Алгоритм вимірювання артеріального тиску на верхніх кінцівкахСкачати 17.35 Kb.
Дата конвертації26.05.2022
Розмір17.35 Kb.
#92303
ТипПротокол
АЛГОРИТМ ВИМІРЮВАННЯ АТ ВНУТРІШНЯ МЕДИЦИНА (2)

АЛГОРИТМ ВИМІРЮВАННЯ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ
НА ВЕРХНІХ КІНЦІВКАХ
(Наказ МОЗ України від 24 травня 2012 року № 384. Уніфікований клінічний протокол первинної, екстреної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги «Артеріальна гіпертензія»).

При першому вимірюванні АТ слід визначати на обох руках, а також в положенні сидячи, стоячи і лежачи. До уваги беруться більш високі значення, які точніше відповідають внутрішньоартеріальному АТ.


Манжета має охоплювати не менше ніж 80% окружності плеча і покривати 2/3 його довжини. Використання занадто вузької або короткої манжети веде до завищення показників АТ, занадто широкої – до їх заниження. Стандартна манжета (12-13 см у ширину та 35 см у довжину) використовується у осіб з нормальними та худими руками. У осіб з мускулистими або товстими руками потрібно застосовувати манжету довжиною 42 см; у дітей віком до п'яти років – довжиною у 12 см.  1. Привітатись, представитись пацієнту.

  2. Отримати згоду на проведення обстеження.

  3. Вимірювання артеріального тиску (АТ) повинно проводитися у спокійному оточенні після 5-хвилинного відпочинку в положенні пацієнта сидячи (Запропонувати пацієнту рівно сісти, опираючись спиною на спинку стільця, поставити обидні ноги на підлогу, не перехрещуючи їх).

  4. Протягом 30 хв до вимірювання АТ пацієнт не повинен курити чи пити каву (Спитати пацієнта, чи не курив він, не пив чай або каву, не вживав ліки упродовж останніх 30 хвилин).

  5. Розмістити манжету посередині плеча на рівні серця так, аби її нижній край знаходився на 2-2,5 см вище ліктьової ямки, а між манжетою і поверхнею плеча проходив палець.

  6. При першому вимірюванні АТ рекомендується спочатку визначити рівень систолічного артеріального тиску (САТ) пальпаторним методом:

4.1 визначити пульс на a.radialis
4.2 швидко накачати повітря в манжету до 70 мм рт.ст
4.3 далі накачувати по 10 мм рт.ст. до значення, при якому зникає пульсація на a.radialis
4.4 почати випускати повітря з манжети. Той показник, при якому з’являється пульсація на a.radialis під час випускання повітря, відповідає САТ.
Такий пальпаторний метод визначення допомагає уникнути помилки, пов'язаної з «аускультативним провалом» - зникненням тонів Короткова відразу після їх першої появи.

  1. При вимірюванні АТ аускультативним методом:

5.1 повітря накачують на 20-30 см вище значень САТ, які були визначені пальпаторно.
5.2 Випускають повітря повільно – 2 мм за секунду – і визначають І фазу тонів Короткова (появу) і V фазу (зникнення), які відповідають САТ і діастолічному артеріальному тиску (ДАТ). При вислуховуванні тонів Короткова до дуже низьких значень або до 0, за ДАТ вважають рівень АТ, що фіксується на початку V фази. Значення АТ заокруглюють до найближчих 2 мм.

  1. Вимірювання слід проводити не менше двох разів з інтервалом 2-3 хв. При розходженні результатів більше, ніж на 5 мм рт.ст., необхідно провести повторні виміри через декілька хвилин.

  2. При першому вимірюванні АТ слід визначати на обох руках, а також в положенні сидячи, стоячи і лежачи. До уваги беруться більш високі значення, які точніше відповідають внутрішньоартеріальному АТ.

  3. Вимірювання АТ на першій та п'ятій хвилинах після переходу в ортостаз необхідно обов'язково проводити у пацієнтів похилого віку, пацієнтів з цукровим діабетом і в усіх випадках наявності ортостатичної гіпотензії або при підозрі на неї.

Скачати 17.35 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка