Дата: 18.11.2014 р.
Клас: 1 - В
Вчитель: Боженко Т. С.
Українська мова. Навчання грамоти
Тема. Звуки р , р ' . Букви Р, р (ер). Звукобуквені зіставлення.
Аналітико-синтетичні види роботи зі словами - назвами предметів.
Диференційований підхід у формуванні вмінь читати.
Мета: ознайомити учнів з артикуляцією нових звуків; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; збагачувати словниковий запас; розвивати артикуляційний апарат, мовлення, мислення; виховувати у дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.
Обладнання: презентація уроку, вивчені букви на картках, лялька Іринка, пелюстки квітки, звукові схеми, загадки, м'яч, пластилін, картинки з малюнками для роботи в парі, склади для утворення слів, індивідуальні картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати -
Кличе в подорож урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Повторення домашнього завдання.
( Переказування оповідання "На пасіці взимку".)
2. Бліц-опитування.
( Показую букву, яку вивчили, учні називають звуки, що вона позначає на письмі.)
- До нас на урок попросилась дівчинка Іринка. Справа в тому, що чаклунка вкрала у дівчинки чарівну квіточку. Щоб її повернути назад додому, треба виконати різні завдання. Та Іринка без нашої допомоги не справиться. Допоможемо їй?
3. Гра "Добавлянка".
Ра - ра - ра - надворі весела г... (гра)
Ро - ро - ро - в зайця тепленьке хут... (ро)
Ру - ру - ру - зайчик цей живе в бо... (ру)
Рі - рі - рі - він сподобавсь дітво... (рі)
4. Гра "Буква заблукала".
- Погляньте, чаклунка похазяйнувала і тут. Хто допоможе дівчинці та знайде зайву букву? ( А О У И І М )
- За гарно виконані завдання нам чаклунка повертає 1 пелюстку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети.
- Допомогаючи Іринці, ми на уроці вивчемо нову букву і звуки, які вона позначає, навчимося складати склади, слова з нею.
ІV. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Слухання оповідання. (Читає вчитель, с. 86)
2. Аналіз змісту прочитаного.
Чому раділи тваринки?
Як гудуть джмелі?
Як сюрчать коники?
Як співають птахи?
Кого з тварин ви ще запам'ятали
Яка неприємність сталася з їжачком?
Хто зображений на малюнку?
3. Відгадування загадок.
Я і сам його боюся.
Він щипає мов гусак,
Ну, а звуть щипаку... ( рак )
- Рак - істота, яка живе у воді. Має довгі вуса, маленькі ніжки, є клешні. Рак дуже вибагливий до чистої води. Час від часу міняє свій панцир.
- А ось, де може жити рак, ви скажите відгадавши іншу загадку.
В'ється синя стрічка,
То біжить у море беззупинна... ( річка )
- Назвіть перший звук у словах відгадки.
4. Складання звукових моделей слів-відгадок.
- Яка однакова буква є у двох словах?
- Отже, сьогодні на уроці ви ознайомитеся з новою буквою Р та звуками, які вона позначає.
5. Виділення звуків р, р'. ( Зачитування вірша )
Равлик лізе на стеблинку,
Сам несе свою хатинку!
В нього ріжки коротенькі
І чутливі, мов антенки.
- То на кого схожа буква Р?
6. Гра з м'ячем.
- Передаючи один одному м'ячик, назвіть слова із звуками р, р'.
7. Артикуляція звуків, віднесення їх до приголосних.
- Звуки р, р' на письмі позначаються буквою Р (ер).
8. Ліплення з пластиліну букви Р.
( Пояснення елементів букви Р )
9. Гра "Утворіть склад".
10. Читання складів та утворення з ними слів.
Ра ма
ра но
ру ка
ко ра
рі ка
- Ви гарно справилися, тому отримуєте ще одну пелюсточку.
11. Робота в парах.
- Але чаклунка не припиняє ставити перешкоди. Вона дала дівчинці Іринці малюнки. За 1 хв. треба вибрати лише ті, де у назвах є звук р, р'.
Фізкультхвилинка.
- Щось не хочеться сидіти, треба трохи відпочити.
12. Вивчення скоромовки.
Рогата корівка реве
Романко травичку рве.
13. Робота з Букварем.
- Ворон-буркутун запрошує нас політати по сторінках книги.
а) Читання розгалужених схем.
б) Утворення слів.
в) Читання слів і пояснення їх.
Ропа - соляний розчин.
Кріп - городня запашна рослина, яку використовують в їжу.
г) Аналіз предметів намальованих у віночку ( ряст, ромашка, кріп, гриби, равлик, верба, береза ).
- Визначте позицію звуків у словах.
д) Утворення слів за допомогою схем (с. 87).
е) Бесіда за малюнком.
Кого бачите на малюнку?
Що роблять звірята?
Де на вашу думку танцюють тварини?
є) Читання оповідання вчителем.
ж) Бесіда за змістом прочитаного.
Що почалося в лісі?
Хто танцював на святі?
А чому їжак не танцював?
Кого із звірят ви б назвали колючим?
V. Підсумок уроку.
- Яку ми сьогодні вивчили нову букву?
- Які звуки позначає?
- Про кого читали?
1. Гра " Хто сховався у траві".
- Плескаємо у долоні, якщо у словах відчуєте звук р або р'.
2. Гра "Утворення нових слів" ( замінивши букву ).
Кора - пора пора - нора
рука - ріка сир - пил
- Отже, дітки, на цьому наш урок закінчується. Ми з вами зібрали всі пелюсточки від квіточки , допомогли дівчинці Іринці виконати завдання і побороти чаклунку, тепер вона може повернутися додому. МОЛОДЦІ!
Поділіться з Вашими друзьями: |