Аналіз складових елементів малої букви щ. Порівняння малої букви щ з малими буквами ш, ц. Письмо малої букви щ, слів і речень



Скачати 39.02 Kb.
Дата конвертації20.11.2018
Розмір39.02 Kb.
#65390
Клас:1

Предмет: українська мова

Вчитель: Ярута С.О.

Тема: Аналіз складових елементів малої букви щ. Порівняння малої букви щ з малими буквами ш, ц. Письмо малої букви щ, слів і речень.

Мета: Вчити учнів писати рядкову букву щ; закріпити уявлення про її звукове значення, розвивати мовлення, вміння аналізувати структуру малої букви щ, зіставляти її елементи з уже відомими, правильно розташовувати у рядку; виховувати патріотичні почуття.

Обладнання: зображення літери, робочий зошит, олівці, звуковий пенал, квіти для створення українського віночка, мультимедійна презентація, український віночок.

Тип уроку: нетрадиційний. Урок – гра з елементами народознавства.

Хід уроку.




  1. Організаційний момент

  1. Створення емоційного настрою.

Учитель: Любі діти!

У наш клас завітали гості щирі

Привітайте, в добрий час

Гостей усмішкою й миром



Учень: Ми вам раді, люди добрі!

І вітаєм щиро вас.



Учениця: І запрошуєм ласкаво

На урок у перший клас



Усі: Доброго дня вам,

Доброго дня нам

Доброго дня всій Україні


  1. Мотивація навчальної діяльності

Що ми будемо робити

І як будем працювати

Ви можете усі сказати

Як зможете загадку відгадати.


Загадка: з квітів його виплітають

Ним голову прикрашають,

Щоб дівчиночку зберіг

Український оберіг (віночок)



Словникова робота – оберіг (демонстрація вінка)

Найбільшу відзнаку українського національного вбрання становить віночок зі стрічками. Український віночок, оспіваний у піснях, оповитий легендами і переказами, був символом добра і надії.

Український віночок - не просто краса, а й оберіг «Знахар душі», бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже. Звичай плести віночки прийшов до нас із давнини. Починали носити віночок дівчатка з 3 років. Дівчаткам, яким минуло 6 років плели віночки із 7 квіток.

Сьогодні на уроці ми спробуємо сплести український вінок. Будемо вплітати по одній квіточці – тим самим виконувати завдання уроку.

-А що ви очікуєте від уроку?

(дізнатися щось цікаве, навчитися писати нову букву).

Але все залежить від вас любі діти. Тільки тоді,коли ви будете уважні, творчі, працьовиті,ми зможемо сплести цей вінок.

Тож приступаємо до роботи.



ІІ.Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда.

  • Яку букву ви вивчали на уроці навчання грамоти? (ща).

  • Які звуки вона позначає? (шч). 2.Гра «Чарівна торбинка».

(Назвати букви і вказати, які звуки вони позначають).

В торбинці букви Ее, Зз, Гг, Чч.



  • Ви виконали 1 завдання.

Вплітаємо до віночка 1 квітку – ромашку.

Ромашка – символ кохання, ніжності та доброти.

  1. Дидактична гра «Упіймай звук».

— Зараз пограємо в гру. Я буду читати вірш. Коли ви почуєте злиття звуків «шч», плескайте в долоні.
Щиро щиглик щебетав

Щойно на ліщині.
Щиросердно він бажав 
Щастя Україні!
Хай щовечора й щоднини
Щедрим нивам Батьківщини
Рясний дощ полоще щічки
Щоб вродив врожай пшенички.
— Молодці! Ви уважно слухали і тому виконали ще одне завдання. 
До віночка вплітаємо 2 квітку – волошку.
Волошки – символ людяності і велич неба.
ІІІ.Вивчення нового матеріалу.

Сьогодні буквочка нова 


До класу нашого прийшла, 
З собою вісточку вона
Про край чудовий принесла. 
У тім краю сіяє сонце
Цвіте калина під віконцем. 
Співає пісню соловей –
Розвеселяє всіх людей. 
І сповіщає журавель 
Про синь морів, красу земель... 
О. Крижанівська

- Про який край говориться у вірші? (Про Україну, Батьківщину).



  • Що ми називаємо Батьківщиною? (Вірш «Україна – рідний край»).

  • Яка наша Батьківщина?

1.Вправа «Мікрофон»

( Найрідніша, мила, щедра, єдина, квітуча, люба, багата, велика, могутня, незалежна, сильна, красива).

- Утворивши таку павутинку слів, ми можемо сказати, що Батьківщина – це земля наших батьків, дідів, прадідів. Це край, де звучить наша рідна мова і материнська пісня. Наша Батьківщина зветься Україною. Столиця України – славний Київ. Він стоїть на берегах Дніпра.

(показ слайдів)

Вплітаємо 3 квітку – мак. Мак – символ родючості, краси та молодості.



2. Звуковий аналіз слова Батьківщина.

- Візьміть звукові пенали.

Складіть звукову модель слова Батьківщина.



- Назвіть послідовно звуки цього слова.

- Назвіть голосні. (а, і, и, а).

- Назвіть м`які приголосні.(т, к).

- Отже, вплітаємо 4 квітку – мальву.



Мальва – символ домашнього затишку і родинного тепла.

3.Фізкультхвилинка

4. Повідомлення теми та завдань уроку.

- А чи зможемо ми записати слово Батьківщина? ( не можемо, бо не вміємо писати малу букву «ща».

Отже, сьогодні на уроці ми навчимося писати малу букву ща, слова та речення з цією буквою.

5.Повторення правил сидіння за партою під час письма.

6. Робота за малюнком зошита. (с.39)

- Що зображено на малюнку?

- Як одягнені діти?

- Що тримає хлопчик?



- Що зображено на прапорі?

Герб, гімн, прапор – державні символи України.(показую на стенді).

- Золотий тризуб на блакитному тлі – символ влади.

Жовтий колір на прапорі – це колір жовтогарячого сонця, колір пшеничної ниви, хліба, зерна.

Синій колір - це колір води, колір ясного, чистого неба. Це символ миру. А тема миру в наш час як ніколи є найболючішою, так як триває війна на сході України.

(Діти розфарбовують герб жовтим кольором, тло прапора – верхню частину – синім, нижню – жовтим).

- Що в руках у дівчинки?



Хлібом-сіллю зустрічають дорогих гостей, проводжають у далеку дорогу.

- Чому на малюнку зобразили кущ калини?

Калина - символ України. Недарма в народі кажуть «Без верби і калини нема України».

Вплітаємо 5 квітку – калину.



Калина – символ краси і дівочої вроди, символ України вродливої нашої.

7. Показ зразка рукописної рядкової літери "ща" в сітці зошита.

8. Аналіз графічної будови з переліком елементів ( на дошці зразок букви ).

- Рядкова буква щ ("ща") складається з чотирьох елементів: трьох коротких прямих ліній, заокруглених унизу праворуч, і маленької петлі.

- В написанні яких вивчених букв ви зустрічали ці елементи? ( ц, и, й).

9. Засвоєння конфігурації літери

Показ написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів.

Алгоритм написання рядкової букви щ ("ща")

 1. Починаємо писати від верхньої рядкової лінії коротку пряму лінію вниз на себе



-? 2. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

-? 3. Торкнувшись нижньої рядкової лінії ведемо вгору до верхньої рядкової лінії

-? 4. Не відриваючи руки, ведемо по писаному коротку лінію вниз на себе

-? 5. Заокруглюємо, торкнувшись нижньої рядкової лінії праворуч

-? 6. Ведемо вгору до верхньої робочої лінії

-? 7. Не відриваючи руки, ведемо по писаному коротку пряму лінію вниз на себе

-? 8. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч угору, торкнувшись цієї лінії

-? 9. Закінчуємо писати від другої короткої прямої лінії на відстані, що дорівнює половині робочого рядка і трохи вище нижньої рядкової лінії

-? 10. Не відриваючи руки, ведемо вниз коротку пряму лінію до себе на відстань, що дорівнює половині висоти робочого рядка

-? 11. Заокруглюємо ліворуч угору до перетину з нижньою рядковою і короткою прямою лініями

-? 12. Закінчуємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії

- Пишемо під рахунок: раз і, два-і, три-і, чотири-і.

2 ."Письмо" учнями в повітрі з орієнтацією на показ учителя.

3. Аналіз зразка букви.



10.Вправи з письма

1. Повторення правил письма (постава, положення зошита, тримання ручки).

2. Письмо (обведення) літери за контуром або пунктирним зображенням.

3. Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер зі зразком. Аналіз помилок.

4. Дописування рядка літери.

5.Письмо складів ща, щи.

6. Добір слів до записаних у прописах складів: ща-вель; щи-глик.

7. Читання слів хором.

- Чим відрізняються слова краща і найкраща?

В кожного є своя Батьківщина. Вона краща за все. Але найкраща там, де ми народилися і живемо.

8. Пальчикова гімнастика.



Вранці сонечко зійшло,

Розпустилась квітка.

А увечері закриє

Пелюсточки швидко.

9. Письмо речень.

- Прочитайте речення.

- Скільки слів у реченні?

- Як пишемо перше слово в реченні?

- Який розділовий знак поставили в цьому реченні?

Обведення речення. Списування з рукописного шрифту (самостійно).



Друге речення наводять по пунктирах під диктовку вчителя.

Вплітаємо 6 квітку – барвінок.



Барвінок – це символ життєвої сили, вічності, все переможності природи.

10. Робота в парах.

Гра «Розсипанка».

З букв скласти слова.(Україна, край, Батьківщина, рідний, Вітчизна, Київ).

Отже, вплітаємо 7 квітку – безсмертник.

Безсмертник – символ здоров`я, загоює виразки і рани.

А ще до віночка ми принесли

Різного кольору гарні стрічки.

Я коричневу принесла,

Щоб родючою була земля.

А я із синьою ішла сюди -

Символ чистої води.

Малинова – щоб хліб був на столі.

Блакитна – чисте небо рідної землі.

Рожеву слід додати,

Щоб завжди був достаток.

Жовту прив`яжу, щоб сонечко світило.

А зелену – щоб житечко родило.

А я стрічку принесла червону, мов калина,

А фіолетову – щоб мудрою

Була моя країна.

А я - білу,

Щоб щастя панувало в Україні.

VI. Підсумок уроку. Коментар учителя до роботи учнів і її результатів

- Яку букву навчилися писати?

- Які звуки нею позначаються на письмі?

- Чи справдилися ваші очікування від уроку?

- Про який край розповіла нам нова літера?

Вправа «Мікрофон»

У всьому світі кожен зна:

Є Батьківщина лиш одна.

І в нас вона одна-єдина

Це наша славна Україна.
Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься Україна!

- Прийшов час, прочитати слово, яке записано на стрічках.



Отже, ви сьогодні – молодці!




Каталог: attachments -> article
article -> Методичні рекомендації до самостійної роботи з дисципліни «історія україни» для студентів окр «Молодший спеціаліст»
article -> Основи теорії літератури
article -> До листа Міністерства освіти і науки України від 17. 08. 2016р. №1/9-437
article -> План роботи методичного об’єднання вчителів-предметників суспільно-гуманітарних наук на 2015/2016 навчальний рік
article -> План роботи методичного осередку вчителів-предметників природничо-математичних наук на 2015/2016 навчальний рік
article -> Рішення щодо оцінювання навчальних досягнень учнів курсів за вибором приймається навчальним закладом
article -> Получение патента на полезную модель

Скачати 39.02 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка