Фізіологічні зміни в організмі жінки в період вагітності. Особливості перебігу вагітності і пологів у неповнолітніхСкачати 22.33 Kb.
Дата конвертації05.12.2018
Розмір22.33 Kb.
#73741
ТипУрок
Урок 15.

Тема: Фізіологічні зміни в організмі жінки в період вагітності. Особливості перебігу вагітності і пологів у неповнолітніх.Мета: розглянути, що таке вагітність, які фізіологічні зміни відбуваються в організмі жінки під час вагітності; звернути увагу на особливості перебігу вагітності і пологів у неповнолітніх; виховувати усвідомлення необхідності знань з предмету.

Тип уроку: поглиблення знань.

Форми роботи: розповідь, бесіда, перегляд презентації та фільму, асоціативний ряд.

Обладнання: презентація «Підліткова вагітність», фільм «Беременность, взгляд изнутри».

Міжпредметні зв’язки: біологія.

Хід уроку.

І.Організація класу. Актуалізація опорних знань.

Перевірка д\з.ІІ.Мотивація навчальної діяльності.

(Асоціативний ряд) Які асоціації пов’язані у вас зі словом «вагітність»?ІІІ.Засвоєння знань.

1.Що таке вагітність.Вагітність— це фізіологічний стан організму жінки, пов'язаний із заплідненням яйцеклітини і розвитком зародка і плоду.

2.Фізіологічні зміни в організмі при вагітності.

Вагітність нормальний фізіологічний процес, що має благотворний вплив на жіночий організм. Однак для того, щоб перебіг вагітності, пологи і розвиток дитини були оптимальними, потрібно дотримуватися гігієнічних правил.

Під час вагітності в організмі жінки, насамперед у статевих органах, відбуваються складні зміни. Стінки матки спочатку товщають, а з кінця першої половини вагітності матка розтягується плодовим яйцем, що росте в ній. Вага матки на кінець вагітності зростає до 1 кг. Одночасно в матці збільшується мережа кровоносних судин, унаслідок чого вона насичується кров'ю. Маткові труби трохи товщають і витягуються. Жовте тіло, що розвивається в одному зі збільшених яєчників, росте протягом першої половини вагітності, а потім зникає. Піхва і зовнішні статеві органи трохи набухають, кількість виділень з піхви збільшується. Молочні залози збільшуються, набухають, соски й навколососкові кружки пігментуються. На обличчі вагітної нерідко з'являються пігментні плями. Біла (середня) лінія живота також пігментується. На шкірі живота і на верхніх частинах стегон наприкінці вагітності нерідко з'являються рубці, що утворюються внаслідок розтягнення волокон у глибині шкіри.

У більшості вагітних настає нудота, іноді блювота, особливо вранці, спотворюється смак, виникає потреба в кислій, солоній їжі, а інколи і в неїстівних речовинах (крейда, вугілля та ін.).

Спостерігаються деякі зміни в нервовій системі: вагітні стають роздратованішими, відзначаються сонливість, ураження психіки тощо.

Під час вагітності змінюється робота залоз внутрішньої секреції. Припиняються менструації, значно збільшується передня частка гіпофіза. Збільшуються також щитовидна й навколо щитовидні залози. Посилюється функція надниркових залоз.

Процес обміну речовин також зазнає значних змін. Так, наприклад, із другої половини вагітності в організмі накопичуються білки, необхідні для побудови органів і тканин плоду, а також для росту матки і молочних залоз. Підвищується потреба організму у вуглеводах. Велику роль під час вагітності відіграє сольовий (мінеральний) обмін.

Під час вагітності в материнському організмі формується організм дитини, розвиток якої повністю залежить від здоров'я матері. Тому вагітній жінці треба спати не менше 8 год, двічі у день по 1,5-2 год. здійснювати піші прогулянки. Велике значення має лікувальна фізкультура, яка підвищує життєдіяльність усього організму, запобігає розтягненню м'язів живота.

Перегляд фільму «Беременность, взгляд изнутри».

3. Гігієна та харчування вагітної жінки.

Важливо дбати про гігієну тіла: щодня приймати теплий (не гарячий) душ, обтирати тіло рушником, змоченим водою кімнатної температури. Після обтирання треба добре розтертися сухим, бажано волохатим, рушником. У другій половині вагітності не слід приймати ванни, бо забруднена вода, проникаючи в піхву, може спричинити гінекологічні захворювання. Двічі в день вагітна повинна обмивати зовнішні статеві органи теплою кип'яченою водою. Підмивання робити спереду назад. Нігті на руках і ногах мають бути коротко обстрижені, щоб не накопичувався під ними бруд. Під час вагітності треба вилікувати всі хворі зуби. Статеве життя в перші два місяці вагітності повинно бути обмежено, а за два місяці до пологів припинено.

Одяг вагітної має бути вільним, не обмежувати рухів, не утруднювати кровообіг. Шкідливо носити взуття на високих каблуках. З другої половини вагітності жінці необхідно носити бандаж, його потрібно надягати лежачи і не затягувати занадто туго. Бандаж охороняє черевну стінку від розтягання, запобігає відвисанню живота і певною мірою забезпечує правильне положення плоду.

Під час вагітності потрібно оберігатися від інфекційних захворювань, які, особливо в перші три місяці розвитку зародка і плоду, негативно впливають на формування органів і систем організму майбутньої дитини. Слід уникати застуди. Для зміцнення здоров'я вагітної жінки велике значення має дбайливе ставлення до неї чоловіка та інших члені в сім'ї.

У період вагітності надзвичайно важливим є харчування жінки;їжа повинна бути калорійною й легкозасвоюваною яв спричиняти бродіння й утворення газів у кишечнику, які утруднюють дихання й кровообіг плоду; Із харчового раціону слід вилучити цитрусові (крім лимонів), гостру їжу, обмежити споживання шоколаду. Такі продукти: з часом можуть призвести до розвитку в дитини діатезу, тобто підвищеної чутливості до певної їжі. їжа повинна містити достатню кількість мінеральних, солей, заліза.

Вагітним рекомендується вживати в їжу яйця, овочі, які містять багато солей, заліза. В другій половиш вагітності збільшується навантаження на нирки, тому необхідно в цей період дотримуватись дієти. Вживання м'яса, води і солі має бути обмежено. М'ясо або рибу можна вживати не частіше 2-3 разів у тиждень. Потребу у вітамінах слід задовольняти споживанням свіжої зелені, овочів, ягід і фруктів, багатих на вітаміни А і С, а в зимові та весняні місяці — за рахунок вітамінних препаратів (за вказівкою лікаря). Загальна кількість рідини не повинна перевищувати 1,5 л у день. Нормальна робота кишечнику регулюється відповідною дієтою, споживанням кислого молока, компоту, чорносливу, чорного хліба. При запорах можна застосовувати лише клізми — жодних ліків. Переїдання і надмірне вживання рідини шкідливі, оскільки збільшується маса плоду й ускладнюються пологи.

Життя вагітної жінки має бути спокійним і розміреним. Щоденні прогулянки на свіжому повітрі, легкі вправи збагачують організм жінки киснем, необхідним для дихання плоду»

За нормальної родової діяльності жінка народжує дитину внаслідок пологів, пов'язаних з виділенням гормону гіпофіза, що діє на м'язи матки. Скорочуючись, вони виштовхують плід до шийки матки і далі у піхву..

Пологи починаються із переймів, що сприяють розкриттю шийки матки. Плід просувається з малого таза головою до виходу із статевих шляхів жінки. Після народження з першим криком починається легеневе дитини, і відтоді її кров починає збагачуватися киснем атмосферного повітря. Після припинення пульсації судин пуповини її перерізають і відділяють дитину від матері.

Через 10-15 хвилин після народження дитини знову скорочується. При цьому від її слизової оболонки відокремлюються і виходять назовні плацента та плодові оболонки із залишками пуповини. Через нетривалий час матка зменшується в розмірах, її слизова оболонка відновлюється. Здебільшого жінка за одну вагітність нараджує одну дитину. Але є випадки народження відразу двох, трьох і більше дітей (близнят).

4. Особливості перебігу вагітності у неповнолітніх.

Фізіологічні особливості перебігу вагітності в неповнолітніх пов'язані з незрілістю фізичного і психічного розвитку. Вагітність сама собою є великим навантаженням для жінки, а в цьому випадку вона ускладнюється тим» що організм починає розвиватися ще інтенсивніше, щоб забезпечити нормальний розвиток дитини.

Часто, намагаючись приховати зміни в організмі, пов'язані з вагітністю, дівчата-підлітки починають менше їсти, щоб було менш помітним збільшення живота, сподіваючись, що ця проблема якось вирішиться сама собою. І навіть коли батьки вже дізналися про вагітність, продовжують затя¬гувати пояс, щоб зберегти талію, що завдає шкоди як організму самої дівчини, так і дитини. Як свідчить статистика, підлітки нерідко народжують недоношених дітей.

Крім того, страх перед майбутнім, особливо пологами, створює надмірне емоційне навантаження (стреси, нервові потрясіння, відчай тощо), що призводить до необдуманих вчинків, наприклад намагання позбутися дитини чи заподіяти шкоду собі.

Тому велике значення мають повноцінне раціональне харчування, лікувальна фізкультура з дозуванням навантажень, уважне й дбайливе ставлення до вагітної в сім'ї»

Рання вагітність майже завжди закінчується важкими пологами, оскільки статеві органи ще не зовсім розвинені. Можливі внутрішні розриви і значна кровотеча.

5. Перегляд презентації «Підліткова вагітність».IV.Підсумок уроку.

Сьогодні на уроці я дізналася…V.Домашнє завдання.

Написати твір на одну з тем " Чи актуально сьогодні зберігати незайманість до одруження?”,    “Чому краще не народжувати в підлітковому віці?”
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Київський національний лінгвістичний університет базові навчально-методичні матеріали
2016 -> Програма навчальної дисципліни аграрне право опис навчальної дисципліни форма навчання Курс
2016 -> Черкаський інститут банківської справи Університету банківської справи
2016 -> Програма навчальної дисципліни господарське право опис навчальної дисципліни форма навчання Курс Семестр
2016 -> Методичні Рекомендації Запобігання і виявлення
2016 -> Програма додаткового вступного випробування з фаху для вступників на здобуття ос
2016 -> Кз «Веселівська районна різнопрофільна гімназія» Веселівської районної ради
2016 -> Урок №3 Реферативна робота
2016 -> Лекція №1 Вступна лекція: Екологія як наука Екологія мета, завдання, методи, основні терміни та визначення

Скачати 22.33 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка