Гігієна і охорона голосу дітейСкачати 72.31 Kb.
Дата конвертації24.05.2018
Розмір72.31 Kb.
Гігієна і охорона голосу дітей

Зміст


1. Особливості формування і розвитку голосу у дітей. 3

1.1. Фізіологія голоси у дітей. 3

1.2 .. Хвороби органів голосового апарату та їх профілактика. 5

2. Гігієна і охорона голосу дітей. 6

2.1. Заходи з гігієни голосу дітей. 6

2.2. Основні правила, що забезпечують збереження здоров'я голосового апарату 8

Висновок. 10

Література. 10

Введення

Актуальність теми нашого реферату обумовлена ​​тим, що в структурі дитячої захворюваності провідне місце належить захворювань глотки, що, у свою чергу, веде до порушень мови. Гігієна і охорона голосу дітей - тема, яка потребує пильної уваги з боку дорослих. У дітей набагато частіше, ніж у дорослих спостерігаються гострі респіраторні вірусні інфекції, ангіни, а також аденоідіта, синусити і отити. Безсумнівно, це безпосередньо пов'язано з особливостями дитячого віку: лімфоїдна тканина глотки (насамперед аденоїди і піднебінні мигдалини) досягає максимального розвитку у віці дитини від 2 до 7 років, а потім з 9-10 років вона піддається поступового зворотного розвитку (інволюції).

Мета реферату - з'ясувати, в чому полягають заходи з гігієни та охорони голоси у дітей.

Завдання - вивчити і проаналізувати літературу по темі реферату.

1. Особливості формування і розвитку голосу у дітей

1.1. Фізіологія голоси у дітей

Голос - будь-яка сукупність звуків, утворена голосовим апаратом людини (крик, плач, сміх, мова, спів).

Голосовий апарат - комплекс органів і систем, які беруть участь у голосоутворенні.

Механізм голосоутворення центрально обумовлений, тобто в корі головного мозку знаходиться центр вокалізації, але для освіти голоси необхідна струмінь повітря, без якої коливання голосових складок беззвучно. Голосовий апарат має три периферичних відділу, взаємопов'язаних між собою і регульованих корою головного мозку: органи дихання (легені, бронхи, трахея), гортань з голосовими складками (в гортані утворюється слабкий первинний тон голосу), Надставна труба (порожнина рота, носа, глотки, придаткові пазухи носа). У надставной трубі голос посилюється і набуває додаткової забарвлення.

Для характеристики голосу вкрай важливі резонатори.

Резонатор - порожнисте тіло, заповнене повітрям, має вихідні отвори. Стінки резонатора коливаються, накладаючи обертони і підсилюючи звук. Чим більше резонатор, тим нижче тон голосу. Найбільший резонатор - грудна клітина.

Голос кожної людини індивідуальний.

Звуки голоси характеризуються за силою, тембром, висоті.

Висота визначається частотою коливань звучного тіла (голосові складки) в секунду. Чим частіше коливання, тим вище звук.

Тембр - складне якість звуку. Його складають: основний тон (коливання поверхонь голосових складок), який обумовлює висоту звучання і обертони.

Сила звуку (суб'єктивно сприймається як гучність) залежить від амплітуди коливань голосових складок. Чим більше амплітуда, тим голосніше звук.

При нормальному функціонуванні всі три характеристики повинні бути визначені.

У дітей характеристики голосу істотно відрізняються від дорослих. Їхній голос слабкіше за силою, так як голосові складки дітей коливаються не всієї поверхнею, а краями, тобто з меншою амплітудою. Голосові складки дітей коротше, ніж у дорослих, отже, дитячий голос вище. Система резонаторів у дітей не так розвинена, отже, тембральная забарвлення голосу слабка. Голосова функція дозріває протягом тривалого періоду і зазнає зміни протягом усього життя. Характеристики голосу виражено залежать від діяльності залоз внутрішньої секреції (гіпофіз, щитовидна залоза і статеві залози).

Вікові зміни голосу: відбуваються, як правило, в 12-15 років. Вікова мутація обумовлена ​​змінами гортані (збільшується в розмірі у чоловіків в 1,5-2 рази, у жінок на 1 / 3). Голосові складки збільшуються в розмірі по всіх параметрах (довжина, ширина, товщина), починають коливатися всією масою. Збільшується корінь язика. Голос не встигає пристосуватися до швидких анатомічних змін і звучить нестійка. Голос хлопчиків знижується на октаву, у дівчаток - на 1-2 тони. Причинами зміни голосу в період мутації є порушення координації функцій зовнішніх і внутрішніх м'язів гортані і відсутність узгодженості між диханням і фонації.

1.2 .. Хвороби органів голосового апарату та їх профілактика

Хвороби голосового апарату, пов'язані з порушення голосової функції, мають різні причини.

Найбільш часто причиною порушення функцій голосового апарату є гострі запальні захворювання верхніх дихальних шляхів, ангіни (тонзиліт), гострий нежить (риніт), запалення глотки (фарингіт), гортані (ларингіт), трахеї (трахеїт) і бронхів (бронхіт). Мовні навантаження і спів слід в цьому випадку припинити до одужання. Для профілактики запальних захворювань верхніх дихальних шляхів слід уникати переохолодження та гартувати організм.

До захворювань, пов'язаних з підвищеною професійним навантаженням на голос, відносяться співочі вузлики. Вони бувають гострими і хронічними, застарілими. Причина їх появи - підвищене навантаження на голосовий апарат, неправильне форсоване спів. Гострі вузлики при забезпеченні голосового спокою зазвичай мимоволі розсмоктуються. Застарілі вузлики, як правило, видаляються оперативним шляхом. Поява на зв'язках вузликів може призвести до зміни тембру голосу (з'являється охриплість), зменшення його діапазону. Щоб уникнути повторного їх виникнення доцільно не допускати перевантажень голосового апарату.

До захворювань, пов'язаних з підвищеною експлуатацією голоси, також відноситься крововилив у голосову складку. Воно настає при різкому напрузі (крик, форсування). Голос відразу «сідає», і голосообразование стає неможливим. При абсолютному голосовому спокої крововилив поступово розсмоктується і може пройти безслідно.

Дисфония - розлад голосоутворення, що протікає або у формі ослаблення діяльності голосових складок (несмиканіе), або в спазматической формі (пересмиканіе, спазми). Як правило, це результат перенапруги нервової системи, посиленою голосової діяльності, часто протікає на тлі якої-небудь інфекції.

Голосовий апарат чуйно реагує на будь-які негативні зміни в загальному стані організму. Психічна перевантаження, перевтома голосового апарату, зловживання верхніми звуками, криком, хвороба можуть стати причиною захворювань голосу.

2. Гігієна і охорона голосу дітей

2.1. Заходи з гігієни голосу дітей

Дозрівання голоси охоплює тривалий період життя людини: від народження до періоду його зрілості. За цей час голос зазнає вплив найрізноманітніших шкідливостей.

При багаторазовому і тривалому впливі вони можуть приводити до більш-менш стійких порушень голосу.

Батьки, вихователі дитячих садів, вчителі шкіл, піонервожаті і навіть дитячі лікарі дуже мало знають про необхідність охорони дитячого голосу і часто бувають винуватцями виникнення його порушень.

Ось кілька прикладів. Деякі матері спокійно ставляться до крику новонародженого немовляти, грунтуючись на забобоні, що крик мало не необхідний для розвитку голосу, вчителі вимагають від учнів гучних відповідей в шумному класі, при цьому не зважають на те, що учень говорить тихим хриплим голосом після щойно перенесеного грипу; репертуар дитячих пісень часто підбирається без відповідності діапазону середнього дитячого голосу, вихователь чи піонервожатий, для того щоб організувати хлопців, заспівує пісню, незважаючи на мороз або сильний вітер, - її підхоплюють розпалені швидким кроком хлопці.

Багато педагогів після кількох років роботи говорять сиплий голос і скаржаться на те, що зірвали голос, тому що змушені щодня говорити голосно по кілька годин поспіль.

Терміни, що вживаються як назви порушень голосу, нечисленні: це афонія (повна відсутність голоси), дисфонія (розлад голоси), фонастенія (підвищена стомлюваність голосу і пов'язані з нею зниження сили голосу і хрипота при відсутності скільки-небудь значної органіки), гугнявий голос і голос ларінгоектомірованних.

2.2. Основні правила, що забезпечують збереження здоров'я голосового апарату

Гігієна голосу нерозривно пов'язана з режимом життя і общегигиенического правилами. Під гігієною голоси розуміють дотримання людиною певних правил поведінки, які забезпечують збереження здоров'я голосового апарату.

Гігієна голосу це галузь науки, яка крім суто медичних лікувальних функцій голосового апарату займається:

1. вивченням причин, що викликають неполадки в голосовому апараті, особливо при його професійному використанні;

2. виявленням можливостей уникнути голосові розлади і забо-Леваном. Це робиться за допомогою детального аналізу життєвих ситуацій, після яких або при яких виникають розлади голосового апарату;

3. вивченням фізичних можливостей людського організму;

4. складанням і формулюванням законів, правил, норм професійної-нального голосового поведінки і режиму, дотримання яких забезпечує людині здоровий апарат.

Правила і закони формулюються на підставі спостережень, співставлень, виявлення ситуацій та їх аналізу. У цьому розділі ви знайдете довідковий матеріал:

1. Медичні вимоги до організму абітурієнтів, які пред'являються при вступі до навчальних закладів для отримання спеціальностей голосоречевих професій (педагога, юриста, лектора, актора).

2. Гігієнічні правила і рекомендації для життя і професійній голосової діяльності.

3. Рекомендації для загартовування організму, зміцнення голосового апарату.

4. Елементарні долікарські рекомендації при самих поширеною-наних захворюваннях, що мають відношення безпосередньо до голосового апарату.

Ось деякі правила гігієни голосу:

- Навантаження на голосовий апарат повинна відповідати ступеню його тренованості;

- Неприпустимо форсоване звучання голосу, зловживання високими нотами, криком, непомірне мовної навантаженням і т.д.;

- Неприпустимі великі мовні навантаження, спів під час хвороби;

- Необхідно уникати різкої зміни температури, а також спеки, холоду, спеки, пилу тощо;

- З розпаленим голосовим апаратом не можна виходити на вулицю в холодну пору року, необхідно кілька охолонути;

- Рекомендується уникати їжі та напоїв, що дратують слизову оболонку горла, - гострого, зайво солоного, надмірно гарячого або холодного;

- У разі хвороби органів голосового апарату необхідно вчасно звертатися до лікаря фоніатра.

Висновок

Таким чином, в ході написання даного реферату, ми прийшли до наступних висновків:

- Гігієна і охорона голосу дітей сприяє нормальному розвитку і функціонуванню голосового апарату;

Необхідно здійснювати наступні заходи з гігієни та охорони голосу дитини:

- Стежити за рівнем навантаження на голосовий апарат;

- Не допускати зловживання високими нотами, криком під час гри;

- Не допускати великі мовні навантаження, спів під час хвороби;

- Необхідно уникати різкої зміни температури, а також спеки, холоду, спеки, пилу тощо;

- З розпаленим голосовим апаратом не можна виходити на вулицю в холодну пору року, необхідно кілька охолонути;

- Рекомендується уникати їжі та напоїв, що дратують слизову оболонку горла, - гострого, зайво солоного, надмірно гарячого або холодного;

- У разі хвороби органів голосового апарату необхідно вчасно звертатися до лікаря фоніатра.

Література

1. Арутюнян (Андронова) Л.З. Як лікувати заїкання. - М., 1993.

2. Бейн Е.С., Бурлакова М.К., Візель Т.Г. Відновлення мовлення у хворих з афазію. - М., 1982.

3. Вільсон Д.К. Порушення голосу у дітей. - М., 1990.

4. Волкова Л.С. Виявлення та корекція порушень мовлення у сліпих і слабозорих дітей. - Л., 1982.

5. Вигодська І.Г. та ін Усунення заїкуватості в дошкільників у грі. - М., 1984.

6. Єрмакова І.І. Корекція мови при ринолалии у дітей та підлітків. - М., 1984.7. Жинкін ​​Н.І. Механізми промови. - М., 1958.

Додати в блог або на сайт
Каталог: uploads -> editor
editor -> Особливості культур заходу і сходу Презентація до уроку (9 клас)
editor -> Конкурс «Учитель року 2016»
editor -> Індивідуальний характер перевірки
editor -> Відділ освіти Нікопольської міської ради Комунальний заклад «Нікопольська середня загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №8»
editor -> Методичні рекомендації щодо організації роботи в групах продовженого дня./ Упорядник Л. В. Пономаренко Пирятин: рмк, 2015
editor -> Гайдаренко Світлана Анатоліївна
editor -> Сталий розвиток суспільства
editor -> Бібліотечні уроки для учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів 2013 Греджева Н. О
editor -> Календарно-тематичне планування уроків з художньої культури на І семестр для 9-11 класів. Художня культура 9 – 11 класи Розробка змісту навчальної програми «Художня культура»
editor -> Методичні рекомендації щодо ведення класних журналів Упорядник: Сергата Світлана Миколаївна завідувач районного методичного кабінету відділу освіти Новомиргородської районної державної адміністрації

Скачати 72.31 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка