Природознавство. 1 клас
Тема: Дерева, кущі, трав’янисті рослини.
Мета: Розширити та уточнити знання учнів про різноманітність рослин,
умови їх зростання; вчити розпізнавати рослини із навколишнього
середовища, спостерігати за ними, встановлювати найпростіші зв’язки
між неживою природою (сонячним світлом, водою, повітрям і
поживними речовинами) та рослинами; формувати вміння групувати
рослини за вказаною ознакою; ознайомитись з кімнатними рослинами;
виховувати прагнення доглядати кімнатні рослини.
Обладнання: малюнки різних рослин, набір картинок ,,Дерева”, ,,Кущі”,
,,Трав’янисті рослини”, підручник (Т.Г.Гільберг, Т.В.Сак Природознавство: підруч. для 1 кл. – К.:Генеза, 2012).
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
– Діти! Сьогодні в нашому класі відкритий урок, до нас прийшли гості. Отже, проведемо його святково. Без вашої допомоги мені не обійтися. Ви згодні бути моїми помічниками?
– Привітайтеся, будь ласка, з нашими гостями.
(– Добрий день! Вас вітають учні 1-Б класу: 12 дівчаток – це краса, і 12 хлопчиків – це сила.)
– Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, добрим людям
І тоді обов’язково
Наш урок цікавим буде!
ІІ. Хвилинка спостережень
– У нашому класі працюють синоптики. Тож їм слово.
(Сьогодні, 15 лютого, вівторок. Пора року – зима. На території нашого міста сьогодні (сонячно, хмарно, похмуро). Надворі мороз, тому що все вкрите снігом і він не тане. Тихо (легенький вітерець, вітряно). Без опадів (опади у вигляді снігу).
– За народним календарем сьогодні Стрітення.
Про це свято в народі існує багато прикмет. Ось деякі з них.
На дахах довгі бурульки – стільки ще випаде снігу.
Якщо розстає – буде пізня весна.
Цього дня у церкві святять воду і свічки. Вода вважалася цілющою. Такі свічки запалювали в хаті, щоб відвести грозу.)
– Дякую за таке змістовне повідомлення.
– Тож давайте складемо прогноз – якою буде весна.
(– Ранньою, тому що сьогодні мороз.)
– Пригадайте, як змінилась погода порівняно з минулим тижнем?
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
– А я пам’ятаю, що було вітряно. Залетів вітерець-пустунець і до нас в клас, погрався з літерами, кілька собі забрав.
(На дошці записано: Р..сл..н.. . Р..зм..їтт.. р..сл..н.)
– Якщо ми дізнаємось, які букви він забрав, то зможемо прочитати тему уроку. Які букви записані?
(– Букви які позначають приголосні звуки.)
– А яких не вистачає?
(Букв, що позначають голосні звуки.)
– Хто здогадався і може прочитати.
(Учні читають тему уроку.)
– Я помітила, що найважче вам було прочитати слово розмаїття, воно вам незнайоме.
Розмаїття означає різноманітність, багато різного.
Скажіть, щоб ви хотіли дізнатися про рослини? Свої запитання починайте словами ,,Я хочу знати…”.
(– Які є рослини?
– Що потрібно рослинам, щоб вони росли?
– Де ростуть рослини?
– Як доглядати за рослинами?)
– У вас виникло дуже багато запитань. Якщо ви будете уважними, кмітливими, активними, старанними, то ви почуєте на них відповіді і дізнаєтесь багато нового, цікавого. Ми попрацюємо над такими завданнями (завдання записані на дошці):
1. Ознайомимося з розмаїттям рослин.
2. Дізнаємося, що потрібно рослинам для їх росту.
3. Де ростуть рослини.
IV. Вивчення нового матеріалу
– Діти, коли я була такою, як ви, я дуже любила відгадувати загадки. То ж і вам хочу запропонувати.
Загадки:
1. Біла кора, тоненькі віти,
що це, відгадайте, діти. (Береза.)
2. За хатиною в садочку
У зеленому віночку,
У червоному намисті
Дівчинонька чепуриться.
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти.
За намисто кожен – смик,
Та й укине на язик. (Калина.)
3. Стебельце – шорстка драбинка,
У середині – чорна вуглинка,
Пелюстки блискучі, як лак,
Це квітує червоний… (мак).
4. На ,,я” починається,
На ,,я” закінчується.
У саду росте,
На ній плоди є. (Яблуня.)
5. Кістяна сорочка, зелен кожушок,
не вони, а зерня вабить діточок. (Ліщина.)
6. Сонечко в траві зійшло,
усміхнулось, розцвіло,
потім стало біле, біле
і за вітром полетіло. (Кульбаба.)
7. Мов зелений їжачок,
має безліч голочок.
Поспішає до оселі
в новорічні дні веселі. (Ялинка.)
8. Уся в рожевих квіточках,
Стримлять шипи на гілочках.
Плід дикорослої рослини
Корисні має вітаміни. (Шипшина.)
9. Стоять у лузі сестрички,
золотенькі очі, білі вічки. (Ромашка.)
– Подивіться, як багато рослин з’явилося в нашому класі. Давайте їх погрупуємо, об’єднаємо за спільними ознаками. Я пропоную об’єднати в такі групи ,,Дерева”, ,,Трав’янисті рослини”. Трав’янисті рослини – це квіти і трави. Відшукайте серед цих рослин дерева і прикріпіть під назвою ,,Дерева”, трав’янисті рослини – під надписом ,,Трав’янисті рослини”.
– Я бачу, що не всі малюнки ви погрупували. Чому?
(– Тому що калина, ліщина, шипшина – кущі.)
– А чим кущі відрізняються від дерев і трав’янистих рослин?
– Давайте порухаємось. Встаньте, будь ласка.
Рухавка. Якщо я кажу дерева – піднімайте руки вгору.
Якщо я кажу кущі – руки в сторони.
Якщо я кажу трав’янисті рослини – присідайте.
– Сідайте, будь ласка.
Зараз попрацюємо в групах. Подивіться до себе на парту.
У кого на парті картинка з яблучком – це група ,,Яблучка”.
У кого на парті картинка з суничками – це група ,,Сунички”.
У кого на парті картинка з ромашкою – це група ,,Ромашки”.
У кого на парті картинка з огірочками – це група ,,Огірочки”.
Група ,,Яблучка” отримує завдання – ,,Де чий листочок?”
Група ,,Сунички” складуть картинки, як пазли, і повідомлять, які є дерева. (Листяні і хвойні.)
Група ,,Ромашки” складуть пазли ,,Дерево і листочок”.
Група ,,Огірочки” визначають ,,Що зайве”.
Завдання потрібно виконати швидко і правильно.
Якщо виконаєте завдання, то капітан групи залишається на місці, а всі інші відразу сідають на місця.
– Послухаємо капітанів.
(– ……………………..)
– А зараз гра ,,Чарівний мішечок”. Що утворюється після того, як рослини відцвітуть?
(– Насіння.)
– У мішечку, на дотик, упізнайте насіння. Назвіть, якій рослині воно належить і покладіть на тарілочку. (Каштан, горіх, квасоля, гарбузова насінина, насіння соняшника, пшениця, кукурудза.)
– Що тут ,,зайве”?
Попрацюємо з підручником, сторінка 46. Уважно слухайте і дасте відповідь на такі два запитання:
– Що сприяє росту рослин?
– Де ростуть рослини?
Починає читати текст (учениця).
– Дякую. Продовжить читати (учень). Ти читатимеш по реченню, а я показуватиму картинки.
– Спасибі. То що сприяє росту рослин?
(– Сонячне світло і тепло, вода, поживні речовини.)
– Погляньте на рослинки, які ми з вами посадили на минулому уроці. Куди ми їх поставили?
(– Одну коробочку – на підвіконня, де було світло, тепло і ми поливали, а другу – під шафу, в темне місце.)
– А тепер подивіться, чи відрізняються рослини, одна від одної?
(– Так. Ці рослини, що росли під шафою – жовті, менші, а ті, що на вікні – зелені, міцніші, вищі.)
– Діти, а хто з вас був самим уважним і запам’ятав, де ростуть рослини?
(– У лісі, на лузі, на берегах, у воді, в парках, скверах, на клумбі, на полі, на городі.)
– Погляньте на дошку і допоможіть рослинам потрапити туди, де вони живуть.
(У лісі – сосна.
На лузі – ромашка.
На березі – очерет.
У воді – глечик жовтий.
У парку – клен.
На клумбі – тюльпан.
На полі – пшениця.
На городі – картопля.)
– Ну нарешті всі потрапили в свої домівки. Можна й нам відпочити.
Фізкультхвилинка.
– Зобразіть ситуацію. (Діти повинні змалювати мімікою і жестами ситуації.)
Дерево радіє сонцю.
Дерево слухає пісні птахів.
Дерево гнеться від вітру.
Із дерева опадає листя.
На дереві розкриваються бруньки.
Дятел лікує дерево.
– Відпочили, давайте помандруємо. Де ростуть яблучка?
(– У саду.)
– Отже, група ,,Яблучка” іде у сад.
Сунички, де ростуть?
(– У лісі).
– Група ,,Сунички” іде в ліс. Як ви думаєте, куди помандрує група ,,Огірочки”?
(– На город.)
– Ну, а група ,,Ромашки” мабуть, ніхто не відгадає. Чи може хтось скаже, куди піде… . Я вам допоможу. На луг.
Кожна група принесе дарунки природи і прикріпить їх на дошку під емблемою своєї групи. (На окремій парті розкладені картинки – дарунки природи, на кожну дитину по одній картинці.)
– Молодці. Подивіться навколо і подумайте, а де ще ростуть рослини.
(– В нашому класі, в кімнатах.)
– У нашому класі є маленькі квітникарі. Про те, як потрібно доглядати за рослинами, розкаже Федірко Анна.
(– Поливати квіти потрібно щодня, улітку – ввечері, а взимку – вранці й меншою кількістю води. Пересаджувати квіти доцільно весною, або після цвітіння. Найкраще кімнатні квіти ростимуть біля вікна, на підвіконні.)
– Молодчина. Погляньте на дошку. Назвіть рослини.
(– Кактус, тюльпан, герань, кульбаба, фіалка.)
– Яка рослина тут ,,зайва”. Чому?
(– Кульбаба, тому що вона росте без догляду, а за всіма іншими рослинами доглядають люди.)
– А яка ваша улюблена рослина? Чому?
(– ……………………………)
V. Підсумок уроку.
– Повернемось до запитань, які виникли у вас на початку уроку.
Які є рослини?
(– Дерева, кущі, трав’янисті рослини.)
– Що потрібно рослинам, щоб вони росли?
(– Сонячне світло і тепло, вода, поживні речовини.)
– Де ростуть рослини?
(– У лісі, на лузі, на березі, у воді, в парках, на клумбі, на полі, на городі.)
– А на всі інші ваші запитання ви отримаєте відповідь на наступному уроці, ми продовжимо говорити на тему ,,Рослини”.
А зараз ще одна гра ,,Якщо ви…”.
Встаньте, будь ласка.
– Якщо ви не зриваєте великих букетів квітів, то сплесніть у долоньки над головою.
– Якщо ви піклуєтесь про природу – простягніть руки своїм сусідам.
– Якщо ви ніколи не залишаєте сміття в лісі, то тупніть ніжкою.
– Якщо ви не ламаєте гілочок дерев, то підстрибніть.
– Якщо вам подобаються квіти – посміхніться.
Поділіться з Вашими друзьями: |