Д. Г. Байрон. Поема «Мазепа». Її історична основа та романтичний міф. Риси романтичного героя в образі МазепиСторінка1/3
Дата конвертації06.11.2017
Розмір0.83 Mb.
  1   2   3
Криворізька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 101
Д.Г. Байрон. Поема « Мазепа». Її історична основа та романтичний міф. Риси романтичного героя в образі Мазепи.

Розробка уроку з світової літератури 9 клас
Підготувала учитель

Діхтяренко О.С.

Тема: Д.Г. Байрон. Поема « Мазепа». Її історична основа та романтичний міф. Риси романтичного героя в образі Мазепи.

Мета: допомогти учням зрозуміти зміст поеми Дж. Байрона „ Мазепа”, з”ясувати ознаки історизму та романтизму у творі; розкрити риси романтичного героя в образі Мазепи; розвивати навички самостійної роботи, виразного читання, логічного мислення; виховувати зацікавленість до історичного минулого своєї країни, вміння працювати в групах.

Обладнання: портрет Байрона, портрети Мазепи;репродукції картин, мультимедійна презентація уроку; тексти поеми Дж. Байрона.,

Запис твору Ф. Ліста „ Мазепа”.Тип уроку: урок- дослідження

Епіграф уроку:Хіба ж ту долю нам збагнуть?

Дж.Байрон „ Мазепа

Хід уроку:

І. Оголошення теми й мети уроку.(слайди №1-2)  • Сьогодня ми продовжуємо роботу над вивченням творчості відомого англійського поета-романтика Дж. Байрона. Ми будемо досліджувати поему „ Мазепа”, її історичну та романтичну основу

  • З’ясуємо риси романтичного героя в образі Мазепи.

  • Знайдемо відповідь на наше проблемне питання: Чому Байрон називав Мазепу титаном? Які спільні риси в Мазепи та Прометея?

  • Готуючись до уроку, ви працювали в групах, досліджували різні питання.

Ваша підготовка та участь в уроці будуть оцінені керівниками груп , також особисто вами за листом оцінювання , який знаходиться на кожному столі.

  • Починаємо роботу.

У 1818 році Дж. Байрон, перебуваючи в Італії, написав поему

„ Мазепа”

Український гетьман Іван Степанович Мазепа-одна з найзагадковіших постатей в українській історії. Надзвичайна зацікавленість ним з боку істориків, письменників пояснюється неординарністю, складністю і величчю його як особистості.

Хто ж він такий – Іван Мазепа?Історики-( презентація проекту І групи- „ Історична постать гетьмана Мазепи” –коротка біографія Мазепи, слайди №3-7)

Гронування « Хто ж він такий- Іван Мазепа?» (Слайд №8)
Вчитель: Постать Мазепи завжди цікавила письменників. В очах одних він був героєм, борцем за свободу свого народу, а у інших , як у О.С.Пушкіна в поемі „ Полтава” –зрадником. Слово нашим літературознавцям.

Літературознавці- Образ Мазепи в світовій літературі

1. Постать Мазепи, цього неординарного українця, цікавила багатьох митців.( аналіз таблиці) Одним з перших образ Мазепи увічнив у слові французький просвітитель , енциклопедист, письменник Вольтер у своїй „ Історії Карла ХІІ” у 1731р.Відомо, що описуючи пригоди молодого Мазепи, автор скористався мемуарами польського шляхтича Яна Пасека- заклятого ворога Мазепи, який мав письменницький хист і вигадав досить цікаву легенду про молодого Мазепу і про його перебування при дворі польського короля Яна Казиміра. Вольтер писав: „ В молоді роки у нього був роман з дружиною одного польського шляхтича. Чоловік його коханої , дізнавшись про це, звелів прив”язати Мазепу до спини дикого коня і відпустити його на волю. Кінь був з України, він побіг туди назад, приволікши з собою Мазепу, напівмертвого від утоми й голоду. Йому дали притулок місцеві селяни...”Вольтер писав про Мазепу: „Це був чоловік хоробрий, запобігливий, невтомний робітник, не дивлячись на свою старість. ...він приніс королю надію підтримки своїм розумом... без його допомоги вся армія загинула б з голоду та бід..при цих обставинах цар запропонував Мазепі повернутись до нього, але той залишився вірним своєму новому союзнику...”.”Вольтерівський Мазепа хоробрий, розумний, невтомний, енергійний, людина слова, тверезо мислить. Його люблять, ним захоплюються. Саме з цього твору Байрон запозичив цю легенду як основу

свого твору.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка