«Будова клітин тварин»



Скачати 43.29 Kb.
Дата конвертації20.11.2018
Розмір43.29 Kb.
#65709
ТипКонспект
Остриківська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів

Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області


Конспект уроку біології на тему:

«Будова клітин тварин» ( 6 клас)

Розробив: учитель вищої категорії,

«старший учитель» - Г.Д. ПОТАПОВА


Жовтень 2017 рік
Мета:

Освітня: сформувати знання про будову тваринної клітини; визначити склад і функції органел у тваринній клітині; порівняти будову клітини рослинних та тваринних організмів, знайти риси подібності та відмінності;

пояснити причини відмінності та значення подібності клітин рослин та тварин;



Розвивальна: Розвивати уміння порівнювати біологічні об'єкти між собою на прикладі будови рослинної та тваринної клітин; розвивати в учнів логічне мислення та вміння робити самостійні висновки;

Виховна: виховати стійкий інтерес до предмета біології, позитивне ставлення до знань; виховувати самостійність, спостережливість, акуратність у роботі.

Обладнання: таблиці настінні: «Будова рослинної клітини», «Будова тваринної клітини»; динамічна модель (магнітна) «Будова клітини»; набір предметів для складання моделей рослинної і тваринної клітин; підручники, роздатковий дидактичний матеріал ( набір для аплікації, картки для вправи «Світлофор», тестові завдання), кольорова крейда.

Міжпредметні зв язки: література, природознавство, історія, математика.

Опорні поняття: оболонка, ядро, протоплазма, пластиди, вакуолі, органели, клітинна мембрана, включення, прокаріоти, еукаріоти, мітохондрії, лізосоми,клітинний центр.

Вимоги до знань і умінь учнів:

знати: будову тваринної клітини, основні ознаки тваринних клітин;

уміти: порівнювати будову тваринної та рослинної клітин, володіти навичками роботи зі збільшувальними приладами.

Тип уроку:  комбінований.

Зміст і хід уроку:


I. Організаційний етап:

  1. Привітання.

  2. Гра «Пароль» (учні по – черзі називають слова, які стосуються теми попереднього уроку та є паролем для початку уроку).

  3. Створення психологічного настрою.

Вчитель: Діти, французький прозаїк і літературний критик Анатоль Франс говорив: «Щоб перетравлювати знання, потрібно поглинати їх з апетитом»

А це означає, що треба навчатися їз задоволенням. Тоді все буде зрозуміло, і буде легше вчитися. Я бажаю вам на сьогоднішньому уроці успішного засвоєння нового матеріалу!



II. Перевірка знань та умінь учнів:

    1. ВПРАВА «СВІТЛОФОР»

(на кожне правильне твердження учні піднімають зелену картку, а на кожне неправильне твердження – зелену картку)

Твердження:

1. Всі організми складаються з клітин (Так)

2. Роберт Гук вперше увів термін «Клітина» (Так)

3. Клітину оточує клітинна мембрана (Так)

4. Клітинна мембрана тільки захищає клітину від зовнішніх впливів (Ні)

5. Цитоплазма – в’язка рідина, що заповнює клітину (Так)

6. Органели - непостійні структури цитоплазми (Ні)

7. Роботою клітини керує ядро і молекули ДНК (Так)

8. Органічними речовинами клітини є білки, жири, вуглеводи і вода (Ні)

9. Білки утворюються з амінокислот, а складні вуглеводи – з глюкози (Так)

10. Вакуоля – органела клітини, заповнена клітинним соком (Так)

11. За рахунок поживних речовин клітина росте і ділиться (Так)

12. Щоб визначити збільшення мікроскопа, слід помножити значення на окулярі на значення на об΄єктиві (Так)

2.2. Вправа «Я знаю»

(Робота біля дошки. Учень за бажанням називає, показує всі структури рослинної клітини та пояснює їхні функції.


    1. Вправа «Пазл»

(Кожний учень на своєму робочому місці складає з «пазлів» структуру рослинної клітини і називає її функцію)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу:

Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Ми вже з вами вивчили будову рослинної клітини і знаємо яку функцію виконує кожна  іі частина. Як ви думаєте чи всі органели які є в рослиній клітині будуть і в тваринній клітині? Поясніть свою думку.

Повідомлення теми уроку (вчитель)

(учні працюють в зошитах, записують дату й тему уроку)

Визначення мети і завдань уроку (колективно)

  • вивчити будову тваринної клітини;

  • порівняти будову тваринної і рослинної клітин (знайти спільне і відмінне в їх будові);

  • визначити значення подібності будови клітин рослин і тварин;

  • пояснити причини відмінності будови клітин рослин і тварин;

Повідомлення плану уроку

  1. Будова тваринної клітини

  2. Значення органел тваринної клітини

  3. Подібність клітин рослин та тварин

  4. Відмінність рослинних та тваринних клітин

  1. Будова тваринної клітини:

А)розміри і форма клітин

Розповідь учителя

Уважне вивчення будь-якої тварини показує, що всі вони (як і рослини) складаються з мікроскопічних комірок організованого життя, які називають клітинами. Зазвичай розміри цих клітин не перевищують кількох мікронів

(1 мкм = 10- 6м), а мембрани, які їх оточують, настільки тонкі, що побачити їх можна лише у найпотужніший світловий мікроскоп. Більшість тваринних організмів складаються з тисяч, а то й мільйонів клітин, які об’єднані у десятки й сотні чітко визначених типів. Тому самостійно, поза межами організму, частиною якого вони є, існувати клітини не можуть.

За формою клітини тварин дуже різноманітні. Це обумовлено їхнім пристосуванням до виконання специфічних функцій у різних тканинах і органах. Форма клітин більш-менш постійна і характерна для кожного типу. Прикладом можуть слугувати епітеліальні або нервові клітини, одноклітинні тварини інфузорії. Деякі ж клітини, як, наприклад, клітина амеби, мають мінливу форму.

Б) Особливості будови клітини тваринного організму.

Робота з мал. 10 «Тваринна клітина» на стор. 26 підручника.

Вчитель: Діти, відкрийте підручник на сторінці 26, уважно подивіться на малюнок 10 «Тваринна клітина» і назвіть структури тваринної клітини.

(Учні називають структури тваринної клітини:



  1. Клітинна мембрана

  2. Ендоплазматична сітка (гладенька)

  3. Ендоплазматична сітка (горохувата)

  4. Ядро

  5. Цитоплазма

  6. Рибосоми

  7. Мітохондрії

  8. Лізосоми

  9. Комплекс Гольджі)

Вправа «Аплікація» (робота в парах)

(учні складають із запропонованих кольорових фігур модель тваринної клітини)



Вправа «Моделювання» (учень за бажанням виходить до дошки й перетворює динамічну модель рослинної клітини на тваринну)

  1. Значення органел тваринної клітини

Вправа «Пазл»

(кожний учень отримує пазл – певну структуру клітини й називає її функцію:

1. Цитоплазматична мембрана- захист клітини та пропуск в клітину речовин.

2. Цитоплазма – середовище протікання всіх процесів в клітині.

3. ЕПС (гладенька) – транспортує вуглеводи й жири по клітині.

4. ЕПС (горохувата) – містить рибосоми.

5 . Рибосоми – синтез білка.

4. Ядро- керує всіма процесами в клітині, зберігає спадкову інформацію.

5. Комплекс Гольджі – транспорт речовин до клітинної мембрани

6. Мітохондрії – забезпечують клітину енергією

7. Клітинний центр – приймає участь в поділі клітини навпіл .

8. Лізосоми - ???



Повідомлення учня про лізосоми (випереджальне навчання)

Лізосоми (від грец. лізис — розщеплювання, сома — тіло) являють собою міхурці, оточені мембраною та заповнені напіврідким вмістом. Цей вміст — хімічні речовини ферменти, здатні розщеплювати білки, жири, вуглеводи. Лізосоми, зливаючись, утворюють травні вакуолі. Лізосоми також є «цехом» з утилізації вторинної сировини – в них частини органел, що вийшли з ладу і потребують заміни, розкладаються на прості органічні речовини. Які клітина використовує повторно)



  1. Подібність клітин рослин та тварин:

Вчитель: Ми з вами визначили структурний склад і функції тваринної клітини. А зараз, як справжні біологи, користуючись методом порівняння давайте знайдемо спільне в будові рослинної і тваринної клітин.

Заповнення схеми «Спільне і відмінне в будові тваринної і рослинної клітин

Ознаки клітин

Тваринна клітина

Рослинна клітина

СПІЛЬНЕ

Клітинна мембрана

+

+

Цитоплазма

+

+

Ядро

+

+

ЕПС

+

+

Рибосоми

+

+

Мітохондрії

+

+

Постановка проблемного питання

- Яке значення має подібність рослинних та тваринних клітин?

(Відповіді учнів: Подібність рослинних і тваринних клітин свідчить про єдність походження всіх живих організмів



Вчитель: А чим різниться будова тваринної і рослинної клітин?

(Заповнення схеми)

ВІДМІННЕ

Ознаки клітин

Тваринна клітина

Рослинна клітина

Клітинна стінка

_

+

Хлоропласти

_

+

Лізосоми

+

Не містить

Вакуоля з клітинним соком

Не містить, а містить травні вакуолі, або скоротливі – одноклітинні тварини

+

Клітинний центр




Не містить (тільки є у клітинах спорових рослин)

Постановка проблемного питання

— Із чим пов’язані відмінності в будові тваринної і рослинної клітин?



(Відповіді учнів: Відмінності в будові рослинної і тваринної клітин полягають в різних способах живлення: рослини – автотрофи (утворюють прості органічні речовини в процесі фотосинтезу)

а тварини – гетеротрофи (поглинають готові органічні речовини з їжі).

Спосіб живлення визначає основні відмінності у будові рослинної та тваринної клітин



Формулювання висновків

  1. Усі організми складаються з клітин.

  2. Клітини рослин і тварин мають спільні риси будови, що говорить про єдність органічного світу.

  3. Клітини тварин і рослин також різняться своєю будовою. Причина відмінності в будові рослинних та тваринних клітин пояснюється різним типом живлення.

ІV. Закріплення нового матеріалу

Вправа «Ти мені – я тобі»

2 учні викликаються до демонстраційного столу для виконання вправи

«Ти мені – я тобі». Беруть по черзі предмети - умовні структури клітин, визачають їх, називають їхні функції і створюють моделі клітин.

Вправа «Розумна гімнастика».

(учитель читає твердження, учні уважно слухають та виконують запропоновані дії, а саме: почувши твердження, яке стосується рослинної клітини, піднімають руки вгору, тваринної – присідають).












Рослинна клітина Тваринна клітина

Твердження:

- Тверда целюлозна оболонка;

- Присутні органели у яких відбувається внутрішньоклітинне травлення;

- Має клітинну мембрану;

- Вакуолі відсутні;

- Містить хлоропласти;

- Зберігає спадкову інформацію;

- Є джерелом енергії;

- Лізосоми відсутні;

Вправа «Третій – зайвий»

Вибрати зайвий термін і пояснити свій вибір.

1. Пластиди, ядро, апарат Гольджі.

2. Клітинний центр, клітинна стінка, клітинна мембрана.

3. Вакуолі з клітинним соком, травні вакуолі, скоротливі вакуолі.

4. Клітинна стінка, клітинна мембрана, лізосоми.



V. Домашнє завдання:

Репродуктивний: Опрацювати параграф 9 стор. 30 - 33; дати відповіді на питання в кінці параграфа на стор. 33.

Конструктивний: завдання 1 на стор. 33 підручника.

Творчий: завдання 2, 3 на стор. 33 підручника

VІІ. Підсумки уроку. Оцінювання учнів.

VІІІ. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»

•        Про що ви дізналися на цьому уроці?

•        Що вам здалося найцікавішим?

•        Що вам найбільше сподобалось робити на цьому уроці?



•        Чи досягли ми на уроці поставленої мети?
Каталог: doc -> files -> news -> 602
602 -> Конспект уроку у 5 класі за підручником Карп’ юк О. Д., Англійська мова: Підручник для 5-го класу загальноосвітніх навчальних закладів
602 -> Т е м а. Пори року. Весна – чарівниця. М е т а
602 -> Тема. Господарювання і повсякденне життя в Давній Греції
602 -> Урок Оксиген. Кисень. Поширеність Оксигену і кисню у природі. Фізичні властивості кисню
602 -> Урок дослідження «Вітер. Повітря»
602 -> «Вітальня Феміди»
602 -> Уроку-дослідження «Народні промисли різних регіонів України і Світу»
602 -> Запліднення і внутрішньоутробний розвиток людини
602 -> Моделювання інтер'єру

Скачати 43.29 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка