Екологічний проект «переробка макулатури. Виготовлення паперу в домашніх умовах»Скачати 12.03 Mb.
Сторінка1/7
Дата конвертації19.09.2018
Розмір12.03 Mb.
#49995
  1   2   3   4   5   6   7
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ
«ПЕРЕРОБКА МАКУЛАТУРИ.

ВИГОТОВЛЕННЯ ПАПЕРУ В ДОМАШНІХ УМОВАХ»

Автор проекту: Левко Валентина Миколаївна

Назва навчального закладу: Миронівський навчально-виховний комплекс

Керівник проектуучитель біології та екології.

Учасники проекту: учні 11 класу.

Тип проекту: колективний (у межах класу), короткотривалий (1 тиждень), практичний.

Навчальні предмети, з якими повязаний проект: екологія, біологія, трудове навчання.

Мета екологічного проекту :

  • навчитися виготовляти самостійно, в домашніх умовах, вторинний папір;

  • підвищити компетентність учнів з питань раціонального використання вторинної сировини на прикладі макулатури;

  • осмислити екологічні проблеми, пов'язані з його виробництвом.

Завдання проекту:

• вивчити історію виникнення паперу;

• проаналізувати види технологій його виробництва в різні історичні часи;

• дізнатися, яку небезпеку несе винищення лісів;

• відвідати стихійні звалища Миронівки, щоб проаналізувати процентний склад паперових відходів ;

• вивчити користь збору макулатури ;

• виготовити вдома папір з макулатури;

• з отриманого паперу виготовити екологічні творчі вироби ;

• виступити з презентацією перед учнями своєї школи.

Актуальність теми: з кожним роком потреба в папері збільшується, а запаси деревини, з якої його отримують - зменшуються. Ліс потрібно берегти, адже це не тільки сировинна база - це життя самої планети.

Дослідження свідчать, що в домашніх умовах можливо самостійно переробляти використаний папір за найменших витрат – це приклад вторинної переробки та збалансованого ресурсокористування.Об'єкт дослідження: вторинна сировина (макулатура).

Місце проведення: кухня у власному будинку.

Тривалість дослідження – 24 години.

Обладнання: фотоапарат, комп'ютер, каструля, макулатура, міксер або кухонний комбайн, вода, шматок марлі з дрібними отворами, крохмаль, фільтрувальний папір, сітка дрібнозерниста, схожа на сито, пальник, праска.
Методи дослідження: бібліографічний, теоретичний, спостереження, еколого-статистичний, експериментальний, порівняльний аналіз, творчий.

Новизна екологічного проекту: виготовлення екологічних виробів з паперу ручної роботи голосніше будь-яких слів привертає увагу людей до раціонального використання вторинних ресурсів .

Стислий опис проекту:. Ця робота про папір. Такий потрібний, необхідний, знайомий і близький. Він добрий супутник писемності і літератури, але зберігає сумний секрет - кожне друге зрубане дерево на Землі гине заради виготовлення саме його. 125000000 дерев на рік! Чи вартий папір таких жертв?

Дуже шкода зелених рослин, які вмирають заради рекламних листівок, оголошень, журналів. Люди не цінують їхнью роль,а просто викидають інколи, навіть, не прочитавши .Для того, щоб вийшла пачка газет, товщиною всього близько метра, потрібно зрубати доросле дерево заввишки 10 - 12 метрів. Сучасній людині важко уявити своє життя без паперу.

Всі знають, що папір можна здавати на переробку, тим самим надавши йому нове життя. Але більшість людей викидають його разом з рештою сміття без вагань, не задумуючись, що використання 1 тонни макулатури дозволяє зберегти 25 дерев, які очищають повітря. Тому папір все ж таки краще здавати в пункти прийому макулатури. Крім того, можливий інший варіант допомоги лісам – переробляти непотрібні листівки, використаний папір для принтера, обгортковий матеріал, журнали, газети, вовну, ганчірки своїми руками і створювати щось дизайнерське, унікальне та оригінальне.

У наші дні вироби ручної роботи цінуються дуже високо, адже вони зберігають тепло людських рук і не мають аналогів. Те саме можна сказати і про папір вироблений в домашніх умовах: інтерес до нього зростає з кожним днем, так що, за прогнозами, майстрам цієї справи нудьгувати не доведеться.

Вивчивши літературу з даного питання, діти взялися до роботи. Існує два способи виготовлення паперу і учні їх випробували. Враховуючи недоліки, які їх спідкали протягом експериментів, діти дещо змінили технологію і запропонували свою, більш досконалу.

В цьому проекті учні проводять дослідження з даної теми, готують відповідні звіти за їх результатами, знайомляться з історією виникнення паперу, вчаться встановлювати зв'язки, порівнювати, проводити дослідження, експериментувати. Вони розробляють комп’ютерні презентації, інформаційні бюлетені та розміщують матеріали на веб-ресурсах, проводять різноманітні заходи та захищають свій проект. У результаті проекту учні дадуть відповіді на питання теми проекту та розширять знання про раціональне використання ресурсів.

РОЗДІЛ І
ПАПІР НА СЛУЖБІ ЛЮДСТВА

1.1. Для чого потрібний папір

«Папір - продукт перетирання лахміття й ганчірок, як тільки зроблений й відданий під друковий верстат,

перетворившись у книгу або газету, здобуває велику могутність,

 стає всесвітнім владикою.  Він змінює наші ідеї й нашу релігію, перевертає наші вдачі й закони, скидає й відновлює царства,

 вирішує питання війни й миру: він, можна сказати, керує світом.

 І він одержав таке поширення в наші дні,  таку широку й універсальну

область застосування, він настільки характеризує нашу епоху,

 що наш час можна назвати «паперовою ерою».

А. Цим
Папір є найважливішим елементом у процесі друку та основним матеріалом для створення поліграфічної продукції. Від його якості, в значній мірі, залежить зовнішній вигляд книг, журналів і газет. Прекрасний твір, надрукований на поганому папері, має менший попит , і, навпаки, другосортна річ, для видання якої скористалися відмінним папером, приваблює читача. Крім того, від паперу залежить і те, наскільки добре на ньому вийде друк тексту й малюнків [ 7 ].

У сучасному світі ми використовуємо вироби з паперу у своєму щоден-ному побуті, часом навіть не замислюючись над цим. Ми зустрічаємо його вдома і на роботі. Він використовується для реклами, на ньому друкуються чеки за куплені товари, і, врешті-решт, частіше ми розплачуємося за покупки паперовими банкнотами.

Історія паперу спочатку передбачала використовувати його для збереження і передачі знань. Зараз ця роль віддана книгам, брошурам, газетам та іншій друкованій продукції інформаційного характеру.

В оформлювальних цілях папір використовується для виробництва настінних шпалер, друку фотографій і в якості основи для картин і гравюр.

Як матеріал для упаковки використовується паперовий картон. З нього виготовляють як величезні коробки для транспортування товарів, так і невеликі пакетики з соком або молоком.

Папір з водяними знаками та іншими ступенями захисту використовується для важливих документів, які передбачені в єдиному екземплярі: паспорта, свідоцтва про реєстрацію, ліцензії та інше. Виробництво паперу за подібними технологіями використовується і для виготовлення грошових знаків.

Папір у вигляді стрічки використовується для зняття показників вимірювальних приладів в медицині та науці. Особливо це характерно для техніки, яка не призначена для роботи з цифровими носіями.

1.2. Роль паперу для розвитку людства


Довгий час виробництво паперу залишалося комерційною таємницею обмеженого кола власників. Процес його виготовлення був надзвичайно трудомісткий. Історія паперу, як і використання його, була привілеєм представників заможного класу, які вели листування, читали книги, підвищували свій рівень освіти.

Чим більш доступними ставали паперові носії, тим швидше росли темпи набуття нової інформації широким колам людей. Приміром, Марко Поло написав книгу про свої подорожі, її прочитали тисячі людей і їх картина навколишнього світу розширилася. Дарвін описав свої умовиводи про походження видів, які прийшли до нього ще в юності, після експедиції на кораблі «Бігль».

Так підвищувався рівень освіченості суспільства, що наближало до сьогоднішнішнього етапу розвитку. Удосконалювалося книгодрукування, відпала необхідність у рукописних текстах, пізніше з'явилися друкарські машинки, а в комп'ютерну епоху - принтери [ 8 ] .

РОЗДІЛ ІІ
ПОГЛЯД У МИНУЛЕ

2.1. Історія виникнення паперу

Ми дотепер точно не знаємо, коли був винайдений папір. Найдавніший лист було вирубано на стіні свого помешкання первісною людиною. На землі багато місць, де на скелях, стінах печер ми можемо побачити збережені видовбані малюнки і знаки, це - петрогліфи. Вони були не просто картинами, вони служили покажчиками меж володінь племен, місця полювання. Значить, ці малюнки і знаки передавали інформацію, іншими словами - були першими листами.

Але такі листи самі не могли доходити до адресата. З часом люди зрозуміли, що набагато легше писати на сирих глиняних плитках. Навіть зараз ми можемо їх зробити самі. Потрібно замісити глину з водою і дати трохи настоятися. Після цього злити зайву воду і підсушити. Тепер можна формувати глиняні таблички і наносити на них інформацію. Стародавні люди сушили їх на сонці або обпалювали на вогні для закріплення тексту. Такі плитки можна було посилати один одному на великі відстані. У Персії в епоху правління царя Кіра були поштові станції, де працювали гінці на конях, які доставляли листи-плитки.

Але ці плитки були важкими, їх виготовлення займало багато часу. Більш легким і міцним матеріалом для письма стало дерево. Наприклад, в Китаї люди випалювали ієрогліфи на бамбукових паличках за допомогою розпеченої голки. В Африці тексти вирізали на великих дерев'яних циліндрах. Наші предки-слов'яни подарували нам літопис, який написаний на 35 березових дощечках.У Стародавній Греції, Римі, а потім і у всій Європі люди писали на дерев'яних дощечках, покритих фоском. Такі дощечки в Русі називали цери. Паличка, якою видавлювали літери на воску, була з одного боку загострена, а інший її кінець мав форму лопатки і міг стерти напис. Таку дощечку, навіть, ми можемо зробити, використовуючи замість воску парафін. Його необхідно розтопити і покрити їм поверхню дощечки.
Всі знають, що потреби - це потужний двигун прогресу. У пошуках більш практичних носіїв інформації люди пробували писати на дереві, його корі, листі, шкірі, металах, кістках. У країнах з жарким кліматом часто використовували висушене і покрите лаком пальмове листя. На Русі ж найпоширенішим матеріалом для письма була береста - кора берези.

Так звана берестяна грамота (шматок бересту з видряпаними знаками), була знайдена археологами 26 липня 1951 на розкопках в Новгороді. На сьогоднішній день таких знахідок більше семисот. Вони свідчать, що в древньому Новгороді не тільки знатні люди, але навіть селяни і ремісники знали грамоту.

Більше чотирьох тисяч років єгиптяни використовували папірус (дар річки) - це очеретяна рослина, що росла на берегах річки Ніл. Папірус був тонким і легким для перенесення і протягом тисяч років не було винайдено нічого кращого для письма та документування. Вперше папірус датується 1-ю Династією Єгипту, але передбачається, що він вже, можливо, використовувався за 4 000 років до н.е.Крім використання для письма, папірус також використовувався для матраців на ліжках, для створення стільців, столів та інших меблів, для виготовлення кошиків, сандалів, посуду, мотузок і човнів. Крім того, корінь папірусу був джерелом для виготовлення парфумів, використовувався в медицині ,вживався в їжу .

У другому столітті до н.е. в Малій Азії розвинулося велике ремісниче виробництво нового письмового матеріалу - пергаменту. Він виготовлявся з шкіри молодих телят і овець за досить складною технологією, проте був дуже довговічний. Великим плюсом пергаменту було те, що на ньому можна було писати з двох сторін.

Але пергамент не був доступним всім категоріям населення через високу ціну. Людство потребувало більш дешевого матеріалу таким

матеріалом став папір. Його назва англійською мовою «paper» походить від «папірус» - матеріалу, використовуваного древніми єгиптянами, греками і римлянами. Деякі вчені вважають, що слово "папір" бере свій початок від італійського bambagia, що означає - бавовна. Інші вірять, що слово папір походить від татарського «бумуг» (бавовна).Створили перший папір з китайського шовку ще до нашої ери. Але його точне місце походження і час виникнення невідомо. У ході археологічних розкопок були виявлені клаптики паперу в похованнях, що передувало правлінню династії Хань. Але перший папір, так само, як папірус, був дуже дорогий. Тому в той час в ходу були більш поширені дерев'яні таблички, на яких випалювався текст нагрітим наконечником пера. Більш ніж за дві тисячі років до нашого часу в Китаї була розроблена технологія виробництва паперу з кропиви. Вперше папір потрапив в європейські країни зі Сходу, там його навчилися робити з кори шовковиці. Європейські вчені розуміли, що шовковиця - це південна рослина і вона не так поширена на їхній землі, тому потрібно шукати інший матеріал. Вони вирішили, що так як папір складається з коротких рослинних волокон, то чи не можна добувати їх зі старого ганчір'я. З нього почали варили клейку масу, потім за допомогою преса віджимали воду, в результаті виходив необхідний матеріал, але він був дуже дорогий. Більш дешевим матеріалом стала звичайна деревина. [8].

Згодом для виробництва паперу було винайдено багато спеціальних машин. Ці машини розпилюють колоди на чурбаки, спеціальні верстати- знімають з них кору, машини-рубільщики розбивають на брузки, які по конвеєру направляються до котла, де з них в розчині вариться рідка маса. А в іншому казані з тих же трісок варять клейку целюлозу. В змішувальному басейні обидві речовини перемішуються. Отримана суміш проходить через паперостовювальну машину, і після віджимання, прасування папір відправляється на фабрики, друкарні, де з нього роблять зошити, книги. журнали тощо.

Отже, виробництво паперу – складний технологічний процес, що складається з наступних операцій:

1. Приготування паперової маси.

2. Відлив паперової (картонної) маси.

3. Формування паперового полотна.

4. Пресування паперу.

5. Висушування паперу.

6. Лицювання паперу

Зараз є близько 5000 сортів паперу, які можна поділити на три основні класи:

1. Власне папір (гігієнічний, обгортковий та друкований).
2. Картон.
3. Будівельний картон (для облицювання та ізоляції) [14].

Люди навчилися не тільки робити, але і знищувати папір. Історія розробки знещення паперу бере свій початок ще з 1909 року, коли Аббот Серпень Лоу придумав перший шредер . Але ніхто не хотів визнавати корисність цього винаходу. Пізніше знищувачі паперу стали використовуватися в урядових і військових цілях, для знищення секретних даних.Варто сказати, що не людина першою почала робити папір з деревини - її «винахідниками» були деякі види ос. Вони будують свої гнізда так: робочі оси (недорозвинені самки) навесні згризають молоді зелені пагони дерев, пережовують їх і при цьому відокремлюють волокна (клітковину). У слині ос є клей, і в такий спосіб виходить клейка маса, склад якої той же, що й паперу: клітковина деревини або соломи й клей. Із цієї клейкої маси оси будують свої гнізда, роблять основу, що прикріплює гніздо до дерева, стіни та ін. Міцність осиних гнізд дозволяє їм існувати багато років, витримуючи дощ, сніг й вітер. А щоб відірвати таке гніздо від місця, куди воно прикріплене, іноді потрібно застосувати велику силу. За своїм складом (якщо не брати до уваги принесений вітром у гнізда пил) осині гнізда схожі з м'якими, шовковистими сортами паперу, виробленими в Китаї і Японії.

2.2. Процес виготовлення паперу на стародавніх паперових млинах

Процес виготовлення паперу на стародавніх паперових млинах можна описати в такий спосіб:

  • матеріал, призначений для вироблення паперу, очищається від бруду й промивається;

  • після висихання отримана сировина надходить на жорна або вітряний млин, де перетирається, перетворюючись у безформену пухку масу;

  • зазначена маса укладається в казани, наповнені водою, де за допомогою ступи розпушується остаточно, волокна розділяються, щоб перетворитися в рівну кашку молочного кольору;

  • робітник, користуючись формою у вигляді дерев'яної рами з натягнутою на ній тонкою дротяною сіткою, зачерпує із казана потрібну для аркуша паперу кількість рідкої кашки й трясе рамку над ємністю, щоб вода стікала й волоконця поєднувалися;

  • після того як аркуш на сітці прийме потрібну форму, робітник перевертає рамку на шматок сукна, куди й падає аркуш;

  • зверху на цей ще сирий аркуш накладається ще шматок волокна, на нього кладеться новий аркуш паперу й т.д.;

  • коли набереться два-три десятки аркушів, все це надходить під прес і піддається сильному стисканню, потім аркуші розвішуються на мотузках для остаточної просушки «Рис. 2.1.».

Рис.2.1. Стародавній процес виготовлення паперу

Іноді, особливо при виготовленні паперу для письма, до маси в казани додавали клей, адже на про-клеєному папері чорнила не розті-каються. Готові, висушені аркуші розбиралися по сортах і продава-лися пачками.

Звичайно власники паперових підприємств шляхом уплітання якої-небудь пласкої фігурки із дроту в сітку відтискували своє фабричне клеймо (водяний знак, филігран) - у вигляді дзвона, орла, єдинорога, корони, квітів, кисті винограду, монограми з ім'я Ісуса Христа (I.H.S.), своїх ініціалів, років і т.п. По цих водяних знаках можна в більшості випадків визначити фабриканта й століття, а іноді навіть рік, коли папір був зроблений [ 7 ].Каталог: doc -> files -> news -> 581
581 -> Інтенсифікація та гуманізація навчального процесу в початковій ланці
581 -> Навчальний проект : «Розвиток бізнес-мислення на уроках математики» Вчитель математики
581 -> «А ксонометричні проекції геометричних т іл»
581 -> Активний відпочинок. Безпека при заняттях спортом
581 -> Уроку з української мови та основ здоров’я для 8 класу Тема уроку з української мови «Неозначена форма дієслова (інфінітив)» Тема уроку з основ здоров’я «Безпека в побуті»
581 -> Конспект уроку у 8 класі на тему: «we like travelling» Тема уроку : Подорож Мета уроку
581 -> Німецька дорога казок. Маршрут пані Метелиці. Frau Holle Route
581 -> Тема уроку. Система пуску двигуна. Мета уроку: сформувати знання про призначення та будову системи пуску двигуна трактора
581 -> Десяткові дроби, дії множення та ділення
581 -> Хід уроку І організаційний початок

Скачати 12.03 Mb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка