Департамент освіти і науки Київської обласної державної адміністрації Комунальний вищий навчальний заклад Київської обласної ради



Дата конвертації23.03.2019
Розмір1.08 Mb.
#85557



Департамент освіти і науки

Київської обласної державної адміністрації

Комунальний вищий навчальний заклад Київської обласної ради

«Академія неперервної освіти»


Формування

мовленнєвих компетентностей учнів на уроках української мови та літератури з

використанням технології критичного мислення

(методичні розробки уроків)
Слухача проблемно-тематичних курсів

підвищення фахової кваліфікації із проблеми
«Управління професійним розвитком керівників і

педагогічних працівників навчальних закладів»
Семенець Лариси Анатоліївни

Червономотовилівської

загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів

Фастівського району


Керівник: КабанЛ.В.
Біла Церква

2016

Навчальний предмет. Українська література. 5 КЛАС

Назва розділу: Історичне минуле нашого народу

Семенець Лариса Анатоліївна, учитель української мови та літератури Червономотовилівської ЗОШ І-ІІ ступенів

Фастівського району Київської області

Тема: Олександр Олесь. Драма-казка «Микита Кожум'яка».

Мета:


  • ознайомити учнів із драмою-казкою Олександра Олеся «Микита Кожум’яка»;

  • розкрити своєрідність побудови драматичного твору;

  • формувати вміння виділяти в драмі-казці найнапруженіші епізоди;

  • розвивати вміння виразного читання у ролях;

  • виховувати почуття людяності, гідності, пошану до минулого, гордість за мужніх наших пращурів.

Цілі

Учні знають: зміст твору, риси характеру головного героя.

Учні вміють: виразно читати драму-казку в особах, визначати в ній найнапруженіші епізоди; характеризувати героїв драми; розкрити своєрідність побудови твору, його жанрові особливості.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, мультимедійна презентація «Розвиток театрального мистецтва в Україні» , Авраменко О.М. Українська література: Підручник для 5-го класу.-К.: Грамота, 2013.

Форми та методи роботи: читання в ролях; таблиця З-ХД-Д; асоціативне гронування, прийом порушеної послідовності, проблемне питання.

ХІД УРОКУ



I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. З’ясування емоційної готовності до уроку

2. Слово вчителя

Дорогі діти! Шановні друзі! Вивчаючи тему «Історичне минуле нашого народу», ми зазирнули у глиб століть. Кожне покоління цікавиться своїми витоками: хто ми? Де наше коріння? Такі відомості ми можемо здобути з уроків історії та прочитати в художній літературі. Так і ми дізналися зі збірки О. Олеся «Княжа Україна» про історичне минуле нашого народу, про видатних діячів – князів руських. І дуже цікаво послухати, на кого з князів Київської Русі ви б хотіли бути схожим? Чому? (Відповіді учнів)



II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

ІІІ Цілевизначення і планування

Оголошення теми та мети уроку

Справді, нас вражають своїми людськими чеснотами та діяннями руські князі. На цьому уроці ми ознайомимося з драмою-казкою Олександра Олеся «Микита Кожум'яка», написаною за мотивами народних казок, переказів та билин, дізнаємося про справжнього героя-богатиря, простого селянського сина Микиту Кожум’яку, про його героїзм, відданість рідній землі.

Також поговоримо про особливості побудови драматичного твору, навчимося виразно читати драму-казку в ролях. (Розгорнімо зошити , запишемо число і тему уроку )

Для кращого засвоєння матеріалу пропоную заповнити таблицю З – ХД – Д



Знаємо

Хочемо дізнатися

Дізналися

- Кирило Кожум’яка – богатир, який переміг змія, врятував князівну

- казка – твір, у якому розказується про вигадані, фантастичні події

- написана прозовою мовою

- діалог, репліка.



- Що таке драма?

- Як будується драматичний твір?

- Хто пише драматичні твори?


- драматичний твір

- діалог


- монолог

- полілог

- ремарка

- декорація

- драматург


Бесіда за питаннями і поступове заповнення таблиці

• Хто такий Кирило Кожум'яка? Що про нього ви чули або читали? (Кирило Кожум'яка — образ багатиря-змієборця у героїко-фантастичних казках. Жив він, за переказами, у Києві над Дніпром).

( Діти переказують казку, яку повторили вдома)

• Якою мовою написана українська народна казка – віршованою чи прозовою?

• Чи можна про цього казкового героя розповісти інакше, не описуючи його, а показавши в дії? (Так, такий твір називається драматичним)

Отже, драматичний твір — це художній твір, написаний спеціально для сценічної постановки в театрі. Він складається з діалогів, монологів, полілогів і ремарок. (життя у драматичному творі подається через розмови та вчинки дійових осіб) (Запис до таблиці)



IV. Сприймання та засвоєння навчального матеріалу.

1. Розповідь учителя про розвиток театрального мистецтва в Україні

(мультимедійна презентація)

• Чи бували ви в театрі або на перегляді якоїсь вистави?

• На сцені актори розповідають про щось, чи там відбувається дійство?

(актори грають ролі)

• Чи можна грати роль у житті, а не на сцені? Чи не нагадують тобі розмови в побуті, спілкування вчителя і учнів під час уроку театральне дійство? Чим саме? (монологи, діалоги, полілоги)

Матеріал для вчителя.

Театр зародився у глибоку давнину. Найпростіші драматичні дії існували вже в первісних трудових обрядах, іграх, ритуальних танцях

У часи Київської Русі перші театральні дійства виконувалися скоморохами, осідлими і мандрівними. Осідлі скоморохи виступали на княжих забавах, масових ігрищах, святах. Мандрівні скоморохи об’єднувались у ватаги і переходили з місця на місце, розігрували комедійні сценки посеред вулиці, просто неба, користуючись звичайними ширмам, за якими вони переодягалися. Народ дуже любив їх виступи.

У другій половині ХУІІ ст. виник вертеп – український народний ляльковий театр. Це була дерев’яна двоповерхова скринька. Верхній поверх – це сцени із життя Ісуса Христа та святих. А нижня - побутові сценки з народного життя.

Авторами, постановниками вертепних драм були мандрівні дяки, студенти Києво-Могилянської академії

І тільки згодом, у ХVІІІ – ХІХ ст. почали будуватися справжні театри – перший міський театр -1806р., театр російської драми ім. Л. Українки 1875 і драматичний театр ім. І. Франка -1910 р. На сценах цих театрів ставились видатні драматичні твори



3. Робота з підручником

Діти, а зараз ми ознайомимось з особливістю побудови драматичного твору

Зверніть увагу на початок твору

Пропоную учням ознайомитися з драмою-казкою, вказую на перелік дійових осіб, зауважую, що казка розділена на чотири картини, інколи дії, яви, оскільки дія відбувається в різних місцевостях, отож потрібні декорації (художнє оформлення сцени). Основа драматичного твору – це висловлювання героїв – діалог, монолог- та дія персонажів у ремарках. Ремарки – це своєрідні підказки автора про місце дії, зовнішність дійових осіб, їхню поведінку. Ремарки набрані дрібнішим шрифтом. Ми легко можемо їх відмітити. У постановках важливу роль відіграють звуковий, музичний супровід. Але найбільше враження, звичайно, справляє майстерна гра акторів. (Презентація) Ось ми бачимо сцену з драми-казки «Микита Кожум’яка»



4. Робота зі змістом драми-казки «Микита Кожум’яка»

Пропоную і вам, діти, побути справжніми акторами і майстерно зіграти свої ролі в цій драмі казці.

Отже, картина перша ролі виконують: (розподіляю ролі)

Дівчина –…Княгиня –… Князь –…Князівна –… Джура – …Посланець –….

Ремарки – ….(читання в ролях)

Картина друга в скороченому переказі ( голос за лаштунками - вчитель)

(У великій світлиці в палатах Князя зібралися воєводи. Вони намагаються на раді вирішити, як перемогти Змія і припинити народне страждання, адже скільки вже загинуло в його пащі найкращих воїнів та дівчат. Князь закликає до боротьби. Він говорить: «Хто не бореться, той раб!» Деякі воєводи вагаються, але більшість погоджується: «Мусить край настати Змію!»

От тільки де ж візьметься герой, який здатен перемогти Змія. Його, на жаль немає. І ось джура перериває раду …

Актори, вам слово с. 175: Дід –… 1-й Воєвода –…Князь –…

( до слів … Князь: Ах, коли б він гада вбив, Я б тебе озолотив с. 179) або до кінця (враховуємо рівень дітей та час)

Знову голос за лаштунками ( дід відмовляється від нагород і радить послати до Микити 12 посланців, але обов’язково малих дітей, бо «Наймиліш йому дитина! Отакого має сина! Князь щиро дякує і дуже вражений, що допомогу він знайшов не серед воєвод, а в «мужицькій простій хаті»)



Картина ІІІ (враховуємо рівень навчальних досягнень дітей та час)

Голос за лаштунками

На подвір’ї Кожум’яки всі при роботі. Сини працюють і розмовляють про те, що Микита виявляється закоханий у Князівну. Заходять 12 парубків, які передають уклін від Князя і запитують, чи піде Микита на бій із Змієм. Микита рве 12 шкур і спересердя проганяє парубків. Так само сердиться, що його відривають від роботи і відмовляє і 12 дідам. Але коли приходять діти…

Дівчинка –… Микита –…Гонець –…Батько – …



Картина І V

Зачитую ремарку с 186.

Всі з тривогою очікують на початок бою: і Князь, і Княгиня, - один тільки

Микита : «Сміється, крутить вус, - ні крихти переляку!» він став, як дуб і стукає у ворота до змія. І ось гляньте, гляньте: Змій

1-а – дівчина –… 2-а - дівчина –…5-й голос –…6-й голос –…Голос –….

Ще хтось –… Крики – всі учні

Словникова робота. ( по ходу читання)

Лицар — воїн; кат— той, хто страчує людей; джура— служник; покої— кімнати; окатий— з великими очима;пекло — місце, де карають грішників; перен. жахливе місце; келих — кружка;єдваб— коштовна тканина (тут: скатерть з такої тканини); днесь— вдень, зараз;скипіти— розгніватися;ледащо— лінивий, нездатний, тут: лайка;химерний — дивний;коралі— морські камені, з яких робили прикраси; хорти— порода мисливських собак;булава— залізна палиця з шипами, зброя;бити чолом — кланятися;не видко — не видно;буде край — кінець;добре вшкварив—добре вдарив.



4. Обмін враженнями від драми-казки

- Чи сподобалася, чим саме?

- Чим драматичний твір за сприйнят­тям відрізняється від прозового? (Більш напружений, динамічний.)

- Чим захопив вас головний герой?

Знайдіть у казці слова, які характеризують Микиту:

(А найменший – щось страшне!

Вже з трьох літ боров мене!

Раз колись коня мій син

Перекинув через тин.

А сердитий!... тільки слово –

І скипів, і вже готово!

Що підвернеться під руку, -

Все потрощить, як макуху!

……Чулий, добрий.

І розумнмй, і хоробрий,

І всіх любить нас, либонь,

А зачепиш – як огонь!) –

Наймиліш йому дитина –



5.Складання асоціативного грона

Пропоную записати головні риси характеру Микити

Простий селянський син

Патріот , відданий народові

Хоробрий , відважний, мужній

МИКИТА Сильний, богатир, як дуб

Запальний , відчайдушний

Чулий, добрий, простий, людяний

Розумний, кмітливий

Любить князівну



6. Проблемне питання

Чому цей твір визначають як драму-казку?

Порівняймо

Казка драма-казка

Казковий персонаж має елементи драматичного твору

Незвичайна сила висловлювання героїв у діалогах

Трикратні повтори і монологах, і дія акторів; ремарки,

Добро перемагає картини, декорації

Драма-казка «Микита Кожум'яка” дещо відрізняється від традиційної форми побудови драматичного твору, хоч і має його елементи. Має схожість і з казкою. Найперше тут діє казковий персонаж, наділений надзвичайною силою. Як і в казках, найбільшого напруження набуває розповідна частина твору, у якій описано битву за правду, справедливість, чесність.

Отже, а своїми жанровими ознаками, “Микита Кожум'яка” — це драма-казка.

Яка головна думка казки? (Уславлення народного героя-богатиря.)

На наступному уроці ми поговоримо про характеристику інших героїв твору

7.Порушена послідовність (Робота з ілюстраціями до казки )

Завдання дітям : відновити порушену послідовність подій, розташувати ілюстрації в правильно та дібрати цитати з тексту драми-казки до ілюстрацій.

Ілюстрація 1

Наш пан, великий Володар,

Землі й самого пекла цар,

Прислав мене тобі сказати,

Що мусиш ти дочку віддати

Лишає він тобі три дні…



Ілюстрація 2

Мамо, тату! Не журіться!

Ви навколо подивіться:

Смерть зливається з життям,

Розцвіт тут, занепад там…

Хай я згину в пащі Змія,

Та в мені живе надія,

Що загине й він колись…



Ілюстрація 3

Б’ю я князеві чолом

Б’ю чолом і воєводам .

Чув я, Князю мій, що ти

Перестав спокійно спати,

Що до тебе йдуть свати,

Щоб дочку твою узяти.

…Змія б син мій поборов.



Ілюстрація 4

Князь, Княгиня і Князівна

Низько б’ють тобі чолом.

Налети орлом на Змія,

Вбий його своїм крилом.

Коли ж чуєш правду ти

На двобій ти з лютим Змієм

Мусиш, лицарю, піти.



Ілюстрація 5

Ай, як розгнівавсь Змій!

Пустив, дивіться, пару,

Мов курява знялась.

О! знову кинув жару! (Чути гупання булави)

ІІІ фаза рефлексії

Добігає до кінця наш урок. Давайте поглянемо на таблицю. Про що ми дізналися на уроці? (відповіді учнів)



Підсумок уроку

Підіб’ємо підсумки

• На уроці я … дізнався…зрозумів…навчився…



Домашнє завдання: прочитати драму-казку «Микита Кожум’яка», дати письмову відповідь на питання «Чому я хвилювався, читаючи драму-казку?»

За бажанням намалювати ілюстрації до твору, а можливо і написати вірш.



ДОДАТКИ ДО УРОКУ