завдання: скласти запитання за прочитаним).

Розповідь вчителя. Ми недарма почали урок з різдвяного оповідання. Тому що Вільям (Біллі) Сідні Портер став О.Генрі напередодні Різдва. Арештант № 34627 в’язниці м. Колумбус замислився, як зробити подарунок доньці, коли зовсім немає грошей. Результатом стали два подарунки: цікаве оповідання читачам та іграшка для маленької Маргарет, придбана за авторську винагороду.

Завдяки чому ця людина завжди заходила вихід із скрути? Як боролася з ударами долі?

2. Робота з текстом новели „Останній листок”:

- коментоване читання;

- словникова робота (мансарда, містер, пневмонія, джентльмен, шедевр).

ІІІ. Виконавчий етап (застосування вивченого матеріалу)

Виконання завдань з авторського робочого зошита (вид-во „Грамота”, 2007)

1. Заповнення інформаційної схеми „Взаємозв’язки між героями твору”.

Містер Пневмонія Лікар

Джонсі

Берман Сьюді


Методична заувага: слід задати питання учням про те, що об’єднує героїв, у чому вони пртистоять один одному. Результати обговорення нотуються .

2. Творчі завдання.



  • Письмова відповідь на питання.

- Чому Джонсі зрозуміла, що „це гріх – хотіти вмерти”?

  • „Рецепт щастя”. Визначте ідейний зміст твору і допишіть незакінчену фразу.

Щоб подолати життєві негаразди, потрібно:

  • _________________________________________________________________________

  • _________________________________________________________________________

  • _________________________________________________________________________

IV. Контрольно-коригуючий етап

1. Взаємоаналіз і доповнення письмових відповідей на творчі завдання.

2. Підсумкова бесіда

- Яку метафору використовує письменник для зображення епідемії хвороби, від якої постраждала Джонсі?

-Як лікар оцінив стан хворої? Чому так мало шансів одужати?

- Від чого залежало видужання Джонсі? Які різні відповіді дають різні герої твору?

- Яка роль листка плюща у цій історії?

- Чи вдалося Берманові створити свій шедевр?

- Які людські риси, якості в даній ситуації проявили Джонсі, Сью, Берман?

Підбиття підсумків. Домашнє завдання (диференційоване).

1. Складіть план новели „Останній листок”.

2. Дослідіть, як змінюється значення і емоційне забарвлення образу останнього листка.




Сприйнятття образу героями (цитата з тексту)

Смислове навантаження, забарвлення образу

День перший













День другий













Дні третій і четвертий














День п’ятий













Втілення в образі Бермана кращих рис людини

Мета уроку: сформувати уявлення про образ Бермана; розвивати навички характеристики персонажа; формувати уміння працювати з художньою деталлю, визначати у тексті прийоми творення образу персонажа; виховувати доброту, здатність до взаєморозуміння, милосердя.

Тип уроку: формування практичних навичок.

Хід уроку

І. Вступ. Мотиваційний етап. Проектування діяльності.

1. Мотиваційна бесіда:



  • У кожного з вас складалося певне враження про тих, хто вас оточує, правда? А бувало у вашому житті, що ви змінювали свою думку про людину, яка спочатку не привернула вашої уваги?

  • Яких людей в житті більше: зовні непримітних чи яскраво-героїчних?

  • А в літературі?

Слово вчителя. Пам’ятаєте, що сказав лис маленькому принцу у казці Сент-Екзюпері? Про те, що зірке лиш серце, найголовнішого очима не побачиш. Сьогодні ми спробуємо знайти у Берманові найголовніше, чого не побачили його колеги-художники.

- Якими способами ми можемо зібрати інформацію про Бермана? Запропонуйте свої варіанти проведення уроку.

2. Актуалізація опорних знань:

- заслуховування та обговорення складених учнями планів новели „Останній листок”, заповненої таблички „Образ листка у новелі”.

3. Робота з поняттям образ персонажа. Розкриття суті образу.

- Яке місце, на ваш погляд, посідає Берман у системі образів: це головний персонаж чи йому дісталась роль „другого плану”?

- Як ставились до нього інші художники, чи сприймали його всерйоз як митця?

- Яким його бачили дівчата-художниці?

- Чи є у тексті самохарактеристика героя? Яка вона?

- Знайдіть і зачитайте портретну характеристику Бермана.

- Зачитайте опис житла героя. Що він добавляє до його характеристики?

ІІ. Виконавчий етап (застосування вивченого матеріалу)

1. Робота з портретною характеристикою персонажа.

- Яке враження складає на людей Берманова голова сатира і тіло карлика?

Словникова робота: сатир

- Чому автор порівняв Бермана зі скульптурою „Мойсей”? Хто такий Мойсей?

(Поверхове розуміння тексту: Берман як митець наслідує шедевр.

Приховане значення порівняння: як Мойсей порятував народ Ізраїлю, Берман рятує дівчину.

Ще одна паралель: Мікеланджело - всесвітньовідомий митець, шедевр якого (скульптура Мойсея) відомий кожній культурній людині, і не відомий нікому за межами Грініч-Віліджа Берман, що поривом душі творить чудо)

- Наскільки зовнішність героя відповідає його внутрішньому світові? Чи можемо ми сказати, що у нього душа карлика? (Висновок: автор для творення цього образу використовує антитезу, зміст якої розкривається не зразу, а у фіналі твору. Втім, уважний читач за нарочитою грубістю і галасливістю персонажа помічає приховувані самим Берманом ніжність і доброту.)

- Чому Берман „нещадно знущався з усякої делікатності”? (Можливо, не хотів, щоб його жаліли як невдаху. Можливо, це форма захисту від жорстокості світу.)

2. Робота з ілюстрацією (підручник, с.242.).

- Чому художник проілюстрував епізод,не описаний, а лише згаданий у творі?

3. Виконання завдань з авторського робочого зошита (вид-во „Грамота”, 2007).

Заповнення інформаційного кола (робота в дослідницьких групах).

А. Приклади використання прийомів творення образу персонажа.

Портрет героя Авторська характеристика



А


Н

Т


И
Т

Е

З



А

Опис житла героя Думки інших персонажів

Б. Приклади художніх засобів використаних для творення образу.

Епітети Метафори






Порівняння Іронія



IІІ. Контрольно-коригуючий етап

1. Визначте риси характеру Бермана і складіть два словесних портрети героя.

Загальноприйнята Справжній Берман

думка про Бермана

__________________________ - Б - __________________________

__________________________ - Е - __________________________

__________________________ - Р - __________________________

__________________________ - М - _________________________

__________________________ - А - __________________________

__________________________ - Н - __________________________

2. Висловіть оціночне судження про Бермана. „Моє ставлення до героя”.

Підбиття підсумків. Домашнє завдання (диференційоване).

1. Складіть розповідь про Бермана ( усний вибірковий переказ).

2. Розгорнута відповідь на запитання „Чи можемо ми назвати Бермана невдахою?”

3. Індивідуальне завдання. Повідомлення про збірку новел „Запалений світильник”.



Жанрові особливості твору. Роль художньої деталі

Мета уроку: розкрити жанрові особливості новели „Останній листок”; дослідити особливості побудови новели; формувати уміння визначати у тексті художні деталі, важливі для розуміння його змісту; розвивати дослідницько-аналітичні навички; виховувати уважне ставлення до інших людей.

Тип уроку: формування практичних навичок.

Хід уроку

І. Вступ. Мотиваційний етап. Проектування діяльності.

Слово вчителя. О.Генрі цінує і любить своїх героїв за єдине багатство - багатство душі. Особливість його художньої манери – вміння навіть у невеселі хвилини і в найскрутніших ситуаціях бачити комічне, вміння подивитися на людські слабкості з іронією. Його щирі книги живуть у наших серцях і вчать нас доброти. Мабуть тому його й прозвали „великим розрадником”. Яким чином О.Генрі лікує людські душі від зневіри, утоми? Дослідженню складових його рецепту бути щасливим ми і присвятимо наш урок.


ІІ. Інформаційний етап

1. Повідомлення про збірку новел „Запалений світильник”.

Новела „Останній листок” входить до збірки „Запалений світильник”, яка отримала назву від однойменного твору. У новелі „Запалений світильник” розповідається про двох подруг. Мрійлива бідна продавщиця Ненсі працювала в магазині для багачів і марила принцом на білому коні. Колись її помітить, оцінить і покохає мільйонер. Вона навчилась правильних манер, засвоїла уміння вишукано одягатись за невеликі гроші. Але відмовляла багатим залицяльникам раз по разу. Ненсі шукала справжнього чоловіка, а не ходячу копилку. Практична гладильниця Лу заробляла утричі більше подруги, і одягалася настільки дорого, що поряд з Ненсі була схожа на пишного павича біля сірого соловейка. Лу сміялася з її честолюбних мрій вийти заміж з розрахунку, переконувала, що синиця в руці краще, ніж журавлі у небі. Та саме вона познайомилася з мільйонером і втекла від свого нареченого електрика Дена заради вигідного шлюбу. У фіналі новели показано зустріч давніх подруг за три місяці після заміжжя Лу. Ненсі тепер не потрібні омріяні мільйони, бо вона виходить заміж за електрика Дена. Блиск її щасливих очей затьмарив усі коштовності, якими прикрашена Лу. І вуличний поліцейський ніяк не може зрозуміти, з якої причини так гірко ридає жінка в догогій шубі та діамантами на кожному пальці, чому простенько одягнена дівчина втішає її.

Герой новели „Російські соболі” хвальковитий Малюк Бреді заради коханої Моллі покинув банду, став чесно працювати. Якось він здійснив її невисловлену мрію: подарував дуже гарні хутряні речі, з найкращих у світі російських соболів, які в магазині коштували дев’ятсот доларів. Зрозуміло, що сімдесят п’ять доларів заробітку механіка – невеликі гроші. Тому детектив запідозрив його у крадіжці з квартири, де той учора ремонтував водогін. Бреді був готовий швидше сісти у в’язницю, чим принизити свою дівчину дешевим подарунком, і побив іншого поліцейського, який назвав справжню вартість хутра з Аляски – двадцять один долар. Замах на особу поліцейського – серйозний злочин. Але детективи зняли зі свого кривдника наручники і відпустили його. Вони порушили закон, бо вчинили справедливо.

Письменник у своїй книзі говорить, що лише щирість почуттів робить незгасними світильники наших душ.

2. Робота з літературознавчими термінами (зі словником).

- Визначення понять новела, художня деталь.

- Заповнення порівняльної таблиці „Характерні ознаки оповідання та новели”.

- Творче завдання (письмове). Чи уважні ви до художніх деталей? Відредагуйте речення.

Студія Сьюзі і Джонсі містилася у підвалі пятиповерхового будинку.

У центрі кімнати стояв мольберт з полотном, над яким Бергман працював сорок років.

ІІІ. Виконавчий етап (застосування вивченого матеріалу)

Евристична бесіда.

- Де живуть герої новели „Останній листок”? Чим особливе це місце? Який епітет використав перекладач, щоб передати цю незвичайність?

- Чому слово „колонія” автор взяв у лапки? Поясніть його значення. (Лапки приховують авторську іронію. Люди мистецтва у прагматичному Нью-Йорку як іноземці. Може, ще й тому автор наділив Бермана „жахливим німецьким акцентом”, щоб показати його чужорідність у світі, де цінують лише успішних людей, що можуть похвалитися солідним банківським рахунком)

- Який епізод твору є зав’язкою подій?

- З якою метою автор протиставляє „мініатюрну дівчину” і „підтоптаного задишкуватого бовдура”? ( У зав’язці виникає мотив неминучої жертви, якою має стати Джонсі.)

- Чим викликані думки Джонсі про смерть? Навіщо вона рахувала листки плюща? З яким настроєм живе дівчина?

Вчитель. Проаналізуємо слова дівчини: „Я стомилася чекати. Стомилася думати. Мені хочеться розслабитись, ні за що не триматися й полетіти – дедалі нижче й нижче – як один з отих нещасних виснажених листків”. Дівчина утомлена, виснажена безконечною боротьбою з життєвими труднощами. Не так легко „мостити свій шлях у Мистецтво”. У неї немає уже ні сили, ні волі, щоб триматися за життя. Твір має і свою символіку. Травень - пора юних сподівань, надії на майбутнє, бажання намалювати Неаполітанську затоку – пора, коли зустрілися і подружилися наші герої.

- Якої пори відбуваються описані події? Яка погода надворі? Знайдіть пейзажі у тексті. Чим незвичні ці замальовки природи? Яку роль вони відіграють у новелі?

(Урбаністичний пейзаж та похмура погода пізньої осені відтінюють настрій героїні: безрадісність і безнадію, занепад сил. Осінь- символ завмирання. Це спонукає дівчину відлетіти з падінням останнього листка. У безнадії вона не бачить, що „майже голі галузки рослини чіпляються за потріскані цеглини”. Плющ не здається. Це життєствердний образ.)

- Яка розв’язка художнього конфлікту між містером Пневмонією і дівчиною, між зневірою і душевною слабкістю та мрією створити свій шедевр (малюнок Неаполітанської затоки)?

(Мають місце два фінали: дівчина виздоровіла і повернулась до мрії, і так званий „відстрочений фінал”, коли ми дізнаємось, що Берман таки створив свій шедевр, хоча заплатив за це своїм життям)

- Що врятувало Джонсі? Яку ціну заплатив Берман за свій вчинок? Чи очікував він винагороди?

-Знайдіть у тексті художні деталі, які свідчать, що Джонсі відмовилась від думки про смерть. (Попросила дзеркальце, збирається знову малювати, плете непотрібний шарф.)

- У давньогрецькомі міфі розповідається, що плющ врятував життя Діонісові, захистивши його від палючого Зевсового вогню. Чому життя Джонсі рятує не плющ, а малюнок?

( У реальному житті чудо може здійснити лише людина. У людське життя маленькі чудеса приносять Мистецтво, Література. Тому ці слова в тексті новели написані з великої букви.)

- Яке місце Мистецтва в житті персонажів новели? (Мистецтво є сенсом життя, воно і рятує героїню, і підносить Бермана над бездарною мазаниною задля хліба насущного.)

- У яких творах ви могли зустріти подібний мотив: мистецтво рятує людину від духовного занепаду, фізичної загибелі?



  • Г.К.Андерсен. „Соловей” – пташка співом рятує імпетатора від загибелі.

  • О.Вайльд. „Щасливий принц” – скульптура принца жертвує своїми скарбами задля порятунку бідняків.

  • Р.Бредбері. „Усмішка” – посмішка Джоконди рятує душу Тома від загального озвіріння.

  • Д.Дефо. „Робінзон Крузо” – читання сторінок Біблії – один з чинників порятунку від деградації людини.

  • Й.В.Гете. „Фауст” – музика церковних дзвонів (благовіст) відвертає героя від самогубства.

Висновки.

1. У новелі „Останній листок” переплітаються дві основні ідеї:

- утвердження важливої ролі мистецтва в житті людини;

- уславлення щирої дружби і безкорисливої допомоги.

2. Особливості новел О.Генрі:

- несподівана непередбачена розв’язка, подвійний фінал;

- незвичний погляд на звичайні речі;

- любов до героїв, гумор та іронія в зображенні життя;

- метафоричність розповіді, гра словами, образами, глибокий культурний підтекст.

IV. Контрольно-коригуючий етап

Узагальнююча бесіда.

- Які персонажі характерні для новел О.Генрі?

- Чи є авторська іронія у новелі „Останній листок”? Аргументуйте відповідь посиланням на текст.

-Чому слова Мистецтво і Література в новелі написані з великої букви?

- Доведіть, що „Останній листок” за жанром новела, а не оповідання.



Підбиття підсумків. Домашнє завдання.

1. Оформлення результатів дослідження особливостей побудови твору у таблиці.



Роль фіналу у творі

Перший фінал: „небезпека минула”

Другий фінал: ”…це і є шедевр Бермана…”

Стосовно сюжету твору













Для розуміння теми твору














Для визначення ідеї твору













Для характеристики образу Бермана














2. Розгорнута відповідь на запитання підручника: „Письменника О.Генрі називають „великим розрадником”. Чи згодні ви з такою оцінкою його творчості?”
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка