2.2. ЗІР І ЙОГО ХАРАКТЕРИСТИКИ. ЗОРОВІ ІЛЮЗІЇ. ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНІ ЯКОСТІ ВОДІЯ
Курова Н. Ю., методист вищої категорії, старший викладач, викладач предметів загально-технічної підготовки та професійно-теоретичної підготовки «Одеського вищого професійного училища автомобільного транспорту» (м. Одеса)
Методична розробка уроку з предмету «Професійна етика і культура водіння автотранспортних засобів» за темою «Зір і його характеристики. Зорові ілюзії. Психофізіологічні якості водія».
Психопрофілактика і психічне здоров’я водія тісно пов’язані між собою. Емоційне напруження, втома, дорожні конфлікти, технічні несправності автомобіля можуть призвести водія до нервової неврівноваженості. Зазвичай це проявляється в скаргах на незадовільне ставлення до нього партнерів по дорожньому руху та інспекторів дорожньо-патрульної служби. З’являються утома, млявість, дратівливість. Усе це спричиняє погіршення пам’яті, зору, звуження розумового кругозору. Психічно неврівноважена людина за кермом, без сумніву, становить соціальну небезпеку. Щоб запобігти подібним явищам, кожен водій повинен мати чітке уявлення про межі свого емоційного напруження і психічної втоми в різних дорожніх ситуаціях (день-ніч, шосе, дорога суха-слизька, рух інтенсивний-неінтенсивний).
В методичній розробці розглядаються питання не тільки фізичних можливостей людини (наприклад – зір і його характеристики), а й властивості її особистості, психіки (емоції, вольові зусилля) і свідомості, і все це вдало пов’язано з професією водія автотранспортних засобів.
Розглядається вплив на працездатність і стан водія різних захворювань, втоми, куріння, алкогольного сп’яніння.
Окрема увага приділяється психофізіологічним властивостям водія: описано модель поведінки водіїв різних типів темпераменту на одну й теж дорожню ситуацію.
Дуже цікаво підібрані «Додатки», де наочно показано вплив на працездатність водія різних негативних явищ та типи темпераменту людини.
Список літератури
Виходець О. М., Кизилова Е. О., Слобяк З.Ю. Культура та етика водіння. К.: Педагогічна преса, 2008. – 319 с.
Гусаров С.Н. Культура вождения. Одесса, Издательство «ВМВ», 2003. – 192 с.
Новизенцев В.В. Психофизиология водителя и дорожные условия . – М.: ВНИИБД, 1977.
Кінофрагмент - http://my.mail.ru/bk/osya07/video/2/4.html
Поділіться з Вашими друзьями: |