Дія додавання. Закони додавання



Скачати 475.02 Kb.
Дата конвертації19.11.2018
Розмір475.02 Kb.
#65075
Інтегрований урок з математики та природознавства у 4 класі

Тема «Дія додавання. Закони додавання» (математика). 

«Який океан найбільший? Природа океану» (Природознавство ).

Мета:  закріпити та розширити знання про дію додавання та її закони;

формувати вміння та навички користування переставним та сполучним законами

дії додавання, її властивістю при розв’язанні виразів, задач;

сформувати уявлення про особливості та природу Тихого океану;

розвивати математичне мовлення, уміння виділяти головну думку, оцінювати

якість навчальної роботи на уроці, знаходити і виправляти фактичні і логічні

помилки, встановлювати зв’язки між відомими і новими знанням;

стимулювати пізнавальну самостійність на уроці;

формувати в учнів уявлення про цілісну картину світу через інтеграцію предметів;

виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи;

сприяти позитивному ставленню до навчання через створення комфортної

психологічної атмосфери та ситуації успіху.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу


Обладнання: комп’ютер, картки з написами властивостей дії додавання, карта півкуль, слайдові презентація.

Хід уроку

І Організація учнів до роботи на уроці

Всі сідайте тихо, діти

Домовляймось – не шуміти,

Руку гарно піднімати,

На уроці – не дрімати,

А знання мерщій хапати.

То ж гаразд, часу не гаєм

І урок наш починаєм.

ІІ Актуалізація опорних знань

1.(Самовизначення до діяльності. Створення ситуації успіху через особисту мотивацію)

Бесіда з учнями.

- Подивіться, будь ласка, на комп’ютер, що є у нашому класі.
- Що буде, якщо з нього вилучити одну деталь? (Не буде працювати.)
- Ось так і знання людини складаються «з маленьких деталей». Будь-яке велике знання – починається з малого, але завжди важливого, без якого не можна обійтись. Кожен наш урок і те, чому ми на ньому вчимося, є такою ,,деталлю”, часточкою «великого знання».
Сьогодні у нас інтегрований урок математики та природознавства.

2. Визначення мети уроку разом з учнями.

- Прочитайте теми уроків і визначте їх головні завдання

( Математика: розширити знання про дію додавання та її закони

Природознавство: визначити, який океан на Землі найбільший.

3. Учитель

Я хочу повідомити вам приємну новину. У нашу школу прийшлов лист з Франції. Він був відправлений з портового міста Марселя. Хто ж його відправив?

(Команда Ж. Ів Кусто).

- Діти, а хто знає цю людину, хто такий Жак Ів Кусто? ( Відповіді учнів)

-Чим займається його команда?

Учитель

Жак Ів Кусто - французький океанограф. Його підводні зйомки прославилися на
весь світ. З 1952 року керував дослідженнями на судні "Каліпсо", пізніше на турбопарусному судні "Алкіона". Винайшов свій акваланг і апарат "Пірнаюче блюдце". Його команда – це його помічники. ( Демонструються слайди)
Прочитаємо лист.
Путівка – запрошення.
Найкращі математики 4 класу Брагинівської ЗОШ І – ІІІ ступенів Петропавлівського району Дніпропетровської області запрошуються у математичну подорож з командою Ж. Кусто для допомоги в дослідженні морських глибин.
Початок подорожі 1 грудня 2015 року.

-Хотіли б ви, діти, відправитися у математичну подорож з командою Ж. Ів Кусто?
Корабель команди Кусто знаходиться зараз у відкритому океані. Він може прийняти на свій борт наш вертоліт в будь-який час. Щоб дістатися до корабля на вертольоті, нам потрібно пригадати, що ми вже знаємо про дію додавання, бо розпочинаємо вивчати нову тему « Додавання і віднімання багатоцифрових чисел» Я впевнена, що у вас вже є знання з даної теми. Пропоную переконатися в цьому.

Вправа « Мозковий штурм»
Океан Додавання


ІІІ. Постановка пізнавального завдання, мотивація навчальної діяльності учнів

1.Вправи на порівняння виразів та встановлення властивості дії додавання 

Не виконуючи дій, знайдіть в рядках однакові суми.

8+6= 6+8

45+845= 845+45

12+3698= 3698+12

(3516+2235) +15= 3516+ (2235 +15)

- Які рядки мають однакову суму? Чому? (Перші три)


- Яка властивість дії додавання використовується? (Переставна)


- Для чого потрібна ця властивість? (Легше додавати)


- Хто запише переставну властивість буквами? (a + b=b +a)





  • Сформулюйте переставний закон додавання. (Від перестановки доданків сума не змінюється)


2. Фіксація труднощів( діти усно визначають, з якими труднощами зустрілися при виконанні завдань) .
- А чи діє наш закон на приклади четвертого рядка? Чому? ( Висловлюють свої судження, доводять їх: « У нас з’явилося три доданка ще й дужки»).

Проблема
Отже, проблема нашого уроку:
Як швидко і правильно розв’язувати вирази з різною кількістю доданків .Вміти застосовувати закони при розв’язанні прикладів та задач.

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Осмислення зв’язків і відношень в об’єктах. 
1.Вибір методу розв’язання проблеми (практична робота).


(3516+2235) +15= 3516+ (2235 +15)=

Повернімося до виразів, які викликали у нас труднощі. Ваші пропозиції щодо наших подальших дій? ( Треба розв’язати окремо кожен вираз, а потім порівняти результати).

Зробіть висновки.
Висновок. При виконанні дії додавання дужки не вплинули на результат.
2. Висування і перевірка гіпотези .


- Спробуємо наш висновок записати у вигляді буквенного виразу.

Якщо а =5456; b=3289; с= 11, то

(а +b)+с = а+(b +с).

- Сформулюйте на основі буквеного виразу твердження.

Якщо до суми двох чисел потрібно додати третє число, можна до першого числа додати суму другого і третього.

- Перевірте чи діє це твердження

(6 +9) + 4= (6+4)+9 = 19

- Отже, ми вивели з вами новий закон. А називають його - СПОЛУЧНИМ
( повторення сполучного закону додавання)
- А як розв’язати цей вираз:

24+359+46+341 ? (Переставити місцями, сполучаючи двозначне з двозначним, тризначне з тризначним.)

- Які закони ми використовували ? (І переставний, і сполучний)

Висновок. З переставного і сполучного закону ми отримали таку властивість:

У сумі кількох доданків можна переставляти доданки і брати їх у дужки будь-яким способом..
24+359+46+341= (24+46)+(359+341)=770
-Молодці, діти . Сідаємо у вертоліт і в дорогу.

А щоб не було нудно в дорозі розв’яжемо задачу - жарт.

 Йшли пустелею два верблюди. Один ніс мішок- 5 пудів солі, а другий - 5 пудів вати. Було дуже жарко. Вони втомилися і, побачивши річку, разом з мішками полізли у воду. В одного з них  вантаж став легшим, а в другого – важчим. Чому?



-Наш політ триває. В океані багато кораблів, щоб визначити на який з них сісти нашому вертольоту, потрібно розшифрувати його назву. Шифр та приклади на дошці.

На дошці запис :

(Учні пояснюють для кожного випадку, яка властивість дії додавання застосували для зручності обчислень)

237+190+10 =190+10+237=437 (л)

280+467+20=280+20+467=767 (і)

75+160+40+125=(125+75)+(160+40)=400 (а)

289+60+11+13=(289+11)+(60+13)=373 (к)

385+291+215+109=(385+215)+(291+109)=1000 (п)

578+625+375+422=(578+422)+(625+375)= 2000 (о)

429+706+124+571=(429+571)+(124+706)=1830 (с)

Розмістіть числа в порядку зростання і розшифруєте слово.

373

400

437

767

1000

1830

2000

к

а

л

і

п

с

о

Отже, на який же ми будемо сідати корабель?

Наш вертоліт сів на корабель «Каліпсо», команда Кусто зустрічає нас. Виходимо у відкритий океан.

3. Бесіда.

-Подивіться на карту півкуль. Назвіть океани ( повідомлення учня про загальну площу кожного океану).

- Що ми називаємо Світовим океаном?

- Яку роль відіграє Світовий океан на нашій планеті?

( Він збагачує повітря киснем, зігріває планету).

- Який океан найбільший на Землі?( Робота з картою)

-У яких півкулях він розташований?

Тихий океан — найбільший з п’яти океанів планети Земля. Тихий океан займє 46% водної поверхні Землі, і 32% від загальної поверхні. Назву «Тихий океан») дав дослідник Фердінанд Магелан, який під час подорожі не бачив штормів і буревіїв. Через океан проходить екватор, який ділить його на дві частини — Північний Тихий океан і Південний Тихий океан. Тихий океан охоплює площу близько 165 200 000 кв. км, до нього відносяться: море Балі, Берингове море, Берингова протока, Коралове море, Східно-Китайське море, Затока Аляска, Тонкінська затока, Філіпінське море, Японське море, Охотське море, Південно-Китайське море, Тасманове море і багато інших водойм. Площа Тихого океану більша, ніж загальна площа суші планети Земля.

Тихий океан - лідер за кількістю островів. У Тихому океані знаходиться більше 25 000 островів, це більше, ніж загальна кількість островів інших чотирьох океанів. Температура води в Тихому океані коливається від -0,5 ° C в приполярних областях, до + 30°C біля екватора. ( Розповідь супроводжується слайдовою презентацією, підготовленою учнями)

V. Застосування нових знань і вмінь у практичній діяльності

1. Відкрийте суднові журнали ( зошити), підручники.

Самостійна робота з самоперевіркою


5+79= 79+5=84

11+74+18+89+26= (11+89)+(74+26)+18=218

(15+798)+2=15+(798+2)=815

- Перевірте себе .

Похваліть : «Я це зробив!».

Кому не вдалося – тренуємося далі!
- Які властивості використовували?
2. Тренувальні вправи на застосування властивостей дії додавання. Робота з підручником

(№ 378)

356+49+188

107+285+74+399

Додаткове завдання на дошці:

5230+575+1770+25

136+579+454

3. Робота над задачею.

а). Вибрати задачі, які розв’язуються дією додавання(№ 376)

Записати розв’язок задач. 

1. Від смужки відрізали 8дм, а потім ще – 5дм. Скільки всього сантиметрів відрізали?


2. На галявині росло 12 грибів. З них 3 білих, решта – лисички. Скільки лисичок росло на галявині?


3. У конверті були листівки. Дівчинка взяла з конверта 8 листівок. У конверті залишилося 4 листівки. Скільки листівок було у конверті? 


4. Маса дині 2 кг, а маса кавуна – на 3 кг більша. Знайди масу кавуна.

5. Перше число - а, друге - в. На скільки перше число більше, ніж друге? Склади вираз та обчисли його значення, якщо а = 13, в = 7.


4. Самостійна робота. № 379, № 380 ( на вибір учнів)

А тепер команда Кусто допоможе нам відправитися у підводний світ Тихого океану. Який же він красивий! ( Слайдова презентація)

Тваринний світ Тихого океану – це близько 100 тисяч видів різних тварин, що в 3-4 рази перевищує кількість видів фауни в будь-якому іншому океані на Землі. Пояснюється це розмаїття тваринного світу, розмірами акваторії, великою кількістю різних природних умов і його віком. Залежно від кліматичного поясу, види тварин і їхня кількість різняться.

На Тихий океан припадає практично половина світового вилову риби, у ньому налічується близько 3800 видів риб. Це представники сімейства лососевих (горбуша, кета, кижуч, лосось, нерка, сьомга, форель та ін.), Оселедцевих, тріскових, анчоусових та інших. Також тут мешкають представники класу хрящових риб – акули. Збереглися і стародавні риби, яких немає в інших океанах.

У Тихому океані мешкає безліч безхребетних: зоопланктон, краби, раки, креветки, устриці, кальмари, восьминоги, мідії, медузи, морські зірки, морські їжаки, змієхвістки, голотурії і багато інших. Вони є основною їжею для риб і ссавців, а деякі й об’єктами морського промислу.



З ссавців найбільш поширені кашалоти (які є представниками зубатих китів) і різні види смугастих китів (що відносяться до породи беззубих). На півночі й півдні мешкають вухаті тюлені, морський котик і сивуч. Також у Тихому океані живуть різноманітні види дельфінів, морські свині, дюгонь і калан (морський бобер).

  • Що ви знаєте про акулу ? ( Інформація учнів)
    - Акула – риба-хижак. Їх налічують до 300 видів. Найбільш небезпечна і агресивна біла акула – людожер. Акули пожирають все на своєму шляху, тим самим є санітарами моря.
    - Значить акули приносять, не відаючи того, велику користь.
    (Включаю відеозапис – біла акула )

Що ви знаєте про рибу - меч?
- Меч – риба хижак. Має метровий меч на носі. Вривається в зграю риб і коле своїм мечем риб, кальмарів і навіть акул. Може своїм мечем пропороть човен рибалки наскрізь.
Подивіться на слайд презентації і розв’яжіть задачу. Для того щоб розв’язати це завдання, треба звернутися до математичних досліджень.
Скумбрія може плисти зі швидкістю 20 км/год, Швидкість акули на 6 км/год більша від швидкості скумбрії, а риба- меч розвиває швидкість, яка в 5 разів перевищує швидкість акули. З якою швидкістю може плисти риба- меч?
- А тепер піднімемося з дна океану на корабель і рухаємося уздовж коралових
рифів. Що ж таке корали ?

(Інформація, підготовлена учнями)
- Корали – це не рослини. Вони складаються з маленьких – маленьких тварин – поліпів. Кожен поліп схожий на крихітну трубочку. Ось з цих будиночків і виходять коралові рифи.
- Але в даний час кораловим рифам загрожує небезпека, їх людина руйнує термоядерними установками. Вони гинуть від забруднення і від навали морських зірок. Скелет коралових поліпів застосовують при будівництві. З них отримують вапно, роблять прикраси.

  • Пройшли коралові рифи. Сигнал SOS на мові моряків означає: “Врятуйте наші душі" – сигнал – прохання про допомогу – гинуть кити.
    - Щорічно в океан при витоку з свердловин або при аваріях суден потрапляє 8
    млн. тонн нафти. Одна тонна нафти забруднює 12 км2 морської поверхні.

Дуже багато лиха приносить людина тваринам і рослинам. Адже нафта, розливаючись на величезні відстані, губить все живе.

Робота в група,використовуючи Інтернет – ресурси:

1. Поміркуйте! Як зберегти чистоту вод Тихого океану? Обговоріть.

2. Чи правда, що Тихий океан зігріває планету. Поясніть чому?

3. Робота з картою.

Які моря належать до Тихого океану? Які материки він омиває?

Команда Кусто сподівається на вас,діти. Коли ви виростете, захищайте братів наших менших. Любіть природу.

УЧЕНИЦЯ : ( читає слова з пісні )
Риби, птахи, звірі
У душі дивляться.
Ви їх жалійте, люди,
Не вбивайте даремно.
Адже море без риб – не море !
Адже небо без птахів – не небо !
І земля без звірів – не земля !
( сл. Роберта Рождественського)

- Хочеться закінчити урок словами Жака Ів Кусто : “ Якщо ви


любите море, ви врятуєте його»



VІІІ. Рефлексія діяльності

- Якщо ви скажете, яку маленьку «деталь» дії додавання ми віднайшли, то я буду вважати наш урок успішним.



  • Які закони дії додавання ми з вами знаємо? Назвіть їх. 

  • Хто вважає, що з «новим знанням вже подружився»? 

  • У кого виникали труднощі? Назвіть причину. 

- Хто дасть рецепт, як подолати ці труднощі?


- Кому все вдалося?
- У п’яти реченнях сформулюйте засвоєні на уроці знання про Тихий океан?
- Оцініть свою роботу на уроці. 

- Оцініть роботу класу.

- Над чим нам треба ще попрацювати на наступному уроці? 

ІX. Домашнє завдання.
Відкрийте суднові журнали, щоденники. Запишіть домашнє завдання
Математика № 378, 381, 379*( за бажанням)

Природознавство ст.74-76. Використовуючи різні джерела інформації, підготувати повідомлення про тварину, яка мешкає у водах Тихого океану. Презентувати повідомлення у класі.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Київський національний лінгвістичний університет базові навчально-методичні матеріали
2016 -> Програма навчальної дисципліни аграрне право опис навчальної дисципліни форма навчання Курс
2016 -> Черкаський інститут банківської справи Університету банківської справи
2016 -> Програма навчальної дисципліни господарське право опис навчальної дисципліни форма навчання Курс Семестр
2016 -> Методичні Рекомендації Запобігання і виявлення
2016 -> Програма додаткового вступного випробування з фаху для вступників на здобуття ос
2016 -> Кз «Веселівська районна різнопрофільна гімназія» Веселівської районної ради
2016 -> Урок №3 Реферативна робота
2016 -> Лекція №1 Вступна лекція: Екологія як наука Екологія мета, завдання, методи, основні терміни та визначення

Скачати 475.02 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка