Голопристанська ЗОШ І-ІІІ ступенів №4
Відкритий урок з основ здоров’я у 1-А класі
«Будь чистим і охайним»
( З елементами здоров'язберігаючих технологій)
Підготувала Леонова І.О.
Вчитель вищої категорії
Звання старший вчитель
2012 рік
Тема: Будь чистим і охайним. Правила особистої гігієни.
Мета: Ознайомити учнів із поняттям «гігієна», з однією з вимог гігієни – чистотою; про те, що чистота є однією з умов формування, збереження та зміцнення здоров’я, переконати учнів у необхідності виконувати вимоги особистої гігієни;
розвивати в учнів знання елементарних правил гігієни, гігієнічні навички, вміння робити власні висновки, узагальнення;
виховувати в учнів санітарно-гігієнічні навички.
Тип уроку: Ознайомлення з новим матеріалом (Урок-подорож).
Обладнання: Підручники, зошити, шапочки гномів, лісова галявина, хатинка гномів, картина «Ліс», календар, будиночок «Гігієни», музична картина, Паспорт здоров’я (магнітна дошка), квіти в горщику, аромолампа, вологі серветки, пазли, шампунь, гребінець, мило, рушник, мийка, яйце в гнізді із загадками, Лісова галерея предметів гігієни, Мішечки здоров’я, скринька з речами, сигнальні рукавички, кошик-пеньок, колода з пилкою і зубна паста, Доріжка для ніжок – камінці, картопля, масажер, чарівні окуляри, сходинка успіху.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчитель. За чистим полем, за дрімучим лісом є казкова хатка – це школа №4, а в ній - кімнатка, де буває тихо…інколи, весело…постійно, шумно…завжди! Це наш 1-А клас, який святкує сьогодні (календар) свій 75ий день народження і гостинно приймає друзів на уроці з основ здоров’я.
Покажіть мені ваші долоньки. Покладіть на одну: уважність і творчість. На іншу я покладу вам цікавість і терпіння. Зберіть все, що в долонях, та не губіть.
Бажаю всім перебувати у стані фізичної та духовної рівноваги, що і є ознакою здоров’я.
ІІ. Повідомлення теми, завдань, девізу уроку. (Будинок)
Важлива складова здоров’я – гігієна. До неї в гості я вас запрошую.
Та ще запрошую всіх погратись, посміятись. І, звичайно, подумати над тим, що побачите і почуєте. (Відкриваються віконечка)
ІІІ. Робота над матеріалом уроку.
Психологічна установка (музичний фон «Звуки лісу») (Додаток І)
Перехід до роботи над новим матеріалом.
І раптом наші очі помітили…(сліди від ніжок), які ведуть нас у казку.
Жили-були поодинці у затишній хатинці
Брати чудові, рівно сім. Вони давно відомі всім. (Гноми)
(Гноми виходять до учнів із хатки)
Кожен тиждень колом ходять брати-гноми.
(Гноми йдуть по колу)
Здогадалися як їх звати? Імена гномів – це назви днів тижня. Назвіть по порядку всі дні тижня. (Називають)
Розкриття змісту уроку
Цього тижня працьовиті гноми проходять у Лісовій лікарні плановий гігієнічний огляд. Допоможемо їм в обстеженні? (Магнітна дошка) Тоді з’ясується у якому стані знаходяться їхні шкіра та руки, волосся, очі та вуха, зубки. Чи треба гномам лікуватися, чи спокійно жити і працювати? (гноми сідають, залишається гном – Понеділок)
Вчитель. Старший братець – Понеділок. Він не житиме без діла.
Тиждень він розпочинає, Працювати закликає.
Понеділок дуже любить вирощувати квіти. (Квіти у горщику) І ось одного разу у нього виросли незвичайні квіти. Їхній солодкий запах збільшує працездатність. А ефірна олія з цих чарівних рослин захищає від бактерій і сприяє кращому обміну речовин. Сьогодні їхні аромовластивості позитивно впливатимуть на наше тіло, душу і дух одночасно. (Аромолампа) Подивіться на пелюстки. (До квітів прилаштовані пелюстки з вологих серветок) Гноми виготовляють з них вологі серветки. Візьміть по дві таких серветки. Однією витріть ручки. Подивіться на чисту і порівняйте. Що ви бачите? (Відповіді)
Гном Понеділок. Діти! Постійно стежте, як я, за чистотою рук, особливо після роботи. Ні в якому разі не беріть руки до роту аби до вашого організму не потрапили мікроби.
Вчитель. А коли ж мікроби гинуть? Підказкою буде пазл. Складемо його. (Вчитель одночасно складає пазл на переносній дошці) Висновок: мікроби бояться МИЛА. Мити руки з милом треба щоразу перед тим, як береш їжу і після користування туалетом. На вимитих руках усі мікроби гинуть через 5 хвилин, а на брудних – живуть довго.
Учень. А я нагадую, що не слід забувати і про нігті. На руках їх підстригають 1 раз на тиждень, а на ногах – 1 раз на два тижні. І ніколи нігті не гризіть, бійтеся мікробів!
Вчитель. Подивіться, у Вівторка чисті нігті, чисті ручки.
Він, напевно, недоторка, гномик – білоручка.
Який охайний гномик, а яке шовковисте волосся.
Гном Вівторок. Хто охайний, не обійдеться без шампуню. (показує)
Вчитель. Шампунем миють волосся та шкіру голови. Своє волосся треба мити в міру забруднення, розчісувати власним гребінцем або щіткою (показує) 2-3 рази на день. Зачіски у дівчаток і хлопчиків повинні бути зручними і охайними.
Гном Вівторок. А от мило – цінна штука, захист від біди.
Нехай будуть мої руки чистими завжди.
Давайте я уявно покажу, як треба мити ручки.(Мийка, мило, рушник) (Додаток ІІ)
А тепер я витираюсь рушником махровим.
Буду я завжди чистеньким, міцним і здоровим!
Вчитель. Спасибі за науку гномику-чистюлі.
А ми зараз перевіримо шкіру, руки і волосся у всіх гномів. Треба визначити в Паспорті здоров’я – стан задовільний (печатка-магніт)
Середа в гнізді між трав яйце дивне розкопав.
Ну і гномик! Постривай! Його розбий, секрет читай.
(Гном розкриває яйце)
Гном Середа. Цей секрет зберігається століття. І ось він дійшов до вас. Розгадайте ж но його. (Знайомить учнів із загадками. Поповнення Лісової галереї)
Вчитель. Йдеться про предмети особистої гігієни. Кожен їх повинен мати і користуватися ними. (Додаток ІІІ)
Вчитель. А ось, діти, ще один секрет.
Трави, в яких гном знайшов чудо-яйце, цілющі, тому і зібрані для вас у Мішечки здоров’я. Візьміть їх, вдихніть аромат, що допоможе нам зберегти правильну поставу, бодрість і так необхідну працездатність. До праці! (Діти кладуть Мішечки здоров’я на голівки) Робота з підручником (с.42-43). Діти! Ваше тіло, одяг, кімната повинні бути завжди чистими.
І. Подивіться на малюнки і скажіть, хто з дітей слідкує за чистотою. (Відповіді).
ІІ. Гра «Так чи ні?» (Відповіді: «Так» - сплеск у долоні, «Ні» - «Ай-яй-яй!»). Приготуйте свої долоньки, давайте відповіді на запитання (с.43)
Вчитель. Брат Четвер і так, і сяк, танцювати він мастак.
Вміє добре працювати, а ще краще розважатись.
Фізкультхвилинка музична. (Танок гномів з дітьми. Пісня К.Орбакайте «Губки бантиком»)
Перевіримо Паспорт здоров’я. (Очі і вушка в порядку)
Вчитель. П’ятниця іде за братом, в нього є ідей багато.
Він за все береться сміло, і робота закипіла.
П’ятниця любить шукати скарби. Одного разу він знайшов скриньку, а в ній…якісь речі. Давайте скористаємось ними. Нам потрібні лише предмети особистої гігієни. (Скринька відкривається)
Гном П’ятниця. Якесь завдання. Знайдіть і позначте за 1хв тільки ті малюнки, які є засобами гігієни. (Робота в друкованих зошитах)
Вчитель. Спритна Хвилинка запрошує до роботи. Вдихаємо в себе працездатність. (Мішечки здоров’я) Час пішов. (Секундомір)
Ось у скрині всередині рукавичка лежить.
У пригоді стане нині, одягніть її ви в мить.
(Діти одягають сигнальну рукавичку) Час! Перевіримо свої знання. (Всі гуртом відбирають за малюнками потрібні речі зі скриньки і кидають у кошик-пеньок) Нагадую, жовтий колір – теплий і веселий, створює гарний настрій. Це відповідь «Так». Червоний – збуджує, дратує. А це відповідь «Ні». Дякую всім!
Плідно попрацювали, то ж відкладіть роботу і відпочиньте. Бо…
Всім відомо, у суботу ми не ходим на роботу.
Гномик наш цього не знає, знов колоду він пиляє.
(Гномик пиляє колоду)
Одного разу Субота пилкою пиляв цей дуб, заболів у пилки зуб. Треба пилку рятувати. Хворий зуб брудний, іржавий; бачу, догляд був недбалий. Пилку насварю зубасту. Подарую зубну пасту. Лікар у халаті білім хай огляне: зуби цілі?
Як же нам потрапити у лікарню з густого-прегустого лісу?
Перед нами дві дороги. Туди підеш (показує)- скарб знайдеш. Сюди (показує вірний шлях) підеш – нічого не знайдеш та здоров’я збережеш. Яку доріжку обираємо?(Діти стають на Доріжку для Ніжок з камінців) Отже, в путь!
Тупніть правою ногою, тупніть лівою ногою. Знову правою ногою, знову лівою ногою. 1, 2, 3, 4, 5, йдем ми зубки лікувать. (Інтерв’ю зі стоматологом)
І ось настав той слушний час йому сказати слово…
По інтерв’ю прийшли до вас шановний стоматолог.
(Запис відео розмови із лікарем-стоматологом. Хвилинка-практикум «Як чистити зуби» - слайди)
Хай будуть зубоньки здорові – поради лікар дав чудові!
(Паспорт здоров’я – зуби у задовільному стані)
Вчитель. А чи знаєте ви, що у разі, коли ну от немає під рукою зубної пасти і щітки, допоможе перевірений народний спосіб: шматочок почищеної сирої картоплі (і шлунок, доречі картопляним соком лікують) пожувати зі щіпкою солі, а потім вказівними пальцями обох рук почистити зуби (у протилежних напрямках). Сполоснути рот. (Вчитель демонструє масажер). А це – зубна щітка для спинки. Рекомендую придбати такий масажер кожній родині. «Чистіть» спинку і будьте здорові! Завдяки казці ми згадали, що чистота і здоров’я людини йдуть поруч.
Друзі! Поки ви ще невеличкі – дбайте про здорові звички.
Щоб здоров’я зберегти і щасливими рости.
Вчитель і гном Неділя. Неділя тиждень завершає, усіх обійде, розпитає:
«Як жилося? Як моглося? Усі здорові? Все вдалося?»
І ось він одягає старенькі, але дуже цінні чарівні окуляри і…бачить все.
Неділя. Встаньте ті, хто:
не сумував
хто вже знає, що здоров’я в світі – головне
хто здоровий і веселий…
Успіх не мине!
Вчитель (повертається до плану уроку)
Завдання ми виконали. Успіху сьогодні досяг увесь клас. (Сходинка успіху)
До гостей
Ми помічаємо, що найцінніше для нас – це здоров’я тільки коли його у нас вже немає.
Прислухайтеся до цих слів і запам’ятайте, що надійніше за всіх про своє здоров’я зможете подбати тільки ви самі!
Література
Інтернет-ресурси
Матеріали власних наробок
Додаток І
Вчитель. Заплющіть очі, покладіть руки на коліна, розслабтеся. Ви – в чарівному лісі. Помилуємося фарбами лісу, привітаємося з його мешканцями і побажаємо їм тепла і краси. Зупинимося. А чи так вже й тихо в лісі? Прислухайтеся до пташиного співу, до дзижчання водички, до шелесту листя. Вітерець спокійно перебирає ваше волосся. Вам так добре! А як пахне у лісі!!! Вдихніть його солодкий аромат. Лісове повітря відрізняється свіжістю і чистотою.
Глибоко вдихніть і видихніть. Видихніть образу, злість. Я бажаю вам здоров’я, настрою, успіхів. Рахую до 5 і ви відкриєте очі: 1, 2, 3, 4, 5.
Додаток ІІ
1. Треба спочатку закотити рукава вище ліктів. Виконуйте.
2. Не сильно відкрити кран і намочити руки.
3. Взяти мило і намилити їх.
4. Покласти мило.
5. Миємо руки: треба, щоб вони перекочувалися одна по одній, як санчата з гори - то права по лівій, то ліва з’їжджає по правій. Потім треба покласти долоньку до долоньки і потерти.
6. Після цього сполоснути і витерти рушником. (показує). Це необхідний предмет гігієни.
Додаток ІІІ
Загадки
Маю я зубців багато, зачешу вас як на свято. (Гребінець)
Я – м’якенький і завзятий, люблю діток витирати. (Рушничок)
Ліг в кишеню і вартую.
Плаксі, реві та бруднулі
Витру вранці струйки сліз,
Не забуду і про ніс. (Носовичок)
(Перевірка носиків гномів – Паспорт здоров’я)
Запашне, гладеньке,
Миє чистенько.
Треба, щоб у кожного було.
Що, малята? (Мило)
Чистоту тримаю в роті,
Справу знає чітко,
Вам ім’я моє знайоме,
Бо зубна я (щітка)
(Малюнки при розгадуванні вивішуються в Лісову галерею)
Поділіться з Вашими друзьями: |