Біобібліографічна довідка для організаторів дитячого читання Чернігів 2010 Чернігівська міська централізована бібліотечна система Центральна бібліотека імені М. М. Коцюбинського Українська берегиня Олена Пчілка (1849 1930)Дата конвертації18.08.2017
Розмір1.49 Mb.
ТипДовідка


Чернігівська міська централізована бібліотечна система

Центральна бібліотека імені М.М.Коцюбинського
Українська берегиня - Олена Пчілка

(1849 – 1930)

Біобібліографічна довідка для

організаторів дитячого читання


Чернігів – 2010

Чернігівська міська централізована бібліотечна система

Центральна бібліотека імені М.М.Коцюбинського

Українська берегиня - Олена Пчілка

(1849 – 1930)
Біобібліографічна довідка для

організаторів дитячого читання

Чернігів - 2010


ББК 83.3(4Укр)1

У45

У45 Українська берегиня - Олена Пчілка (1849 - 1930) : біобібліографічна довідка для організаторів дитячого читання / Упоряд. Г.Сурніна ; відп. за вип. Н.Власенко. – Чернігів, 2010.
Олена Пчілка (справжнє ім’я - Ольга Петрівна Драгоманова-Косач (29.07.1849 – 4.10.1930) в історії української культури, науки і суспільно-громадської думки межі XIX - XX століть становить цілу епоху. Минуло 80 років з дня смерті великої українки. Але, на думку сучасних дослідників літератури, ще недостатньо вивчена та поцінована творча спадщина видатної письменниці.

Біобібліографічна довідка «Українська берегиня – Олена Пчілка» містить відомості про життя і творчість Олени Пчілки та літературу про неї, перелік лауреатів премії імені Олени Пчілки видавництва «Веселка». Підготовка посібника проводилась за фондами та електронним каталогом Чернігівської міської ЦБС, сайтами мережі Інтернет.

Матеріали видання стануть у нагоді організаторам дитячого читання, бібліотекарям, викладачам, студентам, краєзнавцям, усім, хто цікавиться історією української культури.

ББК 83.3(4Укр)1

Упоряд.: Г.Сурніна

Відп. за вип.: Н.Власенко

Комп’ютерний набір: Г.Сурніна

Макетування: В.Марченко


Діти – се наш дорогий скарб,

се наша надія, се – молода Україна


Олена Пчілка
Передмова
Ці слова належать людині, яка все своє життя присвятила справі розвитку української культури, невтомно й самовіддано працювала в ім’я відродження української нації..

Олена Пчілка - поетеса, автор прозових та драматичних творів, перекладач, педагог, науковець, фольклорист і етнограф, блискучий публіцист, видавець, активна громадська діячка, мудра матір, яка виховала геніальну Лесю Українку.

Нині минуло 80 років з дня смерті відомої письменниці. На жаль, ім’я Олени Пчілки, чия біографія могла б замінити собою цілий посібник з історії української культури останньої чверті ХІХ – початку ХХ століть, стало відоме широкому загалу порівняно недавно. Довгий час іі твори в Україні не видавалися і замовчувалися.

Сучасники Олени Пчілки буквально божествили її. Микола Зеров назвав Олену Пчілку однією з «найхарактерніших фігур українського життя, громадського й літературного, в довоєнну добу».«Сила її була в її індивідуальності. Волі вона була непохитної, характеру непоступливого, розуму обсяглого, почуття глибокого й гарячого, як вогонь, пристрасті некомпромісової» - напише у своїх спогадах історик М.Славинський.

Ось як писала Софія Русова про Олену Пчілку: «Коли згадаєш Ольгу Петрівну Косачеву, то все стає в уяві гарна постать з прекрасними очима, тісно затисненими устами й виразом твердої непохитної волі та ясного розуму. Розум і воля справді виявились в усій її діяльності, кермувала усім її і особистим і громадянським життям: вона не знала компромісу, мала певні переконання і велику мужність, щоб їх ясно й рішуче висловлювати. Усе життя вона любила український народ і віддано йому служила своїм різким словом…».

Невипадковим є і вибір псевдоніму - Пчілка. З цього приводу дочка письменниці Ізидора писала: «Олена Пчілка – псевдонім, що мама придбала собі, як була ще зовсім молода. Тоді молоде подружжя ( наші батьки) жили в Звягелі на Волині, там часом Ольгу звуть Олена, а що мама дуже захопилася збиранням етнографічного матеріалу (вишивки, тканини), то батько наш казав, що вона як тая пчілка працює».

Олена Пчілка є однією з творців - засновників української дитячої літератури, герої її творів знайшли своє відображення й на сцені дитячого театру, організованого нею ж.

В творчому доробку Олени Пчілки для дітей - вірші, байки, оповідання, казки, п’єси, сміховинки, ігри, спотиканки, загадки, прислів’я та приказки. Значне місце в збірках для дітей відведене фольклору - оригінальним зразкам і творам, обробленим письменницею.

Олена Пчілка видавала додаток до журналу «Рідний край» під назвою «Молода Україна», що був фактично першим періодичним виданням для дітей на Наддніпрянській Україні. На сторінках цих видань Олена Пчілка надрукувала чимало своїх художніх творів, публіцистичних статей і цікавих заміток із різних галузей знань - мовознавства, літературознавства, фольклористики, етнографії, історії, музики, образотворчого мистецтва, а також творів інших письменників та перекладів світової літератури. Вона дбала, щоб мова цих видань була дохідлива і гарна. На думку культуролога Михайла Гуця, редагування і видання цих часописів було справжнім подвигом Олени Пчілки.Різноманітна за тематикою і жанрами творчість для дітей Олени Пчілки і тепер не втратила свого культурного, естетичного, педагогічного значення і тому може активно використовуватись у справі виховання підростаючого покоління.
Жінка з роду Драгоманових

Біографія Олени Пчілки