Геть паління! Ми здорове поколінняДата конвертації20.11.2018
Розмір0.6 Mb.
#65778
Міністерство освіти науки України

Вище професійне гірниче училище м. Комсомольська

МЕТОДРОЗРОБКА

ВИХОВНОЇ ГОДИНИ

з теми:

Геть паління! Ми – здорове покоління


Підготувала:

майстер в/н

Кучерява С.Л.

2014 р.
Тема: Геть паління! Ми – здорове покоління
Мета:  Переконати учнів у шкідливості куріння, інформування молоді про негативний вплив тютюну на здоров’я не лише того, хто палить, але й оточуючих; викликати негативне ставлення до цієї згубної звички, інформування про ризик розвитку залежності від тютюну, з’ясувати причини і наслідки вживання тютюнових виробів, аналіз існуючих у молодіжному середовищі міфів про них, формування у підлітків якостей сильної особистості та здатності протистояти тютюновій індустрії.

Тип заходу: розважальна гра

Обладнання: презентація, буклети, відео фільм «Правда о табаке»
Хід заходу
1. Організаційний момент.

Зручне розміщення учнів та гостей.2. Мотивація проведення заходу:
1-й ведучий. Кожен третій четвер листопада щорічно в більшості країн світу відзначається «Міжнародний день відмови від паління». Він був установлений Американським онкологічним товариством в 1977 році.
Тютюнопалíння (або просто паління) — вдихання диму тліючого висушеного листя тютюну.

Що таке тютюн? Тютюн — це однорічна рослина з родини пасльонових, висушені листки якої після спеціальної обробки подрібнюють і використовують для куріння. Основна особливість тютюну, завдяки якій він відрізняється від інших рослин родини пасльонових, — вміст нікотину.Нікотин — одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму. У чистому вигляді це безбарвна оліїста рідина неприємного запаху, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунку.

Трохи екскурсу в історію...2-й ведучий.12 жовтня 1492 року іспанська флотилія, яку очолював Христофор Колумб, приплила до невідомого острову, який вони вважали східним берегом Індії. Коли матроси висадилися на сушу, їх зустріли місцеві жителі. Європейців вразив вигляд аборигенів, які випускали з рота дим, після того як втягували його з рулонів скрученого тютюнового листя. Вони вдихали дим і випускали його через ніздрі.Коли експедиція повернулась додому, то серед багатьох дивовижних подарунків, привезених з Нової Землі, було і листя тютюну.

3-й ведучий.Європа в різний час по-різному ставилася до тютюну і куріння. Спочатку цій рослині приписували дивовижні цілющі властивості. Проте йшов час, і люди стали помічати негативну дію тютюну, особливо те, що він викликає залежність. В різних країнах почалися заборони на куріння. Наприклад, в 1680 році король Франції Людовик XIV видав наказ, згідно з яким торгівля тютюном дозволялася виключно аптекарям. В цьому ж році в Туреччині вийшов закон султана Мурада про смертну кару за куріння. В Англії в XVI столітті курцям відрубували голови. В Італії вживання тютюну вважалося диявольською звичкою і курців відлучали від Церкви. У Росії до тютюнопаління ставилися також негативно. Особливо після того як у 1634 році, внаслідок паління, згоріла дерев'яна Москва.

1-й ведучий.Втім, до середини XVII ст.. не лише купці, але й багато державних чиновників зрозуміли, що завдяки торгівлі тютюном можна отримувати немалі гроші... Переслідування курців повсюдно почало сходити нанівець, і, нарешті, зовсім припинилося. Почалося швидке поширення тютюну по всьому світу, процес пішов, незважаючи ні на пожежі, ні на заперечення церкви, ні навіть на явне погіршення здоров'я.

2-й ведучий.А справді масове поширення сигарет пов’язане з машиною для їх виготовлення, яку винайшов Джеймс Бонсак. Її було запущено в експлуатацію 1884 року. За кількістю скручуваних сигарет машина заміняла 48 працівників. Ще одним критичним винаходом стала поява переносних безпечних сірників, які дозволяли прикурювати будь-де. Переглад відео –фільму: Правда о табаке.

3-й ведучий.Про те, що курити шкідливо, напевно, знає кожен. Є навіть така статистика, що через паління кожні вісім секунд передчасно вмирає людина. (читаємо з презентації).

2-й ведучий. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, куріння, не рахуючи СНІДу, є єдиною причиною швидкого зростання смертності - щорічно більше п'яти мільйонів людей помирають через хвороб, викликаних вживанням тютюну. За прогнозом аналітиків, до 2020 року паління стане провідною причиною смерті людей. Одна з головних проблем, викликаних курінням - це яскраво виражена нікотинова залежність.

1-й ведучий. Про шкідливість паління сказано і написано стільки, що можна не одну антитютюнову бібліотеку скласти. Але ще багато людей не вважають паління шкідливим для здоров'я. Для одних - це звичка, для других - засіб для зняття стресу, проте для більшості молодих людей - це спосіб "бути таким як усі".Дехто ставиться до паління як до нової сторінки у житті: гарна сигаретна пачка, блискуча запальничка, дим з вух, сльози з очей. Багато хто починає палити просто з цікавості чи за компанію, а потім не знаходить сили кинути це. Бо ж тютюн - це наркотик, і не такий уже слабенький. Паління щороку забирає тисячі життів у всіх країнах світу. Тютюнопаління в Україні “набрало розмаху епідемії.

(Питання учням). Звичка! Що це таке? (Відповіді учнів.) Так, звичка — це те, до чого звикаєшся і без чого потім, на жаль, буває важко обійтися. Звички бувають корисні, а бувають і шкідливі. Назвіть, будь ласка, відомі вам хороші звички. (Заняття спортом, шанування старших, читання книг, звички вчасно лягати спати, бути ввічливим, не грубити, не ображати слабких і так далі).

А тепер назвіть погані звички. (Плювати на підлогу, грубити вчителям і взагалі старшим, палити, лінуватися і робити все не вчасно...) Вірно?

Скажіть, до яких негативних наслідків приводить попадання в організм людини тютюнового диму? (Відповіді учнів До негативних наслідків куріння відносяться: неприємний запах з рота, поява кашлю і хрипоти, жовтого нальоту на зубах, послаблення роботи легенів, задишка, серцебиття, передчасні зморшки, блідість, погіршення пам'яті)

2-й ведучий. Про наслідки куріння можна говорити і детальніше. Вас цікавить, наприклад, чому відбувається погіршення пам'яті? Відповідаю: речовини, що містяться в тютюні, діють ще і на нервову систему. Під його дією вона спочатку збуджується, а потім відбувається реакція гальмування і у людини притупляється свідомість. Крім того, в курців поступово розвиваються легеневі захворювання, які можуть перерости в хронічний бронхіт, астму і, нарешті, туберкульоз і рак легенів. В жінок, що палять, у декілька разів частіше народжуються хворі діти. Курцю важче висиджувати на уроках — потяг до сигарети заважає їм зосередитися...

3-й ведучий.Серед дівчат існує думка, що хлопці з тими з них, хто палить, починають поводитися більш розкуто, сміливо, легше з ними знайомляться... лише не подумайте, що завдяки сигареті можна знайти якусь особливу чарівливість. Все пояснюється набагато простіше. Сигарета робить дівчину в очах хлопців доступнішої. Більшість же з них не бажають мати супутницю життя, яка палить, і не дивляться на таких серйозно.

2-й ведучий. Але якщо куріння, як, і багато інших шкідливих звичок, нічого, окрім проблем, не несуть, то треба подумати, що ми можемо цьому протиставити.

3-й ведучий. У нашій країні поки що надана свобода дій продавцям і виробникам сигарет. Реклама вселяє нам, що сигарети — це щось чудове, і пропонує пробувати то один їх сорт, то інший... Ціни на сигарети низькі, як ніде в світі. Люди можуть палити навіть при найнижчих доходах, губити при цьому себе і тих, що їх оточують. Що маємо, не бережемо, втративши плачем...

1-й ведучий. Той, хто закликає нас до занять спортом, хто учить чистоті і ладу у всьому — ваш дійсний друг. Вчиться говорити «ні» тим, хто пропонує закурити... (Показує відео фільм про шкоду куріння.)

Коли ви вдихаєте сигаретний дим, він, проходячи через ваші уста і горло, потрапляє у легені. У димі міститься більше 4 тис. хімікатів, включаючи високотоксичні, і речовини, які викликають рак. Коли дим досягає легенів, він осідає у вигляді смол.

Крім того, паління сигарет приводить до зневоднювання тканин піднебіння і щік, викликає утворення на зубах липкої плівки, що сприяє фіксації зубного нальоту і швидкому розвитку карієсу. Курці найбільше піддаються розвитку онкологічних захворювань. Дослідження показали, що рак губи і порожнини рота в курців розвивається в чотири рази частіше, ніж у людей, які не курять.

Люди починають регулярно палити тоді, коли для них важливо відповідати певному іміджу. Сильний рекламний образ несуть плакати та телевізійні рекламні матеріали, його підтримують культурні і спортивні події, спонсоровані тютюновими компаніями. Зовнішній вигляд пачки теж є рекламною площею, а всередину вкладаються лотерейні білети чи картки для участі в конкурсах. Для курців-початківців уявлювані, психологічні ефекти паління «справжньої Америки», набуття сексуальності, незалежності значно сильніші, ніж неприємні відчуття від перших затяжок. Тоді як для курців зі стажем символіка брендів відходить на другий план, а залишається залежність, якої важко позбутися.Міфи і факти про куріння.

Мета: розвінчувати міфи про куріння.

1.     Роздати учням по 2 кружечки: червоний і зелений.

2.     Учитель зачитує твердження, а учні піднімають зелений кружечок – якщо погоджуються з цим твердженням, червоний – якщо не погоджуються.

3.     Вислуховуємо учнів, що підняли зелений кружечок.

4.     Надаємо слово тим, хто має протилежну точку зору.

Міф.

Куріння підбадьорює та підвищує працездатність.Факт.

Давно спростована думка про те, що куріння знімає стрес. Навпаки, воно призводить до нервозності й бажання закурити наступну сигарету.Міф.

Краще курити, ніж товстіти.Факт.

Лікарі довели, що більшість людей вже через рік після відмови від нікотину втрачають усі зайві кілограми. Пацієнтам, які відмовилися від куріння та протрималися впродовж двох років, ожиріння загрожує менше, ніж запеклим курцям.Міф.

Куріння допомагає думати.Факт.

Радше навпаки. Причина зниження інтелекту криється у відкладеннях кальцію в судинах. Вони заважають кровообігу та збагаченню мозку киснем, що призводить до зниження мозкового потенціалу.Міф.

Легкі сигарети не дуже шкідливі для здоров’я.Факт.

На жаль, вони не менш шкідливі, ніж звичайні. Використовуючи легкі сигарети, курці затягуються частіше та глибше, що призводить до раку легенів.Міф.

Пасивне куріння є безпечним.Факт.

Насправді, воно, навіть, небезпечніше, ніж звичайне. Сигаретний дим поділяють на два струмені: основний і побічний. Перший потрапляє в легені під час затягування, а другий виходить від вогника, що жевріє на кінці сигарети, де концентрація шкідливих хімічних речовин у 50 – 100 разів більша. У родинах, де батьки постійно курять, дитина в 4 -5 разів частіше хворіє, у неї порушується розумовий і психічний розвиток.Чому люди палять             

 • Модно                                                  

 • Щоб виглядати дорослим                  

 • Самоствердження за допомогою    цигарок

 • За компанію                                         

 • Щоб бути «як усі»                                

 • Наслідують «авторитета»   

 • - Бачать з дитинства як палять батьки   і вважають це за норму

 • Не впевнені в собі

Чому люди не палять

 • Щоб зберегти здоров’я

 • Знають про шкідливий вплив  тютюну

 • Мають сильну волю, характер

Вчитель:

- Ми переконались, що причини чому люди палять можуть бути різними. А які наслідки можуть бути у курців?

Просто заборонити людям палити, напевно, ще не можливо, а ось переконати кинути палити можна.

В Україні ухвалили закон, який передбачає, що на пачках цигарок будуть малюнки з хворобами, які викликає куріння. Автори закону сподіваються, що це зменшить кількість курців, особливо серед молоді.Ми з вами розмовляли, а люди вмирали від свого безвілля і неуцтва. Як же нам з вами бути далі?

Вирішили:

постараюсь ніколи не протягувати руку до цигарки;

подумаю про заняття спортом;

постараюся навчитися говорити «ні», коли мені пропонують погане.

Бесіда.
Як ви вважаєте, зазвичай з якої причини підлітки починають палити?
Чому палити у підлітковому віці найбільш небезпечно?
Чому дівчатам особливо небезпечно палити?
Яке майбутнє чекав на суспільство, якщо молоде покоління призвичаїться до цигарок?

Зворотній зв’язок.

По колу учні продовжують речення:  Я дізнався… • Ти молодий, завзятий, кмітливий

 • Ти сповнений сил та енергії.

 • Маєш багато мрій, бажань, задумів.

 • Ти хочеш осягнути все і все зрозуміти.

 • Ти мрієш про успіх.

 • Мрієш про кохання і щастя.

 • Ти людина нового тисячоліття.

 • Тобі подобається бути здоровим.

 • Тоді приєднуйся

 • Ми за здоровий спосіб життя

Отже, коли вам запропонують цигарку, запитайте себе: "Що я роблю? Для чого мені отруювати свій організм?.." Не бійтесь того, що, відмовившись від куріння, ви втратите повагу своїх ровесників. Навпаки, авторитету вам додасть сила волі, мужність протиставити себе тим, хто в полоні поганих звичок. Цим ви докажете, що ви особистість, а не ганчірка, у вас є своя позиція, свої погляди, і ви не збираєтесь нікого наслідувати.

Спираючись на попередню інформацію, зауважимо: зруйнувати значно легше, ніж створити. Дуже важливо зберегти те, що маємо. Від нас самих залежить, що ми оберемо - шлях до здоров'я чи навпаки - шлях від здоров'я.Спасибі всім за участь в бесіді!

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка