Демографічний процес як процес руху населення може набувати однієї з трьох формСкачати 15.21 Kb.
Дата конвертації05.02.2020
Розмір15.21 Kb.
#85834
демографія 26
Розвиток демографічної думки в Україні у XIX, Сон і сновидіння
 Об'єктивна і правильна оцінка процесів, що відбуваються у суспільстві, неможлива без розуміння їх суті. Поняттєвий апарат демографії, як він постав на сьогодні, відображає еволюцію теоретичних уявлень про предмет та зміст демографічної науки.

Демографічна подія – це подія, що відбувається з окремою людиною, проте впливає на зміну чисельності і складу всього населення, відтворення його поколінь. Демографічними подіями є факти народження, смерті, укладання шлюбу або його припинення. Сукупність таких подій формує відповідний демографічний процес. Одні демографічні події збільшують населення або кількість сімей, наприклад народження або укладання шлюбу, інші зменшують їх — смерть, розірвання шлюбу, треті, що полягають у переході з однієї групи населення до іншої, наприклад перехід з молодшої до старшої вікової групи, змінюють тільки його склад. До демографічних подій зараховують також випадки зміни місця за мешкання (міграцію населення). Хоча демографічні події відбуваються з окремими людьми, в демографії їх розглядають як сукупності подій в усьому населенні або його групах, що відбулися за певний час. Послідовність однорідних демографічних подій утворює демографічний процес.

Демографічний процес — це послідовність однойменних подій у житті людей, яка має значення для зміни їх генерацій. Головні демографічні процеси — народжуваність, смертність, шлюбність, припинення шлюбу, міграції. Іноді демографічним процесом називають відтворення населення загалом або зміну чисельності всього населення в результаті народжувань і смертей, а також деякі демографічні явища. Демографічні процеси вивчають залежно від часу та віку, а також характеру їх перебігу в різних групах населення. Головною характеристикою демографічних процесів є їх інтенсивність, яку вимірюють частотою демографічних подій у генерації або в населенні.

Демографічний процес як процес руху населення може набувати однієї з трьох форм:

            – природного руху – процес, що змінює чисельність та склад населення шляхом його оновлення (смертність та народжуваність) або сприяє цій зміні (шлюбність та розлучуваність);

            – механічного руху – процес зміни чисельності та складу населення за рахунок його територіального переміщення (урбанізація, еміграція, імміграція);            – соціального руху – процес зміни складу населення внаслідок його соціально-економічного та культурного розвитку (зникнення одних верств населення та поява інших).

Демографічне явище — це значна .зміна в чисельності й структурі населення або в демографічних процесах, яка справляє істотний вплив на характер зміни одних генерацій людей іншими. В широкому тлумаченні до демографічних явищ зараховують увесь історично змінюваний процес зміни генерації людей, у вузькому — ті чи ті зміни в окремих його компонентах. Проте точніше вважати демографічним явищем тільки такі зміни, які спричиняють істотні наслідки для відтворення населення. На відміну від демографічної події як одиничного акту демографічне явище стосується населення загалом або великих груп людей; так, народження дитини — це демографічна подія, а зниження народжуваності або зростання смертності серед немовлят кваліфікують як демографічне явище.
Скачати 15.21 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка