Будова телемедичних систем. Засоби передачі інформації в телемедицині Телемедична системаСторінка1/12
Дата конвертації21.09.2022
Розмір2.52 Mb.
#93494
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
СТРОЕНИЕ ТЕЛЕМЕДИЦИНСКИХ СИСТЕМ

Будова телемедичних систем.
Засоби передачі інформації в телемедицині


Телемедична система – сукупність базових робочих станцій, об’єднаних лініями зв’язку, призначена для виконання даного клінічного або наукового завдання за допомогою телемедичних процедур. Базова робоча станція (БРС) – це програмно-апаратний комплекс, що представляє собою робоче місце фахівця з можливостями обробки, перетворення, виведення, класифікації й архівації загальноприйнятих видів клінічної медичної інформації, а також проведення телеконференцій. Телемедична система складається із сукупності базових робочих станцій різної комплектації, з’єднаних каналами передачі даних: стандартними й цифровими телефонними лініями, волоконною оптикою, супутниками зв’язку.
БРС це спеціалізований медичний апаратно-програмний комплекс, призначений для використання в медичних закладах, наукових центрах, навчальних закладах з метою проведення телеконференцій різного змісту, організації та проведення віддалених медичних коснультацій, організаційно-методичних питань, отримання та надання бібліотечної, наукової, навчальної та медичної інформації, з метою розвязку задач, що постають перед медичними закладами та іншими організаціями.
Застосування того або іншого способу передачі обмежується шириною частотної смуги і пов’язаної з нею швидкістю передачі інформації (кількістю інформації, переданою за одиницю часу, біт/сек). Системи з вузькою смугою частот, наприклад звичайні телефонні лінії, порівняно недорогі, але їхня пропускна здатність недостатня для передачі повноцінних відео зображень. Однак ці системи цілком придатні для передачі фото зображень, мови, тексту або інших даних. Єдиного методу, як і ширини смуги частот, що підходять для вирішення всіх завдань телемедицини, не існує. Технічні характеристики кожної системи визначають, виходячи з потреб користувачів.
Пропускна здатність мереж із широкою смугою частот достатня для передачі повноцінних інтерактивних відео зображень. Однак у сільській місцевості й у віддалених від індустріальних центрів областях вони недоступні. При використанні процедури стиснення інформації інтерактивне відео можна передавати й по системах з більш вузькою смугою частот, але одержувані при цьому відео зображення рухаються нерівномірно, що не дозволяє розрізнити подробиці й тонкі рухи. Системи із широкою смугою частот коштують дорого, оскільки витрати на передачу інформації прямо залежать від ширини цієї смуги.
Напрямки діяльності телемедичного центру можна розділити на наступні.
Клінічний. До нього відноситься проведення консультацій, організація відеоконференцій і консиліумів, робота з пересилання за допомогою електронної пошти результатів діагностичних досліджень для одержання висновків і рекомендацій з віддалених медичних установ.
Освітній. Сюди входять організація й проведення семінарів і навчальних циклів для медичних працівників, створення й супровід серверів, медичних баз даних й інформаційно-довідкових систем.
Науково-дослідний. Під ним мається на увазі розробка й впровадження нових телемедичних технологій, підготовка й публікація наукових оглядів, статей.
Організаційно-методичний. Цей напрямок забезпечує навчання персоналу кабінетів телемедицини, підготовку й поширення методичних матеріалів.
Інформаційно-комунікаційний. Під ним розуміється організація обміну інформацією звітного й статистичного характеру між закладами охорони здоров’я, а також окремими фахівцями, технічне забезпечення електронними поштовими скриньками.

Найпростішим видом телемедицини є контроль і консультування хворого медичною сестрою за допомогою телефонного зв'язку. Складна телемедична система використовує інтерактивне відео та аудіоканали. Вона складається зі стандартних високошвидкісних телефонних ліній, цифрових інформаційних технологій, комп'ютерів, периферійного обладнання, волоконної оптики, супутників зв'язку, програмного забезпечення. Для проведення телеконсультацій використовуються найрізноманітніші технології, найбільш поширені з них - відеоконференції (телемости) і передача медичної інформації через Internet в режимі on-line або через e-mail (електронну пошту). Все телемедичні системи складаються з сукупності базових робочих станцій різної комплектації, з'єднаних лініями зв'язку.


Існують три різновиди базових робочих станцій:
1) РУМ БРС (Room unit) – базова робоча станція в межах одного приміщення.
2) Пересувна БРС (rollabout unit) – різновид базової робочої станції, змонтованої на пересувному столі. Таку БРС можна легко переміщати з одного приміщення в інше (кабінет лікаря, палата хворого, діагностичний кабінет).
3) Мобільний телемедичний комплекс – різновид пересувний БРС для проведення телемедичних процедур поза медичними закладами.
За допомогою БРС проводиться ретельне всебічне обстеження пацієнта з одночасною передачею відповідної інформації довільної кількості учасників поточного консиліуму (відеоконференції).
БРС утворена (але не обмежена) наступними елементами [65]:
1) базовий комп'ютер (кольоровий дисплей з високою роздільною здатністю, стандартна клавіатура, стандартний дисковод 3,5 ", дисковод CD-ROM, пристрої сполучення з цифровими периферійними пристроями, пристрій мережевого сполучення, пристрій вводу/виводу аудіо- та відеоінформації);
2) комплект універсальних периферійних пристроїв (кольоровий сканер, цифрове фотографічне пристрій, принтер, відеокамера, мікрофон, стерео підсилювач звуку з гучномовцями);
3) комплект спеціалізованих лікувально-діагностичних пристроїв (довільна конфігурація, наприклад: бінокулярний мікроскоп з відеонасадкою, електронний стетоскоп, ендоскопічний комплект з насадками і мікровідеокамерою, пристрій оцифровування електрограм, рентгенограм і т.д.);
4) допоміжне обладнання (стандартне освітлювальне обладнання, Освітлювач медичний підлоговий, кушетка оглядова, відеомагнітофон, негатоскоп).
Програмне забезпечення БРС в загальному вигляді утворено наступним:
операційна система комп'ютера;
багатовіконний користувальницький інтерфейс;
програмне забезпечення мережевого сполучення;
програмне забезпечення з основними інструментами комп'ютерної мережі (найчастіше - Інтернет);
програмне забезпечення сполучення з периферійними пристроями;
набір програм для роботи з текстами (кирилиця та латиниця) і офісної графікою;
набір програм для розширеної обробки зображень;
набір програм для формування бази даних пацієнтів;
програмне забезпечення для проведення інтерактивних телеконференцій;
програмне забезпечення для проведення телеконференцій з одночасною участю більш ніж двох учасників.
Як ми зазначали вище, всі телемедичні системи діляться на дві основніе групи:
засоби віддаленого консультування, діагностики та навчання,
засоби віддаленого моніторингу життєвих функцій (біорадіотелеметричні системи).
Слід зауважити, що перша група систем реалізується і більш простими способами: за допомогою двох персональних комп'ютерів, з'єднаних модемним зв'язком, можливе проведення сеансу віддаленого консультування по електронній пошті, в чат-режимі, по аудіоканалу, відеотелефону або системі ICQ. При цьому передається будь-яка інформація у вигляді тексту або заархівованих графічних і відеофайлів.
Слід зазначити, що застосування такої модифікації телемедичних систем першої групи виключає можливість обстеження пацієнта в режимі реального часу.
Принципова схема телемедичної системи першої групи зображена на рис.1.1.

Друга група телемедичних систем служить для дистанційного спостереження за загальним станом і функціями органів і систем обстежуваного в процесі виконання ним якоїсь активної діяльності. Такі системи зазвичай складаються з приладу пацієнта (по суті - це сукупність датчиків), лінії зв'язку і БРС (приладу) дослідника. Загальна схема системи другої групи відображена на малюнку 1.2.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка