Бджолоїдка птах 2013 рокуСкачати 377.27 Kb.
Дата конвертації16.03.2017
Розмір377.27 Kb.
#12088

"Бджолоїдка – птах 2013 року"
Українське товариство охорони птахів спільно з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді МОНМС України запрошує до участі у Всеукраїнській акції «Бджолоїдка — птах 2013 року».
Бджолоїдка Merops apiaster

Веселкова бджолоїдка – різнобарвний, яскравий птах, який на тлі більшості знайомих нам пернатих виглядає цілком екзотично. Назва повністю відповідає дійсності – ці птахи живляться бджолами, втім цим їхній раціон не обмежується, бджолоїдки полюють також на багатьох великих комах: ос, бабок, метеликів тощо, яких ловлять у повітрі. Для таких полювань бджолоїдки озброєні довгим, злегка вигнутим і гострим дзьобом; уміють вправно видаляти жало в бджіл чи ос; неперевершені літуни.

У колоніях, якими гніздяться бджолоїдки, птахам притаманне певне почуття співпраці. Часто птахи, яким не вдалося створити своєї пари, виступають помічниками в вихованні потомства інших. Зазвичай такими помічниками стають брати самця-батька або сини одного з членів чи пари птахів. Гніздо бджолоїдки має вигляд нори – довгий тунель, що закінчується невеликою печеркою. Свої гнізда-нори птахи риють найчастіше в піщаних чи глинистих крутосхилих, урвистих стінах берегів водойм, рівчаків і ярів. Працюють як самець, так і самка, а знаряддям праці їм слугують дзьоб і лапи. Тунель понад метр завдовжки птахи риють до двох тижнів, а часом і до 20 днів.

Гніздовий ареал виду бджолоїдка Merops apiaster має площу 11 млн. кв. кілометрів, куди входять південна частина Європи, подекуди вид трапляється на гніздуванні навіть у Швеції й Фінляндії, а також частково Африка й південна та центральна Азія.

Бджолоїдки – мігруючі птахи, які долаючи складний, сповнений небезпек і перешкод шлях восени й на весні, втрачають, за оцінками учених, до 30 відсотків своєї популяції. Птахи з південної Європи подорожують через Середземне море й Гібралтарську протоку, а потім прямують через Сахару до зимівель у Західній Африці. Бджолоїдки зі Східної й Центральної Європи летять через Аравійську пустелю на зимівлю на півдні Африки.

На гніздуванні з’являються пізно: на південь України прилітають наприкінці квітня, північніше – в середині травня. Відліт на зимівлю розпочинають наприкінці серпня. У Криму останніх бджолоїдок можна зустріти до середини жовтня.

Незважаючи на сприятливий природоохоронний статус, вид усе-таки наражається на певні загрози своєму існуванню в природі. Серед них головною є зміна середовищ існування, зокрема, внаслідок інтенсифікації сільського господарства, що може призвести до зниження чисельності великих літаючих комах. Втрата місць зупинок уздовж міграційного шляху – інша серйозна загроза, яка спільна для більшості мігруючих видів птахів. Окрім того, бджолярі вважають бджолоїдок шкідниками своєї галузі й тисячами убивають птахів протягом сезону.

Українське товариство охорони птахів разом із Національним еколого-натуралістичним центром оголошує про проведення Всеукраїнської акції «Бджолоїдка – птах 2013 року».

Надсилайте свої спостереження (скориставшись порадами, наведеними в Програмі спостережень за бджолоїдкою), про заходи, які ви проводили самостійно, в школі чи гуртку – конкурси, лекції, випуск стінгазет, листівок тощо. А також оповідання, казки, вірші про бджолоїдок, написані й створенні вами разом із вчителями чи батьками, а також малюнки й фоторепортажі, що ілюструють вашу роботу і птаха нинішнього року. Але перш ніж братися до оформлення своїх робіт, обов’язково прочитайте вимоги, що наведені у програмі.


Вимоги до робіт у рамках акції "Бджолоїдка – птах 2013 року"

 • Письмові роботи (реферати, спостереження, розповіді, казки, вірші тощо) надсилайте в паперовому або електронному вигляді. Ми будемо раді отримати роботи в електронному вигляді – на електронну пошту або електронних носіях.

 • Прагніть зменшити вплив на довкілля, потурбуйтеся, щоб в оформленні роботи було якомога менше різноманітного пластику – папок, прозорих плівок тощо, натомість використовуйте паперові папки й альбоми. Екологічний підхід до оформлення роботи оцінюватиметься окремо!

 • У рефератах і описах виду не забувайте зазначати першоджерело (автора, книгу, журнал, адресу веб-сторінки) як у самому тексті, так і в списку літератури. А також зазначайте авторів усіх фотознімків або джерело звідки їх узято. При оцінюванні робіт ми приділятимемо окрему увагу цьому критерію.

 • Оформлення галерей і фоторепортажів – ми сподіваємося побачити там фотознімки, зроблені вами чи вашими колегами (вчителями, наставниками, батьками). Не хвилюйтеся, якщо не всі знімки будуть суперпрофесійними, головне що вони ілюструватимуть вашу активну роботу.

 • Малюнки й інші поробки надсилайте в натуральному вигляді звичайною поштою.

 • Чітко зазначайте своє прізвище й ім’я, вік, школу, адресу, а також прізвище, ім’я, по батькові керівника роботи.Анкета

Бджолоїдка – птах 2013 року
Дата спостереженняМісце спостереження (найближчий населений пункт, район, область)Тип місцевості (сад, парк, узлісся, лісосмуга, присадибна ділянка тощо)Кількість птахів, яку спостерігалиЯк змінилася чисельність цього виду в Вашій місцевості за останні роки?

□ збільшилася

□ зменшилася

□ не змінилася

□ інше

Як називають бджолоїдку в Вашій місцевості (місцеві, народні назви)Коротко опишіть свою участь в акції "Птах року"Спостерігач (прізвище, ім’я, по батькові)АдресаЕлектронна адреса (e-mail)Дата заповненняЧи є Ви членом Українського товариства охорони птахів?

□ Так

□ Ні, хочу стати

□ Бажаю отримати більше інформації
ПРОГРАМА

спостережень за Бджолоїдкою – птахом 2013 року
Основні місця спостережень за видом: відкриті ландшафти в поєднанні з окремими деревами або невеликими гаями, що посічені крутосхилами, ярами, балками й річками з урвистими, піщаними чи глинистими берегами.
І. Чисельність і розподіл бджолоїдок

Проведення обліків бджолоїдок. Для цього слід робити таке: • Обрати одну з перелічених вище ділянок. У щоденнику спостережень зробити запис назви обраної для обліків і спостережень території;

 • Прокласти на обраній території постійну стежку довжиною близько 2 км. Кожну прокладену стежку описати за схемою: назва району (берег річки, поле, пустище тощо); які дерева, кущі, трав'яні рослини ростуть у районі проходження стежки; фактор турбування (чи багато людей, собак у зоні прокладеної стежки), наявність пасік/окремих вуликів.

 • Щотижня (один раз на тиждень) проходити по закладеній стежці і проводити обліки бджолоїдок і супутніх видів птахів і звірів. Під час обліку описувати в щоденнику кожну зустріч бджолоїдок за такою схемою:

  • Скільки бджолоїдок помічено;

  • Де вони перебувають (у польоті, на дротах, на кущі, на дереві тощо);

  • Перелік і кількість інших видів птахів, зустрінутих на маршруті;

  • Скільки бджіл, джмелів, ос помічено під час проходження стежкою (дуже багато, багато, не дуже багато, мало, одиничні зустрічі).

II. Спостереження за птахами в період гніздування

У травні обрати одну з придатних ділянок, у межах яких наявні крутосхили, урвисті піщані чи глинисті береги, поле з медоносами тощо.

У щоденнику спостережень описати обрану для обліку територію.

1. Проведення обліків бджолоїдок у період гніздування:


 • Прокласти на вибраній території постійну стежку довжиною близько 2 км. Стежка має проходити в районі розташування крутосхилів, ярів, урвистих берегів;

 • Прокладену стежку описати за схемою: де проходить стежка (біля річки, вздовж межі лісу з відкритою місцевістю, тощо); які дерева, кущі ростуть у районі стежки;

 • На обраній стежці провести 2 обліки: один у травні, один наприкінці червня – у першій половині липня;

 • Перед початком обліків уважно вивчити за допомогою визначника забарвлення й характерні ознаки зовнішнього вигляду бджолоїдки.

Обліки проводити вранці (7.00-9.00, найпізніше – до 10.00), коли птахи найбільш активні.

Під час кожного обліку записувати дані обліку в таку таблицю:
Дата обліку

Погода:

Години обліку

Початок обліку _____год. Кінець обліку _____год.

Результати обліку

Результати обліку

Зустріч птахів

Загальна кількість

Бджолоїдка

1 летить
2 сидять на дроті ЛЕП

1 з будівельним матеріалом у дзьобі (суха трава, пір’їна і т.п.) сидить на землі біля урвища
2. Провести облік гніздуючих птахів

Для обліків і спостережень гніздуючих бджолоїдок потрібно у другій половині травня, коли ці птахи уже тримаються на своїх гніздових територіях, обстежити наявні урвища, та вибрати те, де помічено бджолоїдок. Зробити опис вибраного урвища за такою схемою:

1. Дата опису;

2. Опис місцевості, де знаходиться урвище;

3. Опис урвища: тип ґрунту, висота, яка рослинність на вершині та на дні урвища; скільки нір в урвищі;

4. Кількість нір в урвищі загалом, і по секторах. Для визначення кількості нір по секторах, умовно (на око) розділити зону, в якій розташовані нори, на сектори: Горизонтальні (крайній лівий сектор, центральний і крайній правий сектор); Вертикальні (верхній та нижній сектори).

5. Зробити фото урвища (якщо можливо).

Наприкінці травня - на початку червня, коли бджолоїдки уже гніздяться, провести перший облік.

Облік проводити таким чином:

Вранці прийти до урвища і розміститись у місці, де 1) добре видно стінку з норами; 2) турбування птахів від спостерігача відсутнє, або мінімальне. Щоб не турбувати птахів, можна накритися камуфляжною сіткою. Після того, як птахи заспокояться, відстежити, в які нори залітають і вилітають бджолоїдки. Порахувати кількість нір, зайнятих бджолоїдками загалом і по секторах. Дані записати у таблицю.Сектори

Кількість заселених бджолоїдкою нір

Горизонтальні сектори колонії
Крайній лівий
центральний
крайній правий
Вертикальні сектори
верхній
нижній
ВСЬОГО3. Провести спостереження за птахами під час гніздування


Для спостережень відібрати 5 нір, зайнятих бджолоїдками: 1 - у крайньому лівому секторі, 1 - у центральному секторі, 1 - у крайньому правому секторі, 1 - у верхньому секторі, 1 - у нижньому секторі. Нори помітити: у ґрунті біля нори закріпити мітку, щоб її було видно з відстані, але щоб вона не була яскравого забарвлення. Це може бути маленька гілочка, цвях тощо. За кожною відібраною норою повинен спостерігати окремий спостерігач. Тобто, якщо відібрано для спостережень 5 нір, то спостерігачів має бути 5. Нір для спостережень і, відповідно, спостерігачів, може бути менше.

Спостереження проводити з місць, розташованих в зонах, з яких добре видно нори. Найкраще вибирати місця навпроти крутосхилу з норами. Також це мають бути місця, з яких турбування птахів від присутності спостерігачів буде мінімальним.

Спостереження проводити починаючи з другої половини травня, коли птахи вже займуть гніздівлі, і завершити після дати вильоту пташенят із гнізда.

Спостереження проводити 2-3 рази на тиждень. Спостерігати за птахами по 1 годині 3 рази за день: вранці (орієнтовно з 8.00 до 9.00), удень (з 14.00 до 15.00), увечері (з 18.00 до 19.00). Частота та інтенсивність спостережень може бути меншою.Під час спостережень записувати у щоденник такі відомості:

 • Скільки разів птах прилітає до гнізда (партнер підгодовує птаха, який насиджує кладку);

 • Зареєструвати дату, коли птахи почали носити їжу до гнізда (годувати пташенят);

 • Скільки разів на годину приносять їжу до гнізда вранці, вдень і увечері;

 • Зареєструвати дату вильоту пташенят (їх легко впізнати за поведінкою: сидять на гілках дерев, кущів, чи на землі, часто тріпотять крильцями і подають звуки, випрошуючи таким чином їжу; дорослі бджолоїдки до них часто прилітають і годують);

 • Як дорослі й молоді птахи реагують на появу біля них чи біля гнізда людей, собак, сірих ворон, хижих птахів тощо.

Важливо! Не підходьте близько до нір, не ловіть молодих птахів.

Скачати 377.27 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка