Урок 10.
Тема: Амоніак: властивості, використання. Солі амонію. Якісна реакція на іон амонію.
Мета уроку: ознайомити зі складом, особливостями будови молекули й фізичними властивостями амоніаку, розчинністю амоніаку у воді й дією індикаторів на розчин, особливостями взаємодії амоніаку з водою й кислотами; формувати вміння складати іонно-молекулярні рівняння реакції на прикладі властивостей амоніаку; розповісти про застосування амоніаку; розширити уявлення про солі та їх загальні властивості на прикладі солей амонію; ознайомити учнів зі специфічними властивостями солей амонію; дати уявлення про способи одержання солей амонію; розвивати вміння складати іонно-молекулярні рівняння відповідних реакцій на прикладі хімічних властивостей амоніаку; удосконалювати вміння проводити хімічний експеримент, спостерігати за перебігом реакцій і робити узагальнюючі висновки; виховувати життєві та соціальні компетентності, вміння застосовувати набуті знання у побуті.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: навчальна лекція, лабораторний і демонстраційний експерименти, самостійна робота, фронтальне опитування, домашній експеримент, випереджувальне домашнє завдання.
Обладнання: періодична таблиця хімічних елементів,
Демонстрація. Одержання амоній хлориду («дим без вогню»).
Лабораторний дослід . Визначення іонів амонію в розчині.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань, перевірка домашнього завдання.
1. Напишіть рівняння одержання амоніаку, укажіть окисник і відновник.
2. Охарактеризуйте цю реакцію, назвіть умови, необхідні для перебігу цієї реакції.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Для відновлення дихання та виведення хворого з непритомного стану обережно підносять до носу шматочок вати, змочений нашатирним спиртом. Його фізіологічна дія зумовлена різким запахом аміаку, який подразнює рецептори слизової оболонки носа й сприяє збудженню дихального й судиннорухового центрів мозку. Н цьому уроці ми детальніше познайомимось з цією речовиною.
IV. Вивчення нового матеріалу (розповідь учителя)
1. Амоніак — будова молекули й фізичні властивості
Молекула NH3 має структуру трикутної піраміди з атомом Нітрогену у вершині.
Фізичні властивості: безбарвний газ із різким запахом, добре розчинний у воді (до 700 л амоніаку в 1 л води). Температура плавлення дорівнює —77,7 °С, температура кипіння 33,4 °С.
2. Хімічні властивості амоніаку
1) Окиснення для молекули амоніаку є мало-характерним, оскільки молекула амоніаку стійка.
а) На повітрі не горить, але в атмосфері кисню згоряє жовтим полум’ям:
4NH3 + 3О2 6H 2О + 2N2 + 303 ккал
Зверніть увагу на те, що суміш амоніаку й кисню внаслідок нагрівання може вибухати!
б) Неповне окиснення в присутності каталізатора (kat — Pt, Fe2О3, Cr2О3):
Тут каталізатор не лише прискорює, але і змінює напрям реакції.
2) Для амоніаку характерні реакції приєднання з утворенням іона амонію.
а) Взаємодія з водою:
Утворюється ковалентний зв’язок за донорно-акцепторним механізмом:
У розчині амоніаку індикатори змінюють колір: лакмус — на синій, фенолфталеїн — на малиновий, що вказує на лужне середовище розчину амоніаку.
Іон NH4+ має форму правильного тетраедра, усі зв’язки — ковалентні полярні, рівноцінні (мають однакову довжину й кут зв’язку).
б) Приєднання кислот:
NH3 + HCl NH 4Cl
За цілковитої відсутності води реакція не протікає:
NH 4ОH + HCl NH 4Cl + H2О
Висновок: розчин амоніаку NH3 — основа, оскільки взаємодіє з кислотами, а розчин має лужну реакцію.
IV. Первинне застосування отриманих знань
1. Напишіть рівняння реакцій, з допомогою яких можна здійснити перетворення:
Укажіть, як змінюється ступінь окиснення Нітрогену в 1-й і 6-й реакціях.
2. Демонстрація досліду «Дим без вогню». Особливості взаємодії амоніаку з хлоридною кислотою:
3. Запишіть рівняння взаємодії амоніаку із сульфатною кислотою в молекулярній та іонній формах:
Висновок: NH4+ можна розглядати у формулах як іон одновалентного металу.
4. Якісною реакцією на іон амонію є реакція взаємодії з лугами. При цьому утворюється слабка основа NH 4OH, що легко розкладається на амоніак і воду, при цьому з’являється запах амоніаку. Усі солі й розчини, що містять іон амонію, мають слабкий запах амоніаку.
Лабораторний дослід . Якісна реакція на іон амонію
Здійсніть якісну реакцію й визначте наявність у розчині іона амонію, запишіть іонно-молекулярне рівняння взаємодії амоній хлориду з лугами:
NH 4Cl + KOH KCl + NH 4ОH KCl + NH3 + H 2О
NH4+ + Cl- + K+ + OH- K+ + Cl- + NH3 + H 2О
NH4+ + OH- NH3 + H 2О
5. Термічний розклад солей амонію супроводжується появою запаху амоніаку:
6.Застосування аміаку.
Учням наперед дано випереджувальне завдання: знайти поради з питань застосування аміаку у побуті.
Сильно забруднену парасольку можна почистити слабким розчином нашатирного спирту з оцтом і водою.
Щоб якомога краще вичистити замшеве взуття, зволожують його розчином нашатирного спирту, а потім ретельно протирають гумовою щіткою або наждачним папером.
Майже кожна жінка користується косметикою. І буває дуже прикро, коли ненароком пудра. Крем чи туш заплямують одяг. Такі плями з вовняних чи бавовняних тканин видаляють нашатирним спиртом, промиваючи після того зіпсоване місце водою.
Якщо кахель втратив блиск, протріть його серветкою. Замоченою у слабкому розчині нашатирного спирту.
Щоб вичистити срібну річ, треба промити її теплою водою з милом, а потім обмазати сумішшю нашатирного спирту та крейди.
Щіпка солі, розведена в нашатирному спирті, виводить жирні плями на шовкових тканинах.
Шерстяні речі з часом лисніють, особливо в тих місцях, де труться. Цей блиск можна усунути таким способом: виріб витрушують і накривають змоченою в нашатирному спирті (на 1 склянку води 2 чайні ложки спирту) тканиною і відпарюють гарячою праскою.
Плями від чаю можна вивести без прання. Для цього білу бавовняну або льняну скатертину обробляють губкою, змоченою нашатирним спиртом, змиваючи сліди чаю на підкладену заздалегідь м'яку тканину або папір, а потім змочують очищене місце 10% -м водним розчином лимонної кислоти. Через 10—15 хвилин лимонну кислоту змивають водою.
V. Самостійна робота
Завдання 1. Складіть повні та скорочені іонні рівняння реакцій між речовинами.
Варіант І
а) амоній гідроксид і ортофосфатна кислота;
б) амоній сульфат і кальцій гідроксид.
Варіант ІІ
а) магній хлорид і амоній фосфат;
б) амоній нітрат і калій гідроксид.
Завдання 2. Напишіть рівняння окисно-відновної реакції одержання речовин.
Варіант І: нітроген(ІІ) оксид.
Варіант ІІ: амоніак.
Укажіть умови зміщення хімічної рівноваги в цих реакціях у бік утворення продукту реакції.
Завдання 3. Поясніть механізм утворення іона амонію NH4+ у реакціях.
Варіант І: розчинення амоніаку у воді.
Варіант ІІ: взаємодії амоніаку з хлоридною кислотою.
VI. Підбиття підсумків уроку
VII. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.
Домашній експеримент: скориставшись порадами щодо застосування амоніаку, спробуйте в домашніх умовах видалити плями від чаю чи жиру, почистіть срібні речі
Поділіться з Вашими друзьями: |