Дата Подія Короткий зміст 5 березня 1953рСкачати 18.79 Kb.
Дата конвертації19.07.2020
Розмір18.79 Kb.

Дата

Подія

Короткий зміст

5 березня 1953р.

Смерть Й. Сталіна

Перші кроки до десталінізації суспільно-політичного життя.

Березень 1953р.

Амністія

За амністією з радянських концтаборів звільнили 1,2 млн осіб. Удвічі було скорочено термін покарання особам засудженим до 5 років.

Квітень 1953р.

Україні почали передавати підприємства.

В 1953р. Україні відійшла значна кількість підприємств які раніше належали центру, близько 10тис. підприємств. Загалом з 1953-1956рр. частка республіканської промисловості збільшилась з 30 до 70 %.

Вересень 1953р.

М. Хрущов обраний першим секретарем ЦК КПРС.

Те, що М. Хрущов раніше був секретарем ЦК КПУ, сприяло посиленню впливу вихідців з України на союзні справи.

19 лютого 1954р.

Крим перейшов до складу України.

У постанові Президії ВР УРСР це розглядалося як «виявлення безмежної довіри й широкої любові російського народу до українського народу» .

1954р.

Освоєння нових земель

На початку року ЦК КПРС ухвалив постанову про освоєння нових земель, а зокрема: Казахстану, Сибіру, Уралу й частково Північного Кавказу. Україна брала активну участь у реалізації цієї програми. На полях Казахстану працювало майже 75 тис. українців.

Осінь 1955р.

Відновлення Греко-католицької цркви.

Через лібералізацію суспільно- політичного життя в республіці репресовані священники поверталися до України, також громадяни самі проявляли бажання відновити греко-католицьку церкву. Однак Рада у справах Російської православної церкви категорично відмовила.Дата

Подія

Короткий зміст

1955р.

Південний гірничозбагачувальний комбінат.

У тогочасній металургійній промисловості УРСР з’явилися нові унікальні за розмірами доменні мартенівські печі. Та розпочав свою роботі найбільший в Європі Південний гірничозбагачувальний комбінат. Завдяки цьому українська металургія випередила на одну особу високо розвинені країни світу.

Лютий 1956р.

Виступ про «культ особи»

На закритому з’їзді ЦК КПРС М. Хрущов звинуватив Й. Сталіна в зловживанні владою, порушенні законності, хворобливій підозрі до соратників.

30 червня 1956р.

Постанова «Про подолання «культу особи» і його наслідків».

Наголошувалося, що «культ особи» був особистим проявом недоліків Й. Сталіна а не відображенням вад радянської влади.

Липень 1956р.

Реабілітація українських письменників.

В республіканських засобах масової інформації з’явилися перші повідомлення про реабілітацію українських письменників жертв сталінського терору: В. Еллана-Блакитного, В. Чумака, Г. Косинки, Олеся Досвітнього та інші.

Травень 1957р.

Створення раднаргоспів.

Ліквідування систем галузевого вертикального централізованого управління. Замість неї створювалися територіальні ради народного господарства – раднаргоспи.

Липень 1957р.

«Хрущовки»

В 1957 році проголосили курс на забезпечення кожної сім’ї окремим житлом в наступні 10-12 років. Таким чином у малих та середніх містах почали з’являтися п’ятиповерхові будівлі «хрущовки».Дата

Подія

Короткий зміст

Кінець 1959р.

Укрупнення колгоспів.

Тепер один колгосп охоплював кілька населених пунктів. Таким чином кількість колгоспів зменшилась з 19295 до 9634.

До листопада 1959р.

Прокуратура (КДБ)УРСР перегляну справи засуджених.

Було переглянуто справи 5481 особи, що були засуджені в попередні роки. Із них фактично реабілітували 2684 особи або 49%.

На початку 1960р.

Творчий клуб «Сучасник»

В Києві в 1960 році з’явився клуб творчої молоді «Сучасник» із секціями кіно, театру, письменницькою, художньою та музичною. Його очолював Лесь Танюк.

1961р.

Грошова реформа

Про майбутню реформу населення було повідомлено заздалегідь. 4 травня 1960 року в Кремлі було підписано постанову № 470 Ради міністрів СРСР «Про зміну масштабу цін і заміні нині обігових грошей новими грошима». На наступний день вона була опублікована, після чого різко збільшилися закупівлі товарів повсякденного попиту, посилився приплив вкладів населення в ощадкасу. У столичних ювелірних магазинах виручка 56 травня підскочила в три рази. У універмагах стрімко розпродувалося вовняні тканини, шубихутряні 

манто.

1961р.

Кукурудзяна епопея

Після візиту М. Хрущова до США в республіці почали виділяти близько 20 % усіх посівних площ для «цариці полів» урожай був непоганим, але наприклад в 1963 році через неврожайність ходобу довелося перевести на сіно а людям звикати до специфічного смаку хліба з домішками кукурудзи.

1961р.

XXII з‘їзд КПРС

М. Підгорний піддав жорстокій критиці Л. Кагановича за секретарювання в Україні назвавши його «справжнім садистом», що «знаходив задоволення у знущанні з активістів, інтелігенції», приниженні їхньої гідності, погрозах та арештах.

1962р.

Клуб «Пролісок»

Аналогічний клуб творчої молоді виник у Львові.Дата

Подія

Короткий зміст

1962р.

Масові страйки в Донецьку та Жданові (Маріуполь)

Відбулися значні страйки та маніфестації, спричинені різким підвищенням цін на м’ясо та молоко. Наступного року відбулися страйки в Одесі робітники відмовилися вантажити масло, яке відправляли на Кубу, як «братерську допомогу».

1963р.

Запровадження воєнного стану в Кривому Розі

Через страйки й заворушення в Кривому Розі було запроваджено військовий стан. Все це, свідчило що М. Хрущов поступово втрачав підтримку населення України.

14 жовтня 1964р.

Пленум ЦК КПРС

На якому було звільнено М. Хрущова з посади «у зв’язку з похилим віком і погіршенням стану здоров’я». Новим першим секретарем обрали Леоніда Брежнєва.

Висновок: Опрацювавши тему можна зробити висновок, що десталінізація, яка розпочалася в країні після смерті Й. Сталіна, була закріплена рішеннями ХХ з’їзду ЦК КПРС. Незважаючи на обмеженість заходів і непослідовність у діях її виконавців, набула характеру лібералізації, яка змінювала радянське суспільство. Українське партійно-державне керівництво підтримувало перетворення М. Хрущова. Однак останній своїми діями відштовхнув від себе соратників. Окрім того, він втратив довіру громадян через погіршення економічного становища в країни, зумовлене невдалими реформами та їх провалом взагалі. Це і призвело до змоги партійно-державному керівництву усунути М. Хрущова з посади законними особами першого секретаря ЦК КПРС.
Скачати 18.79 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка