Гетьман мазепа: у пошуках історичної оСторінка1/4
Дата конвертації26.11.2018
Розмір7.55 Mb.
  1   2   3   4
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ ДЛЯ ЮНАЦТВА
ГЕТЬМАН МАЗЕПА: У ПОШУКАХ ІСТОРИЧНОЇ ОБ’ЄКТИВНОСТІ

(до 300-річчя подій, повязаних з воєнно-політичним виступом

гетьмана Івана Мазепи та укладенням українсько-шведського союзу)

МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ УКРАЇНИ

ДЕРЖАВНА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ ДЛЯ ЮНАЦТВА
ГЕТЬМАН МАЗЕПА: У ПОШУКАХ ІСТОРИЧНОЇ

ОБ’ЄКТИВНОСТІ

Бібліографічний покажчикКиїв 2008

63.3(4Укр)46я1

М13
Бібліографічний покажчик «Гетьман Мазепа: у пошуках історичної об’єктивності» є інформаційним ресурсом про життя та діяльність людини, яка доклала значних зусиль для розбудови української держави. До покажчика включено багато цікавих відомостей про Івана Мазепу не тільки політика, а й людину. Видання складається з трьох розділів.

У першому розділі надано загальну інформацію про життєвий шлях Івана Мазепи, подається короткий опис його діяльності як воєначальника та політика.

Другий розділ присвячено подіям Полтавської битві.

У третьому розділі подаються бібліографічні описи художньої літератури, в якій зображено гетьмана.

У четвертому розділі можна знайти посилання на інформацію про життя та діяльність Мазепи в Інтернеті.

Наведений матеріал підготували фахівці Державної бібліотеки для юнацтва та Музею гетьманства. Матеріали, опису яких передує знак «*», можна знайти у фонді Музею гетьманства.

Рекомендовано бібліотечним працівникам, учителям, викладачам ВНЗ, учням, студентам та іншим категоріям читачів.

Гетьман Мазепа: у пошуках історичної обєктивності : (до 300-річчя подій, повязаних з воєнно-політичним виступом гетьмана Івана Мазепи та уладенням українсько-шведського союзу) : бібліогр. покажч. / Уклад. Н. Мельник, Т. Буряк, Н. Гуцул; ред. В. Чачко, В. Кучерява. – К., 2008. – 40 с.

Укладачі: Н. Мельник, Т. Буряк, Н. Гуцул

Редактори: C. Чачко, В. Кучерява

Консультанти: директор Музею гетьманства Г. Ярова,

зав. бібліотекою К. Поліщук

Відповідальний за випуск: Г. Саприкін

© Укладачі: Н. Мельник, Т. Буряк, Н. Гуцул

©Державна бібліотека України для юнацтваПередмова
В історії України важко знайти особу, навколо якої точилися б настільки гострі суперечки, перехрещувалися б настільки різні думки, як навколо Івана Мазепи. Захоплення, різке неприйняття, замовчування – такий, щонайменше, діапазон суджень дослідників про нього.

Справді, ряд обставин зумовив неоднозначність оцінок і характеристик. Що нового Іван Мазепа вніс у розвиток державницької ідеї? Яке його місце серед українських гетьманів? Чому улюбленець Петра І, на якого сипалися царські щедроти, став його заклятим ворогом? Це лише незначна частина питань, що вимагають відповіді правдивої, обєктивної, побудованої на фактах, а не на домислах та емоціях.

Державний діяч і політик найвищого ґатунку, Іван Мазепа був одним із найвправніших дипломатів тодішньої Європи, полководцем і водночас поетом, у віршах якого найвідчутніше відлунювали патріотичні мотиви, уболівання за долю України. Різноманітна природна обдарованість поєднувалася в ньому з високою освіченістю.

З початку свого гетьманування Мазепа стояв на позиціях співпраці з Москвою, на засадах Переяславської угоди. Увійшов у довіру до російського царя Петра I і тому мав можливість зміцнювати свою владу спочатку на Правобережній, а потім і на Лівобережній Україні. Виявляючи зовні свою лояльність до російського царя, він виношував ідею самостійності України й соборності українських земель, був прихильником козацько-гетьманської форми правління. Його політична програма передбачала обєднання українських земель в одну державу, встановлення міцної гетьманської влади. Мазепа дбав про розвиток економіки України, зробив вагомий внесок у розбудову Києва як духовно-культурної столиці України (відновив Кирилівську церкву, Софійський собор, Печерську Лавру, обвів її монументальною огорожею, відбудував братську церкву Богоявлення і поставив новий будинок для академії). Як державний діяч він всіляко опікувався зміцненням війська справи, особисто брав участь у воєнних походах і морських операціях, пробував відновити український флот.

Гетьман Іван Мазепа намагався зробити з України європейську державу, підняти й зміцнити значення й престиж гетьманської влади, які за десятиріччя руїни зазнали страшної девальвації. Жодний із гетьманів не зробив так багато, як Мазепа, для розвитку культури та духовності українського народу. Його спроба вирвати Україну з-під московського ярма, реалізувати велику ідею незалежної самостійної Української держави зазнала поразку. Але протягом трьох століть ця ідея жевріла в серцях найкращих синів і дочок українського народу.

Корені сучасної незалежної України певною мірою лежать у великих ідеях Мазепи.

Розділ 1
ІВАН МАЗЕПА – ГЕТЬМАН УКРАЇНИ
«Мазепа при всій своїй
Каталог: library science -> publishing
publishing -> Інформація про нові професії на ринку праці. Висвітлюється досвід роботи бібліотек Росії. Розраховано на бібліотечних фахівців, викладачів
publishing -> Для тих, хто хоче знати більше
publishing -> Дз «державна бібліотека україни для юнацтва»
publishing -> «державна бібліотека україни для юнацтва» Творець української державності
publishing -> Бібліотек україни для юнацтва, молоді
publishing -> Духовні світочі людства
publishing -> Державна бібліотека україни для юнацтва
publishing -> «державна бібліотека україни для юнацтва» «На березі часу » Валерій Олександрович Шевчук
publishing -> Бібліографічний покажчик (Видання 2-е, перероблене і доповнене)


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка