1. Методи індикації сильнодіючих отруйних речовин (сдор) І отруйних речовинСкачати 157.27 Kb.
Дата конвертації05.03.2017
Розмір157.27 Kb.
#11372
ЗМІСТ

1. Методи індикації сильнодіючих отруйних речовин (СДОР) і отруйних речовин (ОР). 3

2. Призначення, загальна будова і порядок користування ВПХР (військовий прилад хімічної розвідки) 10

Список використаної літератури 17
1. Методи індикації сильнодіючих отруйних речовин (СДОР) і отруйних речовин (ОР).


Виявлення отруйних речовин у повітрі, на місцевості, бойовій техніці, обмундируванні й інших об'єктах виробляється переважно за допомогою приладів хімічної розвідки або в хімічній лабораторії. Виявлення сучасних отруйних речовин за допомогою органів почуттів не завжди можливо через відсутність у ряду з них заходу, кольору, що дратує дії, а головне, небезпечно: токсичність ряду сучасних ОР настільки висока, що спроба визначити їх по заходу або дратівній дії може призвести до серйозної поразки. Органо-Лептичним способом можливо лише орієнтовне визначення деяких отруйних речовин по видимих краплях і плямам на заражених об'єктах, по фарбуванні хмари отруйної речовини, по зміні кольору рослинності.

Для виявлення й визначення (індикації) отруйних речовин у польових умовах найчастіше застосовується хімічний метод, заснований на взаємодії отруйних речовин зі спеціально підібраними речовинами (реактивами), у результаті якого виходить з'єднання, що мають певне фарбування. Поява такого фарбування свідчить про наявність певного отруйної речовини. Порівнюючи інтенсивність отриманого фарбування з еталоном: з кольором стандартного розчину або з фарбуванням на папері, можна судити про концентрацію отруйної речовини або про ступінь зараженості повітря (об'єкта).

Для зручності користування, реактиви, застосовувані в приладах хімічної розвідки, наносяться на пористу основу (фільтрувальний папір, силікагель) або містяться в скляну ампулу. Пориста основа з нанесеним реактивом і відповідна кількість ампул полягає в скляну трубку, що, для запобігання наповнювача від впливу навколишнього середовища, запаюється по обидва боки. Така споряджена трубка називається індикаторної.

При використанні індикаторна трубка й ампули, що перебувають у ній, розкриваються, через трубку просмоктується заражене повітря отруйна речовина вступає у взаємодію й реактивом, що перебуває в індикаторній трубці, відбувається зміна фарбування наповнювача. Є індикаторні трубки, у яких ампули розкриваються після просмоктування повітря через них. У деяких індикаторних трубок, що мають дві ампули, одна ампула розкривається до просмоктування повітря, а друга після того. По характері й інтенсивності фарбування визначається тип отруйної речовини й орієнтовна концентрація. його в повітрі.

Як реактиви підбираються речовини, швидкість реакції й чутливість яких дозволяє в мінімально короткий термін визначити 0У в концентраціях, що ще не представляє небезпеки для людини.

Деякі реактиви не специфічні, тобто показують зміна фарбування наповнювача при взаємодії не тільки з певними отруйними речовинами, але й з деякими іншими не токсичними речовинами. Ця зміна може бути аналогічно тому, як виходить при наявності обумовленого отруйної речовини. Це необхідно враховувати в практичній роботі при індикації (визначенні) отруйних речовин за допомогою індикаторних трубок. Неспецифічність деяких реактивів обмовляється в описі приладу.

А. Визначення отруйних речовин у повітрі

Наявність речовин, що отруювали, у повітрі визначається по зовнішніх ознаках і за показниками індикаторних трубок.

При підозрі на наявність у повітрі отруйних речовин необхідно надягти протигаз і досліджувати повітря за допомогою індикаторних трубок, наявних у приладі.

Обстеження повітря за допомогою індикаторних трубок здійснюється в наступній послідовності:Порядок роботи із трубками із червоним кільцем і крапкою наступний:

Спочатку визначається наявність у повітрі небезпечних концентрацій отруйних речовин нервово-паралітичної дії; при одержанні негативного результату проводиться визначення безпечних концентрацій.

а) Визначення отруйних речовин у небезпечних концентраціях - 5.10 мг/л і вище (виробляється 8-6 хитань насосом).


 • вийняти з касети 2 індикаторні трубки, надпиляти їхні кінці, розкрити трубки по надпилах;

 • ампуловскривачем розбити верхні ампули обох трубок, взяти їх за кінці з маркуванням і енергійно, наодмаш струснути обидві трубки одночасно 2-3 рази;

 • одну із трубок (досвідчену) вставити немаркованим кінцем у насос і прокачати повітря, через другу (контрольну) повітря не прокачувати;

 • тим же ампуловскривачем розбити нижні ампули, спочатку в досвідченої й відразу ж у контрольної. Обидві трубки одночасно струснути наодмаш 1-2 рази так, щоб повністю змочити верхній шар наповнювача;

 • спостерігати за переходом фарбування в контрольній трубці від червоної до жовтої. До моменту утворення жовтого фарбування в контрольній трубці збереження червоного кольору верхнього шару наповнювача досвідченої трубки вказує на наявність отруйних речовин нервово-паралітичної дії в небезпечних концентраціях, зміна кольору до жовтого - на відсутність отруйних речовин у небезпечних концентраціях.

б) Визначення отруйних речовин у безпечних концентраціях - 5.10 мг/л і нижче ( 50-60 хитань насосом)

Порядок роботи такий же, але нижче ампули варто розбивати не відразу, а через 2-3 мінути після прососу.

До моменту утворення жовтого фарбування в контрольній трубці зміна червоного кольору верхнього шару наповнювача досвідченої трубки до жовтого або рожево-жовтогарячого вказує на наявність отруйних речовин у безпечних концентраціях або на його відсутність; збереження червоного кольору верхнього шару наповнювача досвідченої трубки вказує на наявність отруйних речовин у концентраціях, небезпечних при знаходженні понад 10 мінут у зараженій атмосфері без протигаза.

Підставою для зняття протигаза на 5-6 годин є відсутність показань трубки при 50-60 хитань насосом.

Порядок роботи із трубкою із трьома зеленими кільцями (на фосген, дифосген, хлорціан, синильну кислоту) наступний:


 • розкрити трубку, розбити ампулу, зробити 10-15 хитань насосом;

 • cравнить фарбування наповнювача трубки з фарбуванням, зображеної на касетній етикетці.

Обстеження повітря за допомогою трубки з жовтим кільцем (визначення пар іприту) проводитися в такий спосіб:

 • розкрити трубку, вставити в насос, зробити 60 хитань насосом;

 • вийняти трубку верб насоса, витримати одну мінуту й після цього зрівняти фарбування наповнювача з фарбуванням, зображеної на касетній етикетці.

Для прискорення обстеження повітря індикаторні трубки з одним червоним кільцем і крапкою, з одним жовтим кільцем і із трьома зеленими кільцями можуть бути розкриті заздалегідь. Заздалегідь також можна розбивати ампулу в трубки із трьома зеленими кільцями.

Використання розкритих трубок допускається протягом 10-15 мінут з моменту їхнього розкриття.

Розкриті індикаторні трубки, що перебували в хмарі отруйної речовини, для роботи непридатні, тому доцільно заздалегідь розкривати не більше однієї-двох трубок з кожної касети.

Застосування отруйних речовин супротивник може маскувати димом, у цьому випадку варто перевіряти наявність отруйної речовини в повітрі, користуючись насадкою, спорядженої противодимним фільтром.Для визначення отруйної речовини в димі необхідно:

 • дістати із приладу насос і вставити в нього розкриту трубку;

 • дістати із приладу насадку й закріпивши в ній противодимний фільтр, щільно навернути насадку на різьблення голівки;

 • зробити відповідна кількість хитань насосом;

 • зняти насадку, вийняти з її фільтр і забрати насадку й прилад;

 • вийняти з голівки насоса індикаторну трубку й провести визначення керуючись вказівками, наявними на касетній етикетці або в інструкції-пам'ятці.

в) Визначення отруйних речовин на місцевості, техніку, озброєнні.

Індикаторні трубки, наявні в приладах, крім визначення отруйних речовин у повітрі, можуть бути використані для визначення отруйних речовин на місцевості, предметах, озброєнь, спорядженні й т.д.

Визначення отруйних речовин на місцевості бойовій техніці, предметах спорядження й т.п. необхідно робити в такий спосіб:


 • відкрити кришку, відсунути засувку й вийняти насос;

 • дістати необхідну індикаторну трубку й, розкривши її, установити в голівку насоса;

 • навернути на насос насадку, залишивши відкинутим притискне кільце;

 • надягти на лійку насадки захисний ковпачок;

 • прикласти насадку до ґрунту (зараженому предмету) так, щоб лійка покрила ділянку з найбільше різко вираженими ознаками зараження;

 • прокачати через індикаторну трубку повітря, роблячи необхідне число хитань;

 • зняти насадку, викинути ковпачок і забрати насадку в прилад;

 • вийняти з голівки насоса індикаторну трубку й провести визначення речовини, що отруювало, керуючись вказівками, наявними на касетній етикетці.

При дуже низьких температурах (у зимових і полярних умовах) для зараження місцевості крім зомана й іприту, можуть бути використані й речовини, що не ставляться звичайно до розряду стійких. Тому при дуже низьких температурах обстеження місцевості треба проводити також і трубкою із трьома зеленими кільцями, використовуючи грілку.

Для визначення отруйних речовин у ґрунті й сипучих матеріалах необхідно: • відкрити кришку приладу, відсунути засувку й вийняти насос; дістати необхідну для роботи індикаторну трубку, розкрити її й вставити в насос;

 • навернути на насос насадку й надягти неї на лійку захисний ковпачок; зняти із приладу лопатку й взяти пробу верхнього шару ґрунту (снігу) або сипучого матеріалу в найбільш зараженому місці; насипати в лійку насадки, наповнити її до країв;

 • накрити лійку із пробкою противодимним фільтром і закріпити його; прокачати через індикаторну трубку повітря, роблячи насосом необхідне число хитань;

 • відкинути притискне кільце, викинути противодимний фільтр, пробу й ковпачок, а насадку покласти назад у прилад; вийняти з голівки насоса індикаторну трубку й провести визначення отруйної речовини, керуючись вказівками, наявним на касетній етикетці або в інструкції-пам'ятці.

г) Визначення отруйних речовин у повітрі при низьких температурах.

Для обстеження повітря за допомогою індикаторних трубок із червоним кільцем і крапкою при негативних температурах треба: а) у небезпечних концентраціях (при 5-6 хитаннях насоса); • підготувати грілку до роботи, як вказувалося вище;

 • вставити дві трубки в бічні гнізда грілки для відтавання ампул. Після відтавання трубки негайно вийняти й помістити в штатив;

 • розкрити трубки, розбити верхні ампули енергійно струснути й зробити прососу повітря через досвідчену трубку.

Контрольну трубку тримати в штативі:

 • одночасно підігріти обидві ампули в грілці й протягом 1 хв., після чого розбити нижні ампули досвідченої й контрольної трубок і струснути їх одночасно;

 • спостерігати за зміною фарбування наповнювача трубок.

д) У безпечних концентраціях (при 50-60 хитаннях насосом);

 • порядок роботи із трубками той же; після прососу повітря витримати трубки протягом 2-3 мінут, з них у грілці 1 хв. і поза грілкою (у штативі) протягом 1-2 мін. Необхідно пам'ятати, що перегрів трубок веде до їхнього псування;

 • після витримки розбити нижні ампули обох трубок, струснути їх одночасно й спостерігати за зміною фарбування наповнювача трубок.

У випадку сумнівних показань трубок із трьома зеленими кільцями пручи знижених температурах визначення необхідно повторити з використанням грілки, для чого трубку після прососа повітря на 1 хв. помістити в грілку й потім спостерігати фарбування наповнювача.

Індикаторні трубки з жовтим кільцем при температурі нижче +10 - +15°С використовуються із застосуванням грілки. Підігрівати трубки треба після прососу через трубки повітря протягом 1-2 хвилини і потім спостерігати фарбування наповнювача.2. Призначення, загальна будова і порядок користування ВПХР (військовий прилад хімічної розвідки)


Призначення й пристрій приладу

Військовий прилад хімічної розвідки (ВПХР) призначений для визначення в повітрі, на місцевості, на бойовій техніці, зомана, іприту, фосгену, дифосгену, синильної кислоти, хлорціану, а також пар - газів у повітрі. Прилад складається з корпуса із кришкою й розміщених у них ручного насоса й паперових касет с індикаторними трубками, противодимних фільтрів, насадки до насоса, захисних ковпачків, електрофонаря, корпуса грілки й патронів до неї.

Крім того, у комплект приладу входять лопатка, інструкція-пам'ятка по роботі із приладами, інструкція-пам'ятка по визначенню зарину, зомана, -газів і інструкція в експлуатації приладу.

Для перенесення приладу плечовий ремінь із тасьмою.

Вага приладу близько 2,3 кг.

Ручний насос - поршневий служить для прокачування досліджуваного повітря через індикаторні трубки. При 80 хитаннях насоса в одну мінуту через індикаторну трубку. При 50 хитаннях насоса в одну мінуту через індикаторну трубку проходить 1, 8-2 л повітря.

Насос складається з голівки, циліндра, ручки. Усередині циліндра насоса - шток. Насос міститься в металевій трубі, вмонтованої. у корпусі приладу. Усередині труби є пружина, призначена для виштовхування насоса при відкриванні засувки. Насос вкладається в трубу ручкою назовні.

У голівці насоса розміщений ніж для надрізу кінців індикаторних трубок, гніздо для установки індикаторної трубки.

На торці голівки є два поглиблення для обламування кінців трубок.

У ручці насоса розміщений ампуловскривач і вкладиш. Ампуловскривач служить для розбивання ампул, наявних в індикаторних трубках. Вкладиш служить для фіксування ампуловскривача в ручці насоса. На торці ручки нанесені маркування штирів ампуловскривача: три зелені смужки для індикаторної трубки із трьома зеленими кільцями, червона смужка із крапкою для індикаторної трубки з одним кільцем і крапкою.

Касета служить для розміщення десяти трубок з однаковим маркуванням.

На лицьовій стороні касети наклеєна етикетка із зображенням фарбування, що виникає на наповнювачі індикаторної трубки при наявності в повітрі отруйної речовини, і з короткою вказівкою порядку роботи з індикаторними трубками, поміщеними в дану касету.

Унизу касети зазначені дата виготовлення індикаторних трубок, вкладених у касету й гарантійний строк. Касета закрита паперовим чохлом.

Насадка призначена для роботи із приладом у димі, при визначенні отруйних речовин на ґрунті, озброєнні, бойовій техніці, обмундируванні й інших предметах, а також при визначенні отруйних у ґрунті й сипучих матеріалах.

Індикаторні трубки призначені для визначення отруйних речовин і являють собою запаяні скляні трубки, усередині якої поміщені наповнювач і одна або дві скляні ампули з реактивами (індикаторні трубки з одним жовтим кільцем ампул не містять).

Кожна індикаторна трубка має умовне маркування, що показує, для виявлення якого отруйної речовини вона призначена. Маркування нанесене на верхній частині трубки. трубки мають маркування: • для визначення зарину, зомана й -газів - червоне кільце й червона крапка;

 • для визначення фосгену, дифосгену, синильної кислоти й хлорціна - три зелених кільця,

 • для визначення іприту - одне жовте кільце;

У комплект приладу входять:

 1. 10 трубок з одним червоним кільцем і крапкою;

 2. 10 трубок із трьома зеленими кільцями,;

 3. 10 трубок з одним жовтому кільцем.

Залежно від завдань хімічної розвідки кількість індикаторних трубок і їхній комплект можуть бути змінені.

Захисні ковпачки служать для запобігання внутрішньої поверхні лійки насадки від зараження краплями стійких отруйних речовин і для приміщення проб ґрунту й сипучих матеріалів.

Противодимні фільтри складаються з одного шару фільтруючого матеріалу й декількох шарів капронової нитки.

Фільтри використовуються для визначення отруйних речовин у димі або в повітрі, що містить пари речовин кислого характеру, а також при визначенні отруйних речовин). із ґрунту або сипучих матеріалів.

При тривалому зберіганні приладів фільтри повинні перебувати в чохлі з поліетиленової плівки. При експлуатації чохол знімається.

Електрофонарь застосовується для спостереження в нічний час за зміною фарбування індикаторних трубок. Він включається при повороті у вправо голівки.

Грілка служить для підігріву індикаторних трубок при визначенні отруйних речовин при зниженій температурі навколишнього повітря.( від -40°C до +50°С ). Грілка складається з корпуса й патронів.

Корпус грілки являє собою пластмасовий кожух із дном, що відгвинчується. Усередині кожуха встановлений сердечник. Простір навколо сердечника заповнено термоізоляційним матеріалом. Зовні кожух має два. бічних виступу, в отвори ,яких поміщені штир, фіксований пружиною. Патрон грілки складається з металевої гільзи, ампули з розчином і пластмасовим ковпачком. На дно гільзи насипаний порошок магнію, закритий зверху прокладкою з фільтрованого паперу. Такою ж папером обкладена внутрішня бічна поверхня патрона. Між ампулою й торцевою внутрішньою поверхнею пластмасового ковпачка вкладені тампони з гігроскопічної вати й металева сітка. Пластмасовий ковпачок має центральний отвір закрите в невикористаних патронів плівкою. У цей отвір уводиться штир для розбивання ампули з розчином у момент використання патронів.

У комплект приладу входить 10 патронів, розташованих у спеціальній металевій касеті. Касета розрахована на 15 патронів, тому прилад може комплектуватися 15 патронами грілки.

Залежно від температури навколишнього повітря протягом перших трьох мінут з моменту розбивання ампули патрона температура в грілці досягає:

при -40°С до +30°С - +70°С с остиганням за 7-8 мім до +20°С - +30°С;

при -20°С до +60°С - +75°С с остиганням за 7-8 мін до +30°С - +40°С;

температура в грілці до +15°С зберігається протягом 10-15 мінут.

ПІДГОТОРКА ПРИЛАДУ ДО РОБОТИ

При підготовці приладу хімічної розвідки до використання необхідно: • перевірити наявність у приладі всіх предметів і переконатися в їхній справності

 • розмістити касети з індикаторними трубками в наступному порядку: зверху трубки із червоним кільцем і крапкою, потім трубки із трьома зеленими кільцями, унизу трубки з жовтим кільцем,

 • зняти із противодимних фільтрів поліетиленовий чохол, вийняти із приладу. інструкцію для експлуатації.

У похідному положенні прилад носиться на лівому боці й закріплюється тасьмою навколо пояса. При роботі прилад пересувається вперед.

Темп роботи з насосом 50-60 повних хитань в 1 хв.

Наповнювачі індикаторних трубок у ряді випадків офарблюються не тільки від того отруйної речовини, для визначення якого вони призначені, але й від інших речовин, які можуть перебувати в повітрі. У цьому випадку утвориться фарбування, звичайно відмінна від фарбування, що виходить від отруйної речовини. Тому у всіх випадках необхідно порівнювати фарбування, що утворилося, наповнювача індикаторної трубки з фарбуванням, зображеної на касетній етикетці.

Нейтральні й отрутні дими в більших концентраціях маскують фарбування наповнювача індикаторних трубок, що виникає від отруйних речовин. Для запобігання цього при роботі в хмарі диму повинна використовуватися насадка, із противодимним фільтром.)

Розкривати кінці індикаторних трубок необхідно в такий спосіб:


 • взяти насос у ліву руку, а індикаторну трубку в праву;

 • зробити надріз індикаторної трубки за допомогою ножа;

 • вставити кінець трубки в одне з поглиблень для обламування й обламати його, нажавши на трубку;

 • у такий же спосіб розкрити трубку з іншого кінця.

Розбивати ампули індикаторних трубок потрібно в такий спосіб:

 • вставити розкриту трубку в отвір ампуловскривателя насоса з такою ж маркуванням, як і на індикаторній трубці, при цьому насос варто тримати голівкою догори, а штир повинен увійти в індикаторну трубку;

 • злегка провертаючи індикаторну трубку, надавлювати її на штир ампуловскривателя доти, поки повністю не буде розбита ампула; щоб уникнути порізів при розкритті індикаторної трубки не допускати, щоб її вільний кінець упирався в долоню;

 • вийняти індикаторну трубку й, взявшись за її маркірований кінець, різко струснути її.

При розбиванні верхньої ампули в індикаторній трубці із червоним кільцем і крапкою необхідно пальцями правої руки взяти індикаторну трубку трохи нижче перехоплення між ампулами, щоб обмежити рух трубки уздовж штиря ампуловскривателя після повного розбивання верхньої ампули.

Варто звертати увагу на те, щоб верхня ампула була розкрита повністю, тому що нижній кінець не повністю розкритої ампули може закупорити трубку під час просочування через неї повітря.

Для того, щоб закріпити в насадці противодимний фільтр, необхідно:


 • взяти із приладу насадку, поворотом насадки вліво створити зазор в 2-2,5 мм між лійкою й притискним кільцем;

 • дістати противодимний фільтр і вставити його в зазначений зазор фільтруючим матеріалом (не капроном) нагору й затиснути фільтр.

При зниженнях температурах чутливість індикаторних трубок знижується, у трубок із червоним кільцем і крапкою замерзає розчин в ампулах. Успішне використання трубок у зимових умовах можливо тільки при застосуванні грілки.

Грілка приладу застосовується: • для відтавання ампул в індикаторних трубкам;

 • для підігріву трубок із червоним кільцем і крапкою при негативних температурах;

 • для підігріву трубок з жовтим кільцем при температурі нижче +10 - +15°С.

Для підготовки грілки до роботи необхідно:

 • вставити до відмови в центральне гніздо корпуса грілки патрон:

 • ударом руки по голівці штиря розбити ампулу, що перебуває в патроні, занурити штир до відмови, зробити поворот штиря;

Поява пар з патрона свідчить про нормальний запуск грілки.

Інтенсивність роботи грілки залежить від навколишнього середовища (температури). При позитивних температурах грілка працює інтенсивніше й навіть можливі викиди рідини з патрона. Тому не рекомендується без особливої необхідності використовувати грілку при температурі вище +10 - +15°С.

При користуванні грілкою необхідно дотримувати мір обережності по захисту відкритих ділянок тіла, особливо око й особи.

Забороняється кидати патрони для грілки й приладів, тому що при цьому можливо розбивання ампул і спрацьовування патрона, іноді з вибухом, тобто вильотом ковпачка з гільзи патрона.

Робота із приладом уночі, а також в умовах неповної освітленості проводиться тим же порядком і тими ж прийомами, як і вдень. Фарбування наповнювачів індикаторних трубок у цих умовах розпізнаються за допомогою ліхтаря.

Робота із приладом у нічних умовах може бути успішної тільки при завчасній підготовці його до роботи. Тому перед виходом у нічну розвідку прилад повинен бути особливо ретельно оглянутий і підготовлений.


Список використаної літератури


 1. Учебно-методическое пособие по подготовке подразделений к защите от ядерного, химического, бактериологического оружия и зажигательных средств. Воениздат, 1971 г., ДСП.

 2. Горицкий А. Приборы радиационной и химической разведки. Изд., ДОСААФ, 1969 г.

 3. Техническое описание приборов ДП-5А(Б), ДП-63А, ДП-64, ДП-22В, ДП-3В, ВПХР, ПРХР.

 4. Егоров П.Т. Гражданская оборона. Учебник для ВУЗОВ. Изд. 1977 г.


Скачати 157.27 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка