Бджолоїдка птах 2013 рокуСкачати 377.27 Kb.
Дата конвертації16.03.2017
Розмір377.27 Kb.

"Бджолоїдка – птах 2013 року"
Українське товариство охорони птахів спільно з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОНМС України запрошує до участі у Всеукраїнській акції «Бджолоїдка — птах 2013 року».
Бджолоїдка Merops apiaster

Веселкова бджолоїдка – різнобарвний, яскравий птах, який на тлі більшості знайомих нам пернатих виглядає цілком екзотично. Назва повністю відповідає дійсності – ці птахи живляться бджолами, втім цим їхній раціон не обмежується, бджолоїдки полюють також на багатьох великих комах: ос, бабок, метеликів тощо, яких ловлять у повітрі. Для таких полювань бджолоїдки озброєні довгим, злегка вигнутим і гострим дзьобом; уміють вправно видаляти жало в бджіл чи ос; неперевершені літуни.

У колоніях, якими гніздяться бджолоїдки, птахам притаманне певне почуття співпраці. Часто птахи, яким не вдалося створити своєї пари, виступають помічниками в вихованні потомства інших. Зазвичай такими помічниками стають брати самця-батька або сини одного з членів чи пари птахів. Гніздо бджолоїдки має вигляд нори – довгий тунель, що закінчується невеликою печеркою. Свої гнізда-нори птахи риють найчастіше в піщаних чи глинистих крутосхилих, урвистих стінах берегів водойм, рівчаків і ярів. Працюють як самець, так і самка, а знаряддям праці їм слугують дзьоб і лапи. Тунель понад метр завдовжки птахи риють до двох тижнів, а часом і до 20 днів.

Гніздовий ареал виду бджолоїдка Merops apiaster має площу 11 млн. кв. кілометрів, куди входять південна частина Європи, подекуди вид трапляється на гніздуванні навіть у Швеції й Фінляндії, а також частково Африка й південна та центральна Азія.

Бджолоїдки – мігруючі птахи, які долаючи складний, сповнений небезпек і перешкод шлях восени й на весні, втрачають, за оцінками учених, до 30 відсотків своєї популяції. Птахи з південної Європи подорожують через Середземне море й Гібралтарську протоку, а потім прямують через Сахару до зимівель у Західній Африці. Бджолоїдки зі Східної й Центральної Європи летять через Аравійську пустелю на зимівлю на півдні Африки.

На гніздуванні з’являються пізно: на південь України прилітають наприкінці квітня, північніше – в середині травня. Відліт на зимівлю розпочинають наприкінці серпня. У Криму останніх бджолоїдок можна зустріти до середини жовтня.

Незважаючи на сприятливий природоохоронний статус, вид усе-таки наражається на певні загрози своєму існуванню в природі. Серед них головною є зміна середовищ існування, зокрема, внаслідок інтенсифікації сільського господарства, що може призвести до зниження чисельності великих літаючих комах. Втрата місць зупинок уздовж міграційного шляху – інша серйозна загроза, яка спільна для більшості мігруючих видів птахів. Окрім того, бджолярі вважають бджолоїдок шкідниками своєї галузі й тисячами убивають птахів протягом сезону.

Українське товариство охорони птахів разом із Національним еколого-натуралістичним центром оголошує про проведення Всеукраїнської акції «Бджолоїдка – птах 2013 року».

Надсилайте свої спостереження (скориставшись порадами, наведеними в Програмі спостережень за бджолоїдкою), про заходи, які ви проводили самостійно, в школі чи гуртку – конкурси, лекції, випуск стінгазет, листівок тощо. А також оповідання, казки, вірші про бджолоїдок, написані й створенні вами разом із вчителями чи батьками, а також малюнки й фоторепортажі, що ілюструють вашу роботу і птаха нинішнього року. Але перш ніж братися до оформлення своїх робіт, обов’язково прочитайте вимоги, що наведені у програмі.


Вимоги до робіт у рамках акції "Бджолоїдка – птах 2013 року"

 • Письмові роботи (реферати, спостереження, розповіді, казки, вірші тощо) надсилайте в паперовому або електронному вигляді. Ми будемо раді отримати роботи в електронному вигляді – на електронну пошту або електронних носіях.

 • Прагніть зменшити вплив на довкілля, потурбуйтеся, щоб в оформленні роботи було якомога менше різноманітного пластику – папок, прозорих плівок тощо, натомість використовуйте паперові папки й альбоми. Екологічний підхід до оформлення роботи оцінюватиметься окремо!

 • У рефератах і описах виду не забувайте зазначати першоджерело (автора, книгу, журнал, адресу веб-сторінки) як у самому тексті, так і в списку літератури. А також зазначайте авторів усіх фотознімків або джерело звідки їх узято. При оцінюванні робіт ми приділятимемо окрему увагу цьому критерію.

 • Оформлення галерей і фоторепортажів – ми сподіваємося побачити там фотознімки, зроблені вами чи вашими колегами (вчителями, наставниками, батьками). Не хвилюйтеся, якщо не всі знімки будуть суперпрофесійними, головне що вони ілюструватимуть вашу активну роботу.

 • Малюнки й інші поробки надсилайте в натуральному вигляді звичайною поштою.

 • Чітко зазначайте своє прізвище й ім’я, вік, школу, адресу, а також прізвище, ім’я, по батькові керівника роботи.Анкета

Бджолоїдка – птах 2013 року
Дата спостереженняМісце спостереження (найближчий населений пункт, район, область)Тип місцевості (сад, парк, узлісся, лісосмуга, присадибна ділянка тощо)Кількість птахів, яку спостерігалиЯк змінилася чисельність цього виду в Вашій місцевості за останні роки?

□ збільшилася

□ зменшилася

□ не змінилася

□ інше

Як називають бджолоїдку в Вашій місцевості (місцеві, народні назви)Коротко опишіть свою участь в акції "Птах року"Спостерігач (прізвище, ім’я, по батькові)АдресаЕлектронна адреса (e-mail)Дата заповненняЧи є Ви членом Українського товариства охорони птахів?

□ Так

□ Ні, хочу стати

□ Бажаю отримати більше інформації
ПРОГРАМА

спостережень за Бджолоїдкою – птахом 2013 року
Основні місця спостережень за видом: відкриті ландшафти в поєднанні з окремими деревами або невеликими гаями, що посічені крутосхилами, ярами, балками й річками з урвистими, піщаними чи глинистими берегами.
І. Чисельність і розподіл бджолоїдок

Проведення обліків бджолоїдок. Для цього слід робити таке: • Обрати одну з перелічених вище ділянок. У щоденнику спостережень зробити запис назви обраної для обліків і спостережень території;

 • Прокласти на обраній території постійну стежку довжиною близько 2 км. Кожну прокладену стежку описати за схемою: назва району (берег річки, поле, пустище тощо); які дерева, кущі, трав'яні рослини ростуть у районі проходження стежки; фактор турбування (чи багато людей, собак у зоні прокладеної стежки), наявність пасік/окремих вуликів.

 • Щотижня (один раз на тиждень) проходити по закладеній стежці і проводити обліки бджолоїдок і супутніх видів птахів і звірів. Під час обліку описувати в щоденнику кожну зустріч бджолоїдок за такою схемою:

  • Скільки бджолоїдок помічено;

  • Де вони перебувають (у польоті, на дротах, на кущі, на дереві тощо);

  • Перелік і кількість інших видів птахів, зустрінутих на маршруті;

  • Скільки бджіл, джмелів, ос помічено під час проходження стежкою (дуже багато, багато, не дуже багато, мало, одиничні зустрічі).

II. Спостереження за птахами в період гніздування

У травні обрати одну з придатних ділянок, у межах яких наявні крутосхили, урвисті піщані чи глинисті береги, поле з медоносами тощо.

У щоденнику спостережень описати обрану для обліку територію.

1. Проведення обліків бджолоїдок у період гніздування:


 • Прокласти на вибраній території постійну стежку довжиною близько 2 км. Стежка має проходити в районі розташування крутосхилів, ярів, урвистих берегів;

 • Прокладену стежку описати за схемою: де проходить стежка (біля річки, вздовж межі лісу з відкритою місцевістю, тощо); які дерева, кущі ростуть у районі стежки;

 • На обраній стежці провести 2 обліки: один у травні, один наприкінці червня – у першій половині липня;

 • Перед початком обліків уважно вивчити за допомогою визначника забарвлення й характерні ознаки зовнішнього вигляду бджолоїдки.

Обліки проводити вранці (7.00-9.00, найпізніше – до 10.00), коли птахи найбільш активні.

Під час кожного обліку записувати дані обліку в таку таблицю:
Дата обліку

Погода:

Години обліку

Початок обліку _____год. Кінець обліку _____год.

Результати обліку

Результати обліку

Зустріч птахів

Загальна кількість

Бджолоїдка

1 летить
2 сидять на дроті ЛЕП

1 з будівельним матеріалом у дзьобі (суха трава, пір’їна і т.п.) сидить на землі біля урвища
2. Провести облік гніздуючих птахів

Для обліків і спостережень гніздуючих бджолоїдок потрібно у другій половині травня, коли ці птахи уже тримаються на своїх гніздових територіях, обстежити наявні урвища, та вибрати те, де помічено бджолоїдок. Зробити опис вибраного урвища за такою схемою:

1. Дата опису;

2. Опис місцевості, де знаходиться урвище;

3. Опис урвища: тип ґрунту, висота, яка рослинність на вершині та на дні урвища; скільки нір в урвищі;

4. Кількість нір в урвищі загалом, і по секторах. Для визначення кількості нір по секторах, умовно (на око) розділити зону, в якій розташовані нори, на сектори: Горизонтальні (крайній лівий сектор, центральний і крайній правий сектор); Вертикальні (верхній та нижній сектори).

5. Зробити фото урвища (якщо можливо).

Наприкінці травня - на початку червня, коли бджолоїдки уже гніздяться, провести перший облік.

Облік проводити таким чином:

Вранці прийти до урвища і розміститись у місці, де 1) добре видно стінку з норами; 2) турбування птахів від спостерігача відсутнє, або мінімальне. Щоб не турбувати птахів, можна накритися камуфляжною сіткою. Після того, як птахи заспокояться, відстежити, в які нори залітають і вилітають бджолоїдки. Порахувати кількість нір, зайнятих бджолоїдками загалом і по секторах. Дані записати у таблицю.Сектори

Кількість заселених бджолоїдкою нір

Горизонтальні сектори колонії
Крайній лівий
центральний
крайній правий
Вертикальні сектори
верхній
нижній
ВСЬОГО3. Провести спостереження за птахами під час гніздування


Для спостережень відібрати 5 нір, зайнятих бджолоїдками: 1 - у крайньому лівому секторі, 1 - у центральному секторі, 1 - у крайньому правому секторі, 1 - у верхньому секторі, 1 - у нижньому секторі. Нори помітити: у ґрунті біля нори закріпити мітку, щоб її було видно з відстані, але щоб вона не була яскравого забарвлення. Це може бути маленька гілочка, цвях тощо. За кожною відібраною норою повинен спостерігати окремий спостерігач. Тобто, якщо відібрано для спостережень 5 нір, то спостерігачів має бути 5. Нір для спостережень і, відповідно, спостерігачів, може бути менше.

Спостереження проводити з місць, розташованих в зонах, з яких добре видно нори. Найкраще вибирати місця навпроти крутосхилу з норами. Також це мають бути місця, з яких турбування птахів від присутності спостерігачів буде мінімальним.

Спостереження проводити починаючи з другої половини травня, коли птахи вже займуть гніздівлі, і завершити після дати вильоту пташенят із гнізда.

Спостереження проводити 2-3 рази на тиждень. Спостерігати за птахами по 1 годині 3 рази за день: вранці (орієнтовно з 8.00 до 9.00), удень (з 14.00 до 15.00), увечері (з 18.00 до 19.00). Частота та інтенсивність спостережень може бути меншою.Під час спостережень записувати у щоденник такі відомості:

 • Скільки разів птах прилітає до гнізда (партнер підгодовує птаха, який насиджує кладку);

 • Зареєструвати дату, коли птахи почали носити їжу до гнізда (годувати пташенят);

 • Скільки разів на годину приносять їжу до гнізда вранці, вдень і увечері;

 • Зареєструвати дату вильоту пташенят (їх легко впізнати за поведінкою: сидять на гілках дерев, кущів, чи на землі, часто тріпотять крильцями і подають звуки, випрошуючи таким чином їжу; дорослі бджолоїдки до них часто прилітають і годують);

 • Як дорослі й молоді птахи реагують на появу біля них чи біля гнізда людей, собак, сірих ворон, хижих птахів тощо.

Важливо! Не підходьте близько до нір, не ловіть молодих птахів.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка