Артур Конан Дойль. «Собака Баскервілів». Захоплива інтрига основа детективних творів письменникаДата конвертації07.11.2018
Розмір61 Kb.
ТипУрок


Світова література

7 клас


Урок

Тема: Артур Конан Дойль. «Собака Баскервілів». Захоплива інтрига - основа детективних творів письменника.

Мета: ознайомити учнів із фактами життя й діяльності письменника; сприяти засвоєнню поняття детектив як літературний жанр та його особливості; розвивати навички аналізу ключових епізодів, переказу твору, виразного читання, усного мовлення, інсценізації; виховувати любов до літератури як мистецтва слова.

Обладнання: портрет письменника, виставка його книг, музика з кінофільму «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона».

ХІД УРОКУІ. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

 1. Інсценізація «Розмова джентльменів».

(Лунає музика із кінофільму «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона». Виходять три учні, що виконують ролі джентльменів.)

Перший джентльмен. Послухайте, панове, ви чули новину? Кажуть, що на Бейкер-стріт, 221-Б оселився якийсь містер Холмс. Він, неначебто, спокійний, порядний, вихований чоловік.

Другий джентльмен. А ще містер Холмс любить грати на скрипці й непогано малює.

Третій джентльмен. А я чув, що до нього ходить багато людей. І він їм усім допомагає. Причому робить це абсолютно не заради грошей.

Перший джентльмен. Усе це досить дивно. Чи не так, панове? Звідки ж узявся цей чоловік? 


 1. Слово вчителя.

У літературі є такі твори, що не залишають байдужими ні дорослих, ні дітей. До них весь час повертаються, їх перечитують, із величезним задоволенням дивляться екранізації. Саме такі твори належать перу Артура Конан Дойля. Мабуть, у цілому світі немає людини, яка б не знала про Бейкер-стріт. Ця англійська вулиця стала знаменитою завдяки тому, що на ній оселився улюблений герой — Шерлок Холмс.

Як ви здогадалися, створив цього дивного джентльмена англійський письменник Артур Конан Дойль. (Слайд 1)IIІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

 • Виходячи з теми, давайте спробуємо сформулювати мету сьогоднішнього уроку.

Що ви очікуєте від уроку? (відповіді учнів) (Слайд 2)

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

 1. Робота з портретом письменника. Словесний портрет. (Слайд 3)

 • Знайомлячись з людиною, в першу чергу звертають увагу на її зовнішність. Подивіться на портрет А. К. Дойля. Що ви можете сказати про цю людину, що помітили в його зовнішності? (відповіді учнів)

Сучасники говорили, що Артур Конан Дойль важив понад 100 кг, був високим на зріст (майже 2 метри), мав руде волосся. Любив спорт, якому все життя приділяв велику увагу. Говорив голосно, сміявся басом, розумними очима дивився на світ, намагаючись розгадати його таємниці.

 • То що ж відомо про цього митця? Давайте прослухаємо повідомлення учнів. А ви робіть записи у свої зошити.

 1. Повідомлення підготовлених учнів про життя і творчість письменника. (Слайд 4)

Артур Конан Дойль народився 22 травня 1859 року в Единбурзі. Батько його був художником. Мати — знавцем французької мови, геральдики та історії свого давнього роду. В сім’ї із захопленням читали вголос історичні романи В. Скотта та авантюрно-пригодницькі твори М. Ріда. Мати майстерно декламувала вголос і вчила цьому дітей. У 10 років маленький Артур заворожував однолітків мистецтвом тримати напруженість розповіді.

Навчався майбутній письменник на медичному факультеті Единбурзького університету, після закінчення якого займався лікарською практикою. У 1885 році здобув ступінь доктора медицини. Як військовий лікар А. К. Дойль брав участь в англо-бурській війні. У 32 роки захопився оповіданнями Едгара Алана По й сам спробував писати. 1879 року побачило світ його перше оповідання «Таємниця долини Сесасса». Згодом з-під пера А. К. Дойля вийшли такі пригодницькі та історичні романи, як «Вигнанці» (1893), «Подвиги бригадира Жерара» (1894—1895), «Родней Стон» (1896). Широку популярність письменникові принесли науково-фантастичні романи «Втрачений світ» (1912), «Отруєний пояс» (1913), пов’язані образом ексцентричного ученого — професора Челленджера, а також «Маракотова безодня» (1929).

Детективні ж твори А. К. Дойля мали величезний успіх. Його «Етюд у ясно-червоних кольорах» вперше ознайомив читача з образом детектива-любителя Шерлока Холмса. Пізніше він стане героєм таких повістей, як «Знак чотирьох» (1890), «Собака Баскервілів» (1901 —1902), «Долина жахів» (1914 -1915) та багатьох інших. У 1892 році було видано першу збірку оповідань «Пригоди Шерлока Холмса». А потім таких збірок видано ще чотири.

Шерлок Холмс став улюбленцем читачів. Незвичайна логіка, спостережливість, увага до найдрібніших деталей, порядність і шляхетність привертали до цього героя увагу людей різного віку. Цікаво, що в оповіданні «Остання справа Холмса» автор вирішив попрощатися зі своїм персонажем. Убивцею героя став професор Моріарті, який був блискучим і розумним злочинцем. Шерлок Холмс полетів у прірву біля Раушенбахського водоспаду в Швейцарії. Але це оповідання викликало шал незадоволення читачів. Спалахнув справжній скандал. Читачі Америки та Англії вимагали продовження циклу й були обурені рішенням автора припинити писати оповідання про свого улюбленця. Майже десять років митець не писав про Холмса жодного слова.

Протягом цього періоду А. К. Дойль писав книги з історії англо-бурської і Першої світової війн, вивчав епоху наполеонівських завоювань, став автором «Історії спіритизму». І лише у 1902 році він зробив приємний подарунок читачам, написавши повість «Собака Баскервілів», у якій знову діяв улюблений герой.

Помер А. Конан Дойль 7 липня 1930 року в Кроуборо.

А в Лондоні на Бейкер-стріт була організована меморіальна квартира-музей Шерлока Холмса, що й зараз дуже популярна серед читачів.


 • Що цікавого ви запам’ятали і що дізналися про А. К. Дойля? (відповіді учнів)

 • Ми з вами з’ясували, що А. К. Дойля вважають майстром детективного жанру. Тож давайте дізнаємось, що таке детектив і які його особливості?

 1. Словникова робота. (Слайд 5)

Детектив (англ. to detect — розкривати, знаходити, з лат. detectio — розкриття) — один з різновидів пригодницької літератури, в якому описуються події, пов’язані з процесом розслідування і розкриття якогось злочину.

Серед представників цього жанру — Е. По, В. Коллінз, А. Конан Дойль, Агата Крісті та ін. Улюбленцями багатьох читачів стали Нат Пінкертон, Нік Картер і особливо Шерлок Холмс.

Інтрига (лат. intricare — заплутувати) — 1) таємні зловмисні дії, підступи, наклепи; 2) у літературних творах — конфлікт, основна ситуація, навколо якої розгортається дія.


 1. Коментар учителя.

В основі детективного жанру лежить захоплююча інтрига, навколо якої і розгортається дія.

У центрі детективного твору — опис певної загадкової події та епізод переслідування злочинця.

У творі діють, як правило, три персонажі: детектив, злочинець, жертва. Важливо, щоб виклад був виразним. Для цього автор має використовувати емоційно забарвлені речення.

Мова персонажів має бути чітко індивідуалізованою.

У творах А. Конан Дойля розслідування Шерлока Холмса не позбавлені інтелектуальної гри.


 • Тепер перейдемо до знайомства з твором «Собака Баскервілів». Прошу вас дати відповіді на наступні питання.

 1. Бесіда на первинне сприйняття твору. (Слайд 6)

 • Які ваші перші враження від прочитаного?

 • Чим захопив вас цей твір?

 • Хто з героїв сподобався і чим саме?

 • Скільки персонажів в оповіданні?

 • Знайдіть на початку оповідання інтригу, яка обіцяє детективний розвиток сюжету.

 • Від чийого імені ведеться оповідь? (Від імені доктора Ватсона.)

 • Яка форма оповіді? (Записки доктора Ватсона про Шерлока Холмса.)

— Який з епізодів твору вам запам’ятався?

 1. Перевірка знання тексту (робота в малих групах або парах)(Слайд 7)

Розкласти у потрібному порядку картки, на яких записано окремі епізоди з твору А. Конан Дойла «Собака Баскервілів».

Картка № 1

Приїзд сера Генрі Баскервіля до Лондона


Картка № 2

Сер Чарльз Баскервіль віддає доктору Мортімеру рукопис, де йдеться про прокляття роду Баскервілів


Картка № 3

Смерть сера Чарльза Баскервіля


Картка № 4

Зникнення світло-коричневого черевика сера Генрі


Картка № 5

Дивний лист-попередження


Картка № 6

Виявлення стеження за сером Генрі


Картка № 7

Світлові сигнали дворецького Беррімора


Картка № 8

Знайомство зі Степлтонами


Картка № 9

Жіночий плач у ночі


Картка № 10

Почуто виття на болотіВідповідь: 2, 3, 1, 5, 4, 6, 9, 8, 7, 10. (Слайд 8)

 1. Рольова гра (Слайд 9)

 • Від імені доктора Мортімера (сера Генрі Баскервіля і доктора Ватсона) розповісти про смерть сера Чарльза Баскервіля. (Ст. 178-180)

 1. Творче завдання. (Слайд 10)

 • Подивіться ще раз на визначення детектива як літературного жанру і спробуйте:

 • Знайдіть ознаки детективного жанру в творі. (У центрі твору розслідування злочину, його розкриття. Є детектив (Шерлок Холмс), злочинець (Степлтон), жертва (сер Генрі Баскервіль). У тексті багато діалогів, що пожвавлюють оповідь, окличних, питальних речень, що передають емоційність мови персонажів.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

 1. Складання сенкану на тему «Детектив» (Слайд 11)

 2. Підсумкова бесіда.

 • Що вас зацікавило на уроці?

 • Яку нову інформацію ви отримали?

 • Що таке детектив як жанр літератури?

 • Чи бачили ви фільми про Шерлока Холмса?

 • Які твори про відомого детектива ви читали?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (Слайд 12)

1) Дочитати оповідання до кінця.

2) Дібрати цитати до характеристики Шерлока Холмса і доктора Ватсона.

3) Дати письмову відповідь з доказами на таке запитання:

Є два методи логічного аналізу: індукція (роздум від конкретного випадку - до загального) і дедукція (від загального - до конкретного). Яким з них, на вашу думку, найчастіше користується Шерлок Холмс?

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ


 • Самооцінювання учнів


Картка № 1

Приїзд сера Генрі Баскервіля до Лондона


Картка № 2

Сер Чарльз Баскервіль віддає доктору Мортімеру рукопис, де йдеться про прокляття роду Баскервілів


Картка № 3

Смерть сера Чарльза Баскервіля


Картка № 4

Зникнення світло-коричневого черевика сера Генрі


Картка № 5

Дивний лист-попередження
Картка № 6

Виявлення стеження за сером Генрі


Картка № 7

Світлові сигнали дворецького Беррімора


Картка № 8

Знайомство зі Степлтонами


Картка № 9

Жіночий плач у ночі


Картка № 10

Почуто виття на болоті


Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка