Значення води в природі. Використання води людиною Мета уроку




Скачати 103,04 Kb.
Дата конвертації19.11.2018
Розмір103,04 Kb.
ЗНАЧЕННЯ ВОДИ В ПРИРОДІ. ВИКОРИСТАННЯ ВОДИ людиною

Мета уроку: ознайомити школярів зі значенням води в природі, з видами забруднення во­ди, способами її охорони, пояснити способи використання води людиною, навчити створювати правила дбайливого ставлення до води; розвивати пам 'ять, увагу та логічне мислення учнів, відпрацьовувати навички пошукової діяльності на уроці, за­лучати школярів до активної участі в навчально-виховному процесі; виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів планети.

Очікувані результати: учні знають про властивості води; наводять приклади викорис­тання води людиною та значення води в природі; використовують додаткові дже­рела інформації для виконання навчального завдання, вивчену лексику в самостійних усних повідомленнях.

Базові поняття та терміни: вода, водні ресурси, забруднення (хімічне, біологічне, радіоа­ктивне, механічне).

Обладнання: презентація до уроку, відеоролик, підручник,зошит, роздатковий матеріал. Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

Епіграф до уроку «Водиця-всьому

цариця»

І.Організаційний момент

На уроці вас вітаю,

Доброго настрою всім бажаю.

Все сьогодні щоб вдалося

Й до душі вам всім прийшлося.
Таємниці щоб відкрили

І знання щоб збагатили.



Будьте впевненими в силі, Дійте в згоді з колективом!
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

1. Перевірка домашнього завдання.
Конкурс «Розпізнай та дай назву».


  1. Утворюється при поєднанні води з розчинною речовиною. {Розчин.)

  2. Твердий, рідкий, газоподібний. (Агрегатний стан.)

  3. Сіль, цукор, оцтова кислота по відношенню до води. (Розчинн іречовини.)

  4. Прозора, безбарвна, не має запаху та смаку. (Вода.)

  5. Олія, пісок, мелена кава по відношенню до води. (Нерозчинні речовини.)

2. Розгадування та обговорення загадок.

  • Відома з віку рідина,

  • Усяк її вживає,

  • Буває хмаркою вона,

  • Сніжинкою буває,

  • Бува, як скло,

  • Крихка, тверда —

  • Звичайна, підкажіть,... (вода).

  • Мене частенько просять, ждуть, а тільки покажусь ховатися почнуть. (Дощ)

  • Білим килимом все поле вкрило. (Сніг)

  • Ніжна зірка сніжно-біла на рукав згори злетіла. Поки ніс її сюди, стала краплею води. (Сніжинка)

  • Я вода і на воді плаваю. (Лід)

  • Вночі спить на землі, а вранці висихає. (Роса)

Ви відгадували загадки. Давайте ще раз скажемо, про що вони. (Дощ, сніжинка, лід, роса, вода... )

А давайте подумаємо і скажемо одним словом: це все... (Вода)

А тепер нам залишилося визначити тему уроку. Хто здогадався, про що

йтиме мова?(Про воду)

А також зверніть увагу на малюнки, які розміщені на дошці. Про що вони вам говорять?
Оголосити тему уроку.
3. Фронтальна бесіда.

- Давайте згадаємо, які властивості притаманні воді.

III. Засвоєння нових знань

  1. Складання «асоціативного куща» Які уявлення у вас викликає слово «вода»? Додаток 1.

Колодязь озеро море

Дощ рідина
Річка
ВОДА прання

Посуд хмара
Пара лід океан

  1. Значення води. Перегляд відеоролика. Обговорення.



  1. Який колір має наша планета з космосу? Чому?

  2. Яке значення має вода для людини? Тварин?

ГРА «Хто у воді живе?» Додаток 2

3.Де використовує людина воду?(в своєму повсякденному житті). Додаток З Людина використовує воду у своєму повсякденному житті. З давніх-давен люди оселялись поблизу прісних водойм, утворюючи потім навколо них села і міста. Вода потрібна людству для гігієни (купання, миття рук, посуду, при­бирання тощо), приготування їжі та отримання продуктів харчування, утри- мування тварин, відпочинку тощо. Вода також є дорогою, тобто шляхом пе­ресування або перевезення вантажів. Людина вживає в їжу істот, які мешка­ють у воді (риба, краби, раки, кальмари, креветки, восьминоги, мідії тощо). Вода також має і руйнівну силу. Великої шкоди завдають людству цунамі, селі, снігові лавини та повені. Навіть сильний дощ, сніг або туман можуть призвести до зупинки життя міста.

  1. Повідомленя учнів. Цікаві факти про воду. Додаток 4

  2. Забруднення води. Екологічна казка.


Текла по рівнині річка чиста-чистенька, прозора. Побудували на березі завод іграшок. Став він брати чисту воду, а випускати в річку—брудну, червоного кольору. Нижче по течії побудували іще один завод—резинових чобіт. Брав він чисту воду, а випускав брудну, чорного кольору. Була наша річечка прозорою, а стала—кольоровою. Було в річки багато води, а стало мало— заводи багато п'ють. Люди сердяться: ні попрати, ні вмитися, ні напитися, ні риби наловити. Риба в річці захворіла, пташки і звірі до річки не підходять.

І ось одного разу на берег річки прийшов самий головний Санітар і дуже обурився. Іграшки і чоботи—це добре, але і про людей, і про природу забувати не можна. І наказав:

Якнайшвидше збудувати на заводах «водоочисні споруди» і нехай брудна вода на заводі «чиститься» і знову за діло береться. І так без кінця. Послухалися доброї поради на заводі і стала річка знову чистою і прозорою. Бесіда.



  • Назвіть основний тип забруднення річок? (викиди погано очищених стічних вод промислових підприємств)

  • Хто ще може забруднювати водойми? ( людина, транспорт і т.д.)

  • Що забруднює воду? (сміття, нафта, бензин)

  • Що відбудеться, якщо одного разу не стане води? (все живе помре)

  • Що ми можемо зробити, щоб не забруднювати водойми?

  1. Назвіть способи очищення води? (фільтри, відстоювання,хімічне чищен-ня(хлорування))



  1. На вашу думку,яка вода дає більше користі чиста чи брудна? Чо-

му?(брудна-викликає кишково-шлункові захворювання

*холеру,тиф*,захворювання печінки * гепатит*,шкіри. )

А що відбувається в природі?

  1. Повідомлення учнів. Цікаві факти про витрачання води людиною.

Додаток 5

  1. Фізкультхвилинка. «Ми на морі» (звук моря)

А зараз я пропоную вам заплющити очі і трохи пофантазувати.

Уявімо, що ми перенеслись із вами на берег моря (Чорного, Середземного, будь-якого, на якому ви б хотіли опинитись). Сьогодні ясний літній день. Ми на пляжі, лежимо на теплому пісочку. Спекотно. Сонце вигріває своїми промінчиками не тільки наше тіло, а й море. Під дією сонячного тепла вода починає випаровуватись з моря, водяна пара піднімається все вище в атмо­сферу й утворює хмари. Зненацька налітає холодний вітер. Мікроскопічні краплинки водяної пари починають тулитись одна до одної в середині хма­ри, утворюють краплі і починається дощ. Крапельки потрапляють на наше тіло, у ґрунт, на гори, річки та, врешті-решт, знову повертаються в море. А ми знову повертаємось на урок.

Що станеться наступного дня, коли знову припече Сонце?



Вода зно­ву буде випаровуватись із моря і утворювати хмари. Тобто почнеться новий цикл. Таким чином забезпечується кругообіг води в природі. Звичайно ж, не вся вода одразу повертається в моря та океани. Частину во­ди використовує людство для задоволення своїх потреб. Надлишок вологи, що випаровується і не випадає над океаном, переноситься повітрям на кон­тиненти та острови. Цей об'єм води витрачається на формування річок, утворення озер, боліт, льодовиків і підземних вод, створює умови для існу­вання і розвитку природного середовища та діяльності людини. Кінець кін­цем опади в процесі руху знову досягають Світового океану.

IV. Закріплення нового матеріалу

1. Прийом «Мікрофон»

  1. Чи однаковий смак має різна вода (наприклад, з крану, моря, річки, джерела)? (відповіді дітей)

  2. А чому в морі вода солона? (тому що в ній розчинено багато інших речовин, зокрема і сіль)

  3. Ми з вами споживаємо яку воду? (прісну) 2.Екологічна хвилинка.

А тепер скажіть, чи можна прожити без води?

Доведіть свою точку зору.

(Ви довели, що життя без води не існує. Водаце один з найголовніших багатств Землі. Космонавти розповідають, що з космосу нашу Землю доцільніше було б назвати Океанією.

Тож не дивно, що з давніх-давен люди вчилися дружити з водою. Ще в

давнину люди розуміли, що запобігти хворобі легше, ніж її вилікувати. Через те ми з вами, турбуючись про власне здоров'я, повинні так само піклуватись про стан води.)

Кожна людина повинна берегти воду.


  1. Як треба берегти воду?Розробіть правила дбайливого ставлення до води (робота в парах) Додаток 6

  2. А чи знаєте ви, що прісної води на нашій планеті в річках, озерах та під землею всього 0,6 %. Це дуже мало, тому ми з вами повинні не тільки любити воду, а й оберігати її. Вода звертається до нас вустами поета з Миколаївщини Степана Крижанівського:

Монолог води.

Явода. І я родилась чистою.

Не для себе ллюся, а для вас. Озиваюсь мовою врочистою

І лише за правду без прикрас. Явода. Я чиста й чесна віта

Я течу, журчу, туди й сюди.

Чи ти бачиш, окаяний світе,

Що все більше мертвої води? Хочеш ти ковток водиці чистої, Щоб була я вічно молода? Чоловіче, я сама не вистою,

Ти рятуй мене,

Бо Я—ВОДА!

V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

  1. Завдання для всього класу.

Опрацювати у підручнику §

  1. Індивідуальне завдання.

Підготувати вирізки та малюнки із зображенням води, ґрунту, повітря.
VI. Підбиття підсумків уроку

Епіграфом нашого уроку був такий вислів «Водаусьому цариця». Скажіть, мені, будь ласка, а чи дійсно це так? (Відповіді учнів)

  1. Що ми вивчили на сьогоднішньому уроці?

  2. Що ви розкажете своїм батькам з того, що вивчили на уроці, коли при­йдете додому?

Оцінювання.


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка